Рішення від 15.08.2019 по справі 824/519/19-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/519/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року у відповідності до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 року та протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 03.07.2018 року, згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 та в подальшому з перерахунками відповідно до змін в законодавстві за довідками відповідного органу Міністерства оборони України.

В обґрунтування позовних вимог, викладених у позові та відповіді на відзив, позивач вказував, що з 01.08.2008 р. йому призначено пенсію за вислугу років по лінії Державної прикордонної служби. У період з 22.05.2014 р. по 19.05.2015 р. позивач проходив службу по мобілізації в Збройних Силах України, у зв'язку із чим набув право перерахунку пенсії із врахуванням додаткової вислуги років, відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 року та протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 03.07.2018 року. Однак, відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, вказавши, що підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу, як особі, звільненій з органів Міністерства оборони, немає.

У зв'язку із вказаним, позивач просив суд задовольнити позов.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подало до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просило у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити. У відзиві пенсійним органом зазначено про безпідставність позовних вимог, оскільки підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу, як особі, звільненій з органів Міністерства оборони, немає.

З вказаних підстав, пенсійний орган просив суд відмовити у задоволені позову.

14.05.2019 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справи за правилами спрощеного позовного провадження та призначено засідання по справі на 10.06.2019 року.

В судовому засіданні 10.06.2019 р. позивач підтримав заявлений позов, в той час як відповідач заперечував проти його задоволення. На підставі заяв учасників справи суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Оцінивши повідомлені учасниками справи обставини, суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття судового рішення і приходить до наступних висновків.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивачу з 01.08.2008 р. призначено пенсію за вислугу 20 років в Державній прикордонній службі України на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року.

На підставі дослідженої пенсійної справи ОСОБА_1 судом встановлено, що з 22.05.2014 р. по 19.05.2015 о. позивач проходив службу по мобілізації в Збройних Силах України.

06.09.2016 р., відповідно до заяви позивача, від ІНФОРМАЦІЯ_1 до пенсійного органу надіслано пакет документів для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із додатковою вислугою років внаслідок призову на службу в Збройних Силах України по мобілізації. Однак, у зв'язку із недоцільністю призначення позивачу пенсії як особі, звільненій з органів Міністерства оборони, відповідачем було залишено раніше призначену пенсію, як особі, звільненій з Державної прикордонної служби України.

Державна прикордонна служба України надіслала пенсійному органу довідку від 30.03.2018 р. №11/824, де визначено грошове забезпечення ОСОБА_1 в сумі 7700 гривень. У зв'язку із цим, позивачу 17.04.2018 р. проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2018 року. Підсумок пенсії склав 2912,48 гривень. (а.с. 31).

25.06.2018 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 року. У вказаній довідці грошове забезпечення ОСОБА_1 складає 8178 гривень. (а.с. 14). На підставі вказаної довідки пенсійним органом складено для з'ясування протокол від 03.07.2018 р. де підсумок пенсії склав 4579,68 гривень. (а.с. 16). Однак, перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 р. проведено не було.

27.12.2018 р. пенсійний орган надіслав позивачу повідомлення, де вказав, що підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , як особі, звільненій з органів Міністерства оборони, немає. (а.с. 9).

Спірні правовідносини полягають у перевірці правомірності дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 року.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року N 1788-XII; Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року N 1058-IV; Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ІІ; Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 pоку N 2262-XII; постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Згідно частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року N 1788-XII (далі - Закон N 1788-XII) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Згідно п. «в» ч. 3 ст. 56 Закону N 1788-XII до стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

Відповідно до ч. 1 та ч. 6 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ІІ (далі - Закон № 2232-ІІ) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

До військової служби віднесено, зокрема, й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року N 1058-IV (далі - Закон N 1058-IV) загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, Службі безпеки України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також службу в Національній поліції.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 pоку N 2262-XII пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Як встановлено матеріалами справи позивачу з 01.08.2008 р. призначено пенсію за вислугу 20 років в Державній прикордонній службі України на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року.

На підставі дослідженої пенсійної справи ОСОБА_1 судом встановлено, що з 22.05.2014 р. по 19.05.2015 р. позивач проходив службу по мобілізації в Збройних Силах України. У зв'язку із вказаним, 06.09.2016 р., відповідно до заяви позивача, від ІНФОРМАЦІЯ_1 до пенсійного органу надіслано пакет документів для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі додаткової вислуги років внаслідок призову на службу в Збройних Силах України по мобілізації. Однак, у зв'язку із недоцільністю призначення позивачу пенсії як особі, звільненій з органів Міністерства оборони, відповідачем було залишено раніше призначену пенсію, як особі, звільненій з Державної прикордонної служби України.

21.02.2018 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова № 103) у відповідності до якої передбачено проведення перерахунків та виплату перерахованих сум пенсій особам які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб у порядку, визначеному даною постановою.

Згідно з п.1 та п. 2 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року.

Кабінет Міністрів України даним нормативно-правовим актом, з урахуванням ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, визначив обов'язок пенсійного фонду перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 р., з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

У зв'язку із вказаним, у квітні 2018 року на адресу відповідача надійшла довідка з Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови №103. У вказаній довідці від 30.03.2018 р. №11/824, визначено грошове забезпечення ОСОБА_1 в сумі 7700 гривень. У зв'язку із цим, позивачу 17.04.2018 р. проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2018 року. Підсумок пенсії склав 2912,48 гривень.

Однак, 25 червня 2018 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії як особі, звільненій з органів Міністерства оборони та надав відповідачу довідку ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 р., де визначено грошове забезпечення ОСОБА_1 в сумі 8178 гривень.

Судом встановлено, що в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 р., на підставі проходження ОСОБА_1 з 22.05.2014 р. по 19.05.2015 р. служби по мобілізації в Збройних Силах України, визначено розмір грошового забезпечення в сумі 8178 грн, що є більшим ніж в довідці Державної прикордонної служби України від 30.03.2018 р. №11/824, де визначено грошове забезпечення позивача в сумі 7700 гривень.

На підставі вказаного, суд дійшов висновку, що в порушення вимог ч. 3 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 pоку N 2262-XII, відповідач протиправно не взяв до уваги довідку ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 р. та залишив без перерахунку раніше призначену пенсію ОСОБА_1 .

З вказаних підстав суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 р. на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 р., а тому позов в цій частині підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року у відповідності до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 року та протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 03.07.2018 року, згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 та в подальшому з перерахунками відповідно до змін в законодавстві за довідками відповідного органу Міністерства оборони України.

Суд звертає увагу позивача, що підставою для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 є довідка ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 р., на підставі якої приймає відповідне рішення про перерахунок пенсії. При цьому, протокол перерахунку пенсії від 03.07.2018 р. не є правовстановлюючим документом для проведення порахунку пенсії позивача. Вказаний протокол було складено відповідачем для з'ясування можливості проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 року.

А відтак позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, в тому числі, на підставі протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 03.07.2018 р. не підлягають задоволенню.

Крім того, позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в подальшому проводити перерахунок його пенсії відповідно до змін в законодавстві за довідками відповідного органу Міністерства оборони України. Однак, вказані вимоги є безпідставними, оскільки суд не може зобов'язувати відповідача вчиняти дії на майбутнє, до моменту виникнення події, з якою пов'язується обов'язок з проведення перерахунку пенсії. Тобто, до виникнення підстав для перерахунку пенсії та порушення прав позивача під час такого перерахунку, суд позбавлений можливості вирішувати питання щодо зобов'язання відповідача в подальшому проводити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до змін в законодавстві та за довідками відповідного органу Міністерства оборони України.

Суд наголошує, що наразі відсутні підстави вважати, що право на перерахунок пенсії в майбутньому буде порушено відповідачем, а тому суд відмовляє у задоволені позову в цій частині вимог.

При цьому, належним способом захисту порушеного права ОСОБА_1 буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року у відповідності до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 року. В іншій частині позовних вимог, зокрема щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року на підставі протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 03.07.2018 р. та в подальшому проводити перерахунок його пенсії відповідно до змін в законодавстві за довідками відповідного органу Міністерства оборони України, суд відмовляє.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірність вчинених дій щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 року.

Частинами 1 та 3 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 року;

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року у відповідності до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 19199 від 26.06.2018 року.

4. В решті позову відмовити.

5. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 384,20 грн згідно платіжної квитанції №50 від 11.05.2019 року.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування сторін:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7А, м.Чернівці, 58022, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя Брезіна Т.М.