Ухвала від 19.08.2019 по справі 420/4850/19

Справа № 420/4850/19

УХВАЛА

19 серпня 2019 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеської області, в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача в порушення строків, встановлених ч. 7 ст. 118 ЗК України, та не прийняття рішення (наказу) за результатами розгляду клопотання позивача;

- зобов'язати відповідача розглянути клопотання позивача із урахуванням висновків суду, викладених в судовому рішенні, та прийняти рішення з урахуванням вимог ч. 7 ст. 118 ЗК України та п. 8 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 року № 333, у виді наказу, яким вирішити питання надання або мотивованої відмови у наданні дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кожному окремо), сільськогосподарського призначення, державної форми власності, орієнтованою площею 2 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Йосипівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області.

Також, представником позивача до суду подано заяву про забезпечення позову, вхід. № 29328/19 від 15.08.2019 року, в якій останній, керуючись ст.ст. 150-153 КАС України, просить заборонити відповідачу розпоряджатися, проводити аукціони, виділяти у власність, здійснювати продаж, передачу в оренду та будь-які інші способи передачі права володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою за кадастровим номером № НОМЕР_2 , яка знаходиться за межами населеного пункту Йосипівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, по суті, з таких підстав:

- 20.06.2019 року позивач звернувся до відповідача з окремим клопотанням про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтовною площею 2,0 га, яка має кадастровий номер: НОМЕР_2 , з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, за межами населеного пункту Йосипівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області або мотивованої відмови в наданні вказаного дозволу. Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області було надано лист про надання відповіді від 23.07.2019 року № М-7172/0-4200/0/37-19, якими відмовлено від надання таких земельних ділянок. В даному листі не містилося категоричної відмови від надання земельної ділянки, а лише роз'яснювальна інформація загального характеру не підтримана жодними нормами чинного законодавства України. У листі було вказано, що на графічних матеріалах, долучених до клопотання - не зазначено межі бажаної до відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га. Також вказано, станом на теперішній час у Головному управлінні відсутня інформація щодо позиції Йосипівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, щодо надання позивачам у власність даної земельної ділянки;

- 21.06.2019 року представник позивача подав до відповідача запит про доступ до публічної інформації стосовно земельної ділянки за кадастровим номером: НОМЕР_2 . У відповідь на даний запит надійшов лист про надання інформації № ПІ-323/0-301/0/63-19 від 01.07.2019 року. В листі повідомлялось, що інформація про право власності (користування), договорів оренди на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 , - відсутня. Також було повідомлено, що станом на 01.07.2019 державним реєстратором Управління здійснюються заходи щодо виправлення технічної помилки, яка виникла внаслідок перенесення відомостей про земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 , яка не підлягала перенесенню з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру. Тобто відповідач вказує, що земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2 сформована та внесена в Державний земельний кадастр «ПОМИЛКОВО», що є не можливим оскільки внесення відомостей до Державного земельного кадастру відбувається на підставі ст. 25 Закону України «Про землеустрій», де передбачається комплекс робіт із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації;

- 04.07.2019 року позивач повторно звернувся до відповідача з окремим клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, за межами населеного пункту Йосипівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області або мотивованої відмови в наданні вказаного дозволу. Клопотання були подані з графічними матеріалами на бажані земельні ділянки із позначенням місця її розташування. А саме бажана земельна ділянка межує з земельною ділянкою з кадастровим номером: НОМЕР_3 . У відповідь на вищезазначене клопотання від 04.07.2019 року відповідачем було надано лист про надання відповіді від 08.08.2019 року № М-7931/0-4574/0/37-19, якими відмовлено в надані дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтовною площею 2,0 га. В даному листі також не містилося категоричної відмови від надання земельної ділянки, а лише роз'яснювальна інформація загального характеру не підтримана жодними нормами чинного законодавства України. У листі було вказано, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 18.09.2014 № 77 «Про затвердження переліку земельних ділянок» зі змінами від 30.07.2019 № 326 «Про доповнення переліку земельних ділянок» згідно з Додатком № 1 бажана позивачами до відведення земельна ділянка входить до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами;

- відповідно до ч. 3 ст. 134 Земельного кодексу України, земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. В даному випадку, клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, за межами населеного пункту Йосипівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, було подано 04.07.2019 року, тому відповідач не мав права 30.07.2019 року вносити дану земельну ділянку до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, чим в свою чергу, відповідач здійснив грубе порушення земельного законодавства;

- відповідач кожного разу надавав рішення, котрі суперечать одне одному, та вніс спірну земельну ділянку до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, чим в свою чергу, відповідач здійснив грубе порушення земельного законодавства. Тому, очевидними є ознаки протиправності рішення, дій та бездіяльності Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, та порушення прав, свобод та інтересів позивачів. Тому, на думку представника позивача, невжиття таких заходів забезпечення позову, а саме заборони відповідачу вчиняти певні дії, може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду;

- заборона відповідачу здійснювати дії з приводу (розпорядження, проведення аукціону, виділення у власність, продажу, передачі в оренду та будь-яких інших способів передачі права володіння, користування та розпорядження) земельної ділянки за кадастровим номером № НОМЕР_2. зможе запобігти втраті земельної ділянки, з приводу якої позивачі звертаються з позовом про визнання протиправними відмов у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та зобов'язати вчинити дії.

До заяви про забезпечення позову позивачем додано копії:

- клопотання представника позивача від 20.06.2019 року, вхід. №М-7172/0136-19 від 24.06.2019 року, про надання позивачу дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для ведення особистого селянського господарства, сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, яка має кадастровий номер - НОМЕР_2 (для ідентифікації її місця розташування), яка розташована на території Йосипівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (за межами населеного пункту);

- листа відповідача від 01.07.2019 року № 323/0-301/83-19 «Про розгляд запиту» на запит представника позивача від 21.06.2019 року;

- клопотання представника позивача від 04.07.2019 року, вхід. № 7931 від 09.07.2019 року, про надання позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, за межами населеного пункту Йосипівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області або мотивованої відповіді в наданні вказаного дозволу;

- листа відповідача від 23.07.2019 року № М-7172/0-4200/0/37-19 «Про надання відповіді» на заяву позивача від 20.06.2019 року;

- роздруківки плану розташування земельних ділянок;

- листа відповідача від 08.08.2019 року № М-79312/0-4574/0/37-19 «Про надання відповіді» на заяву позивача від 04.07.2019 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

З'ясувавши позицію позивача щодо поданої заяви, дослідивши зміст позову та доданих до нього матеріалів в межах розгляду поданої заяви, суд встановив таке.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено: забороною відповідачу вчиняти певні дії.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Тобто, частиною 2 статті 150 КАС України встановлений вичерпний перелік підстав-випадків забезпечення позову.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що у п. 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 6 березня 2008 року «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» зазначено, що в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення по адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Виходячи з вищенаведеного змісту позовних вимог, вбачається що позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача в порушення строків, встановлених ч. 7 ст. 118 ЗК України, та не прийняття рішення (наказу) за результатами розгляду клопотання позивача про надання дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кожному окремо), сільськогосподарського призначення, державної форми власності, орієнтованою площею 2 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Йосипівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області.

Проте, позивач у заяві не навів та до неї не додав жодного конкретного доказу на підтвердження того, що саме у цій справі, за заявленими позовними вимогами:

- невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

- очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Вищенаведені, викладені у заяві про забезпечення позову обставини-підстави для забезпечення позову, по-перше, обґрунтовують позицію позивача щодо дій з грубого порушення відповідачем земельного законодавства з виставлення земельних ділянок на земельні торги окремими лотами тощо, які не входять до предмету спору, по-друге, не доводять наявність підстав, передбачених ч. 2 ст. 150 КАС України, для вжиття судом заходів забезпечення позову.

Враховуючи та на підставі наведеного, суд вважає заяву позивача необґрунтованою, недоведеною та безпідставною, відповідно, такою, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 150-154, 243, 248, 256, 294, 295, Перехідними положеннями КАС України, суд -

ухвалив:

У задоволенні заяви позивача про забезпечення судом адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, та у строк, встановлений ст. 295 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя М.Г. Цховребова