Ухвала від 21.08.2019 по справі 569/8872/18

УХВАЛА

Справа № 569/8872/18

1-кс/569/7222/19

21 серпня 2019 року Рівненський міський суд Рівненської області

Слідчий суддя Рівненського міського суду ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Рівне клопотання старшого слідчого з ОВС першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Рівненській області майора податкової міліції ОСОБА_3 про проведення судово-економічної експертизи,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий з ОВС першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Рівненській області майор податкової міліції ОСОБА_3 звернувся до Рівненського міського суду з клопотанням про проведення судово-економічної експертизи.

В обґрунтування клопотання вказав, що слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Рівненській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №32017180000000002 від 05.01.2016 року за фактом умисного ухилення від сплати податків службовими особами ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31994540, м. Рівне, вул. Остафова, 7), за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

З матеріалів клопотання вбачається, що службові особи ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», незважаючи на покладені на нього обов'язки, діючи умисно, в порушення ст. 36.1, ст. 38.1 та ст.57.1 Податкового кодексу України, усвідомлюючи покладену відповідальність та бажаючи уникнути виконання обов'язків перед бюджетом, усвідомлюючи і передбачаючи настання суспільно-шкідливих наслідків у вигляді фактичного ненадходження до бюджету грошових коштів, бажаючи їх настання, усвідомлюючи протиправність своїх дій, задіяли у господарській діяльності підприємства схему ухилення від сплати податків, шляхом не перерахунку самостійно визначеного податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

Так, в період 2015-2016 років ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», здійснюючи господарську діяльність з експлуатаційного утримання та поточного ремонту доріг місцевого значення в межах Рівненської області отримувало дохід з якого було самостійно визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 6 136 649 грн. та яка мала бути сплачена до бюджету, що зазначено в деклараціях з податку на додану вартість за червень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року та січень, лютий 2016 року.

Відповідно до платіжних доручень, отриманих в Службі автомобільних доріг у Рівненській області, встановлено, що в період 2015-2016 років на розрахункові рахунки ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» за виконанні роботи з експлуатаційного утримання та поточного ремонту доріг надходили грошові кошти від Служби автомобільних доріг у Рівненській області у загальній сумі 172 924 461 грн., а саме: за 2015 рік - 59909354 грн. та за 2016 рік - 113015107.

Однак службові особи ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», достовірно знаючи про наявність коштів на розрахункових рахунках підприємства, в порушення ст. 36.1, ст. 38.1 та ст.57.1 Податкового кодексу України в період червень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року та січень, лютий 2016 року, умисно не здійснив перерахунок податку на додану вартість до бюджету в загальній сумі 6 136 649 грн., чим вчинили кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 212 КК України.

Беручи до уваги викладене та з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, для підтвердження правильності і правомірності визначених та несплачених до бюджету сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» та враховуючи, що для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання в області бухгалтерського та податкового обліку виникла необхідність призначити судово-економічної експертизи.

Згідно ч. 3 ст. 244 КПК України, особа, яка подала клопотання, повідомляється про місце та час його розгляду, проте її неприбуття не перешкоджає розгляду клопотання, крім випадків, коли її участь визнана слідчим суддею обов'язковою.

Старший слідчий з ОВС першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Рівненській області майор податкової міліції ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд клопотання без його участі, просив клопотання задовольнити.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи те, що учасник процесуальної дії не з'явився в судове засідання, слідчий суддя вважає за можливим розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя прийшов до висновку що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Рівненській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №32017180000000002 від 05.01.2016 року за фактом умисного ухилення від сплати податків службовими особами ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31994540, м. Рівне, вул. Остафова, 7), за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

Відповідно до ч.1 ст.242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права.

Згідно ч.1 ст.244 КПК України, у разі якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді.

Відповідно до ч.6 ст.244 КПК України, слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта.

Враховуючи необхідність спеціальних знань слідчий суддя вважає, що наявні всі підстави для задоволення даного клопотання.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 242, 244, 309 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого з ОВС першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Рівненській області майора податкової міліції ОСОБА_3 про проведення судово-економічної експертизи - задовольнити.

Призначити по кримінальному провадженню за №32017180000000002 від 05.01.2016 року судово-економічну експертизу та залучення експертів, які володіють спеціальними знаннями в області бухгалтерського та податкового обліку.

Проведення експертизи доручити експертам Волинського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (м. Луцьк, вул. Червоного Хреста, 16).

Перед експертом(-ами) поставити наступне запитання:

1. Чи вірно визначено суму податкового зобов'язання по деклараціях з податку на додану вартість за червень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року та січень, лютий 2016 року ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України».

2. В який строк службові особи ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» мали б сплатити податок на додану вартість по самостійно визначеному податковому зобов'язанню по деклараціях з податку на додану вартість за червень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року та січень, лютий 2016 року?

3. Чи була наявна можливість в ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» сплати податок на додану вартість до бюджету в період червень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року та січень, лютий 2016 року у відповідності до задекларованих останніми доходів та витрат?

Для дослідження експертам надати: надати матеріали кримінального провадження №32017180000000002 від 05.01.2016 в 8-ми томах: - том №1 на 130 арк.;- том №2 на 124 арк.;- том №3 на 243 арк.;- том №4 на 716 арк.;- том №5 на 210 арк.;- том №6 на 176 арк.;-том №7 на 527 арк.;- том №8 на 42 арк.

Матеріали експертизи направити до слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Рівненській області.

Ухвала остаточна, в апеляційному порядку оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя