22.08.2019 Справа № 469/803/19
3/469/267/19 П О С Т А Н О В А
22 серпня 2019 року смт.Березанка
Суддя Березанського районного суду Миколаївської області Гапоненко Н.О., за участю секретаря судового засідання Потриваєвої М.А., розглянувши матеріали, що надійшли від Головного управління ДФС України у Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , приватного підприємця, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.155-1 КУпАП,-
встановила:
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії АА №538054 від 22 липня 2019 року, 09 липня 2019 року о 13.00 год. в АДРЕСА_2 Коблеве АДРЕСА_3 Миколаївської області АДРЕСА_4 вул.Морська, 161 ОСОБА_1 порушила вимоги п.п.1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме провела розрахункову операцію з надання послуг з проживання в пансіонаті «Олімп» за одну добу на суму 400,00 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій (розрахункової книжки), без роздрукування та без видачі особі, яка отримує послугу, розрахункового документа встановленої форми на повну суму проведеної операції.
У судове засідання ОСОБА_1 не з"явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження у справі підлягає закриттю з таких підстав.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
ОСОБА_1 притягнута до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.155-1 КУпАП, тобто за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 вказаного адміністративного правопорушення до протоколу додано акт фактичної перевірки від 09 липня 2019 року з додатками (а.с.2-10).
З вказаного акта вбачається, що фактичну перевірку щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій 09 липня 2019 року у пансіонаті «Олімп» проведено у присутності адміністратора ОСОБА_2 та за відсутності ОСОБА_1 , при цьому встановлено факт проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій при наданні послуг з проживання в пансіонаті за одну добу на суму 400,00 грн. (а.с.2 на звороті); опис готівкових коштів також проведено у присутності ОСОБА_2 (а.с.4); з письмових пояснень ОСОБА_2 від 09 липня 2019 року вбачається. що ОСОБА_1 на момент перевірки перебувала в лікарні в м.Одеса (а.с.5).
Зазначені обставини свідчать про те, що на момент проведення розрахункової операції ОСОБА_1 не була присутня на місці її проведення та не здійснювала цю операцію.
Відомості про вчинення викладеного у протоколі про адміністративне правопорушення діяння саме ОСОБА_1 у матеріалах справи відсутні.
За таких обставин суд приходить до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП, оскільки у судовому засіданні не доведено обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 252, 280, 283, п.3 ч.1 ст.284, п.1 ст.247 КУпАП -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.126 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Березанський районний суд Миколаївської області особою, щодо якої її винесено, її захисником або законним представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: