Рішення від 12.08.2019 по справі 440/1622/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1622/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Ніценко А.О.,

представника відповідача - Яковенко Ж.В.,

третьої особи - ОСОБА_5.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

06 травня 2019 року ОСОБА_3 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог:

- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, оформленого 11.04.2019 протоколом №5 засідання конкурсної комісії в частині визначення переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - заступника начальника відділу представництва інтересів в судах та інших органах №3 юридичного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести повторний конкурс.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем проведено конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - заступника начальника відділу представництва інтересів в судах та інших органах №3 юридичного управління ГУ ПФУ в Полтавській області. Вказаний конкур проведено з порушенням умов та порядку проведення, які вплинули на його результати. Зокрема, конкурсною комісією порушено: вимогу щодо встановлення осіб кандидатів; порушено порядок оцінювання професійної компетентності кандидатів під час розв'язання ситуаційних завдань; порушено процедуру повідомлення про результат розв'язування ситуаційних завдань; порушено процедуру співбесіди; порушено порядок повідомлення про результати співбесіди. Внаслідок вказаних порушень конкурсною комісією прийнято протиправне рішення, яке підлягає скасуванню.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/1622/19, розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження.

04 червня 2019 року представником відповідача наданий відзив на позовну заяву (а.с.105-107), в якому заперечує проти позовних вимог, з посиланням на їх безпідставність та недоведеності, оскільки під час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби не було допущено порушень щодо порядку та умов його проведення.

11 червня 2019 року позивачем була надана відповідь на відзив, в якій остання просить суд відхилити доводи відзиву та задовольнити позов в повному обсязі (а.с.114-116).

Ухвалою суду від 11 червня 2019 року залучено до участі у розгляді справи ОСОБА_4 , в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Ухвалою суду від 02 липня 2019 року було продовжено строк підготовчого провадження терміном на 30 календарних днів.

18 липня 2019 року третьою особою надані письмові пояснення, в яких вона просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.163-167).

18 липня 2019 року ухвалою суду закрито підготовче провадження і призначення справи до судового розгляду по суті.

Позивач у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без її участі (а.с.203).

Представник відповідача та третя особа просили відмовити у задоволені позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, третьої особи, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

20 березня 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області був прийнятий наказ № 153 про оголошено конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - заступника начальника відділу представництва інтересів в судах та інших органах № 3 юридичного управління Головного управління ПФУ в Полтавській області (а.с.44-46).

11 квітня 2019 року згідно протоколу № 5 на засіданні конкурсної комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області за результатами конкурсу визначений переможець - ОСОБА_3 (а.с.87-89).

Позивачка вважає, що вказаний конкурс був проведений з порушенням умов та порядку конкурсу, які могли виплинути на його результати. Не погодившись з його результатами позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку позовним вимогам, суд виходить з наступного.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України від 10.12.15 №889-VIII "Про державну службу" /надалі - Закон №889-VIII/, статтею 3 якого визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця та його дія поширюється, зокрема, на державних службовців місцевих державних адміністрацій.

Питання щодо вступу на державну службу урегульовані розділом IV Закону №889-VIII.

Так, відповідно до частини першої статті 19 Закону №889-VIII право на державну службу мають повнолітні громадяни України, які вільно володіють державною мовою та яким присвоєно ступінь вищої освіти не нижче: 1) магістра - для посад категорій "А" і "Б"; 2) бакалавра, молодшого бакалавра - для посад категорії "В".

Категорії посад державної служби визначені статтею 6 Закону №889-VIII, відповідно до пункту 2 частини другої якої посади керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій відносяться до посад державної служби категорії "Б".

За змістом статті 21 Закону №889-VIII вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.

Положеннями частини першої статті 22 Закону №889-VIII обумовлено, що з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Так, на виконання наведеної правової норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 25 березня 2016 року № 246, якою затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (надалі - Порядок № 246), який визначає процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс), метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки.

За приписами частини третьої статті 22 Закону № 889-VIII порядок проведення конкурсу визначає: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про вакантну посаду державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду документів для участі в конкурсі; 5) порядок проведення тестування, співбесіди, інших видів оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби.

У відповідності до пункту 2 Порядку №246 проведення конкурсу здійснюється відповідно до визначених в установленому законом порядку вимог до професійної компетентності кандидата на зайняття вакантної посади державної служби (далі - посада) за результатами оцінювання його особистих досягнень, знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей для належного виконання посадових обов'язків.

Вимоги до професійної компетентності кандидата на зайняття посади включають кваліфікаційні вимоги, вимоги до компетентності та вимоги до професійних знань.

Пунктом 6 Порядку №246 передбачено, що конкурс проводиться такими етапами: 1) прийняття рішення про оголошення конкурсу; 2) оприлюднення оголошення про проведення конкурсу; 3) прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі; 4) перевірка поданих документів на відповідність установленим законом вимогам; 5) проведення тестування та визначення його результатів; 6) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (у випадках, передбачених цим Порядком); 7) проведення співбесіди та визначення її результатів; 8) проведення підрахунку результатів конкурсу та визначення переможця конкурсу і другого за результатами конкурсу кандидата; 9) оприлюднення результатів конкурсу.

Частиною другою пункту 13 Порядку № 246 для проведення конкурсу на зайняття посад категорій "Б" і "В" керівником державної служби утворюється конкурсна комісія у складі голови і членів комісії.

На виконання даної норми наказом №192 від 02.04.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області створено конкурсну комісію в складі 9 осіб (а.с.51-52).

З метою забезпечення покладених на Головне управління функцій та завдань, у відповідності до Закону № 889-VIII та Порядку № 246 наказом Головного управління № 153 від 20.03.2019 оголошено конкурс на зайняття вакантних посад державної служби, в тому числі й на посаду категорії "Б" - заступника начальника відділу представництва інтересів в судах та інших органах №3 юридичного управління (а.с.44-46).

У відповідності до норм Порядку № 246 27.03.2019 року позивачем подані до Головного управління документи для участі в конкурсі на зайняття посади категорії "Б" - заступника начальника відділу представництва інтересів в судах та інших органах №3 юридичного управління Головного управління (в тому числі й копія паспорту, оригінал якого оглянуто працівниками відділу персоналу та організаційно-інформаційної роботи).

На посаду заступника начальника відділу представництва інтересів в судах та інших органах № 3 юридичного управління Головного управління претендувало 2 кандидата.

11.04.2019 року в приміщенні Головного управління проведено конкурс на зайняття 34 вакантних посад державних службовців. Етапи конкурсу - тестування, розв'язання ситуаційних завдань та співбесіда проводилися в один робочий день.

Перед початком конкурсу (етапу тестування) всі кандидати заходили до відділу персоналу та організаційно-інформаційної роботи де пред'являли документи що посвідчують особу у відповідності до п. 30 Порядку № 246. Даний факт зафіксовано в протоколі засідання конкурсної комісії Головного управління від 11.04.2019 №5.

Твердження позивача щодо непред'явлення нею паспорту громадянина України перед початком тестування не підтверджуються жодним доказом, крім того такі твердження можуть бути підставою визнання недійсними її особистих результатів тестування, а не підставою для скасування результатів конкурсу інших осіб.

Тестування проходило в присутності 3-х членів конкурсної комісії, про результати тестування позивача повідомлено, про що свідчить її особистий підпис на результатах тестування, які містяться в матеріалах судової справи.

За результатами тестування кандидат - ОСОБА_5 надала 37 правильних відповідей та отримала 2 бали, кандидат - ОСОБА_3 надала 36 правильних відповідей та отримала 2 бали.

Згідно частини третьої статті 26 Закону України "Про державну службу" кандидати, які пройшли тестування, передбачене частиною другою цієї статті, проходять співбесіду та/або інші види оцінювання відповідно до Порядку проведення конкурсу.

Наступним видом оцінювання кандидатів на зайняття вакантної посади державної служби було розв'язання ситуаційних завдань.

Відповідно до пункту 43 Порядку № 246 ситуаційні завдання для кандидатів на зайняття посад категорії "Б" розробляються у державному органі, в якому проводиться конкурс, з урахуванням специфіки та вимог до професійної компетентності кандидата, визначених в умовах проведення конкурсу, та затверджуються рішенням конкурсної комісії.

Як пояснив представник відповідача на виконання вищезазначеної норми в Головному управлінні були розроблені ситуаційні завдання з правових питань з урахуванням специфіки та вимог до професійної компетентності кандидата.

Учасникам конкурсу на зайняття посад категорії "Б", які пройшли тестування повідомлено про те, що вони допущені до ІІ етапу конкурсу - розв'язання ситуаційних завдань, проведення якого заплановано на 11 годину 11.04.2019 року.

В зв'язку з тим, що етапи конкурсу - тестування, розв'язання ситуаційних завдань та співбесіда проводилися в один робочий день, повідомлення учасників конкурсу про проходження цих етапів здійснювалося, особисто в усній формі без застосування засобів телефонного та електронного зв'язку, тобто самим доступним із способів повідомлення.

Даний факт зафіксовано в протоколі засідання конкурсної комісії Головного управління від 11.04.2019 №5.

Ситуаційні завдання розв'язувалися кандидатами письмово у присутності 3-х членів конкурсної комісії.

Етап конкурсу - розв'язання ситуаційних завдань проведено з 11 години до 12 години 11.04.2019 року.

Оцінювання професійної компетентності кандидатів під час розв'язання ситуаційних завдань проведено всіма членами Конкурсної комісії на засіданні Комісії відповідно вимог до пунктів 47-49 Порядку № 246. Засідання комісії щодо оцінювання розв'язання ситуаційних завдань проходило протягом 50 хвилин, тобто кожний член Комісії мав достатньо часу для всебічного, повного і об'єктивного оцінювання учасників конкурсу.

Результати розв'язання ситуаційних завдань відображені у Відомостях про результати розв'язання ситуаційних завдань, які підписані всіма членами Комісії (а.с.79-86).

Як зазначено аб.4 п.45 Порядку кожен кандидат розв'язує від одного до трьох ситуаційних завдань залежно від встановлених вимог до професійної компетентності.

Усі кандидати, які претендують на одну посаду, розв'язують однакові ситуаційні завдання.

У даному випадку, кандидати розв'язували по одному ситуаційному завданню.

Аб.9 передбачає, що на розв'язання одного ситуаційного завдання кандидатові надається не більше однієї години.

Оскільки, для кандидатів конкурсною комісією визначено розв'язання одного ситуаційного завдання, то час для даного етапу конкурсу був відведений відповідно до вимог Порядку - протягом 1 год.

Твердження позивача щодо часу, протягом якого проведено оцінювання розв'язання ситуаційних завдань та неповідомлення результатів не ґрунтується на жодному доказі.

Позивач зазначає, що для всебічного, повного та об'єктивного оцінювання результатів розв'язання ситуаційних завдань конкурсною комісією законодавець встановлює достатній час - протягом 3 робочих днів.

Суд зазначає, що відповідно до п.47 Порядку оцінювання професійної компетентності кандидатів за кожною окремою вимогою під час розв'язання ситуаційних завдань здійснюється членами Комісії або конкурсної комісії не пізніше ніж протягом трьох робочих днів після їх розв'язання на засіданні відповідної комісії, яке є правоможним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її членів.

Таким чином, законодавством визначено лише максимальний строк протягом якого конкурсною комісією необхідно провести оцінювання за кожною окремою вимогою під час розв'язання ситуаційних завдань. Оцінювання конкурсною комісією результатів розв'язання ситуаційних завдань кандидатів у інший строк, що проведено у межах максимально визначеного законодавством - не забороняється. Позивач не зазначає коли саме завершився етап розв'язування ситуаційних завдань, однак вважає, що проміжок часу між співбесідою та отриманням від усіх кандидатів конвертів адміністратором тривав не більше 5 хвилин, що свідчить лише про суб'єктивне оцінювання обставин останнім.

Є необґрунтованими доводи позивача щодо порушення аб.3 п.49 Порядку, оскільки про результати розв'язання ситуаційних завдань та допущення/недопущення до наступного етапу конкурсу спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, повідомляє кандидатам в порядку, передбаченому абзацом п'ятим пункту 17 цього Порядку.

Абзац п'ятий пункту 17 Порядку передбачає способи повідомлення кандидатів про проведення конкурсу, і згідно якого повідомлення може здійснюватися одним із доступних способів, обраним кандидатом, зокрема у письмовій формі, засобами електронного чи телефонного зв'язку.

У заяві про участь у конкурсі кандидати зазначили, що в подальшому інформування здійснювати засобами телефонного зв'язку. А оскільки такі етапи конкурсу як розв'язання ситуаційних завдань та співбесіда проходили протягом одного дня, в одному приміщенні, то інформування відбулося особисто в усній формі.

Факт того, що позивач приймав участь і під час розв'язування ситуаційних завдань, а також проходив співбесіду свідчить про те, що інформацію він отримав та був належним чином відповідачем повідомлений, що в свою чергу спростовує твердження про не повідомлення про результати розв'язання ситуаційних завдань та допущення/недопущення до наступного етапу конкурсу.

За результатами розв'язання ситуаційних завдань кандидат - ОСОБА_5 отримала 1,89 бали, кандидат - ОСОБА_3 отримала 1,11 бали.

Учасникам конкурсу на зайняття посад категорії "Б", які пройшли етап конкурсу - розв'язання ситуаційних завдань повідомлено про те, що вони допущені до ІІІ етапу конкурсу - співбесіди, проведення якого відбудеться о 13 годині 11.04.2019 року.

Оцінювання професійної компетентності кандидатів під час співбесіди проведено всіма членами Конкурсної комісії на засіданні Комісії відповідно вимог до пунктів 50-53 Порядку № 246.

Співбесіда проводиться з метою оцінки відповідності професійної компетентності кандидата встановленим вимогам, які не були оцінені на попередніх етапах конкурсу.

Час для проведення співбесіди з кандидатом визначає Комісія або конкурсна комісія. До визначеного часу для проходження співбесіди не враховується час перерви, наданої особам з інвалідністю як розумне пристосування, про що зазначається у протоколі засідання відповідної комісії.

Співбесіду проводить Комісія або конкурсна комісія, а також особи, які залучені до її роботи. Дана норма узгоджується з пунктом 3 частини четвертої статті 27 Закону України "Про державну службу".

З огляду вказаних норм, вбачається, що спеціальні правові акти, якими врегульовано порядок проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби не конкретизують час протягом якого має відбуватися співбесіда з одним кандидатом.

Порядком встановлено, що співбесіда проводиться з метою оцінки відповідності професійної компетентності кандидата встановленим вимогам, які не були оцінені на попередніх етапах конкурсу. У даному випадку співбесіда була 3 етапом конкурсу і до вимог, які підлягали оцінюваню віднесли: уміння працювати з комп'ютером; необхідні ділові якості; необхідні особисті якості та знання спеціального законодавства, що пов'язане із завданням та змістом роботи державного службовця відповідно до посадової інструкції (положення про структурний підрозділ).

П.2 Порядку визначено, що проведення конкурсу здійснюється відповідно до визначених в установленому законом порядку вимог до професійної компетентності кандидата на зайняття вакантної посади державної служби за результатами оцінювання його особистих досягнень, знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей для належного виконання посадових обов'язків.

Позивач стверджує, що на співбесіді деякі поставлені питання відносилися до Законів, знання яких умовами конкурсу не передбачені.

Суд зазначає, що згідно Додатку №9 "Умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - заступника начальника відділу представництва інтересів в судах та інших органах № 3 юридичного управління Головного управління ПФУ в Полтавській області з віддаленим робочим місцем в с.Кременчуці" до посадових обов'язків заступника начальника відділу представництва інтересів в судах та інших органах №3 юридичного управління відноситься, зокрема, забезпечення реалізації Головним управлінням прав сторони виконавчого провадження, оскарження рішень, дій та бездіяльності державного виконавця.

Виконання вказаних посадових обов'язків не можливо без наявності належних знань у відповідних законах. Таким чином, поставлені на співбесіді питання відповідають вимогам для проведення належного оцінювання професійної компетенції кандидата.

Як пояснив представник відповідача співбесіда з кожним кандидатом тривала достатньо часу для визначення компетентності кандидатів на зайняття посади категорії "Б" - заступника начальника відділу представництва інтересів в судах та інших органах №3 юридичного управління.

За результатами співбесіди кандидат - ОСОБА_5 отримала 7,23 бали, кандидат - ОСОБА_3 отримала 5,77 бали (а.с.90-99).

Згідно витягу із загальної відомості середніх балів (а.с.100), загальний рейтинг кандидатів - ОСОБА_5 отримала 11,12 бали, кандидат - ОСОБА_3 отримала 8,88 бали.

Кандидати на зайняття посади категорії "Б" - заступника начальника відділу представництва інтересів в судах та інших органах №3 юридичного управління Головного управління були повідомлені про результати конкурсу у відповідності до вимог пункту 64 Порядку №246.

Таким чином, суд приходить до висновку, що конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - заступника начальника відділу представництва інтересів в судах та інших органах №3 юридичного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області проведено на умовах та у порядку визначених постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 №246 та Закону України "Про державну службу", а позивачем суб'єктивно та хибно оцінено умови та порядок проведення конкурсу, оскільки відсутні факти наявності порушень умов або порядку проведення конкурсу, які б могли вплинути на його результати.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.

Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір відшкодуванню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 16 серпня 2019 року.

Головуючий суддя Г.В. Костенко