Рішення від 16.08.2019 по справі 440/1218/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1218/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27 березня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з приводу здійснення обліку заборгованості перед ОСОБА_1 з пенсійних виплат за рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в недостовірному розмірі 5822,22 грн. замість належного розміру 144 740,40 грн.;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з приводу вчинення ним дій, спрямованих на внесення для обліку в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, недостовірного розміру існуючої перед ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в недостовірному розмірі 5822,22 грн. замість належного розміру 144 740,40 грн.;

- визнати протиправними дії Пенсійного фонду України з приводу не здійснення належної перевірки обґрунтованості здійсненого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області розрахунку суми існуючої у нього перед ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17 та не вжиття заходів для забезпечення доопрацювання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області наданих матеріалів з метою встановлення дійсного розміру існуючої заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду по справі № 524/6964/17;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та Пенсійного фонду України з порушення вимог статті 129-1 Конституції України, статті 6 §1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997) в питанні ухилення ними від належного виконання остаточної і обов'язкової для виконання постанови Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17, вчиненого ними шляхом обліку в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, недостовірного розміру існуючої перед ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 5822,22 грн. замість належної суми 144 740,40 грн. та не вчинення дій з забезпечення виплати ОСОБА_1 існуючої заборгованості в сумі 144 740,40 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити облік заборгованості перед ОСОБА_1 з пенсійних виплат за рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі №524/6964/17 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 144 740,40 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області вчинити дії щодо внесення для обліку в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, відомостей про існуючий перед ОСОБА_1 розмір заборгованості з пенсійних виплат за рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 144 740,40 грн. та надати до Пенсійного фонду України розрахунок суми заборгованості в розмірі 144 740,40 грн., яка підлягає виплаті ОСОБА_1 за рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17;

- зобов'язати Пенсійний фонд України відповідно до пункту 6 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22.08.2018 № 649, провести перевірку обґрунтованості розрахованої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області суми, що підлягає виплаті ОСОБА_1 за рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17 в розмірі 144 740,40 грн. та відповідно до пунктів 8 та 9 даного Порядку прийняти рішення про наявність чи відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку та за наявності підстав для даної виплати зазначити в протоколі пропозицію щодо перерахунку коштів в сумі 144 740,40 грн. на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та Пенсійного фонду України подати до суду в десятиденний строк з моменту набрання рішенням суду у даній справі законної сили звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.04.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії повернуто позивачу.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.06.2019 ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 08.04.219 скасовано, адміністративну справу №440/1218/19 направлено до Полтавського окружного адміністративного суду для продовження розгляду справи.

15 липня 2019 року справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

09.08.2019 року до суду від ГУПФ України у Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю, посилаючись на те, що сума 5822,22 грн. включена до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, ведення якого здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22.08.2018 № 649, становить різницю між перерахованою сумою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 15.05.2017 №4/1210 (по рішенню суду без обмеження граничного розміру) та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 21.03.2018 №4/1210 (застосовано обмеження максимального розміру пенсії за вказаний період). Зазначав, що починаючи з 01.01.2019 позивачу додатково до перерахованого розміру пенсії на місяць у розмірі 13490,35 грн. здійснюється доплата в розмірі 2894,13 грн, відповідно до п. 3 постанови №103, та станом на дату розгляду справи розмір відкладеної виплати зменшився і становить не 144 740,40 грн., а 121 587,36 грн.

12.08.2019 року до суду від ПФ України надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача вказує, що ПФУ бездіяльність, яку позивач просить визнати протиправною, не допущено, а позовні вимоги щодо проведення перевірки обґрунтованості розрахованої ГУ ПФУ в Полтавській області на виконання прийнятих на користь позивача рішень судів, до ПФУ заявлені передчасно. Зазначав, що рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі №524/6967/4/17 та Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2018 по справі №1640/2500/18, винесені на користь позивача, включено до реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, як такі, що надійшли до боржника 04.12.2018 за вх. №9881/16 та 01.11.2018 за вх. №11397/1611. На даний час комісією опрацьовуються рішення судів, які надійшли до органів Пенсійного фонду України у 2014 році. Вказані вище рішення судів, прийняті на користь позивача, винесені та набрали законної сили у 2017 та 2018 роках, а тому зазначені судові рішення та інші документи, визначені в п. 5 Порядку №649, будуть опрацьовані комісією в порядку черговості, що визначається датою надходження рішення суду до боржника.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.

Судова повістка та ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі від 22.07.2019 направлені позивачу на адресу, зазначену ним у позовній заяві, повернулися до суду 02.08.2019 з відміткою відділення пошти від 31.07.2019 "за закінченням строку зберігання".

У відповідності до ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Представник відповідача ГУ ПФУ в Полтавській області у судове засідання з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Судовим розглядом встановлено, що постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 02.11.2017 р. по справі №524/6964/17, яка залишена без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.01.2018 р. позов ОСОБА_1 задоволено, а саме: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 р., відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 р. № 900, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити позивачу на підставі довідки № 4/1210 від 15.05.2017 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 р. № 900, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 р. № 988 та з урахуванням підвищення пенсії на 25% відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 р. № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" та здійснити виплату не отриманої суми пенсійних виплат без обмеження будь-яким строком, починаючи з 01.01.2016 р., без обмеження граничного розміру.

З метою виконання судового рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016, проте, заборгованість по виплаті пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 позивачу не виплачена.

У лютому 2019 року ОСОБА_1 звернувся на ВЕБ-портал Пенсійного фонду України зі зверненням щодо нарахування та виплати заборгованості по судовим рішенням.

Листом від 01.03.2019 №742/Б-03 ГУ ПФУ в Полтавській області ОСОБА_1 повідомлено, що на виконання рішення Автозаводського районного суду від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17 була нарахована заборгованість за рішенням суду за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 5822,22 грн. Дана суми обліковуються у реєстрі судових рішень, виконання яких буде здійснено за окремою бюджетною програмою (далі Реєстр), як це передбачено Постановою № 649. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області 21.01.2019 за № 1146/02-20 було надіслано інформацію до Пенсійного фонду України щодо рішень суду, ухвалених починаючи з 01.01.2018 по 31.12.2018, за якими наявна сума невиплачених коштів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного бюджету. Зазначена інформація надіслана для включення до Реєстру, відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України /а.с. 87/.

У червні 2019 року ОСОБА_1 звернувся на ВЕБ-портал Пенсійного фонду України зі зверненням щодо перерахунку пенсії.

Листом від 26.06.2019 №1072/Б-03 ГУ ПФУ в Полтавській області ОСОБА_1 повідомлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області на виконання постанови Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17 проведено перерахунок пенсії згідно довідки від 15.05.2017 № 4/1210 про Ваше грошове забезпечення на суму 12075,00 грн., яка видана Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області. Розмір пенсії після перерахунку за рішенням суду був встановлений без обмеження максимальним розміром і з урахуванням підвищення як інваліду війни 3 групи склав з 01.01.2016 - 10937,83 грн., з 01.05.2017 - 10954,63грн, з 01.12.2016 - 10989,73 грн, з 01.05.2017 - 11009,23 грн, з 01.10.2017 - 11051,23 грн., з 01.01.2018 - 11051,23 грн. Різниця між нарахованою та фактично виплаченою сумою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року складає 144740,40 грн. /а.с. 79/

Не погоджуючись з діями ГУПФ України в Полтавській області з приводу здійснення обліку заборгованості перед ОСОБА_1 з пенсійних виплат за рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 5822,22 грн. замість належного розміру 144 740,40 грн. та бездіяльністю ПФ України щодо не здійснення належної перевірки обґрунтованості розрахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області суми існуючої у нього перед ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного. Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 12.11.2017, яка залишена в силі постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.01.2018 позов ОСОБА_1 по справі №524/6964/17 за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області задоволено.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити ОСОБА_1 на підставі довідки №4/1210 від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове убезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 та з урахуванням завищення пенсії на 25% відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України : д 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" та здійснити виплату не отриманої суми пенсійних виплат без обмеження будь-яким строком, починаючи з 01.01.2016, без обмеження граничного розміру.

На виконання вказаного вище рішення суду, пенсійним органом 01.02.2018 проведено перерахунок пенсії на підставі показників, вказаних в довідці №4/1210 від 15.05.2017 без обмеження граничного розміру.

Після перерахунку розмір пенсії позивача становив 11051,23 грн. на місяць.

Станом на момент проведення перерахунку, 01.02.2018, різниця між фактично виплаченим та розміром пенсії після перерахунку становила 156 802,10 грн., що позивачем не заперечується /а.с. 179/.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103, якою врегульовано порядок перерахунку та виплату пенсій пенсіонерам, пенсія яким призначається на підставі Закону України "Про пенсійне убезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 3 вказаної постанови, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зобов'язано здійснити перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського.

При цьому відповідно до абзацу 2 частини 3 постанови, Кабінетом Міністрів України врегульовано порядок виплати перерахованої пенсії, відповідно до якого 50% різниці у заплаті виплачується починаючи з 01.01.2019 року.

На виконанім рішення суду та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Головним управлінням у лютому 2018 року ОСОБА_1 проведено виплату різниці пенсії за січень-лютий 2018 року у розмірі 12061,70 грн. та новий розмір пенсії 11051,23 грн., всього в розмірі 23112,93 грн. /а.с. 180/.

Після проведення виплати, розмір відкладеної виплати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 становить 144 740,40 грн. (156 802,10 грн. - 12 061,70 грн) /а.с. 181/, що позивачем не заперечується.

Матеріалами справи також підтверджено, що 13.04.2018 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 21.03.2018 № 4/1210, яка направлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області на виконання положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Судом встановлено, що після проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 15.05.2017 № 4/1210, відповідно до рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 у справі №524/6964/17, розмір пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 становить 263 582,22 грн. /а.с. 185/.

Одночасно, після проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 21.03.2018 № 4/1210 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 розмір пенсії ОСОБА_1 на місяць становить 10 740,00 грн, та всього за вказаний період становить - 257 760,00 грн. (10 740,00 грн х 24 місяці) /а.с. 185/.

Таким чином, різниця між перерахованою сумою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 15.05.2017 №4/1210 (по рішенню суду без обмеження граничного розміру) та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 21.03.2018 №4/1210 (застосовано обмеження максимального розміру пенсії за вказаний період) становить 5822,22 грн. (263 582,22 грн. - 257 760,00 грн.), що підлягає донарахуванню позивачу на виконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 12.11.2017.

Як вбачається з відзиву ГУПФУ в Полтавській області на позовну заяву, вказана сума заборгованості в розмірі 5822,22 грн. відповідачем включена до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, ведення якого здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22.08.2018 № 649.

Посилання позивача на протиправність дій ГУПФУ в Полтавській області щодо не внесення для обліку в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, відомостей про існуючий перед ОСОБА_1 розмір заборгованості з пенсійних виплат за рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17, за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, в сумі 144 740,40 грн., суд вважає безпідставними та необґрунтованими, оскільки починаючи з 01.01.2019 позивачу додатково до перерахованого розміру пенсії на місяць у розмірі 13490,35 грн. здійснюється доплата в розмірі 2894,13 грн, відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України №103, та станом на дату розгляду справи розмір відкладеної виплати зменшився і становить не 144 740,40 грн., а 121 587,36 грн.

Отже, доплата яка утворилась після набрання законної сили рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017, а саме з 01.01.2016 по 31.12.2017, виплачується відповідачем щомісячно, а тому не доцільним є включена відповідачем до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, ведення якого здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22.08.2018 № 649, суми заборгованості, згідно рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17, за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 144 740,40 грн.

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправною бездіяльністю ПФ України щодо не здійснення належної перевірки обґрунтованості розрахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області суми існуючої у нього перед ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17 та зобов'язання провести перевірку обгрунтованості, розрахованої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області суми, що підлягає виплаті ОСОБА_1 в розмірі 144 740,40 грн. та відповідно до пунктів 8 та 9 даного Порядку прийняти рішення про наявність чи відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку та за наявності підстав для даної виплати зазначити в протоколі пропозицію щодо перерахунку коштів в сумі 144 740,40 грн. на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, суд зазначає наступне.

22 серпня 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою. Окрім того, внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 року №8, зміни.

Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 (далі - Порядок №649), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Згідно із пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.

Пунктом 4 Порядку №649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.

Відповідно до пункту 5 Порядку №649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Згідно з пунктом 6 Порядку №649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).

З урахуванням вказаних норм, суд зазначає, що Порядком №649 передбачено, що для підтвердження суми, що підлягає виплаті, до Пенсійного фонду звертається боржник, в даному випадку - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Положеннями Порядку №649 передбачено лише обов'язок боржника територіальних органів Пенсійного фонду України на звернення з відповідними документами до Пенсійного фонду України для підтвердження суми, що підлягає виплаті відповідно до рішення суду.

Пунктом 8 Порядку №649 визначено, що комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.

У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п'ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.

У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.

Абзацом 2 п.9 Порядку №649 визначено, що рішення оформляються протоколом, у якому, за наявності підстав, зазначаються пропозиції щодо перерахунку коштів на рахунок боржника. Протокол підписується всіма членами комісії і подається Голові Правління Пенсійного фонду України, який не пізніше трьох робочих днів приймає рішення про виділення коштів.

Таким чином, відповідно до зазначеного Порядку питання перевірки обґрунтованості розрахованої суми, а також виплати коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, вирішується в Пенсійному фонді України комісією з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - Комісія).

При цьому, зважаючи на положення Порядку №649, підтвердження суми яка підлягає виплаті за рішенням суду і полягає у перевірці обґрунтованості розрахованої боржником суми та прийняття рішення у якому зазначається пропозиція щодо перерахунку коштів на рахунок боржника, є різними етапами механізму погашення заборгованості пенсійних виплат на виконання судового рішення.

В ході опрацювання наданих документів Комісія перевіряє дату ухвалення рішення суду та дату його надходження до боржника, наявність копій судових рішень або виконавчого листа, обґрунтованість розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті по рішенням суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після 01.01.2013.

Як вбачається з відзиву на позовну заяву, на даний час Комісією опрацьовуються рішення судів, які надійшли до органів Пенсійного фонду України, в порядку черговості, у 2014 році.

Оскільки, прийняті судом на користь позивача постанова Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02.11.2017 набрала законної сили у 2017 році, а постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2018 винесена та набрала законної сили у 2018 році, тому вказані рішення будуть опрацьовані Комісією в порядку черговості, що визначається датою надходження рішення суду до боржника, про що повідомлено ОСОБА_1 листом ПФ України від 01.04.2019 №5034/Б-111.

Пунктом 10 Порядку № 649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Так, вказаним Порядком № 649 Уряд визначив механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат на виконання судових рішень за рахунок бюджетних коштів, прийнявши Порядок № 649.

Рішення Кабінету Міністрів України відповідно до положень ч. 1 ст. 4 Бюджетного Кодексу України є частиною бюджетного законодавства.

Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перше за все ст. 23 Бюджетного кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Відповідно до ст. 8 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Кошти, які виплачуються пенсіонерам за результатом зробленого перерахунку, є складовою частиною Державного бюджету, а не бюджету Пенсійного фонду.

Згідно з пунктами 20 та 20 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень, або їх перевищення всупереч цьому кодексу чи Державному бюджету України, є порушенням бюджетного законодавства.

На виконання приписів Порядку №649, відповідачем у справі внесено інформацію про результати розгляду справи №524/6964/17 щодо перерахунку пенсії позивачу із зазначенням суми боргу, що підлягає виплаті пенсіонеру, до відповідного реєстру.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 01.03.2019 вих. №742/Б-03 позивача повідомлено, що на виконання рішення Автозаводського районного суду від 02.11.2017 по справі № 524/6964/17 була нарахована заборгованість за рішенням суду за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 5822,22 грн. Дана суми обліковуються у реєстрі судових рішень, виконання яких буде здійснено за окремою бюджетною програмою (далі Реєстр), як це передбачено Постановою № 649.

Також, як встановлено судом, Головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській області правомірно включено суму заборгованості за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 5822,22 грн. до реєстрі судових рішень, виконання яких буде здійснено за окремою бюджетною програмою у відповідності до постанови № 649.

З огляду на викладене суд доходить висновку про відсутність в діях ГУ ПФУ в Полтавській області та ПФ України ознак протиправності, що оскаржується позивачем та відсутність підстав для зобов'язання вказаних суб'єктів владних повноважень вчинити дії передбачені постановою № 649.

Окрім того, відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 5 КАС України визначено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з ч.2 ст.5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З наведеного випливає, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Суд зазначає, що при зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який міг би відновити його становище та захистити порушене право.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Стосовно клопотання позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та Пенсійного фонду України подати до суду в десятиденний строк з моменту набрання рішенням суду у даній справі законної сили звіт про виконання рішення суду, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено, підстави для встановлення судового контролю відсутні.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01014, код ЄДРПОУ 00035323), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва