79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
Справа№
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Щигельській О.І., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовною заявою: ВАТ «Львівобленерго», м.Львів
до відповідача: ДПІ у м.Львові, м.Львів
прокуратура міста Львова в інтересах держави на стороні ДПІ у м.Львові (за заявою про вступ у справу №708 від 25.05.07р.)
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень №0000421511/0/21381 від 13.12.06р., №0000421511/1/2481 від 12.02.07р. та №0000421511/2/7438 від 25.04.07р..
За участю представників сторін:
Від прокуратури: не з»явився
Від позивача: Білобрам Т.Б.-нач.юр.від.
Від відповідача: Яремчук О.В. -ст.держ.под.інсп.відділу супров. актуальних та резонансних справ у судах юр.управл. ДПА у Львів. обл., Гейшев О.О. -ст.держ.под.інсп.юр.відділу, Ортинська Н.М. - гол.держ.под. інсп. юр.відділу
Позов заявлено відкритим акціонерним товариством “Львівобленерго» до Державної податкової інспекції у м. Львові про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень №0000421511/0/21381 від 13.12.06, №0000421511/1/2481 від 12.02.07.
Ухвалою від 07.03.2007 року відрито провадження у адміністративній справі, справу призначено до розгляду на 26.06.2007 року
В ході судового розгляду позивачем подано письмове уточнення позовних вимог №112-2439 від 08.05.07р., в якому просить винести постанову, якою визнати недійсними податкові повідомлення-рішення №0000421511/0/21381 від 13.12.06, №0000421511/1/2481 від 12.02.07., №0000421511/2/7438 від 25.04.07.
Розгляд справи відкладався з підстав, викладених в ухвалі від 26.06.2007року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та письмових поясненнях по справі.
Відповідач у поданому суду письмовому поясненні на позовну заяву та нормативно-правовому обґрунтуванні, а його представники, в судовому засіданні проти позову заперечили повністю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, які мають значення для вирішення справи, суд встановив наступне:
працівниками відповідача була проведена невиїзна документальна перевірка з питань розгляду звітності за 9-ть місяців 2006 року ВАТ “Львівобленерго» на підставі поданих декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), за результатами якої складено акт від 07.12.2006 року №9/15-0/00131587.
На підставі наведеного акту відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.12.2006 №0000421511/0/21381 форми "Р" щодо сплати частини прибутку (доходу) господарських організацій (у статутних фондах яких є державна частка), що вилучається до бюджету в розмірі 5551918,05 грн.( в тому числі основний платіж 5287541,00 грн., штрафна санкція -264377,05), згідно з підпунктом “в» пп. 4.2.2 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ та згідно п.1 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ (із змінами та доповненнями), відповідно до ст.. 67 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005р. №3235-ІV (із змінами та доповненнями), Постанови КМ України від 17.05.2006р. №678 (із змінами та доповненнями).
Підставою для прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення відповідач вважає наступне. Засновником ВАТ “Львівобленерго» є держава, у статутному фонді товариства державі належить частка (акції) в розмірі 26,98%. Відповідно до статті 67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 року № 678, якою затверджено “Порядок та нормативи відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році", відповідач повинен сплатити за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 році до загального фонду Державного бюджету України частини чистого прибутку відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у статутному фонді. Відповідно до вимог вказаного Порядку, відрахування провадяться у розмірі 50 відсотків чистого прибутку (доходу), що для ВАТ “Львівобленерго» складає за 9 місяців 25006 року 5551,9 тис., в тому числі штрафні санкції.
Позивач вважає оспорюване податкове повідомлення-рішення таким, що прийняте з порушенням чинного законодавства з наступних мотивів. Неправомірним є винесення щодо ВАТ “Львівобленерго» податкового повідомлення-рішення в порядку, визначеному Законом України “Про порядок погашення зобов'язвань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки згідно ст.. 14 Закону України “Про систему оподаткування» до переліку загальнодержавних податків і збрів (обов'язкових платежів) платіж “частина прибутку (доходу) господарських організацій (у статутних фондах яких є державна частка), що вилучається до бюджету» не включено, також він є неподатковим, а відтак винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень є незаконним. Постановою КМ України від 22.06.2004 року №794 було утворено Національну акціонерну компанію “Енергетична компанія України», відповідно до даної Постанови у статутний фонд компанії передано, зокрема, пакет акцій держави (26,98%) у статутному фонді ВАТ “Львівобленерго», тому власником пакету акцій у розмірі 26.98% статутного фонду ВАТ “Львівобленерго» є НАК “Енергетична компанія України», а не держава, тому ВАТ “Львівобленерго» не підпадає під дію 67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та постанови КМ України від 17.05.06 № 678, якою затверджено "Порядок і нормативи відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році".
При винесенні рішення суд виходив із наступного:
відповідно до ч.1 ст. 11 КАС України, огляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості. Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. При цьому, відповідно до ст. 70 КАС України, такі докази повинні бути визнані судом належними та допустимими.
Пунктом 17 ст.2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20.12.05 №3235-ІV (із змінами та доповненнями) встановлено, що до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2006 рік належить частина прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету.
Статтею 67 цього Закону, зокрема, визначено, що господарські організації: державні, в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу).
Господарські організації, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частину прибутку (доходу). Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2005 року та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств. Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств, а також господарських організацій, у статутних фондах яких є частка комунальної власності, зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної або комунальної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Відповідно до ст.67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", Постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 року № 678 затверджено “Порядок та нормативи відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році" (далі Порядок і нормативи).
В п. 1 Порядку і нормативів зазначено, що відповідно Порядку і нормативів проводяться відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році.
Відповідно до п.2, п.3 Порядку і нормативів, відрахування частини прибутку (доходу) здійснюється: державними, в тому числі казенними, підприємствами та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами, акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами - у розмірі 50 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства здійснюють відрахування частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутному фонді.
Як випливає з матеріалів справи, у статутному фонді ВАТ “Львівобленерго» державі належать акції в розмірі 26,98%. Відповідно до даних Звіту про фінансові результати (форма №2) за 9 місяців 2006 року товариство отримало чистий прибуток в сумі 42214 тис.грн. Таким чином, сума відрахувань частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності ВАТ"Львівобленерго" за 9 місяців 2006 року, виходячи з розміру державної частки (акцій, паїв) у статутному фонді товариства та встановлених Порядком ставок, та за виключенням суми відрахувань частини прибутку (доходу), яка сплачується до загального фонду Державного бюджету України за І півріччя 2006 року, донарахованої за результатами документальної невиїзної перевірки згідно акту ДПІ у м. Львові №7/15-0/00131587 від 11.10.2006 року, становить 5287541 грн.
Як встановлено в ході судового розгляду, ВАТ"Львівобленерго" не подало Розрахунок частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності в 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2006 році за 9 місяців 2006 року, у Декларації з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2006 року не відобразило інформацію про нарахування частини прибутку (доходу) за звітний період та не сплатило дану суму відрахувань у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств, чим порушено ст. 67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та п.6, п.7 вищенаведеного Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 року № 678.
Відповідно до п. 6 Порядку і нормативів, частина прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду державного бюджету, розраховується господарськими організаціями відповідно до порядку, встановленого Державною податковою адміністрацією. Розрахунок частини прибутку (доходу) подається до органів державної податкової служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток.
Визначена відповідно до цих Порядку і нормативів частина прибутку (доходу) сплачується у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств, і зараховується на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в органах Державного казначейства.
Згідно з п.7 Порядку і нормативів, визначена відповідно до цих Порядку і нормативів частина прибутку (доходу) сплачується у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств, і зараховується на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в органах Державного казначейства.
Суд вважає необгрунтованим твердження позивача про те, що частина акцій в розмірі 26,98% в статутному фонді ВАТ “Львівобленерго» не була у власності держави, так як була передана до статутного фонду НАК “Енергетична компанія України» відповідно до Постанови КМ України від 22.06.2004 року № 794, виходячи із наступного.
Справді, Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2004 року №794 “Про утворення Національної акціонерної компанії “Національна енергетична компанія» було утворено Національну акціонерну компанію “Національна енергетична компанія» у формі відкритого акціонерного товариства. І відповідно до п. 2 даної Постанови та Додатку №1 до Постанови 26,98% акцій ВАТ “Львівобленерго» передано до статутного фонду цієї Компанії.
Однак, пунктом 3 вказаної постанови передбачено залишити у державній власності пакети акцій у статутних фондах господарських товариств у розмірах, зазначених у додатках 1 і 2 (в тому числі і акції ВАТ “Львівобленерго» в розмірі 26,98%).
Наведене також узгоджується із змістом Указу Президента України від 22.01.2004 року №69/2004 “Про заходи щодо підвищення ефективності управління електроенергетичним комплексом» (на підставі якого було прийнято Постанову КМ України від 22.06.2004р. №794, і який був чинним в перевірений період -Указ втратив чинність згідно Указом Президента України від 09.10.2006р. №863/2006), відповідно до пункту 2 частини 1 якого Кабінету Міністрів України було доручено вирішити у встановленому порядку питання про закріплення в державній власності 100 відсотків акцій Компанії, а також недопущення відчуження Компанії, акцій та іншого переданого їй майна з державної власності, використання їх для формування статутних фондів будь-яких підприємств.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що з передачею до статутного фонду Компанії акцій ВАТ “Львівобленерго» в розмірі 26,98% не припинилася державна власність на ці акції.
Пунктом 3 Постанови КМ України №678 від 17.05.2006 року Державній податковій адміністрації доручено здійснювати контроль за повнотою і своєчасністю сплати частини прибутку (доходу) господарськими організаціями згідно із затвердженими цією постановою Порядком і нормативами та інформувати щомісяця до 28 числа Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів і Державне казначейство про обсяги надходження коштів на 1 число місяця, що настає за періодом, за який подається інформація, окремо в розрізі областей та господарських організацій.
Пунктом 17 ст.2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20.12.05 №3235-ІV (із змінами та доповненнями) встановлено, що до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2006 рік належить частина прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету.
Відповідно до ст. 9 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 року, до доходів бюджету належать, зокрема, податкові надходження і неподаткові надходження.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні», одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів , установлених законодавством.
Таким чином, суд приходить до висновку, що до функцій органів державної податкової служби входить не лише “вивчати під час перевірки питання здійснення підприємством відрахувань в бюджет, фіксувати в акті перевірки та інформувати про це відповідні органи державної влади» як це зазначає позивач, а і визначати конкретну суму частини прибутку доходу господарських організацій, що вилучається до бюджету. Таким чином, визначення позивачем заниження ВАТ “Львівобленерго» суми відрахувань частини прибутку (доходу) , яка сплачується до загального фонду Державного бюджету України узгоджується із вищенаведеними нормами чинного законодавства України.
Керуючись ст.ст.122-124,127,130,135,143,151-154,160,161,163,167 КАС України, суд, -
постановив:
1.В адміністративному позові відмовити повністю.
2.Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження здійснюються згідно вимог ст.ст.186 та 254 КАСУ.
Суддя