Єдиний унікальний номер 448/1235/19
Провадження № 3/448/429/19
14.08.2019 року суддя Мостиського районного суду Львівської області Кічак Ю.В., розглянувши матеріали справи, що надійшли з Мостиського відділення поліції Яворівського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця, жителя та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, розлученого, непрацюючого,
за ст.173 КУпАП, -
31.05.2019р. біля 22:00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння та знаходячись на громадському подвір'ї за адресою: АДРЕСА_2 , образливо чіплявся до ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , висловлювався в їхню адресу нецензурними словами, чим своїми діями порушив громадський порядок і спокій громадян.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 судовому засіданні свою вину у вчиненні вказаного правопорушення визнав повністю та підтвердив обставини його вчинення, які виникли через неприязні відносини із сусідкою ОСОБА_4 . Розкаявся у вчиненому, просить суд його суворо не карати.
Згідно з положеннями ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасно, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративне правопорушення завжди є протиправною дією (бездіяльністю) тобто діянням, забороненим законом або іншим нормативним правовим актом. Громадянин, що вчиняє протиправну дію, порушує свій конституційний обов'язок, оскільки норми ч.1ст.68 Конституції України встановлюють, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Факт вчинення ОСОБА_1 вищевказаного правопорушення підтверджується такими доказами по справі: протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 №317398 від 07.06.2019р., де зафіксовано факт вчинення ОСОБА_1 дрібного хуліганства; заявою та письмовими поясненнями ОСОБА_2 ; письмовими поясненнями ОСОБА_3 ;рапортом помічника чергового Мостиського ВП Яворівського ВП ГУНП у Львівській області Шамоти В.Б.від 31.05.2019р., про отримання заяви від ОСОБА_5 щодо вчинення особою хуліганських дій; іншими матеріалами справи.
Аналізуючи наведені докази, приходжу до переконання в доведенні винуватості ОСОБА_1 у вчиненні дрібного хуліганства, тобто у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогост.173 КУпАП.
У відповідності дост.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини та майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, який позитивно характеризується за місцем проживання, ступінь його вини та майновий стан (непрацюючий), обставину, що пом'якшує відповідальність - щире розкаяння винного, обставину, що обтяжує відповідальність, - вчинення правопорушення в стані алкогольного сп'яніння, вважаю за доцільне призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті 173 КУпАП, що за своїм видом та мірою відповідає завданню та меті накладення адміністративного стягнення і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП та ст.4 Закону України «Про судовий збір» є всі підстави для стягнення з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судового збору в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 384,20грн. (1921грн.х0,2=384,20).
На підставі викладеного, керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 34,35, 40-1, 284 КУпАП, суддя -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 51 (п'ятдесят одну) гривню.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 коп. судового збору, які перерахувати на рахунок №31216206013252 , код отримувача ЄДРПОУ:37929037, МФО: 899998 , призначення платежу «Судовий збір при ухваленні судом постанови про накладення адміністративного стягнення, пункт 5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, потерпілою до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ю.В.Кічак
Постанова набирає законної сили «___» ______________ 20__ р.
Суддя Ю.В.Кічак