судді Великої Палати Верховного Суду
Ситнік О. М.
17 серпня 2019 року
м. Київ
у справі № 9901/441/19 (провадження № 11-837ав19) за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_3 , про скасування протоколу, визнання протиправними дій та зобов'язання прийняти рішення,
за апеляційними скаргами кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 та ЦВК на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12 серпня 2019 року (судді Шевцова Н. В., Бевзенко В. М., Данилевич Н. А.).
Оскаржуваним рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12 серпня 2019 року позов кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 задоволено частково:
- визнано протиправним і скасовано протокол ЦВК про результати виборів народних депутатів України у одномандатному виборчому окрузі № 198 від 05 серпня 2019 року;
- визнано протиправними дії ЦВК щодо встановлення від 05 серпня 2019 року результатів виборів народних депутатів України у одномандатному виборчому окрузі № 198;
- зобов'язано ЦВК продовжити дії щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України у одномандатному виборчому окрузі № 198, з урахуванням постанов Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року у справі № 580/2433/19 та від 10 серпня 2019 року у справі № 580/2437/19.
У задоволенні інших позовних вимог кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 відмовлено.
За наслідками розгляду 17 серпня 2019 року Великою Палатою Верховного Суду вказаної справи апеляційні скаргикандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України ОСОБА_2., ЦВК задоволено частково. Рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12 серпня 2019 рокув частині визнання протиправними дій ЦВК щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 від 05 серпня 2019 року скасовано з ухваленням нового рішення, яким у задоволенні цієї позовної вимоги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 відмовлено. В іншій частині рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12 серпня 2019 року залишено без змін.
Однак зі всіма висновками Великої Палати Верховного Суду не погоджуюся та висловлюю окрему думку з огляду на таке.
У статті 97 Закону України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI«Про вибори народних депутатів України» (далі - Закон № 4061-VI) визначено порядок прийняття та розгляду протоколів окружних виборчих комісій ЦВК.
ЦВК на своєму засіданні розглядає та приймає окремо протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатному окрузі.
У разі виявлення у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей ЦВК своїм рішенням може зобов'язати окружну виборчу комісію внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу в порядку, встановленому частиною сьомою статті 94цього Закону, про що зазначається у протоколі засідання ЦВК. Протягом часу розгляду цього питання окружною виборчою комісією подані до ЦВК примірники протоколів про підсумки голосування в межах одномандатного округу та додані до нього документи зберігаються в ЦВК.
Окружна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений ЦВК, розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі, за необхідності здійснюючи повторний підрахунок голосів на окремих виборчих дільницях цього одномандатного округу. Протокол з поміткою «Уточнений» складається у порядку, передбаченомучастиною шостою статті 95тачастиною шостою статті 96 цього Закону. Зазначений протокол та інші необхідні виборчі документи транспортуються до ЦВК в порядку, встановленомучастиною дев'ятою статті 95цього Закону.
Протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі з поміткою «Уточнений»приймається ЦВК у порядку, встановленому частиною першою цієї статті.
У статті 96Закону № 4061 вказано, що окружна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі, у тому числі з поміткою «Уточнений», на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі та повідомлень про зміст таких протоколів дільничних виборчих комісій, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку з спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, що перебувають у день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, а у разі повторного підрахунку голосів виборців - такожпротоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному окрузі встановлюєкількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі.
Відомості про підсумки голосування в одномандатному окрузі цифрами і прописом заносяться до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі, форму якого встановлено ЦВК.
Протокол з поміткою «Уточнений»виготовляється і підписується у порядку та в кількості примірників, встановлених частиною третьою цієї статті. Складання окружною виборчою комісією протоколу з поміткою «Уточнений»на іншому засіданні комісії без доручення ЦВК не допускається.
Перший примірник протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі, а у разі внесення змін до цього протоколу - також протокол, в якому були допущені неточності (описки чи помилки у цифрах), та протокол з поміткою «Уточнений» разом з відповідними протоколами та актами дільничних виборчих комісій, що стосуються голосування в одномандатному окрузі, рішеннями, прийнятими на підставі цих актів, та, за наявності, протоколами окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному окрузі, окремими думками членів окружної виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, заявами і скаргами про порушення окружною виборчою комісією порядку встановлення підсумків голосування та рішеннями, прийнятими окружною виборчою комісією за результатами їх розгляду, окружна виборча комісія транспортує до ЦВК.
Окружна виборча комісія зобов'язана встановити підсумки голосування в одномандатному окрузі незалежно від кількості виборчих дільниць, на яких голосування було визнано недійсним.
У статті 99Закону № 4061 передбачено дії ЦВК, яка на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатних округах, у тому числі з поміткою «Уточнений», не пізніш як на п'ятнадцятий день з дня голосування встановлює результати виборів депутатів у відповідних одномандатних округах, про що складає протоколи. До протоколу Центральної виборчої комісії про результати виборів депутатів у одномандатному виборчому окрузі заносяться прописом та цифрами такі відомості:
Системне тлумачення статей 97 та 95 Закону № 4061-VIдозволяє зробити висновок, що у разі реалізації ЦВК своїх повноважень щодо зобов'язанняокружноївиборчоїкомісіївнести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу в порядку, встановленому частиною сьомою статті 94 цього Закону у разі виявлення у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі виправлень, помилок, до ЦВК ОВК подається протокол з поміткою «Уточнений», який виготовляється і підписується у порядку та в кількості примірників, встановлених частиною третьою статті 95 Закону, відомості якого і є підставою для встановлення результатів виборів.
У Законі прямо зазначено, що протягом часу розгляду цього питання окружною виборчою комісією подані до ЦВК примірники протоколів про підсумки голосування в межах одномандатного округу та додані до нього документи зберігаються в ЦВК. Тобто жодних юридично значимих дій з указаними протоколами ЦВК не здійснює та рішень не приймає.
Законним очікуванням суспільства є встановлення таких результатів виборів, які відповідають волевиявленню виборців, які формують представницький орган законодавчої влади.
Тому, можна зробити висновок, що необхідність усунення усіх сумнівів щодо встановлення дійсних результатів волевиявлення виборців саме і є зобов'язанням ЦВК відповідно до вимог як Закону № 4061-VI, так і Закону України від 30 червня 2004 року № 1932-IV «Про Центральну виборчу комісію».
Неврегульованість певних процедурних дій ЦВК може бути подолана як самою практикою чи рішеннями ЦВК, так і правозастосовчою практикою суду з урахуванням спрямованості положень виборчого законодавства.
При вирішенні вказаного питання ВП ВС керується основними конституційними засадами Конституції України, яка передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19).
У статті 2 Закону № 4061-VI передбачено, що суб'єктам виборчого процесу забезпечується рівність прав і можливостей. Така рівність забезпечується забороною привілеїв чи обмежень та рівним та неупередженим ставленням до суб'єктів виборчого процесу.
Системне тлумачення статей 97 та 99 Закону № 4061-VI дає можливість зробити висновок, що порядок дій зі встановлення результатів виборів народних депутатів ЦВК передбачений саме в межах 15-денного строку.
Законом не врегульовано випадки, коли такий строк ЦВК був пропущений з об'єктивних причин, якими можуть бути судові провадження в адміністративних справах щодо оскарження дій ДВК чи ОВК, що може вплинути на встановлення підсумків голосування виборців в одномандатному виборчому окрузі.
До такого висновку ВП ВС дійшла у постановах від 13 серпня 2019 року у справі № 9901/423/19 та від 15 серпня 2019 року у справі № 9901/436/19.
Враховуючи зміст статті 8 Конституції України можна зробити висновок, що верховенство права слід розуміти, зокрема як механізм забезпечення контролю за використанням влади державою та захисту людини від свавільних дій державної влади.
Одним із елементів конституційного принципу верховенства права є принцип правової визначеності відповідно до якого держава зобов'язана дотримуватися та застосовувати у прогнозований і послідовний спосіб ті закони, які вона ввела в дію, а дії органів мають бути чіткими, зрозумілими та розумно і передбачувано стабільними.
Отже, у разі, якщо ЦВК при вирішенні питання про встановлення результатів голосування на одному із виборчих округів допустила бездіяльність, яка за висновком суду не є протиправною, оскільки пов'язана з триваючими судовими провадженнями щодо оскарження дій ДВК чи ОВК, то і щодо інших учасників виборчого процесу, тобто при вирішенні питання про встановлення результатів голосування на інших виборчих округах, за існування триваючих судових проваджень, ЦВК не мала діяти в інший спосіб.
На мою думку, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду правомірно визнав протиправними дії ЦВК.
Суддя О. М. Ситнік