Рішення від 15.08.2019 по справі 460/1625/19

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2019 року м. Рівне №460/1625/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, визнання протиправним та скасування рішення Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 11 червня 2019 року № 6/03.16 про відмову в призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах, зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах з 28 січня 2019 року. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач працювала оператором машинного доїння корів з лютого 1989 року по січень 1992 в бурякорадгоспі «Шпанівський», а з лютого 1992 року по даний час Шпанівському бурякорадгоспі, який був реорганізований в КСГП «Шпанівське» та згодом в ПСПГ «Шпанівське». Позивача зазначає, що за період перебування на вказаних посадах він виконував встановлену норму по обслуговуванню корів, а тому позивач вважає, що відповідні періоди роботи мають зараховуватися до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення за пунктом «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». З огляду на вказане, 5 лютого 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою та відповідними документами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Однак, відповідач прийняв рішення про відмову в призначенні йому такої пенсії у зв'язку з не підтвердженням первинними документами норм обслуговування корів за 1992-2012 роки. Такі дії та рішення відповідача позивач вважає протиправними, оскільки первинні документи щодо виконання норм обслуговування корів за 1992-2012 роки були знищенні у зв'язку із закінченням терміну їх зберігання. При цьому, позивач звертає увагу на те, що наявність у нього спеціального стажу необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах підтверджується записами в його трудовій книжці, яка в силу приписів чинного законодавства є основним документом, що підтверджує стаж роботи. За наведених обставин, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У встановлений судом строк відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що згідно з пунктом 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування. В ході перевірки достовірності документів наданих для призначення пенсії було встановлено, що у ПСП «Шпанівське» відсутні первинні документи, які підтверджували б виконання позивачем норм обслуговування корів протягом 1992-2012 років. За виключенням вказаного періоду спеціальний стаж позивача на посаді оператора машинного доїння становить 8 років 10 місяців 12 днів, чого не достатньо для призначення пенсії на пільгових умовах. Тому відповідачем було прийняте спірне рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу. Таким чином, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Заяви, клопотання учасників справи, процесуальні дії у справі:

8 липня 2019 року позовна заява надійшла до суду.

12 липня 2019 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

26 липня 2019 року до суду від відповідача надійшло клопотання про заміну сторони правонаступником.

30 липня 2019 року ухвалою суду задоволено вказане вище клопотання та замінено відповідача - Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

1 серпня 2019 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.

Обставини справи, встановлені судом:

2 січня 1989 року позивача прийнято на посаду телятниці у Шпанівський бурякорадгосп.

2 лютого 1989 позивача переведено на посаду оператора машинного доїння корів.

11 січня 1992 року позивача звільнено з роботи у Шпанівському бурякорадгоспі.

10 лютого 1992 року позивача прийнято на посаду оператора машинного доїння корів до Шпанівського бурякорадгоспу. При цьому, 25 жовтня 1996 року Шпанівський бурякорадгосп перейменовано на КСП «Шпанівське», а 12 серпня 2000 року - ПСГП «Шпанівське».

5 лютого 2019 року позивач звернувся до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

27 травня 2019 року Рівненським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області прийняте рішення № 110 про відмову в призначенні пенсії позивачу. Вказане рішення мотивоване тим, що в ході перевірки достовірності документів наданих для призначення пенсії ПСГП «Шпанівське» не були надані первинні документи, які підтверджували б виконання позивачем норм обслуговування корів протягом 1992-2012 років, а тому, вказаний період не може бути зарахований до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Таким чином, наданими позивачем документами підтверджується наявність у нього спеціального стажу на рівні 8 років 10 місяців 12 днів, чого не достатньо для призначення пенсії на пільгових умовах.

Листом від 11 червня 2019 року № 6/03.16 відповідач повідомив позивачу про відмову в призначенні пенсії.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо не призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058).

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону № 1058, на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті, а саме: 50 років - по 31 березня 1965 року включно; 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року; 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року; 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року; 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року; 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року; 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року; 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року; 54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року; 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року; 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що Кабінет Міністрів України не визначав порядок встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення від 20 січня 1992 року за № 6 «Про порядок призначення пенсії на пільгових умовах жінкам, які працюють доярками/операторами машинного доїння /свинарками - операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства», нормою обслуговування належить вважати певну кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, яку вона зобов'язана обслужити упродовж установленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах. Тому, ураховується виконання норм обслуговування, встановлених на рівні, не нижчому від технічно обґрунтованих норм. В свою чергу, до технічно обґрунтованих норм належать: типові міжгалузеві і галузеві (відомчі) норми обслуговування, затверджені в установленому порядку; норми обслуговування, встановлені на підставі типових міжгалузевих і галузевих (відомчих) нормативів часу на окремі роботи (операції) з урахуванням організаційно-технічних умов обслуговування великої рогатої худоби і свиней у цьому господарстві. Відповідно, саме адміністрація господарства подає до органу Пенсійного фонду довідку про стаж роботи дояркою (оператором машинного доїння), свинаркою-оператором і про виконання встановлених норм обслуговування.

Згідно з статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

І лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж відповідно до положень вказаного Порядку встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установам.

Так, відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості, зокрема, стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

Як встановлено судом, на час звернення із заявою до відповідача позивач набув більше 30 років спеціального стажу в Шпанівському бурякорадгоспі, яке 25 жовтня 1996 перейменовано на КСП «Шпанівське», а 12 серпня 2000 року - ПСГП «Шпанівське», на підтвердження чого позивачем до заяви було подано трудову книжку, згідно з записами в якій позивач працював на посаді оператора машинного доїння з 2 лютого 1989 року по 11 січня 1992 року та з 10 лютого 1992 року по даний час.

Суд звертає увагу, що трудова книжка позивача містить всі необхідні записи про періоди її роботи на посаді оператора машинного доїння, в тому числі за 1992-2012 роки. Ці записи не містять перекреслень, виправлень чи дописок, які б змінювали їх суть чи перекручували їх зміст, та виконані акуратно, завірені підписом керівника підприємства та печаткою підприємства.

Більше того, до заяви також було додано довідку ПСГП «Шпанівське» від 31 січня 2019 року № 53, за змістом якої позивач в період з 2 лютого 1989 року по 11 січня 1992 року та з 10 лютого 1992 року по даний час працює оператором машинного доїння і виконувала встановлені норми обслуговування. Таким чином, зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно з пунктом 5 частини другої статті 114 Закону № 1058.

Водночас, судом критично оцінюються твердження відповідача, викладені у рішенні від 27 травня 2019 року № 110 та у відзиві, щодо не підтвердження факту виконання позивачем встановлених норм обслуговування корів, так як первинні документи про виконання позивачем таких норм за 1992-2012 роки були архівовані та знищені у зв'язку з закінченням терміну їх зберігання, з огляду на те, що відсутність первинних документів не може свідчити про невиконання позивачем норм обслуговування корів.

При цьому, доказів на підтвердження того, що позивач не виконував такі норми у 1992-2012 роках відповідачем суду не надано та судом в ході судового розгляду не встановлено.

Таким чином, усі вищенаведені обставини, на переконання суду, свідчать про наявність у позивача необхідного стажу, що дає право на пенсію згідно з пунктом 5 частини другої статті 114 Закону № 1058.

Згідно з відомостями, зазначеними у паспорті громадянина України позивача датою його народження є ІНФОРМАЦІЯ_1 року, тобто 27 січня 2019 року він набув право на пенсію за віком на пільгових умовах, досягнувши віку 52 роки.

За таких обставин, відповідач, приймаючи рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу на пільгових умовах, діяв не на підставі, не в межах та не у спосіб, визначені чинним законодавством, а отже такі дії та рішення є протиправними.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Як зазначено вище по тексту рішення, пенсійного віку позивач досягнув 27 січня 2019 року, а до відповідача із заявою про призначення пенсії звернувся 5 лютого 2019 року, тобто в межах тримісячного строку, а відтак пенсію останньому належить призначити з 28 січня 2019 року.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним рішення. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду та вказують на неправомірність поведінки відповідача в спірних правовідносинах.

Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд прийшов до висновку про задоволення позовної заяви в повному обсязі.

При цьому, суд зауважує, що в змісті позовних вимог у позовній заяві позивачем були зазначені неправильні дата та номер спірного рішення про відмову в призначенні пенсії, а саме: 11 червня 2019 року № 6/03.16.

Вказана вище дата і номер є реквізитами листа відповідача, яким останній повідомив позивачу про відмову в призначенні пенсії.

Натомість матеріалами справи підтверджується, що правильними датою та номером спірного рішення про відмову в призначенні пенсії є 27 травня 2019 року № 110.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на вказане, судовий збір в сумі 768,40грн, сплачений позивачем відповідно до квитанції від 4 липня 2019 року № 12, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає стягненню на користь останнього за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Визнати протиправним та скасувати рішення Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 27 травня 2019 року № 110 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 28 січня 2019 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

2) відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Короленка, 7, код ЄДРПОУ 21084076).

Суддя Комшелюк Т.О.