Справа № 2-а-466\10
24 лютого 2010 року Пролетарський районний суд м. Донецька в складі: головуючого-судді Пивоварової Ю.О., при секретарі Шестаковій О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Донецьку адміністративну справу за позовом куліш ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 3 групи за захворюванням, пов'язаним з ліквідацією аварії на ЧАЕС та перебуває на обліку в УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька та отримує призначену пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю. Однак призначений їй розмір пенсії не відповідає розміру, встановленому Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих від ЧАЕС» з 01.11.06 року, який для інвалідів 3 групи повинен складати не менше 6 мінімальних пенсій за віком. Добровільно здійснити перерахування розміру пенсії ПФУ у Пролетарському районі м. Донецька відмовилось. Тому просив суд визнати дії відповідача у цій частині неправомірними та зобов»язати перерахувати розмір пенсії відповідно до вимог Закону з 01.11.09 року із розрахунку шести мінімальних пенсій за віком
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька - за довіреністю ОСОБА_3 у судовому засіданні позов не визнала, зазначивши, що з 22.05.2008 року набрала чинності постанова КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», де п. 4.6 встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров'ю відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму: інвалідам 1 групи - 30 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам 2 групи - 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам 3 групи - 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 1 групі інвалідності - 1060 грн., по 2 групі інвалідності - 965 грн., по 3 групі інвалідності - 870 грн. Тому вважав, що підстав для визнання їх дій неправомірними немає.
Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав..
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 має статус особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, що підтверджується копією відповідного посвідчення (а.с. 5), та є інвалідом 3 групи з захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією довідки (а.с.9).
06.01.2010 року позивач звернувся до УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька з заявою щодо перерахунку пенсії, а 15.01.2010 року отримав відповідь про відмову у перерахунку пенсії у зв»язку з відсутністю законних підстав (а.с.6).
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені Законом ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
У відповідності до ст. 49 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Ст. 50 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 3 групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 1 ст. 28 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею ст. 67 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державною конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України ?ро прожитковий мінімум ”, а також Законом України ?ро державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії ”, згідно ст. 1 якого, прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі, мінімального розміру пенсії за віком, якій відповідно до ст. 28 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Таким чином, для позивача як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії до органу Пенсійного фонду 06 січня 2010 р. Відповідно до вимог ч. 4 ст. 45 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-4 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, оцінюючи наведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що дії Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька в частині відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії у відповідності із ст.ст. 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” необхідно визнати неправомірними та зобов»язати відповідача здійснити відповідний перерахунок з 01.01.2010 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 10, 11, 69, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька в частині відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії у відповідності зі статтями 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, неправомірними
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька провести перерахунок основної та додаткової пенсій по інвалідності ОСОБА_2 з 01.01.2010 року у відповідності зі статтями 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя: