ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
16 серпня 2019 року м. Київ № 640/15376/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Катющенко В.П., вивчивши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Тернопільській області (46003, м. Тернопіль, вул. Білецька, 1) про визнання протиправною та скасування вимоги, -
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Тернопільській області від 05.02.2019 № Ф-5398-54У про сплату недоїмки.
Одночасно з позовною заявою позивачем подано клопотання про вжиття заходів забезпечення позову.
Пунктом 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З доданих до позовної заяви документів вбачається, що місце проживання ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Оскільки місцем реєстрації проживання позивача і місцезнаходження відповідача у справі є м. Тернопіль, суд вважає, що дана адміністративна справа належить до територіальної підсудності Тернопільського окружного адміністративного суду.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 4, 19, 20, 22, 25, 29, 241, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов та додані до нього матеріали ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Тернопільській області (46003, м. Тернопіль, вул. Білецька, 1) про визнання протиправною та скасування вимоги - передати на розгляд Тернопільському окружному адміністративному суду (20, вул. Князя Острозького, 32-34, м. Тернопіль, Тернопільська область, 46002).
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини шостої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Згідно частини першої статті 295 та частини першої статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Згідно підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.П. Катющенко