Постанова від 22.08.2019 по справі 322/572/19

Справа № 322/572/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2019 року смт. Новомиколаївка

Суддя Новомиколаївського районного суду Запорізької області Шиш А.Б., з участю прокурора Онипка О.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли із Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, одруженого, працюючого фізичною особою - підприємцем, проживаючого по АДРЕСА_1 , раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,

за ч. 1 ст. 1726 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До суду із Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією № 213 та № 214 від 07 травня 2019 року, в яких зазначено наступне.

ОСОБА_1 , будучи депутатом Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області, відповідно до підпункту "б" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" є суб'єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону.

Знаючи про необхідність подати у період часу з 01 січня 2017 по 01 травня 2017 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, не подав у встановлений законодавством строк, а подав її лише 10 серпня 2017 року, тобто несвоєчасно, шляхом заповнення декларації на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, за встановленою формою, чим порушив вимоги передбачені ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10 червня 2016 року, та вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно примітки до ст. 1726 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Згідно п. п. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктами, на яких поширюється дія Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Відповідно до рішення № 2 першої сесії сьомого скликання Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області "Про підсумки виборів депутатів сільської ради сьомого скликання та визнання їх повноважень" від 20 листопада 2015 року ОСОБА_1 обрано депутатом вказаної сільської ради.

Таким чином ОСОБА_1 відповідно до п. п. "б" п. 1 ч. 1 ст. З Закону України "Про запобігання корупції" є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Згідно ст. 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про запобігання корупції", Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Відповідно до п. 2 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції", про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 2, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року, "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає роботу у два етапи:

1) перший етап - з 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:

- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Згідно примітки ст. 50 Закону України "Про запобігання корупції" до інших суб'єктів декларування, відносяться і депутати місцевих рад.

Крім цього, зазначені у пункті 1 цього рішення декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року, "Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п. п. 1 п. 5 розділу II вказаного Порядку, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 години 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітнім роком. Така декларація охоплює звітній рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Відповідно до ч. 6 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб" строк подання декларацій для осіб, відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" подають таку декларацію вперше продовжено до 01 травня 2017 року.

Таким чином, ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язаний був подати щорічну декларацію за 2016 рік в строк з 01 січня 2017 року по 01 травня 2017 року.

Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, ОСОБА_1 подав 10 серпня 2017 року, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за формою, затвердженою рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10 червня 2016 року.

Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язаний був подати щорічну декларацію за 2017 рік в строк з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року.

Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік ОСОБА_1 подав 11 травня 2018 року, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за формою, затвердженою рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10 червня 2016 року.

Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованих йому адміністративних правопорушень не визнав, та пояснив, що він, як депутат Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік подав не своєчасно у зв'язку з тим, що в с. Зелене Новомиколаївського району Запорізької області були проблеми з інтернетом, а за 2017 рік він подав також несвоєчасно через технічні проблеми на сайті НАЗК.

Прокурор Онипко О.В. в судовому засіданні вважав, що обставини, викладені в протоколі про вчинення ОСОБА_1 корупційного правопорушення, знайшли своє підтвердження, у зв'язку з чим останній підлягає притягненню до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення.

Прокурор пояснив, що під час перевірки було встановлено, що депутат Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області ОСОБА_1 , будучи, згідно з п.п. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", приміткою до ст. 1726 КУпАП суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП, достовірно знаючи про необхідність подати у період часу з 01 січня 2017 року по 01 травня 2017 року та 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 та 2017 роки, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 51 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції", рішення Національного агентства з читань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 2, подав їх несвоєчасно, лише 10 серпня 2017 року та 11 травня 2018 року, відповідно, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1 ст. 1726 КУпАП (в редакції Закону № 1700-VII від 14 жовтня 2014 року) - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Просив визнати ОСОБА_1 винним та накласти стягнення у відповідності до санкції ч. 1 статті 1726 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 гривень на користь держави.

Вислухавши пояснення осіб, які брали участь у справі, а також вивчивши матеріали справи, суддя дійшов до висновку про закриття провадження у справі, у зв'язку з наступним.

ОСОБА_1 інкримінується те, що він, являючись депутатом Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області, будучи, згідно з п.п. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", ч. 1 примітки до ст. 1726 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП, достовірно знаючи про необхідність подати у період часу з 01 січня 2017 року по 01 травня 2017 року, та з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 та 2017 роки, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 3, подав їх несвоєчасно, лише 10 серпня 2017 року та 11 травня 2018 року, відповідно, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1 ст. 1726 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У вищевказаних протоколах зазначено, що днем виявлення вищевказаних правопорушень є 02 травня 2019 року.

З даним твердженням суддя не погоджується у зв'язку з наступним.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

З даної норми вбачається, що строк накладення стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, має відраховуватися з дня його виявлення.

Разом з цим, діючим законодавством чітко не визначено, що слід розуміти під виявленням правопорушення.

Згідно з вимогами ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

Рішенням Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України", визначено концепцію якості закону, з вимогою, щоб він був доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні. Відсутність в національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення такого питання, порушує вимогу "якості закону". В разі, коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків осіб, національні органи зобов'язані застосовувати найбільш сприятливий для осіб підхід. Тобто вирішення колізій у законодавстві завжди тлумачиться на користь особи.

З досліджених у судовому засіданні матеріалів справи вбачається, що про вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому правопорушення прокуратурою Запорізької області 26 березня 2019 року було повідомлено Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України.

В період з 26 березня 2019 року по 07 травня 2019 року Управлінням захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України проводилася перевірка за вищевказаним фактом.

Тобто інформацією про правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 , спеціально уповноважений орган у сфері протидії корупції (згідно з положеннями ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції") володів вже 26 березня 2019 року.

Отже, днем виявлення інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення є день отримання Управлінням захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України інформації від прокуратури Запорізької області - 26 березня 2019 року.

Справа надійшла до Новомиколаївського районного суду Запорізької області 15 травня 2019 року, та була призначена до розгляду на 04 червня 2019 року, тобто в межах строку, встановленого для притягнення особи до відповідальності.

Разом з тим, враховуючи, що під час складення вищевказаних протоколів не були перевірені доводи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо вчинення нею дій для подачі декларацій, і не подання їх через проблеми з інтернетом та із технічними проблемами в роботі сайту НАЗК, суддею було витребувано відповідну інформацію з НАЗК.

Запитувана суддею інформація надійшла до суду лише 06 серпня 2019 року, тобто за межами строку, встановленого для притягнення особи до відповідальності.

Таким чином строк для притягнення особи до адміністративної відповідальності сплив 26 червня 2019 року.

У встановлений строк суддя був позбавлений можливості розглянути справу

Відповідно до ч. 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

На підставі вищевказаного суддя дійшов висновку про закриття справи про адміністративне правопорушення.

Керуючись ч. 7 ст. 247, ст. 221, 283 - 285, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 1726 КУпАП закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя А.Б.Шиш