Ухвала від 22.08.2019 по справі 14/548/08-АП

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

22.08.2019 Справа № 14/548/08-АП

м. Запоріжжя

Суддя Корсун В.Л., розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про заміну сторони у справі за вих. від 15.08.19 № 1839/08

за позовною заявою: управління Пенсійного Фонду України в м. Бердянську Запорізької області, 71112 м. Бердянськ Запорізької області, пл. І Бердянської Ради, 2

до відповідача: закритого акціонерного товариства “Бердянський виноробний завод”, 71100 м. Бердянськ Запорізької області, вул. Орджонікідзе, 84

про стягнення 117 629 грн. 29 коп. заборгованості по внесках на загальнообов'язкове пенсійне страхування

без виклику представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Постановою господарського суду Запорізької області від 24.11.08 у справі № 14/548/08-АП позов управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську Запорізької області до закритого акціонерного товариства “Бердянський виноробний завод” задоволено у повному обсязі та вирішено стягнути з закритого акціонерного товариства “Бердянський виноробний завод” на користь управління Пенсійного Фонду України в м. Бердянську запорізької області (71112 м. Бердянськ Запорізької області, пл. 1 Бердянської Ради, 2; р/р НОМЕР_1 в ЗОУ ВАТ “Державний ощадний банк України”, МФО 313957, код ЄДРПОУ 20508373) 117 629 грн. 29 коп. заборгованості по внесках на загальнообов'язкове пенсійне страхування.

11.02.09 господарським судом Запорізької області видано відповідний виконавчий лист на виконання постанови господарського суду Запорізької області від 24.11.08.

21.08.19 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області звернулося до господарського суду з заявою від 15.08.19 № 1839/08 про заміну сторони у справі, в якій позивач просить суд замінити сторону у справі № 14/548/08-АП від 24.11.08 з Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Консульська, 23-л, ЄДРПОУ 37963785) на Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-б, ЄДРПОУ 20490012).

Витягом з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 21.08.19 заява про заміну сторони у справі за вих. від 15.08.19 № 1839/08 по справі № 14/548/08-АП передана судді Хоролець Т.Г.

Розпорядженням керівника апарату суду від 21.08.19 № П-430/19, враховуючи звільнення з посади судді-доповідача у справі ОСОБА_1 Г. та відповідно до п.п. 2.3.3, 2.3.47, 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 14/548/08-АП.

Витягом з протоколу повторного автоматизованого розподілу справи між суддями господарського суду Запорізької області від 21.08.19 заява по справі № 14/548/08-АП передана судді Корсуну В.Л.

Розглянувши заяву по адміністративній справі № 14/548/08-АП суд дійшов висновку про необхідність направлення вказаних матеріалів справи за предметною підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду з наступних підстав.

З 01.09.05 набрав чинності КАС України. Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень збоку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, ін. суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-яків рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено ін. порядок судового провадження.

Поняття “справа адміністративної юрисдикції” визначено у ст. 3 КАС України, де під такою справою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.

Також, ст. 3 КАС України дано визначення поняттю “суб'єкт владних повноважень” яким є органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові чи службові особи, ін. суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 4 КАС України, правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами.

Таким чином, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Статтею 17 КАС України визначено юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади АР Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Частиною 1 ст. 28 КАС України визначено, що суддя, який брав участь у вирішенні адміністративної справи в суді першої інстанції, не може брати участь у вирішенні цієї ж справи в судах апеляційної і касаційної інстанцій, у перегляді справи за винятковими обставинами, а також у новому її розгляді у першій інстанції після скасування попередньої постанови, або ухвали про закриття провадження в адміністративній справі.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:

“... 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду; ...”

Згідно з ч. 6 розділу 7 (Прикінцеві та перехідні положення КАС України у відповідній редакції), до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 р. (далі ГПК України), вирішуються відповідним господарським судом за правилами КАС України.

Відповідно до абзаців 1, 3 пункту 4 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України, окружний адміністративний суд починає свою діяльність після призначення (обрання) до його складу не менше трьох суддів і за наявності облаштованого приміщення.

Про початок діяльності кожного окружного та апеляційного адміністративних судів Державна судова адміністрація України повідомляє через загальнодержавні та відповідні місцеві офіційні друковані видання.

Судом встановлено, що офіційне відкриття, у т.ч. облаштованого приміщення Запорізького окружного адміністративного суду, відбулось 17.12.08.

В офіційному друкованому видані - газеті “Урядовий кур'єр” від 09.12.08. № 231 Державна судова адміністрація України, відповідно до п. 4 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України, повідомила про початок діяльності Запорізького окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська (нова назва - Сергія Синенка), буд. 65-в, з 29.12.08.

Згідно з абзацами 3, 5 пункту 6 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України (у відповідній редакції), після початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні позови, подані до відповідних місцевих господарських судів у справах, що підсудні окружному адміністративному суду, передаються цими судами до окружного адміністративного суду, якщо провадження у справі ще не відкрито.

Адміністративні справи, провадження в яких було відкрито місцевими та апеляційними господарськими судами до початку діяльності відповідного адміністративного суду, розглядаються і вирішуються цими судами відповідно до абзацу першого цього пункту.

Вбачається, що вказана справа була розглянута господарським судом Запорізької області 24.11.08 за правилами КАС України та за наслідками розгляду прийнято процесуальне рішення - постанова понад 10 років назад, тобто в період, коли Запорізький окружний адміністративний суд ще не було створено.

Крім того, з 15.12.17 набрав чинності Закон України від 03.10.17 № 2147 “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”.

Статтею 19 КАС України визначено юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених ч. 1 цієї статті 1 (місцевим загальним судам, як адміністративним судам, підсудні …).

Частинами 1 та 3 ст. 3 ГПК України встановлено, що судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Зі змісту ст. 20 ГПК України, Прикінцевих та Перехідних положень цього Кодексу не вбачається права господарських судів розглядати заяви у справах, які відносяться до адміністративної юрисдикції.

Таким чином, станом на час надходження до господарського суду Запорізької області наведеної вище у тексті цієї ухвали заяви у вказаного господарського суду відсутні правові підстави для її (заяви) розгляду за правилами КАС України.

Згідно з частинами 6, 8 ст. 22 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали суду про передачу справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення (ч. 6 ст. 22). (...) Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються (ч. 8 ст. 22).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 20 ГПК України, “Прикінцеві та перехідні положення” ГПК України, ст. 22, п. 4 ч. 1 ст. 107, ст. ст. 158, 160, 165, частинами 4, 6 розділу 7 “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України, суд

УХВАЛИВ :

Матеріали справи № 14/548/08-АП за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську Запорізької області до закритого акціонерного товариства “Бердянський виноробний завод” про стягнення 117 629 грн. 29 коп. заборгованості по внесках на загальнообов'язкове пенсійне страхування разом із заявою від 15.08.19 № 1839/08 про заміну сторони у справі направити за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду (69041, м. Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, буд. 65-в) для розгляду наведеної в тексті цієї ухвали заяви від 15.08.19 № 1839/08.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя В.Л. Корсун