Іменем України
15 серпня 2019 року
Київ
справа № 532/354/17
провадження № К/9901/43721/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про відновлення виплат пенсії, виплату заборгованості, припинення протиправних дій та стягнення моральної шкоди, за касаційною скаргою Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Шевцової Н.В., Макаренко Я.М., Мінаєвої О.М. від 25 жовтня 2017 року,
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про відновлення виплат пенсії, виплату заборгованості, припинення протиправних дій та стягнення моральної шкоди, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, яка полягає у невиплаті пенсії;
- визнати протиправним та скасувати розпорядження або рішення Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про призупинення (припинення) виплати пенсії;
- зобов'язати Кобеляцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області видати розпорядження та поновити виплату пенсії через поштове відділення та утриматись від подальшого призупинення виплат пенсії;
- зобов'язати Кобеляцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області сплатити ОСОБА_1 заборгованість по виплатам пенсії через поштове відділення УДППЗ «Укрпошта»;
- зобов'язати Кобеляцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області створити ОСОБА_1 сучасну паперову пенсійну справу, яка є повноцінною та відповідає вимогам чинного законодавства.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Кобеляцького районного суду Полтавської області від 12 червня 2017 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.
3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що на час звернення позивача до суду постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» був чітко визначений порядок виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам, а саме такі виплати здійснювалися через рахунки та мережу установ і пристроїв ПАТ «Державний ощадний банк України», при цьому можливість одержання пенсій на особові рахунки, відкриті в інших банківських установах чи отримання через поштове відділення не передбачена.
4. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено частково.
Постанову Кобеляцького районного суду Полтавської області від 12 червня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо припинення з листопада 2016 року виплати пенсії ОСОБА_1
Зобов'язано Кобеляцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 через організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Зобов'язано Кобеляцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області сплатити ОСОБА_1 заборгованість по виплаті пенсії з листопада 2016 року через організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
5. Задовольняючи позовні вимоги суд апеляційної інстанції виходив з того, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення та лише з підстав, визначених статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В порушенням приписів статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем рішення щодо припинення виплати пенсії позивачу не приймалося. Враховуючи приписи статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідач не мав правомірних підстав для припинення виплати пенсії позивачу посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637, оскільки позивач втратив статус внутрішньо переміщеної особи 19 липня 2016 року.
Враховуючи, що позивач втратив статус внутрішньо переміщеної особи та вказав про небажання отримувати пенсію через ПАТ «Державний ощадний банк України» відповідно до статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач має право на отримання пенсії через організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Кобеляцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року та залишити в силі постанову Кобеляцького районного суду Полтавської області від 12 червня 2017 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кобеляцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі поданої заяви про взяття на облік за новим місцем проживання. Пенсія виплачується на підставі електронної пенсійної справи, так як паперова пенсійна справа знаходиться на території, яка на даний час не підконтрольна українській владі та отримати її немає можливості, в зв'язку з проведенням антитерористичних операцій.
Відповідно довідки управління соціального захисту населення Кобеляцької РДА від 19 липня 2016 року № 01-28/2607 ОСОБА_1 знятий з обліку в Єдиній інформаційній базі даних про взятих на облік внутрішньо переміщених осіб , на підставі поданої ним заяви від 19 липня 2016 року, з зазначенням підстави як постійної реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
8 липня 2016 року позивач звернувся до Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою, згідно якої просила у зв'язку із зміною прописки перевести виплату пенсії з відділення ПАТ «Державний ощадний банк України» на поштове відділення Світлогірське.
Кобеляцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області листом від 14 грудня 2016 року № 5369/04-35 повідомило позивача про те, що оскільки його попереднє місце проживання знаходиться в районі проведення антитерористичної операції, пенсійна справа позивача наявна лише в електронному вигляді, а тому виплата пенсії внутрішньо переміщеним особам здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» через установу ПАТ «Державний ощадний банк України». Підстави для виплати пенсії на загальних підставах без наявності паперової пенсійної справи відсутні.
Відповідно до довідки Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 30 березня 2017 року № 125 позивачу з листопада 2016 року припинено виплату пенсії на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, оскільки позивач відмовився отримувати пенсію через відділення ПАТ «Державний ощадний банк України».
8. Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перелік підстав для припинення виплати пенсії не є вичерпним та може врегульовуватись іншими нормативно-правовими актами. ОСОБА_1 з 1 листопада 2014 року перебуває на обліку в управлінні, як отримувач пенсії на підставі поданої заяви про взяття на облік за новим місцем проживання. Пенсія виплачується на підставі електронної пенсійної справи, так як паперова пенсійна справа знаходиться на території яка на даний час непідконтрольна українській владі та отримати її не має можливості в зв'язку з проведенням АТО.
Відповідно довідки управління соціального захисту населення Кобеляцької районної державної адміністрації від 19 липня 2016 року № 01-28/2607 ОСОБА_1 знятий з обліку в Єдиній інформаційній базі даних про взятих на облік внутрішньо перемішених осіб, на підставі заяви від 19липня 2016 року із зазначенням причини зняття як постійної реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 не втрачає статусу внутрішньо переміщеної особи, оскільки за даними його паспорта, пред'явленого на час первинного звернення до Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (30 вересня 2014 року) адресою його реєстрації, a відповідно покинутого ним місця проживання вказано м. Донецьк. Таким чином, на час звернення позивача із позовом постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 був чітко визначений порядок виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам - такі виплати здійснюються через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України». При цьому, можливість одержання пенсії на особові рахунки, відкриті в інших банківських установах чи отримання через поштове відділення не передбачена.
10. ОСОБА_1 подано заперечення на касаційну скаргу Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року, в яких він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
11. Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
12. Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
13. Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
14. Згідно із частиною 1 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
15. Частиною 1 статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
16. Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа подала заяву про відмову від довідки.
17. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» установлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України». Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому, з компенсацією витрат за надання таких послуг, передбачених укладеним відповідно до пункту 3 цієї постанови тристороннім договором;
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
18. Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено вичерпний перелік підстав для припинення виплати пенсії, який розширеному тлумаченню не підлягає.
19. Конституційний Суд України у рішенні від 7 жовтня 2009 року № 25-рп/2009 зауважив, що виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, в Україні чи за її межами.
20. У зазначеному рішенні Конституційного Суду України та відповідній практиці Європейського суду з прав людини застосовано підхід, згідно з яким право на пенсію та її одержання не може бути пов'язане з місцем проживання людини. Такий підхід можна поширити не тільки на громадян, що виїхали на постійне місце проживання до інших держав, а й на внутрішньо переміщених осіб, які мають постійне місце проживання на непідконтрольній Уряду України території. У контексті справи, що розглядається, правовий зв'язок між державою і людиною, який передбачає взаємні права та обов'язки, підтверджується фактом набуття громадянства. Свобода пересування та вільний вибір місця проживання гарантується статті 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України.
21. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею та є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
22. Перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений частиною 1 статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.
23. Водночас, за змістом конституційних норм, Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.
24. Тому, припиняючи виплату пенсії ОСОБА_1 за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив його право на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об'єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
25. Відповідно довідки управління соціального захисту населення Кобеляцької РДА від 19 липня 2016 року № 01-28/2607 ОСОБА_1 знятий з обліку в Єдиній інформаційній базі даних про взятих на облік внутрішньо переміщених осіб, на підставі поданої ним заяви від 19 липня 2016 року, з зазначенням підстави як постійної реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
26. Оскільки місцем реєстрації ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 , останній втратив статус внутрішньо переміщеної особи.
27. Враховуючи, що ОСОБА_1 не є внутрішньо переміщеною особою на нього не розповсюджується вимога пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» щодо виплати (продовження виплати) пенсій виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».
28. Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку визнавши протиправними дії Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо припинення з листопада 2016 року виплату пенсії ОСОБА_1 та зобов'язавши відповідача поновити виплату пенсії позивачу та сплатити заборгованість по виплаті пенсії з листопада 2016 року через організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
29. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.В. Коваленко
судді Я.О. Берназюк
І.В. Желєзний