Справа № 319/934/19
Провадження №2-а/319/8/2019
15 серпня 2019 року смт.Більмак
Куйбишевський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Горбачова Ю.М.,
при секретарі судового засідання Понькі Н.А.
розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в смт. Більмак Запорізької області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до поліцейського Оріхівського відділення поліції Пологівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області Шапоренка Сергія Олександровича про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
05 серпня 2019 року до Куйбишевського районного суду Запорізької області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до старшого інспектора Оріхівського відділення поліції Пологівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області Шапоренка Сергія Олександровича (далі за текстом - поліцейський Шапоренко С.О.) про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Позивач ОСОБА_1 просить суд визнати неправомірними дії поліцейського щодо складання постанови про накладення адміністративного стягнення та скасувати постанову серії ЕАВ №1369858 від 27 липня 2019 року, винесену поліцейським Шапоренком С.О. про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 126 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн. по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі. Позивачем зазначено, що відповідач протиправно виніс постанову про адміністративне правопорушення без належних доказів вчинення адміністративного правопорушення.
Про час, дату і місце судового засідання позивач та відповідач повідомлялись, в судове засідання не з'явились, відповідач відзиву на позов та заперечень проти позовних вимог не надав.
Відповідно до ч.1, 3 ст. 268 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур'єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку.
Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Враховуючи викладене, справа судом розглянута за відсутності учасників справи, що відповідає положенням статті 268 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у них докази, прийшов до висновку про те, що позов підлягає задоволенню.
Згідно з п. 4 частини 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно з ч.1 ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 п.3 ст.288 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено: постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що 27 липня 2019 року о 18:30 год. ОСОБА_1 по вул. Шевченка в с. Мала Токмачка керував автомобілем ВАЗ 21043, реєстраційний номер НОМЕР_1 , без чинного страхового полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та був не пристебнутий ременем безпеки, чим порушив вимоги п.2.3в Правил дорожнього руху.
27 липня 2019 року поліцейським Шапоренком С.О. була винесена постанова серії ЕАВ № 1369858 по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.126 КУпАП, відповідно до якої водія ОСОБА_1 піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 425 гривень.
Предметом спору в даній справі є з'ясування правомірності винесення відповідачем поліцейським Шапоренком С.О. рішення по справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.ст. 222, 255 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення правил дорожнього руху, в тому числі, передбачені частиною 3 статті 122 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 та 3 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2, 4 ст. 258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.
Суд дійшов висновку про те, що рішення поліцейським Шапоренком С.О., яке оспорюється позивачем ОСОБА_1 , прийнято на підставі, у межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Рішення прийнято з використанням повноваження з тою метою, з якою це повноваження надане зазначеному суб'єкту владних повноважень.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так, водій ОСОБА_1 під час виявлення в його діях поліцейським ОСОБА_2 порушення Правил дорожнього руху вказав, що з висновками інспектора не погоджується, оскільки є інвалідом І групи.
Згідно зі статтею 283 КУпАП орган (посадова особа), розглянувши справу про адміністративне правопорушення, виносить постанову по справі.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про:
дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення;
транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак);
технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис;
розмір штрафу та порядок його сплати;
правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження;
відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Таким чином, при винесенні постанови серії ЕАВ №1369858 від 27 липня 2019 року поліцейський ОСОБА_2 припустився порушень порядку притягнення особи до адміністративної відповідальності.
У матеріалах справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 з огляду на те, що ця особа не визнала факт порушення Правил дорожнього руху, не зазначено яким чином поліцейським ОСОБА_2 при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, було зафіксовано порушення водієм вимог п. 2.3в ПДР - відсутність у водія поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, не зазначено докази, якими підтверджується даний факт.
На думку суду, за характером виявленого порушення дорожнього руху поліцейський ОСОБА_2 повинен був зафіксувати його показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, поясненнями очевидців чи свідків. Такі показання є одними з основних належних та допустимих доказів. В матеріалах справи відсутні будь-які докази вчинення водієм ОСОБА_1 порушення п.2.3в Правил дорожнього руху України.
Частиною 2 ст. 251 КУпАП визначено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підставі ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.5 ст.77 КАС України якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Відповідачем не було надано будь-яких заперечень проти позову та належних і допустимих доказів щодо правомірності його рішення.
Під час розгляду справи не встановлено ніяких належних та допустимих доказів, сукупність яких свідчила би про безумовне порушення позивачем Правил дорожнього руху, тому суд вважає, що оскаржувана постанова серії ЕАВ №1369858 від 27 липня 2019 року у справі про адміністративне правопорушення винесена не обґрунтовано та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст.ст. 288, 289 КУпАП постанову органу (посадової особи) по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено протягом 10 днів з дня її винесення в районний суд у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
ОСОБА_1 за захистом порушених прав звернувся до адміністративного суду 05 серпня 2019 року, тобто до закінчення визначеного законом строку оскарження рішення посадової особи по справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 288 КУпАП особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Таким чином, суд, відповідно до положень статті 293 КУпАП, перевіривши законність і обґрунтованість постанови, винесеної поліцейським Шапоренком С.О. вважає наявними підстави для скасування такої постанови.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.126, ст.ст.222, 251, 254, 258, 287-289, 293 КУпАП, ч.1 п.2 ст.5, ст.ст. 6-8, 10, ч.1 п.1 ст.19, ч.1 п.1 ст.20, 25, ст.77, ч.3 ст.79, 242-244, 246, 250, 268, 286 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Скасувати як неправомірне рішення поліцейського Оріхівського відділення поліції Пологівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області старшого сержанта поліції Шапоренка Сергія Олександровича постанову серії ЕАВ № 1369858 по справі про адміністративне правопорушення від 27 липня 2019 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного штрафу у розмірі 425 гривень за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.126 КУпАП.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.126 КУпАП, відносно ОСОБА_1 - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: поліцейський Оріхівського відділення поліції Пологівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області старший сержант поліції Шапоренко Сергій Олександрович, адреся місця роботи: 70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Шевченка, буд. 12.
Суддя: Ю.М.Горбачов