Справа № 635/5709/19
Провадження № 3/635/2095/2019
16 серпня 2019 року Суддя Харківського районного суду Харківської області Назаренко О.В. за участю прокурора - Ростовцевої Ю.А., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища Пісочин Харківського району Харківської області, громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 321 від 18 квітня 2019 року, ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки присяжного Харківського районного суду Харківської області, тобто є суб'єктом на якого поширюються вимоги та обмеження Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав Е-декларацію осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення).
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 неодноразово не з'явився, про день, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив. При цьому суд зауважує, що у судове засідання, призначене на 07 серпня 2019 року, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , також не заявився, надав заяву про відкладення слухання справи у зв'язку із його хворобою, однак будь-яких доказів в підтвердження вказаних обставин останній до суду не надав. Крім того, заява про відкладення слухання справи подана ОСОБА_1 особиста в канцелярію суду саме 07.08.2019 року. Вищевказані дії ОСОБА_1 свідчать про зловживання ним своїми правами та його намагання уникнути адміністративної відповідальності
Прокурор в судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, пояснила при цьому, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП та Законом України «Про запобігання корупції ».
ОСОБА_1 згідно рішення Харківської районної ради Харківської області, оголошеному на засіданні Х11 сесії У11 скликання від 09.12.2016 року, було обрано до нового складу присяжних для Харківського районного суду Харківської області.
Суб'єктом правопорушень у статті 172-6 КУпАП є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки присяжного Харківського районного суду Харківської області, будучи відповідно до п.п «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язанні з корупцією.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
На виконання вимог абзацу 3 пункту 2 Перехідних положень Закону №1700-УІІ, ОСОБА_1 виконуючи обов'язки присяжного Харківського районного суду Харківської області, 07.09.2018, подав Е - декларацію особи яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua (гіперпосилання на Е - декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування) https://public.nazk.gov.iia/declara.tion/ad33ea03-c4d0-4704-a6a4-41087dl0efb5E
Таким чином, ОСОБА_1 , станом на 01.01.2018, закінчивши виконувати обов'язки присяжного Харківського районного суду Харківської області, був зобов'язаний подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2017 рік у строк з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року включно.
Однак, згідно інформації з офіційного веб-сайту Національного агентства, Е-декларацію ОСОБА_1 подав 07 вересня 2018 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Факт вчинення адміністративного правопорушення підтверджується протоколом № 321 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 18 квітня 2019 року, скриншотом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 07 вересня 2018 року.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що ОСОБА_1 порушив встановлені ЗУ «Про запобігання корупції» строки подання декларації осіб, уповановажених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і як наслідок, вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1ст.172-6 КпАП України
Відповідно до ст.245 КпАП України, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Разом з тим, відповідно до ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
З матеріалів справи вбачається, що датою виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.3 ст.172-6 КУпАП, вчиненого ОСОБА_1 є 18 квітня 2019 року, тобто день складання протоколу про адміністративне правопорушення, повязане з корупцією, де встановлено факт про несвоєчасне подання декларації субєкта декларування.
При цьому, протокол про адміністративне правопорушення, повя'зане з корупцією надійшов до суду 25 липня 2019 року.
У відповідності до ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст.38 КУпАП.
Стаття 247 КУпАП чітко передбачає, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії. Після виключення провадження втрачається можливість здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Водночас згідно з листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією», адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення може бути накладено протягом трьох місяців із дня виявлення, але не пізніше двох років із дня його вчинення (ч.3 ст.38 КУпАП).
Продовження перебігу строків накладення адміністративних стягнень законом не передбачено, тому в разі їх закінчення провадження у справі закривається.
Вказівка законодавця у п.7 ч.1 ст.247 КУпАП «на момент розгляду справи» означає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, якщо на початок розгляду справи закінчилися строки, встановлені ст.38 КУпАП. Сам розгляд справи про адміністративне правопорушення та його закінчення не обтяжений строками, визначеними ст.38 КУпАП, а передбачені ст.277 КУпАП, що є гарантією всебічного, об'єктивного і повного з'ясування всіх обставин, які мають значення для вирішення справи.
Якщо на момент розгляду справи в суді закінчились строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, то суд у разі заперечення особою своєї вини чи наявності у її діях складу адміністративного правопорушення повинен дослідити всі обставини справи, встановити, чи містить діяння ознаки та склад адміністративного правопорушення, чи належить особа до суб'єктів цього правопорушення, чи винна вона в його вчиненні, і лише після цього закрити провадження у справі.
Таким чином, на момент фактичного розгляду справи, трьохмісячний строк накладення адміністративного стягнення, закінчився.
Відповідно до вимог п.7 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.33, 37, 38, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-6 КУпАП.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-6 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягненя.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Харківський районний суд Харківської області протягом десяти днів зі дня її винесення
Суддя О.В.Назаренко