16 серпня 2019 року Чернігів Справа № 620/1661/19
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом до Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, в якому просять:
- визнати протиправним рішення ХХІІІ сесії VII скликання Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від 20.12.2018 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в межах села Лустівки Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області;
- визнати протиправним рішення ХХІІІ сесії VII скликання Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від 20.12.2018 в частині відмови ОСОБА_2 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в межах села Лустівки Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області;
- визнати протиправним рішення ХХІІІ сесії VII скликання Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від 20.12.2018 в частині відмови ОСОБА_3 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в межах села Лустівки Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяви позивачів про надання дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення позивачам у власність земельних ділянок площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства в межах села Лустівки Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області.
В обґрунтування своїх вимог позивачами зазначено, що відповідачем безпідставно відмовлено у наданні їм дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, оскільки ними надано необхідні матеріали та документи передбачені статтею 118 Земельного кодексу України.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 відповідачу встановлено 15-денний строк, з дня вручення її копії для подання відзиву разом з доказами.
У встановлений судом строк відповідач відзиву не подав, однак на адресу суду відповідачем надіслано лист від 25.06.2019, в якому зазначено, що у зв'язку з тим, що в межах населених пунктів вільних земель майже не залишилось і не всім учасникам бойових дій, соціальній сфері села - жителям громади ще не надані в приватну власність земельні ділянки, відповідно до голосування депутатів сільської ради заяви позивачів не задоволені і рішення не прийнято.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
26.11.2018 позивачі звернулися до відповідача з заявами про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо відведення кожному земельної ділянки у власність в межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області (а.с. 11, 12, 13).
До вказаних заяв позивачами було додано копії паспортів та ідентифікаційних номерів, графічні матеріали, на яких зазначені бажані місця розташування земельних ділянок (а.с. 16, 17, 19-21, 41-43).
Згідно копії виписки з протоколу ХХІІІ сесії VII скликання Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від 20.12.2018 (а.с. 39-40), відповідачем прийнято рішення про відмову позивачам у виділенні земельних ділянок та рекомендовано звернутися про виділення земельних ділянок за межами населених пунктів до Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України, статтями 26, 33, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення місцевої ради приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії місцевої ради та рішень виконавчого комітету.
Положеннями частини шостої статті 118 Земельного кодексу України передбачено відповідний перелік документів, що має бути поданий до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, а саме: клопотання, в якому зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри; графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Тобто, якщо особою, яка звернулася до відповідного суб'єкта владних повноважень виконані всі передумови для отримання відповідного дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, підстави для відмови у наданні такого дозволу відсутні.
Частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів; невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об'єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Із системного аналізу норм земельного законодавства суд дійшов висновку, що при вирішенні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, уповноважений на це орган в контексті норм частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України повинен перевірити: відсутність передачі земельної ділянки безоплатно у власність відповідному громадянину по зазначеному виду використання (частина четверта статті 116 Земельного кодексу України); чи відносяться землі, за рахунок яких планується формування земельної ділянки, до земель сільськогосподарського призначення державної власності (частина четверта статті 122 Земельного кодексу України); відповідність бажаного місця розташування земельної ділянки схемі землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці, проектам землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затвердженим у встановленому законом порядку (частина сьома статті 118 Земельного кодексу України); відповідність бажаного місця розташування земельної ділянки містобудівній документації (у разі її надання для містобудівних потреб) (частина сьома статті 118 Земельного кодексу України та частина третя статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
Таким чином, підстави відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпними.
Відповідач мотивує відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою тим, що в межах населених пунктів сільської ради майже немає вільних земель, у зв'язку з чим позивачам рекомендовано звернутися про виділення земельних ділянок за межами населених пунктів до Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області.
Отже, при розгляді заяв позивачів, відповідач посилається на підстави, не передбачені Земельним кодексом України.
Крім того, згідно позиції Верховного Суду у справах № 21-358а13, № 806/3787/13-а отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність. Відтак, формальні підстави в не наданні дозволу свідчать про зловживання своїм обов'язком відповідача надати такий дозвіл у відповідності до вимог закону, чим порушуються права позивача, гарантовані Конституцією України.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно прийнято рішення, викладене в протоколі ХХІІІ сесії VII скликання Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від 20.12.2018, в частині відмови позивачам у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в межах Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області на користь: ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений нею при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 768,40 грн., ОСОБА_2 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 768,40 грн., ОСОБА_3 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області (вул. Незалежності, буд. 8, с. Талалаївка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16651, код ЄДРПОУ 04415258) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення, викладене в протоколі ХХІІІ сесії VII скликання Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від 20.12.2018, в частині відмови ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в межах Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області.
Зобов'язати Талалаївську сільську раду Ніжинського району Чернігівської повторно розглянути заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 від 26.11.2018 про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в межах Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області (вул. Незалежності, буд. 8, с. Талалаївка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16651, код ЄДРПОУ 04415258) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області (вул. Незалежності, буд. 8, с. Талалаївка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16651, код ЄДРПОУ 04415258) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області (вул. Незалежності, буд. 8, с. Талалаївка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16651, код ЄДРПОУ 04415258) на користь ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 16 серпня 2019 року.
Суддя В.О. Непочатих