Ухвала від 14.08.2019 по справі 308/11997/18

Справа № 308/11997/18

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2019 року м. Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого 1 відділення слідчого вiддiлу Управління СБ України в Закарпатський області старшого лейтенанта ОСОБА_3 погоджене прокурором Закарпатської області ОСОБА_4 в кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.12.2017 року за №22017070000000149 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.4 ст.110-2 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів, що перебувають у володінні АТ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий 1 відділення слідчого вiддiлу Управління СБ України в Закарпатський області старший лейтенант ОСОБА_3 , за погодженням прокурора Закарпатської області ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду з клопотанням у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.12.2017 року за №22017070000000149 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.4 ст.110-2 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів, що перебувають у володінні АТ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", МФО НОМЕР_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_2 , що зареєстровано в АДРЕСА_1 .

Клопотання мотивоване тим, що відомості до ЄРДР внесені на підставі повідомлення Держфінмоніторингу України, та доданих матеріалів, згідно яких посадові особи благодійного фонду « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (юридична адреса: АДРЕСА_2 ), протягом 2016 - 2017 років отримали та здійснили фінансування фізичних та юридичних осіб на території України, на суму що перевищує вісімнадцять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з метою зміни меж території та державного кордону України.

При цьому, Благодійний Фонд « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (юридична адреса: АДРЕСА_2 ), в період з 01.08.2016 року по 31.10.2017 року, отримав від угорської фірми « ІНФОРМАЦІЯ_3 » кошти в сумі 2 642,08 млн. форинтів (еквівалент 258,35 млн. грн..) та 0,03 млн. євро (еквівалент 0,96 млн. грн.), які були конвертовані через банківські установи розташовані на території України. В свою чергу, вищевказаний благодійний фонд, продовж вказаного періоду, перерахував на користь 1591 фізичних осіб - підприємців та 160 юридичних осіб, в якості фінансової допомоги, кошти в розмірі 482,39 млн. грн.

Поряд з цим, благодійний фонд « ІНФОРМАЦІЯ_2 », протягом зазначеного періоду, неодноразово оголошував конкурси до яких залучалися «закарпатські угорці» в рамках програми «План Егана» (програма спрямована на економічний розвиток Закарпаття), які в свою чергу активно, у фінансовому плані, підтримує провладна партія « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та радикальні націоналісти з про угорської партії « ІНФОРМАЦІЯ_5 », яку очолює прем'єр-міністр Угорщини ОСОБА_5 .

Одночасно з цим, провладна партія «Фідес'та радикальні націоналісти з проросійської партії « ІНФОРМАЦІЯ_5 », на даний час, проводять активну політику, спрямовану на підтримку угорців, які постійно проживають на території Закарпатської області та члени про радикальної партії « ІНФОРМАЦІЯ_5 », із залученням угорців вихідців із Закарпатської області, здійснюють різного виду акції спрямовані на «Самовизначення для ІНФОРМАЦІЯ_6 », а саме відокремлення території Закарпатської області з передачею під юрисдикцію іншої держави або утворення на території області іншої суверенної держави.

Таким чином, посадові особи благодійного фонду « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснюють фінансування дій, з метою зміни меж території та державного кордону України, тобто в діях посадових осіб зазначеного фонду наявні ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 110-2 КК України (фінансування дій, вчинених з метою начильн6ицької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України).

В ході досудового розслідування отримано відомості з відділу ІНФОРМАЦІЯ_7 , відповідно до яких встановлено, що діяльність БО БФ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » здійснюється таким чином, що фінансові операції Фонду, здійснюються у формі безповоротної фінансової допомоги, при цьому, за таких умов, у разі якщо фізична особа підприємець отримує інші доходи, ніж від підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими для платників податків фізичних осіб (п.177.6 ст.177 Податкового Кодексу України). За таких обставин в діях посадових осіб благодійного фонду « ІНФОРМАЦІЯ_2 » наявні ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

12.10.2018 року до слідчого відділу Управління з Держфінмоніторингу України надійшли додаткові узагальнені матеріали стосовно фінансових операцій, проведених за участю Благодійного фонду « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ), з яких вбачається наступне.

В період з 24.10.2017 по 13.09.2018 рр. на адресу Держфінмоніторингу надійшло 2215 повідомлень, в тому числі від ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ), АТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (МФО НОМЕР_4 ), ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (МФО НОМЕР_5 ), АТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (МФО НОМЕР_6 ), АТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (МФО НОМЕР_7 ), АБ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (МФО НОМЕР_8 ) стосовно фінансових операцій, які підлягають фінансовому моніторингу, проведених за участю Благодійного фонду « ІНФОРМАЦІЯ_8 », на загальну суму 1 521,05 млн.грн. (у тому числі 4 870,00 млн. форинтів), з яких підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу - 2139 повідомлень, на загальну суму 1 501,82 млн.грн., внутрішньому фінансовому моніторингу - 14 повідомлень, на загальну суму 3,45 млн.грн., обов'язковому та внутрішньому фінансовому моніторингу - 62 повідомлення, на загальну суму 15,78 млн. гривень.

Вищезазначені повідомлення первинного фінансового моніторингу надійшли за результатами фінансових операцій Благодійного фонду « ІНФОРМАЦІЯ_8 » по банківським рахункам № НОМЕР_9 (українська гривня), № НОМЕР_10 (угорський форинт), № НОМЕР_10 (українська гривня), № НОМЕР_11 (угорський форинт), № НОМЕР_11 (українська гривня), № НОМЕР_12 (угорський форинт), № НОМЕР_12 (євро), № НОМЕР_12 (українська гривня), № НОМЕР_13 (українська гривня), які відкриті в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ).

Поряд з цим, згідно матеріалів Держфінмоніторингу станом на 01.07.2018 року, з урахуванням відомостей наданих ДФС України, Благодійного фонду « ІНФОРМАЦІЯ_8 » здійснено перерахунок коштів на рахунки 1762 фізичних осіб-підприємців, з яких відомості щодо реєстрації 8 фізичних осіб-підприємців як СПД взагалі відсутні, 1216 фізичних осіб-підприємців зареєстровані протягом період з 28.01.2016 по 10.07.2018 рр., 535 фізичних осіб-підприємців зареєстровані в період з 1992 по 2015 рр. в той час як р.н.о.к.п.п. 3 фізичних осіб-підприємців взагалі відсутні.

При цьому, після отриманні безповоротної фінансової допомоги, станом на 01.07.2018 року у низки фізичних осіб-підприємців змінено стани платників податків з діючих на негативні. Більшість фізичних осіб-підприємців були зареєстровані напередодні отримання фінансової допомоги від Фонду та деякі, протягом кількох місяців після отримання такої допомоги, змінювали стани платників податків з діючих на негативні.

В ході досудового розслідування, органом досудового розслідування, на підставі ухвали слідчого судді уже здійснювався тимчасовий доступ до речей і документів - розкриття банківської таємниці, за результатами чого отримано відомості за період з 01.08.2016 по 18.05.2018 рр., про рух коштів по рахункам Благодійного фонду « ІНФОРМАЦІЯ_8 » за №№НОМЕР_9 (українська гривня), № НОМЕР_10 (угорський форинт), № НОМЕР_10 (українська гривня), № НОМЕР_11 (угорський форинт), № НОМЕР_11 (українська гривня), № НОМЕР_12 (угорський форинт), № НОМЕР_12 (євро), № НОМЕР_12 (українська гривня), № НОМЕР_13 (українська гривня), які відкриті в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ).

З огляду на вищевикладене, в органу досудового розслідування на даний час, з урахуванням відомостей, які містяться в додаткових узагальнених матеріалах Держфінмоніторингу України, є достатньо підстав вважати, що під виглядом фінансової допомоги суб'єктам господарювання, здійснюється фінансування незаконних проектів (включаючи поширення сепаратистських настроїв в Закарпатській області).

Приймаючи до уваги вищевикладене, а також те, що під час досудового розслідування виникла обгрунтована необхідність за даними фактами дослідити відомості, які становлять банківську таємницю, та стосуються діяльності Благодійного фонду « ІНФОРМАЦІЯ_8 », в частині отримання валюти із за кордону, конвертування валюти в національну валюту, та відповідно перерахування таких коштів у вигляді фінансової допомоги фізичним та юридичним особам на території України, зокрема, мешканцям Закарпатської області та з урахуванням відомостей, які становлять банківську таємницю, в рамках даного кримінального провадження необхідно забезпечити проведення ряду судово-економічних експертиз та податкових перевірок, за висновками яких, слідчим шляхом буде встановлено фактичні обставини вчинення кримінального правопорушення, втрати державного бюджету в частині недоотриманих платежів, в ході таких фінансових операцій, так як в інший спосіб, завдання досудового розслідування не може бути виконане, слідчий просить суд надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, тобто розкриття банківської таємниці, що стосується діяльності Благодійного фонду « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) за період з 18.05.2018 по 31.12.2018 рр., а саме: роздруківок (в паперовому та електронному вигляді у форматі «Microsoft Excel») руху коштів (виписка та оборотно-сальдовий баланс) по рахунках № НОМЕР_9 (українська гривня), № НОМЕР_10 (угорський форинт), № НОМЕР_10 (українська гривня), № НОМЕР_11 (угорський форинт), № НОМЕР_11 (українська гривня), № НОМЕР_12 (угорський форинт), № НОМЕР_12 (євро), № НОМЕР_12 (українська гривня), № НОМЕР_13 (українська гривня), із зазначенням всіх наявних у банка реквізитів контрагентів, призначення платежу, суми та дати платежу, в тому числі платіжних доручень, меморіальних ордерів, SWIFT - повідомлень, які перебувають у володінні АТ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", МФО НОМЕР_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_2 , що зареєстровано в АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення, так як в інший спосіб здійснити доступ до них не представляється за можливе, а також забезпечити можливість вилучення вказаних відомостей та документів у Регіональному відділенні в м.Ужгород АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_3 .

У судове засіданні слідчий не з'явився, але подав до суду письмову заяву про розгляд клопотання без його участі, клопотання підтримує та просить його задовольнити з підстав та мотивів викладених у ньому.

Представник АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в судове засіданн повторно не з'явився, хоча про час і місце розгляду клопотання був повідомлений своєчасно і належним чином, однак його неявка відповідно до вимог ч.4 ст.163 КПК України не є перешкодою для розгляду клопотання.

Дослідивши матеріали даного клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань №22017070000000149 від 26.12.2017 року, підтверджено, що слідчим вiддiлом Управління СБ України в Закарпатський області, здійснюється розслідування кримінального провадження за правовою кваліфікацією за ч.4 ст. 110-2 КК України.

Відповідно до п. 5 ч.1ст. 162 КПК України відомості, які можуть становити банківську таємницю, відноситься до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно ч.5, 6ст. 163 КПК Українисуд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до ст. 132 КПК України застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів, не допускається, якщо сторона кримінального провадження не доведе, що потреби судового розгляду виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні. Згідно вимог ст. 132 КПКУкраїни для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Згідно з ч. 1ст. 92 КПК Україниобов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.

Згідно ч.5 ст.110 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні надати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Так, відповідно до ч.2ст.160КПК України встановлено, що у клопотанні зазначаються: 1)короткий виклад обставин кримінального правопорушення,у звязку з яким подається клопотання; 2)правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті)закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи ,тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5)значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6)можливість використанняяк доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей ідокументів,у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів,які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Стаття 159 КПК Українипередбачає, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні сторонікримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішенняслідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно п.5ст. 162 КПК Українивідомості, які можуть становити банківську таємницю, відносяться законодавством до охоронюваної законом таємниці. Згідно п.6ст.163 КПК України, слідчийсуддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч.5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.62 Закону України «Про банк і банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.

Вищевказана інформація, про доступ до якої ставиться в клопотанні слідчого, має значення для забезпечення всебічного, повного і неупередженого розслідування, з'ясування обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та встановлення осіб, які причетні до вчинення кримінального правопорушення. Крім того, на думку слідчого судді, наявні достатні підстави вважати, що інформація, доступ до яких просить надати слідчий, являються джерелом доказів, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, які неможливо встановити іншим способом.

Відповідно до ст.32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Відповідно до ст. 60 Закону України „Про банки і банківську таємницю” інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею дані документи містять банківську таємницю. Відомості, що містяться в даних документах та деякі з цих документів можуть бути використані в даному кримінальному провадженні як докази.

При вирішенні питання про надання стороні кримінального провадження тимчасовогодоступу до документів, суд бере до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи, які містять необхідну інформацію, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, має значення для забезпечення всебічного, повного і неупередженого розслідування,з'ясування обставин,що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та які перебувають у володільця АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 , код: АДРЕСА_4 ) , зокрема, роздруківки руху коштів (на паперових та електронних носіях) по рахунках № НОМЕР_9 (українська гривня), № НОМЕР_10 (угорський форинт), № НОМЕР_10 (українська гривня), № НОМЕР_11 (угорський форинт), № НОМЕР_11 (українська гривня), № НОМЕР_12 (угорський форинт), № НОМЕР_12 (євро), № НОМЕР_12 (українська гривня), № НОМЕР_13 (українська гривня),із зазначенням реквізитів контрагентів, інформації про призначення платежу, суми та дати платежу, в тому числі платіжних доручень, меморіальних ордерів, SWIFT - повідомлень, за період 18.05.2018 по 31.12.2018 рр.

Наданими матеріалами клопотання поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб (їх місцезнаходження), які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів.

Отже, з урахуванням вказаних обставин клопотання підлягає задоволенню .

Керуючись статтями 40, 131, 132, 159 164 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого 1 відділення слідчого вiддiлу Управління СБ України в Закарпатський області старшого лейтенанта ОСОБА_3 погоджене прокурором Закарпатської області ОСОБА_4 в кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.12.2017 року за №22017070000000149 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.4 ст.110-2 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів, що перебувають у володінні АТ " ІНФОРМАЦІЯ_1 "- задовольнити .

Надати старшому слідчому 1 відділення слідчого відділу Управління СБ України в Закарпатській області старшому лейтенанту ОСОБА_3 , або (за дорученням у порядку ст. 40 КПК України) дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, що стосується діяльності Благодійного фонду « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) за період з 18.05.2018 по 31.12.2018 рр., а саме: роздруківок (в паперовому та електронному вигляді у форматі «Microsoft Excel») руху коштів (виписка та оборотно-сальдовий баланс) по рахунках № НОМЕР_9 (українська гривня), № НОМЕР_10 (угорський форинт), № НОМЕР_10 (українська гривня), № НОМЕР_11 (угорський форинт), № НОМЕР_11 (українська гривня), № НОМЕР_12 (угорський форинт), № НОМЕР_12 (євро), № НОМЕР_12 (українська гривня), № НОМЕР_13 (українська гривня), із зазначенням всіх наявних у банка реквізитів контрагентів, призначення платежу, суми та дати платежу, в тому числі платіжних доручень, меморіальних ордерів, SWIFT - повідомлень, які перебувають у володінні АТ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", МФО НОМЕР_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_2 , що зареєстровано в АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення в АТ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".

Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до зазначених у ухвалі документів відповідно до ст.166 КПК України слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право доступу до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених в ухвалі документів і речей.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_1