Постанова від 13.08.2019 по справі 420/6401/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2019 р.м.ОдесаСправа № 420/6401/18

Категорія: 111030000 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.

Час і місце ухвалення: 11:53, м. Одеса

Дата складання повного тексту: 08.04.2019 р.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

при секретарі - Рощіній К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою селянського фермерського господарства "Марічка" на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2019 року у справі за позовом селянського фермерського господарства "Марічка" до Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, рішення про результати розгляду первинної скарги та акту про результати фактичної виїзної перевірки,

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2018 року селянське фермерське господарство (далі СФГ) "Марічка" звернулося до суду з позовом до Головного управління (далі ГУ) ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби (далі ДФС) України з урахуванням уточненої позовної заяви про:

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС України в Одеській області (форма "С") від 06 вересня 2018 року №0038281406, яким застосовано до СФГ "Марічка" штрафні (фінансові) санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у розмірі 1 034 347,05 грн.;

- визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДФС в Одеській області від 05 вересня 2018 року №12774/10/15-35-14-06-05 про результати розгляду первинної скарги;

- визнання протиправним та скасування рішення ДФС України від 12 жовтня 2018 року №33340/6/99-99-11-03-01-25 про результати розгляду повторної скарги;

- визнання протиправним та скасування акту №708/15/29/РРО/25948697 від 30 липня 2018 року про результати фактичної виїзної перевірки СФГ "Марічка" з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв та на підставі ст. 20, п.п.80.2.2., п.80.2 ст. 80 ПК України, перевіряємий період згідно наказу від 12 липня 2018 року №4978 з 01 січня 2016 року по дату завершення фактичної перевірки, з урахуванням уточненої позовної заяви від 02 січня 2019 року та від 22 березня 2019 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що під час перевірки, перевіряючим, був наданий повний перелік документів, у тому числі тих, які були зазначені у запиті "Про надання документів", за період з 01 жовтня 2017 року по дату завершення перевірки, а саме: оригінали 2 (двох) касових книг та всі оригінали касових документів: перша касова книга пронумерована, прошнурована та пропечатана на 45 сторінок, розпочата 29 січня 2016 року та закінчена 15 травня 2018 року; друга касова книга пронумерована, прошнурована та пропечатана на 48 сторінок, розпочата 31 травня 2018 року; прибуткові та видаткові ордери за жовтень - грудень 2017 року та січень - липень 2018 року.

Представник позивача зазначала, що 06 липня 2018 року була отримана, по чеку №8310727 готівка у сумі 193 200,00 грн., яка була оприбуткована прибутковим касовим ордером №9 від 06 липня 2018 року та 18 липня 2018 року була отримана по чеку №8310728 готівка у сумі 13 669,41 грн., яка була оприбуткована прибутковим касовим ордером №10 від 18 липня 2018 року, у касовій книзі були зроблені відповідні записи; за видатковим ордером №11 від 09 липня 2018 року була видана по відомості орендна плата за земельні паї у сумі 179 420,02 грн.; за видатковим ордером №12 від 10 липня 2017 року була видана по відомості заробітна плата за 2-у половину червня у сумі 13 779,98 грн.; за видатковим ордером №13 від 18 липня 2018 року був виданий, по відомості, аванс працівникам за першу половину липня 2018 року у сумі 13 669,41 грн.; у касовій книзі були зроблені відповідні записи.

Разом з тим, представник СФГ "Марічка" зазначала, що перевіряючі залучили до матеріалів перевірки лише копії частини наданих до перевірки документів, однак це, на її думку, не свідчить про ненадання та не ведення зазначених документів, висновок про не оприбуткування СФГ "Марічка" готівки у сумі 206 869,41 грн., внаслідок не складання прибуткового касового ордеру не відповідає дійсності, а в акті перевірки не зазначено доказів, які свідчили б про те, що оприбутковані касові ордери: №9 від 06 липня 2018 року на суму 193 200,00 грн. та №10 від 18 липня 2018 року на суму 13 669,41 грн. були відсутні або підроблені, або були такими, що позбавлені сили касових документів.

Разом з тим, представник позивача у позовній заяві зазначала, що викладений в акті перевірки висновок про не оприбуткування у день одержання готівки у касовій книзі за 06 липня 2018 року у сумі 193 200 грн. та 18 липня 2018 року у сумі 13 669,41 грн. не містить обґрунтувань вказаних сум. Представник позивача зазначала, що при проведенні перевірки касового обігу головним державним ревізором - інспектором Лугачовим С.Е. та головним державним ревізором - інспектором Оксютою С.А. була витребувана касова книга тільки в електронному вигляді та не були враховані пояснення позивача про те, що бухгалтерська програма 1С версії 8.3 не налаштована та не працює у повному обсязі, так як на момент проведення перевірки вводились первинні бухгалтерські документи за перше півріччя 2018 року.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що у ході проведення фактичної перевірки був наданий запит від 19 липня 2018 року "Про надання документів (копій)", які належать до перевірки за період з 01 жовтня 2017 року по дату завершення перевірки, який було отримано директором СФГ "Марічка" ОСОБА_1 особисто. У запереченні директор СФГ "Марічка" ОСОБА_1 зазначає, що у ході перевірки були надані дві (2 шт.) касові книги, прибуткові та видаткові касові ордери за жовтень - січень 2017 року та січень - липень 2018 року, але дійсно не зазначає які, тому що на момент перевірки 24 липня 2018 року касова книга підприємства у ручному вигляді останній раз велась 15 травня 2018 року сторінка 45, а починаючі з 16 травня 2018 року в електронному вигляді, що підтверджується наданими копіями підприємства. Директором СФГ "Марічка" ОСОБА_1 особисто у ході перевірки 24 липня 2017 року були надані пояснення, що СФГ "Марічка" на момент перевірки веде одну касову книгу в електронному вигляді.

24 липня 2018 року директором СФГ "Марічка" ОСОБА_1 були надані у повному обсязі первинні документи згідно вищезазначеного запиту за період з 01 жовтня 2017 року по 30 червня 2018 року за податковою адресою підприємства, крім касової книги підприємства, прибуткових та видаткових касових ордерів за липень 2018 року. Також, 24 липня 2018 року директором СФГ "Марічка" ОСОБА_1 сформована картка по рахунку 301 за період з 01 січня 2018 року по 24 липня 2018 року та реєстр прибуткових та видаткових ордерів де встановлено, що останній рух готівки на суму 13 779,98 грн., який був оформлений прибутковим касовим ордером 20 червня 2018 року, а по видатковим касовим ордерам 10 липня 2018 року здійснена виплата на загальну суму 13 624,92 грн. По картці рахунку 301 за 10 липня 2018 року зазначено, що вся готівка, що видавалась у цей день по видатковим касовим ордерам проходить з від'ємним значенням, що свідчить, на думку відповідача, про видачу готівки без попередньо оприбуткування у касі підприємства за липень 2018 року. Підприємством СФГ "Марічка" в особі директора ОСОБА_1 з р/р АТ "Райффайзен Банк Аваль" знята готівка 06 липня 2018 року за чеком МА8310727 на суму - 193 200 грн. та 18 липня 2018 року за чеком 8310728 на суму - 13 669,41 грн. на загальну суму - 206 869,41 грн., які були не оприбутковані у день їх одержання у касовій книзі підприємства, що є порушенням п.1.1 розділу II Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року №148, що відображено в акті перевірки від 30 липня 2018 року №708/15/29/РРО/25948697 "Про результати фактичної перевірки СФГ "Марічка" код ЄДРПОУ 25948697 та відповідно перевіркою встановлено порушення: п.11 розд. 2 Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого Постановою Правління Національного Банку України 29 грудня 2017 року №148 - не оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у загальній сумі 206 869,41 грн.

Справу розглянуто за правилами загального позовного провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2019 року у задоволенні адміністративного позову СФГ "Марічка" - відмовлено.

В апеляційній скарзі СФГ "Марічка" ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Доводи апеляційної скарги:

- відповідачем до суду разом з відзивом на позов було надано не повний перелік документів, отриманих від позивача під час перевірки;

- під час перевірки, позивач надав ревізорам відповідача у повному обсязі всі документи, що належали або були пов'язані з предметом перевірки, зокрема зазначені вище документи. Відповідно, ревізорами у відповідності до ст. 85 ПК України під час перевірки не складався акт про відмову представника Позивача надати копії таких документів. Суд першої інстанції зазначені обставини справи та вимоги ст. 85 ПК України безпідставно не врахував під час винесення оскаржуваного рішення;

- не погоджуючись з висновками викладеними в акті перевірки СФГ "Марічка" звернулось до ГУ ДФС в Одеській області із запереченнями №3 від 22 серпня 2018 року, в яких просило врахувати їх під час винесення відповідного рішення. До даних заперечень було вдруге надано засвідчені копії касових документів позивача за період з 06 липня 2018 року по 18 липня 2018 року. Розгляд заперечень відповідачем відбувався за участі представника позивача. Однак, пояснення та документи знову відповідачем не було враховано при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 06 вересня 2018 року №0038281406;

- пояснення від керівника СФГ "Марічка" відбирались виключно в контексті ведення бухгалтерського обліку в електронній формі. Керівник відповідно і зазначила, що касова книга в господарстві з червня 2018 року саме в електронному вигляді ведеться одна. Апелянт вважає, що суд першої інстанції невірно зрозумів написані пояснення керівника СФГ "Марічка", яка в судовому засіданні також надавала пояснення та при необхідності могла бути допитана судом в якості свідка.

У відзиві представника ГУ ДФС в Одеській області та ДФС України на апеляційну скаргу вказується, що доводи апеляційної скарги є необґрунтованими, а рішення суду першої інстанції прийнято з належним дослідженням обставин справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги СФГ "Марічка", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження:

У період з 19 липня 2018 року по 27 липня 2018 року головними державними ревізорами - інспекторами відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , у присутності голови СФГ "Марічка" ОСОБА_1 , на підставі наказу заступника начальника Головного управління ДФС в Одеській області від 12 липня 2018 року №4978 про проведення фактичної перевірки (а.с. 15) було проведено фактичну перевірку СФГ "Марічка" щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обліку готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, за результатами якої складено акт перевірки від 27 липня 2018 року (реєстраційний номер 708/15/29/РРО/25948697 від 30 липня 2018 року.

У ході перевірки були встановлені порушення СФГ "Марічка" п.11 розд. 2 Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого Постановою Правління Національного Банку України 29 грудня 2017 року №14, а саме, з р/р АТ "Райффайзен Банк Аваль" 06 липня 2018 року за чеком МА8310727 проведена видача готівки на суму - 193 200 грн. та 18 липня 2018 року видача готівки за чеком 8310728 на суму - 13 669,41 грн. та відповідно встановлено неоприбуткування готівкових коштів на загальну суму - 206 869,41 грн.

Не погоджуючись з висновками викладеними в акті перевірки ГУ ДФС в Одеській області №708/15/29/РРО/25948697 від 30 липня 2018 року СФГ "Марічка" звернулось до начальника ГУ ДФС в Одеській області із запереченнями №3 від 22 серпня 2018 року та просило врахувати їх під час винесення відповідного рішення.

Згідно відповіді ГУ ДФС в Одеській області від 05 вересня 2018 року №12774/10/15-32-14-06-05 на заперечення СФГ "Марічка" №3 від 22 серпня 2018 року, висновки викладені в акті перевірки від 30 липня 2018 року №708/15/29/РРО/25948697 є обґрунтованими.

На підставі висновків акту перевірки №708/15/29/РРО/25948697 від 30 липня 2018 року та, з урахуванням відповіді на заперечення від 05 вересня 2018 року, ГУ ДФС в Одеській області було прийнято податкове повідомлення-рішення №0038281406 від 06 вересня 2018 року, яким застосовано до СФГ "Марічка" штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1 034 347,05 грн.

Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням №0038281406 від 06 вересня 2018 року, СФГ "Марічка" звернулось до ДФС України зі скаргою №5 від 21 вересня 2018 року на зазначене рішення від 06 вересня 2018 року.

Рішенням ДФС України від 21 листопада 2018 року №37803/6/99-99-11-03-01-25 залишено без змін оскаржене податкове повідомлення-рішення, а скаргу - без задоволення.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що СФГ "Марічка" не було дотримано порядку оприбуткування готівки, що надходить до каси у день її одержання у повній сумі, а тому податкове повідомлення-рішення від 06 вересня 2018 року №0038281406, прийняте ГУ ДФС в Одеській області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, скасуванню не підлягає.

Позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішень Головного управління ДФС в Одеській області від 05 вересня 2018 року №12774/10/15-35-14-06-05 про результати розгляду первинної скарги та рішення ДФС України від 12 жовтня 2018 року №33340/6/99-99-11-03-01-25 про результати розгляду повторної скарги, є безпідставними та задоволенню не підлягають .

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог СФГ "Марічка" про визнання протиправним та скасування акту №708/15/29/РРО/25948697 від 30 липня 2018 року про результати фактичної виїзної перевірки, суд першої інстанції виходив з того, що акт перевірки є наслідком службової діяльності працівників податкового органу на виконання своїх посадових обов'язків щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог чинного законодавства, а тому оскарженню не підлягає.

Судова колегія частково не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності, фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність, фізичними особами визначений Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України 29 грудня 2017 року №148 (далі Положення №148).

Згідно з п.11 розділу 2 Положення №148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі. Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Пунктом 40 розділу 4 Положення №148 передбачено, що касир здійснює записи в касовій книзі за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день не здійснюються. Касир щоденно в кінці робочого дня підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі. Готівка, видана за видатковими відомостями на виплати, пов'язані з оплатою праці, відображається в касовій книзі після закінчення строків цих виплат згідно з пунктом 18 розділу II цього Положення, а закриття вищезазначених документів та виписка відповідних видаткових касових ордерів здійснюються в порядку, визначеному в п.31 розділу III цього Положення.

Згідно ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Системний аналіз вище наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що готівкові кошти, що фактично надходять до кас підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами повинні у день їх одержання в повній сумі оприбутковуватися шляхом здійснення відповідних записів у касовій книзі.

З матеріалів справи вбачається, що 06 липня 2018 року по чеку №8310727 СФГ "Марічка" була отримана готівка у сумі 193 200 грн., яка була оприбуткована прибутковим касовим ордером №9 від 06 липня 2018 року та 18 липня 2018 року була отримана готівка по чеку №8310728 у сумі 13 669,41 грн., яка була оприбуткована прибутковим касовим ордером №10 від 18 липня 2018 року.

За видатковим ордером №11 від 09 липня 2018 року була видана по відомості орендна плата за земельні паї у сумі 179 420,02 грн.

За видатковим ордером №12 від 10 липня 2017 року була видана по відомості заробітна плата за другу половину червня у сумі 13 779,98 грн.

За видатковим ордером №13 від 18 липня 2018 року був виданий, по відомості, аванс працівникам за першу половину липня 2018 року у сумі 13 669,41 грн.

Апелянт зазначає, що надав ревізорам відповідача у повному обсязі всі документи, що належали або були пов'язані з предметом перевірки.

Нормами ПК України передбачено, що отримання копій документів оформляється описом. Копія опису, складеного посадовими (службовими) особами контролюючого органу, вручається під підпис платнику податків або його законному представнику.

В судовому засіданні судом апеляційної інстанції було встановлено, що ревізорами у відповідності до ст. 85 ПК України під час перевірки не складався такий опис або акт про відмову представника позивача надати копії таких документів. Представник відповідача в судовому засіданні підтвердила відсутність таких опису або акту.

Доказами в адміністративному судочинстві, відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Суд не може обмежити право платника довести в судовому процесі обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, поданням виключно тих доказів, що надавались ним під час проведення податкової перевірки. Право надавати заперечення щодо висновків контролюючого органу та долучати до матеріалів справи докази на підтвердження таких заперечень надається платнику як на усіх стадіях податкового контролю, так і на стадіях судового процесу, на яких допускається подання учасником процесу нових доказів.

Судова колегія вважає, що належними доказами в даних спірних правовідносинах є наявність відповідних записів у касовій книзі підприємства.

На підтвердження того, що у касовій книзі були зроблені відповідні записи СФГ "Марічка" надано суду копію касової книги.

Таким чином, судова колегія вважає, що судом першої інстанції безпідставно не взято до уваги, як доказ реальності оприбуткування коштів надану позивачем до суду касову книгу, з якої вбачається відповідні записи СФГ "Марічка" про те, що готівка, яка була отримана СФГ "Марічка" по чеку №8310727 від 06 липня 2018 року у сумі 193 200 грн. та по чеку №8310728 у сумі 13 669,41 грн. була оприбуткована прибутковим касовим ордером та відповідні записи були внесені до касової книги.

При цьому, судова колегія вважає, що саме вказані записи у касовій книзі СФГ "Марічка" є належними доказами в даних спірних правовідносинах, які безпідставно залишені судом першої інстанції поза увагою.

Пунктом 23 розділу III Положення №148 передбачено, що касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівки.

Акт перевірки не містіть доказів, які свідчили про те, що оприбуткований касові ордера №9 від 06 липня 2018 року на суму 193 200 грн. та №10 від 18 липня 2018 року на суму 13 669,41 грн., є відсутні або підроблені, такими, що позбавлені сили касових документів.

Таким чином, судова колегія дійшла висновку, що у сукупності вищезазначені документи свідчать про реальність оприбуткування СФГ "Марічка" вказаних коштів.

На підставі викладеного, а саме того, що у сукупності вищезазначені документи свідчать про реальність оприбуткування СФГ "Марічка" вказаних коштів, судова колегія дійшла висновку, що податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС України в Одеській області (форма "С") від 06 вересня 2018 року №0038281406, яким застосовано до СФГ "Марічка" штрафні (фінансові) санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у розмірі 1 034 347,05 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Стовно позовних вимог СФГ "Марічка" про визнання протиправними та скасування рішення ГУ ДФС в Одеській області від 05 вересня 2018 року №12774/10/15-35-14-06-05 про результати розгляду первинної скарги та рішення ДФС України від 12 жовтня 2018 року №33340/6/99-99-11-03-01-25 про результати розгляду повторної скарги, судова колегія зазначає наступне.

Подання та розгляд заперечень до акта (документальної планової або позапланової, виїзної або невиїзної, фактичної, камеральної) перевірки здійснюється згідно з п.86.7 ст. 86 ПК України.

Подаються заперечення або додаткові документи в порядку, визначеному п. 44.7 ст. 44 Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).

Розглядаються такі заперечення або додаткові документи контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях).

Відповідь платнику податків надсилається у порядку, визначеному ст. 58 Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. При цьому, платник податків (його уповноважена особа або представник) має право брати участь у розгляді заперечень або додаткових документів. Для цього платник податків має зазначити у запереченнях або листі про надання додаткових документів про бажання брати участь у розгляді, в порядку, визначеному п. 44.7 ст. 44 Кодексу.

Участь керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу у розгляді заперечень платника податків до акта перевірки є обов'язковою. Такі заперечення є невід'ємною частиною акта (довідки) перевірки.

Рішення про визначення грошових зобов'язань приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу з урахуванням результатів розгляду заперечень платника податків (у разі їх наявності).

Враховуючи те, що документи, які були надані СФГ "Марічка" під час подання заперечень на акт перевірки та податкове-повідомлення рішення, визнані судом такими, що є належними доказами оприбуткування готівки в касовій книзі, судова колегія вважає, що рішення ГУ ДФС в Одеській області від 05 вересня 2018 року №12774/10/15-35-14-06-05 про результати розгляду первинної скарги та рішення ДФС України від 12 жовтня 2018 року №33340/6/99-99-11-03-01-25 про результати розгляду повторної скарги є протиправними та підлягають скасуванню.

Разом з тим, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що акт перевірки не є рішенням органу владних повноважень, оскільки акт перевірки є службовим документом, що підтверджує факт проведення перевірки і є носієм доказової інформації про виявлені порушення, а відтак акт перевірки та висновки, які в ньому містяться, самі по собі не породжують для платника податків настання будь - яких юридичних наслідків та не впливають на його права, обов'язки та законні інтереси, а тому позовна вимога про його скасування не підлягає задоволенню.

За таких обставин, судова колегія дійшла висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог СФГ "Марічка".

Питання щодо розподілу судових витрат вирішено відповідно ст.ст. 139-143 КАС України.

Як вбачається з матеріалів справи, СФГ "Марічка" було сплачено судовий збір за подачу адміністративного позову у розмірі 15 515,21 грн. та 3 524 грн., що підтверджується квитанціями №415 від 03 грудня 2018 року, №445 від 27 грудня 2018 року та за подачу апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції у розмірі 23 272,81 грн., що підтверджується квитанцією №149 від 07 травня 2019 року.

Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 317 КАС України вважає необхідним, скасовуючи рішення суду першої інстанції, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги СФГ "Марічка" частково.

Керуючись ст.ст. 308, 310, п.2 ч.1 ст. 315, п.п.3, 4 ч.1 ст. 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу селянського фермерського господарства "Марічка" задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2019 року скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким частково задовольнити позов селянського фермерського господарства "Марічка".

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС України в Одеській області (форма "С") від 06 вересня 2018 року №0038281406, яким застосовано до селянського фермерського господарства "Марічка" штрафні (фінансові) санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у розмірі 1 034 347,05 грн.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 05 вересня 2018 року №12774/10/15-35-14-06-05 про результати розгляду первинної скарги.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 12 жовтня 2018 року №33340/6/99-99-11-03-01-25 про результати розгляду повторної скарги.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з рахунку бюджетних асигнувань Головного управління ДФС України в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДПОУ 39398646) на користь селянського фермерського господарства "Марічка" (68152, Одеська область, Татарбунарський район, с. Маразліївка, вул. Садова, 29-а, код ЄДРПОУ 25948697) судовий збір у розмірі 17 277 (сімнадцять тисяч двісті сімдесят сім) гривень 21 коп. за подачу адміністративного позову та 23 727, 82 (двадцять три тисячі сімсот двадцять сім) гривень 82 коп. за подачу апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції.

Стягнути з рахунку бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04655, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) на користь селянського фермерського господарства "Марічка" (68152, Одеська область, Татарбунарський район, с. Маразліївка, вул. Садова, 29-а, код ЄДРПОУ 25948697) судовий збір у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні за подачу адміністративного позову.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22 серпня 2019 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Суддя: Лук'янчук О.В. Ступакова І.Г.