Рішення від 16.08.2019 по справі 646/2266/19

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

16 серпня 2019 р. справа №646/2266/19

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Мар'єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Червонозаводського районного суду м. Харкова звернулася ОСОБА_1 з позовом до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова , в якому просила суд зобов'язати відповідача повернути безпідставно сплачені кошти у розмірі 6907 грн реквізити рахунку для зарахування коштів: отримувач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , банк отримувача: ПАТ КБ “ПРИВАТБАНК”, ЄДРПОУ 14360570, МФО 305299, рахунок отримувача 516874271779 8569.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 03.04.2019 передано дану адміністративну справу до Харківського окружного адміністративного суду для розгляду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.07.2019 прийнято до розгляду адміністративну справу та відкрити спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що між нею (покупець) та ОСОБА_2 (продавець) було укладено договір купівлі продажу квартири АДРЕСА_1 . При укладанні договору, згідно з вимогами пункту 15-3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 «Про затвердження порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», позивачем сплачено 6907 грн пенсійного збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, про що свідчить квитанція від 08.05.2018 №0.0.1030161190.1 про сплату позивачем 1 % з купівлі продажу нерухомого майна. Проте, згідно ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», збір сплачується фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1% від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Також позивач зазначив, оскільки вона придбавала майно вперше, то звернувся до відповідача із заявою про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. За результатами розгляду вищевказаного звернення, відповідачем було повідомлено позивача про відсутність підстав для повернення збору. З вказаним рішенням позивач не погоджується, через що звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - голови комісії з припинення Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова - Солоп О. через канцелярію суду надійшли письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 08.05.2018, позивач (покупець) та ОСОБА_2 (подавець), уклав договір купівлі продажу квартири АДРЕСА_1 (а.с.7).

Таким чином, позивач набув право власності на вказану квартиру, що підтверджується відповідним договором.

На підтвердження реєстрації права власності позивачем до матеріалів справи надано Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на придбану квартиру АДРЕСА_1 (а.с. 8).

Згідно матеріалів справи, при укладанні договору, згідно з вимогами пункту 15-3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 «Про затвердження порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», позивачем сплачено 6907 грн пенсійного збору з операцій купівлі - продажу нерухомого майна, що підтверджується квитанцією від 08.05.2018 №0.0.1030161190.1 (а.с.6). Згідно вказаної квитанції позивачем було сплачено на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Основ'янському районі Харківської області - 1 % з купівлі продажу нерухомого майна.

Суд зазначає, що у зв'язку з придбанням позивачем майна вперше, позивач звернувся до відповідача із заявою про повернення сплаченого судового збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6907 грн (а.с.16).

За результатами розгляду вищевказаного звернення, відповідачем було прийнято рішення, яке викладено в листі від 11.12.2018 №18113/48-03 (а.с.17). Згідно вказаного листа відповідачем визначено, що законодавчо не визначено перелік документів, які б підтверджували, що особа придбала житло вперше. Відповідач зазначив, що підстав для повернення сплаченого збору на обов'язкове держане пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна, немає. Також у вказаному листі зазначено, що повернення сплаченого збору можливе за наявності позитивного судового рішення.

Перевіряючи правомірність заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що об'єктом оподаткування є, для платників збору, визначених п. 9 ст. 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Згідно ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», збір сплачується фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1% від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом № 400/97-ВР врегульовано Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740 (далі - Порядок).

Згідно абз. 1 п. 15-1 Порядку збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до п. 15-3 Порядку нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Суд зазначає, що аналіз наведених норм свідчить, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічна правова позиція була викладена у постановах Верховного Суду від 30 січня 2018 року (справа № 819/1498/17) та 31 січня 2018 року (справа №819/1667/17).

Водночас, суд зазначає, що у постанові від 03 липня 2018 року по справі № 819/33/17 Верховний Суд дійшов правового висновку, що за відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб'єкта владних повноважень зобов'язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов'язана сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.

Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.

Суд зазначає, що при даному розгляді справи будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання нею житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за нею будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.

Водночас, суд зазначає, що процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787 (далі - Порядок № 787).

Пунктом 5 Порядку № 787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Відповідно до пп. 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Таким чином, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на відповідача покладено обов'язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

З огляду на викладене, наявні правові підстави вважати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у неоформлені подання про повернення позивачу сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі продажу нерухомого майна в розмірі 6907 грн.

Таким чином, позовні вимоги про зобов'язання відповідача повернути безпідставно сплачені кошти у розмірі 6907 грн реквізити рахунку для зарахування коштів: отримувач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , банк отримувача: ПАТ КБ “ПРИВАТБАНК”, ЄДРПОУ 14360570, МФО 305299, рахунок отримувача НОМЕР_2 , є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, а також виходячи з положень ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог задля належного захисту прав позивача зобов'язавши відповідача сформувати і подати до Управління Державної казначейської служби України у Основ'янському районі м. Харкова подання про повернення позивачу сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6907 грн.

Таким чином, позов ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, суд присуджує позивачу з Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору у розмірі 768,40 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова (ЄДРПОУ 41247824, 61140, м. Харків, вулиця Гольдбергівська, буд. 15) сформувати і подати до Управління Державної казначейської служби України у Основ'янському районі м. Харкова подання про повернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6907 грн (шість тисяч дев'ятсот сім гривень) з операції купівлі продажу нерухомого майна за квитанцією від 08.05.2018 №0.0.1030161190.1.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (ЄДРПОУ 41247824, 61140, м. Харків, вулиця Гольдбергівська, буд. 15) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 16 серпня 2019 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.