16.07.07
Справа №АС4/222-07.
За позовом Комунального підприємства Сумської міської ради “Електроавтотранс»
до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м.Суми
про скасування рішення
СУДДЯ Н.П. ЛУГОВА
Представники:
від позивача: Лавошник Г.В., довіреність №38 від 12.01.2007р.
від відповідача: Супрунов І.Ю., довіреність №1018-23 від 02.01.2007р.
У засіданні брали участь: секретар судового засідання Будко О.В.
Суть спору: позивач просить скасувати рішення УПФУ в Зарічному районі м.Суми №386 від 22.05.2007р. про застосування фінансової санкції в сумі 87 753 грн. 47 коп. та нарахування пені в сумі 26 476 грн. 88 коп.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, оскільки вважає оспорюване рішення правомірним та обгрунтованим.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши надані докази, заслухавши повноважних представників позивача та відповідача, суд встановив:
Згідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», УПФУ в Зарічному районі м.Суми було прийнято рішення № 386 від 22.05.2007р. про застосування до Комунального підприємства Сумської міської ради “Електроавтотранс» фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 114 230 грн. 35 коп., в т.ч. 87 753 грн. 47 коп. та нарахування пені в сумі 26 476 грн. 88 коп.
Позивач просить скасувати рішення відповідача, посилаючись на те, що ним не були своєчасно сплачені страхові внески, в зв»язку з затримкою фінансування Державних субвенцій за перевезення пільгових категорій населення, що сприяло виникненню заборгованості по виплаті заробітної плати. Зокрема, позивач вказує на те, що станом на 01.05.2007р. бюджетна заборгованість перед підприємством складає 1047400 грн. 63 коп.
В обгрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що у відповідності до ст.20 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» у разі наявності у платника страхових внесеків зобов»язань із сплати податків, інших обов»язкових платежів, передбачених законом, або зобов»язань перед іншими кредиторами, зобов»язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов»язаннями, крім зобов»язань щодо виплати заробітної плати. Пенсійний фонд нараховує штрафні санкції на нараховані суми, а не на суми фактичних витрат на виплату заробітної платні, що передбачено ст.19 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 07.09.2003р. відповідач є страхувальником і зареєстрований як платник страхових внесків в УПФУ в Зарічному районі м.Суми.
Згідно п.6 ч.2 ст.17 вищевказаного Закону, відповідач зобов»язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Нарахування страхових внесків здійснюється в порядку, визначеному ст.19 зазначеного Закону.
Страхові внески підлягають сплаті в строки, визначені п.6 ст.20 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду.
Відповідно до ч.6 ст.18 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Частиною 12 ст.20 зазначеного Закону встановлено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно до ч. 10 ст.20 вказаного Закону передбачено, що у випадках, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність, згідно із законом.
Згідно з п.2 ч.9 ст.106 Закону №1058 від 07.09.2003р., за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до пп.9.3.2 п.9.3 розділу 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2001р. №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004р. за №64/8663 із змінами та доповненнями, розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих, чи інших суспільних відносин і має обов»язковий характер для суб»єктів цих відносин.
Пунктом 2 Роз»яснення Вищого арбітражного суду України “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов»язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» №02-5/35 від 26.01.2000р. встановлені підстави визнання акту недійсним. Відповідно до вищевказаного роз»яснення, підставою для визнання акту недійсним є його невідповідність вимогам чинного законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Але матеріали справи свідчать про відсутність підстав для скасування рішення УПФУ в Зарічному районі м.Суми.
Таким чином, рішення Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м.Суми №386 від 22.05.2007р. про застосування фінансової санкції в сумі 87 753 грн. 47 коп. та нарахування пені в сумі 26 476 грн. 88 коп. винесено в межах компетенції відповідача та відповідно до норм чинного законодавства, а тому є обгрунтованим та правомірним.
За таких обставин, позовні вимоги є неправомірними та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В позові відмовити.
2. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
3. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її складення у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ Н.П. ЛУГОВА
У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови підписано 18.07.2007р.