Головуючий І інстанції: Шляхова О.М.
13 серпня 2019 р.Справа № 520/3513/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.,
суддів - Рєзнікової С.С. , Калитки О. М. ,
за участю секретаря судового засідання - Білюк Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13 травня 2019 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
08.04.2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), яка полягає у не включенні в довідку від 14.03.2018 року № ФХ119490 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, відомостей про додаткові види грошового забезпечення та в не виготовленні та в не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 43. 8. 10 та 63 Закону України від 09.04.2009 року № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХП в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), за формою передбаченою додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393» (далі - Постанова № 45 в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704 в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.03.2018 року у відповідності з Постановою № 704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови № 45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 року на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону № 2262-ХП, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (100% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5. п.п. 1 Постанови № 704); надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10% від посадового окладу), премії (у розмірі 10% посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 Постанови № 704), надбавки за кваліфікацію (9% посадового окладу).
В обґрунтування вимог позивач ОСОБА_1 зазначив, що перебуває на обліку в пенсійному органі та отримує пенсію на умовах Закону № 2262-ХП.
З прийняттям Постанови № 704, якою збільшені розміри грошового забезпечення військовослужбовцям, виникли підстави для проведення перерахунку його пенсії.
Згідно із положеннями Постанови № 45 та Постанови № 103 відповідач ІНФОРМАЦІЯ_2 направив на адресу пенсійного органу довідку про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, вказавши наступні його види: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років.
В довідку відповідачем протиправно не були включені додаткові види грошового забезпечення, які він отримував під час проходження служби: надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премія.
Після проведення перерахунку пенсії на підставі цієї довідки виплата пенсії проводилась не в повному обсязі, а поетапно відповідно до п. 2 Постанови № 103.
Заперечуючи проти вимог ОСОБА_1 , у відзиві на адміністративний позов ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначає, що відповідно до Постанови № 103 для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року враховується тільки три складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років. Права самостійно визначати складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії ІНФОРМАЦІЯ_2 немає.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13 травня 2019 року адміністративний позов позову ОСОБА_1 задоволений в повному обсязі.
Судове рішення вмотивовано тим, що судовим розглядом встановлено право позивача на включення додаткових видів грошового забезпечення в довідку № ФХ 120238 від 14.03.2018 року, - премії, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливості проходження служби. Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі ХОВК, посилаючись на порушення судом першої інстанції нор матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.05.2019 року, та прийняти нове судове рішення про відмову у задоволенні вимог ОСОБА_1 .
Аргументуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач вказує, що для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року враховуються тільки три складові грошового забезпечення: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.
Судом неправомірно зазначено, що усі види грошового забезпечення, які враховані позивачу при первинному призначенні пенсії, у разі проведення перерахунку пенсій залишаються, та перерахунок проводиться лише в частині зміни у 2018 році розмірів таких видів грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Крім цього, скаржник посилається на правий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні по справі № 240/6263/18.
За приписами статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (частина перша статті 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (частина друга статті 308).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення скасуванню, з наступних підстав.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 з 01.12.2008 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на умовах Закону № 2262-ХП.
З набранням чинності Постанови № 704, в порядку, передбаченому Постановою № 45, у березні 2018 року ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу ГУ ПФУ в Харківській області направив довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103, - посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (а.с. 14).
З отриманням означеної довідки пенсійним органом проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Виплата пенсії провадиться поетапно в порядку, встановленому п. 2 Постанови № 103.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019 року, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За приписами ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно правовий акт втрачає чинність повністю або частково в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Пунктом 5 Постанови № 45 (редакції, що відновлена з 05.03.2019 року) визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Пунктом п 6 цієї Постанови унормовано, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Отже, станом на 05.03.2019 року позивач ОСОБА_1 має право на обчислення розміру його пенсії, виходячи з тих видів грошового забезпечення, які виплачуються за відповідною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії. При цьому, підставою для проведення пенсійним органом перерахунку пенсії слугує довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України, які перебували на військовій службі, та мають право на пенсію визначаються Законом № 2262-XII.
Згідно із ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1 ст. 63).
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2 ст. 63).
Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог ОСОБА_1 , колегія суддів зазначає, що статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством (ч. 1 ст. 19). Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19).
Скасування з 05.03.2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, який передбачений у Постанові № 45.
Так, Постановою № 45 передбачено, що у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
В свою чергу Пенсійний фонд України у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів повідомляє свої головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Колегія суддів зазначає, що свій обов'язок підготувати довідку для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 , у зв'язку із прийняттям урядом Постанови № 704 відповідач ХОВК виконав, надіславши в березні 2018 року, виконуючи приписи Постанови № 45, відповідну довідку до пенсійного органу.
З фактом втрати чинності з 05.03.2019 року п.п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Постанови № 45, у ХОВК не виник обов'язок з'ясовування інформації про види та розмір грошового забезпечення (у тому числі додаткових видів грошового забезпечення) за відповідною посадою (положення п. 5 Постанови № 45 в редакції, яка відновила свою дію з 05.03.2019 року), яку займав позивач ОСОБА_1 , оскільки така інформація перебуває у розпорядженні не відповідача, а Харківського національного університету Повітряних Сил ім. І. Кожедуба.
Колегія суддів зазначає, що поза межами процесу, встановленого Постановою № 45, підставою для проведення ГУ ПФУ в Харківській області перерахунку пенсії позивача може слугувати довідка про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, отримана позивачем в Харківському національному університеті Повітряних Сил ім. І. Кожедуба, оскільки згідно із ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за < > додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1 ст. 63).
При цьому, колегія суддів зауважує, що згідно із абзацом 2 п. 3 Постанови № 45, - довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
За наведених обставин, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вимог позивача ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до пенсійного органу нову довідку про розмір його грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії.
Оскільки наведені обставини залишені судом першої інстанції поза увагою та цим обставинам не надана належна правова оцінка, колегія суддів, керуючись п.п. 1, 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, скасовує судове рішення та приймає нове про відмову в задоволені вимог позивача ОСОБА_1 .
Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 5-10, 292, 293, 308, 313, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13 травня 2019 року скасувати, з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні вимог адміністративного позову ОСОБА_1 .
Постанова Другого апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дня її проголошення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис)Л.В. Мельнікова
Судді(підпис) (підпис) С.С. Рєзнікова О.М. Калитка
Постанова у повному обсязі складена і підписана 16 серпня 2019 року.