Ухвала від 15.08.2019 по справі 645/5028/19

Справа № 645/5028/19

Провадження № 1-кс/645/2438/19

УХВАЛА

іменем України

15 серпня 2019 року м. Харків

Фрунзенський районний суд м.Харкова у складі:

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

секретаря судових засідань - ОСОБА_2

заявників - ОСОБА_3 , ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Харкові скаргу ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які діють в інтересах ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , на бездіяльність детективів Харківського територіального управління Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,,

ВСТАНОВИВ:

Заявники ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які діють в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на бездіяльність детективів Харківського територіального управління Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за їх заявою від 6 серпня 2019 року відомості про вчинення кримінальних правопорушень в порядку ст. 214 КПК України.

В обґрунтування скарги зазначили, що 06.08.2019 року ними на особистому прийомі у директора НАБУ в Харківськійобласті ОСОБА_8 ( зареєстрована вх. №КО-9068) подана заява про вчинення кримінальних корупційних кримінальних правопорушень, скоєних проти багатодітної благополучної родини з трьома малолітніми дітьми, замовником є діюча службова особа МВС України в Харківській області ОСОБА_9 , виконавцями є високопосадові особи м.Харкова - мер м.Харкова ОСОБА_10 , його заступники, адміністрація Холодногірського району, Прокуратура Холодногірського району, прокуратура Харківської області, Холодногірський ВП ГУНП в Харківській області. У своїй заяві заявники описали, що в діях зазначених посадових осіб містяться ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 191, 354, 364, 368, 369, 369 -2 КК України, скоєні проти їх родини. Заявники зазначають, що допущено бездіяльність детективів НАБУ в Харківській області, оскільки всупереч вимогам ст. 214 КПК України, інформація з їх заяви до Єдиного реєстру досудових рішень уповноваженим органом не внесена, у той час, як вони не пізніше 24 годин після її подання мали внести відомості до ЄРДР та розпочати досудове розслідування.

У судовому засіданні заявники підтримали скаргу у повному обсязі, просили суд її задовольнити, надали суду пояснення аналогічні викладеним у скарзі.

Представник Харківського ТУ НАБУ до суду не з'явився, хоча управління було належним чином повідомлене про дату, час та місце розгляду справи. Від директора територіального управління надійшли письмові пояснення, відповідно до яких до штатного розкладу Харківського ТУ НАБУ не входять детективи Головного підрозділу детективів НАБУ, до повноважень яких належить внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Враховуючи викладене суду запропоновано розглянути скаргу без участі представника Харківського ТУ НАБУ на підставі наявних матеріалів, зокрема, висновку Головного підрозділу детективів НАБУ щодо розгляду заяви ОСОБА_3 , ОСОБА_4 від 22.02.2018 року.

Заявники також надали заперечення, в яких зазначили, що вони проти невнесення даних з заяви про злочин в ЄРДР, проти зміни підслідності без внесення даних до ЄРДР, що на їх думку, є порушенням ст. 214 КПК та законодавства України.

Суд, вислухавши пояснення заявників, перевіривши матеріали скарги, приходить до висновку, що у задоволенні скарги слід відмовити.

Судом встановлено, що 6 серпня 2019 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися до Харківського територіального управління Національного антикорупційного бюро України с заявою вх№КО-9068 про вчинення кримінальних корупційних кримінальних правопорушень, скоєних проти багатодітної благополучної родини з трьома малолітніми дітьми, замовником є діюча службова особа МВС України в Харківській області ОСОБА_9 , виконавцями є високопосадові особи м.Харкова - мер м.Харкова ОСОБА_10 , його заступники, адміністрація Холодногірського району, Прокуратура Холодногірського району, прокуратура Харківської області, Холодногірський ВП ГУНП в Харківській області. У своїй заяві заявники описали, що в діях зазначених посадових осіб містяться ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 191, 354, 364, 368, 369, 369 -2 КК України.

У вказаній вище заяві заявники просили директора НАБУ в Харківській області внести дані до ЄРДР, почати досудове розслідування в формі досудовго слідства, по кримінальним правопорушенням, які підпадають під ознаки ст.ст. 191, 354, 364, 368, 369, 369 -2 КК України.

Положення ч. 1 ст. 214 КПК України зобов'язують слідчого, прокурора невідкладно, але не пізніше 24-х годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.

Дана норма КПК перебувають у взаємозв'язку з ч. 1 ст. 2 КК, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого ним Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину - кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

При цьому, підставами вважати заяву чи повідомлення саме про вчинення злочину є наявність в таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину).

Відсутність визначення процесуальним законом приводів і підстав до початку кримінального провадження на практиці врегульовано Інструкцією про порядок ведення єдиного обліку в органах поліції заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, затвердженою наказом МВС України від 06.11.2015 року № 1377, де зазначено джерела інформації про вчинення кримінальних правопорушень та інших подій, що надходить до ОВС уповноваженого розпочати досудове розслідування, які фактично є ні чим іншим, як приводами до початку кримінального провадження, а підставами - наявність у джерелі інформації даних про ознаки кримінального правопорушення.

Проте, заявникам у заяві від 06.08.2019 року не було викладено конкретних фактичних обставин (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину), що можуть свідчити про вчинення кримінального корупційного правопорушення, здійснення досудового розслідування якого віднесено саме до підслідності детективів НАБУ.

Частиною 5 ст. 216 КПК України визначено перелік кримінальних правопорушень, які підслідні детективам НАБУ.

Зокрема, детективи НАБУ здійснюють досудове розслідування злочинів, передбачених статтями 191, 206-2, 209, 210, 211, 354 (стосовно працівників юридичних осіб публічного права), 364, 366-1, 368, 368-2, 369, 369-2, 410 КК України, за наявності, якщо наявна хоча б одна з таких умов:

1) злочин вчинено:

Президентом України, повноваження якого припинено, народним депутатом України, Прем'єр-міністром України, членом Кабінету Міністрів України, першим заступником та заступником міністра, членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Антимонопольного комітету України, Головою Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Головою Фонду державного майна України, його першим заступником та заступником, членом Центральної виборчої комісії, Головою Національного банку України, його першим заступником та заступником, членом Ради Національного банку України, Секретарем Ради національної безпеки і оборони України, його першим заступником та заступником, Постійним Представником Президента України в Автономній Республіці Крим, його першим заступником та заступником, радником або помічником Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України;

державним службовцем, посада якого належить до категорії "А";

депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатом обласної ради, міської ради міст Києва та Севастополя, посадовою особою місцевого самоврядування, посаду якої віднесено до першої та другої категорій посад;

суддею, суддею Конституційного Суду України, присяжним (під час виконання ним обов'язків у суді), Головою, заступником Голови, членом, інспектором Вищої ради правосуддя, Головою, заступником Голови, членом, інспектором Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;

прокурорами органів прокуратури, зазначеними у пунктах 1-4, 5-11 частини першої статті 15 Закону України "Про прокуратуру";

особою вищого начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, органів та підрозділів цивільного захисту, вищого складу Національної поліції, посадовою особою митної служби, якій присвоєно спеціальне звання державного радника податкової та митної справи III рангу і вище, посадовою особою органів державної податкової служби, якій присвоєно спеціальне звання державного радника податкової та митної справи III рангу і вище;

військовослужбовцем вищого офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Національної гвардії України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України;

керівником суб'єкта великого підприємництва, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків;

2) розмір предмета злочину або завданої ним шкоди в п'ятсот і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої законом на час вчинення злочину (якщо злочин вчинено службовою особою державного органу, правоохоронного органу, військового формування, органу місцевого самоврядування, суб'єкта господарювання, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків);

3) злочин, передбачений статтею 369, частиною першою статті 369-2 КК України, вчинено щодо службової особи, визначеної у частині четвертій статті 18 КК України або у пункті 1 цієї частини.

Виходячи з наведеного, у відповідність до переліку суб'єктів кримінальних корупційних правопорушень, зазначені у заяві ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ознаки противоправних дій, які на думку заявників вчинені службовою особою МВС України в Харківській області ОСОБА_9 , мер м.Харкова ОСОБА_10 , його заступникам, адміністрацією Холодногірського району, співробітниками Прокуратури Холодногірського району, прокуратури Харківської області, Холодногірської ВП ГУНП в Харківській області до підслідності детективам НАБУ не відносяться.

Відповідно до ст.131-1 Конституції України та пункту 3 частини першої статті 2 Закону України «Про прокуратуру» прокуратура здійснює функцію нагляду за додержанням законів органами, що проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство. Згідно частиною другою статті 25 цього ж закону , Генеральний прокурор, керівники регіональних та місцевих прокуратур , їх перші заступники відповідно до розподілу обов'язків, здійснюючи нагляд за додержанням законів за додержанням законів органами, що проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство, координують діяльність правоохоронних органів відповідного рівня у сфері протидії злочинності. Таким чином, нагляд за досудовим розслідуванням кримінальних проваджень у формі процесуального керівництва належить виключно до компетенції органів прокуратури.

З урахуванням викладеного, зазначені заявниками обставини у заяві від 06.08.2019 року, не є такими, що свідчать про вчинення кримінальних правопорушень, що підслідні НАБУ, відтак, правомірними є дії посадових осіб територіального управління щодо невнесення відомостей до ЄРДР, а направлення заяви до Генеральної прокуратури України, органів Національної поліції для вирішення питання про можливість відкриття кримінального провадження. Тому, суд відмовляє у задоволенні скарги.

ОСОБА_3 , ОСОБА_4 не позбавлені права оскарження бездіяльності Генеральної прокуратури України в порядку ст.303 КПК України.

Керуючись ст.ст. 303-307, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні скарги ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які діють в інтересах ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , на бездіяльність детективів Харківського територіального управління Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя -