Справа № 420/1380/19
07 серпня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В. за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача - Дундер А.В. (за довіреністю), відповідача - фізичної особи-підприємця ОСОБА_2., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу, -
Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області звернулося до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми штрафу у розмірі 5083 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що листом від 26.03.2018 року за вхід. №2452/22 па адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області надійшли відомості, що Управлінням реклами Одеської міської ради встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 . 3 відповідачем було розміщено рекламні конструкції без відповідного дозволу на розміщення зовнішньої реклами. Додатком до листа від 24.03.2018 року був припис від 04.12.2017 року за вих. №01-30/10747 та акт фіксації недотримання вимог Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Одесі, Порядку розміщення вивісок на території м. Одеси від 30.11.2017 року №012013, а саме: за адресою АДРЕСА_1 ФОП ОСОБА_2 розміщено наступні об'єкти зовнішньої реклами: тимчасові наземні рекламні засоби площею до 2 кв.м. включно - 1 шт.; плівка на зовнішній поверхні вікон - 1 шт. розмір: 0,5х1,15х2 ст.; рекламний засіб на фасаді - 1 шт. розмір: 1х1х2 ст.
Позивач вказав, що 03.04.2018 року складено протокол про порушення законодавства про рекламу №17 - про наявні ознаки порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» щодо порядку розміщення зовнішньої реклами, а саме: розміщення зовнішньої реклами за адресою: АДРЕСА_1, без відповідних дозволів виконавчого органу Одеської міської ради, зокрема, рекламного засобу на фасаді будівлі розмірами - 1х1х2 ст., плівки на зовнішній поверхні вікон розмірами - 0,5х1,15х1 ст.; тимчасового наземного рекламного засобу площею до 1 кв.м.
Листом від 06.04.2018 року за вих. №2684/05/25 на юридичну адресу ФОП ОСОБА_2 було направлено вимогу про надання до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області протягом трьох робочих днів, з дня отримання даного листа, належним чином завірених копій наступних документів: витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; письмових пояснення; дозвільної документації на розміщення зовнішньої реклами за вищевказаною адресою; документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договір, акти виконаних робі, рахунки, платіжні документи, макети замовлень).
Рішенням про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу №17 від 03.05.2018 року вирішено розпочати розгляд справи щодо ФОП ОСОБА_2 .
Листом від 23.04.2018 року за вих. №3153/05/25 ФОП ОСОБА_2 було направлено на юридичну адресу повідомлення про розгляд справи щодо порушення законодавства про рекламу, призначеного на 15.05.2018 року. Вказаний лист повернувся на адресу Головного управління за закінченням встановленого строку зберігання.
Листом від 17.05.2018 року за вих. №3899/05/25 ФОП ОСОБА_2 було направлено на юридичну та фактичну адресу повідомлення про розгляд справи щодо порушення законодавства про рекламу, призначеного на 01.06.2018 року. Вказані листи повернулися на адресу Головного управління за закінченням встановленого строку зберігання.
Лист-повідомлення від 17.05.2018 року за вих. №3899/05/25 було вручено особисто ФОП ОСОБА_2 , про що міститься відповідна розписка на листі.
Позивач зазначив, що протоколом засідання у справі про порушення законодавства про рекламу №17/1 від 01.06.2018 року встановлено факт порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» щодо порядку розміщення реклами, а саме: розміщення зовнішньої реклами за адресою: АДРЕСА_1, без відповідних дозволів виконавчого органу Одеської міської ради, зокрема, рекламного засобу на фасаді будівлі розмірами - 1х1х2 ст.; плівки на зовнішній поверхні вікон розмірами - 0,5х1,15х1 ст.; тимчасового наземного рекламного засобу площею до 1 кв.м., за що передбачена відповідальність ч.4 ст.27 Закону України «Про рекламу» - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами.
У зв'язку з ненаданням ФОП ОСОБА_2 документів щодо вартості реклами, яка розповсюджується з порушенням вимог законодавства щодо її розміщення, позивач вважав за доцільне застосувати до суб'єкта господарювання штрафні санкції згідно з ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» - відповідно до розрахунку.
За результатами розгляду справи Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області прийняло рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №14 від 15.06.2018 року, яким до ФОП ОСОБА_2 застосовано штраф у розмірі 5083,00 грн.
Ухвалою суду від 03.04.2019 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання призначене на 19.04.2019 року о 10.00 год.
У зв'язку з відсутністю відомостей про належне повідомлення відповідача розгляд справи 19.04.2019 року відкладено на 17.05.2019 року на 10.00 год.
Судове засідання, призначене на 17.05.2019 року о 10.00 год. відкладено на 03.06.2019 року на 16.00 год. у зв'язку з тим, що про розгляд даної справи відповідач дізналася телефоном лише 16.05.2019 року, копію позову та ухвали суду про відкриття провадження у справі не отримувала. Також відповідач повідомила суд про зміну нею ще в лютому 2019 року прізвища з " ОСОБА_2 " на "ОСОБА_2".
У зв'язку зі зміною прізвища відповідача позивач подав до суду 21.05.2019 року заяву про уточнення позовних вимог, яка прийнята судом до розгляду ухвалою від 03.06.2019 року.
Ухвалою від 03.06.2019 року судом прийняте процесуальне рішення про розгляд справи за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі. Підготовче засідання призначене на 14.06.2019 року о 10:00 год.
Ухвалою від 14.06.2019 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 26 липня 2019 року об 11 год. 00 хв.
У судовому засіданні 26.07.2019 року оголошено перерву до 07.08.2019 року до 11:30 год. у зв'язку з надходженням до суду виборчої справи, до складу розгляду якої включено головуючого по даній справі.
У судове засідання, призначене на 07.08.2019 року на 11:30 год., з'явилися представник позивача та відповідач.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
Відповідачів проти задоволення позову заперечувала, вважала позов необгрунтованим. 27.05.2019 року відповідач надала письмові заперечення на позов, у яких зазначила, що акт фіксації про недотримання вимог Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Одесі, Порядку розміщення вивісок на території м. Одеси №012013 датується 30.11.2017 р., в той час, як Рішення №14 про накладання штрафу за порушення законодавства про рекламу датується 15.06.2018 р., що більше, ніж на 4 місяці перевищує дозволений строк для призначення адміністративного стягнення.
Відповідач вказала, що згідно п.7.4 Рішення Про порядок розміщення вивісок на території міста Одеси від 14.02.2008 р. №178 (із змінами та доповненнями), факт проведення демонтажу вивіски засвідчується актом проведення демонтажу, що складається не пізніше наступного дня від дати проведення демонтажу. За необхідністю до акта додається фото фіксація місця розташування до та після демонтажу вивіски. Акт проведення демонтажу складається у двох примірниках, один з яких зберігається КУ "Одесреклама", а інший вручається власнику вивіски або надсилається йому поштою з повідомленням про вручення. В адміністративному позові відсутній акт проведення демонтажу. Тимчасовий наземний рекламний засіб у вигляді штендеру відповідачем було демонтовано в строк, визначений Приписом Управління реклами Одеської міської ради. Вивіску було вкрадено невідомими особами. Фактично, вимоги про демонтаж були відповідачем виконані.
Позивач зазначила, що мати вивіску з найменуванням та табличку із зазначенням режиму роботи - це прямий обов'язок підприємця, який займається торгівлею або працює в сфері ресторанного господарства.
Крім того, будівля, у якій відповідач здійснюю підприємницьку діяльність не перебуває в комунальній власності, а знаходиться на балансі ОСББ ЖК «Люксембург» та розташована на території, підвідомчій ОСББ ЖК «Люксембург», що підтверджується Довідкою №191 від 15.12.2017 р. Дозволом ОСББ ЖК «Люксембург» №205 від 05.08.2017 р., відповідачу надано згоду на розміщення вивіски та штендеру на фасаді будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Також відповідач посилається на те, що позивач звернувся до суду з даним позовом до спливу строку на оскарження рішення позивача від 15.06.2018 року, оскільки копію рішення відповідач отримала в суді лише 17.05.2019 року і шестимісячний строк його оскарження не сплинув. Тому позов підлягає залишенню без розгляду згідно вимог п.8 ч.4 ст.169 КАС України.
Заслухавши вступне слово представника позивача та відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ФОП ОСОБА_5 зареєстрована 06.07.2017 року за №2 556 000 0000 135019 (а.с. 63-64).
Основним видом економічної діяльності ФОП ОСОБА_1 є: «Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами» (код КВЕД 47.11).
Актом фіксації недотримання вимог Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Одесі, Порядку розміщення вивісок на території м. Одеси від 30.11.2017 року №012013, складеним уповноваженою особою КП «Одесреклама», зафіксовано, що за адресою АДРЕСА_1 ФОП ОСОБА_2 розміщено наступні об'єкти зовнішньої реклами: тимчасові наземні рекламні засоби з площею до 1 кв.м включно - 1 шт.; плівка на зовнішній поверхні вікон - 1 шт. розмір: 0,5х1,15х2 ст.; рекламний засіб на фасаді - 1 шт. розмір: 1х1х2 ст. (а.с. 10).
04.12.2017 року Управлінням реклами Одеської міської ради було видано припис №01-30/10747 на ім'я ФОП ОСОБА_2 щодо усунення порушень вимог Закону України «Про рекламу», Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою КМУ від 29.12.2003 року №2067, Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Одесі у новій редакції, затверджених рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.04.2008 року №434, Правил благоустрою території м. Одеси (текстова частина) у новій редакції, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року №1631-VI, встановлених актом фіксації №012013 від 30.11.2017 року, за місцем розташування рекламного засобу: АДРЕСА_1 в порушення ст.16 Закону України «Про рекламу», п.3 Типових правил, п.6.1 Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Одесі, а саме: тимчасові наземні рекламні засоби з площею до 1 кв.м включно - 1 шт.; плівка на зовнішній поверхні вікон - 1 шт. розмір: 0,5х1,15х2 ст.; рекламний засіб на фасаді - 1 шт. розмір: 1х1х2 ст. У зв'язку з цим, Управління реклами Одеської міської ради вимагало здійснити демонтаж конструкції протягом 5 днів з моменту отримання даного припису (а.с. 11).
29.03.2018 року на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області надійшов лист від Управління реклами Одеської міської ради від 26.03.2018 року №01-32/171, у якому останнє повідомило, що Управлінням було винесено ФОП ОСОБА_2 припис про усунення порушень з вимогою здійснити демонтаж рекламних засобів, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 без дозволу на розміщення зовнішньої реклами. Управління просило вжити відповідні заходи реагування в межах компетенції Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (а.с. 9).
03.04.2018 року посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області відносно ФОП ОСОБА_2 . складено протокол про порушення законодавства про рекламу №17, у зв'язку з порушенням ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу" щодо порядку розміщення реклами, а саме: розміщення зовнішньої реклами за адресою: АДРЕСА_1, без відповідних дозволів виконавчого органу Одеської міської ради, зокрема, рекламного засобу на фасаді будівлі розмірами - 1х1х2ст.; плівки на зовнішній поверхні вікон розміром - 0,5х1,15х2 ст.; тимчасового наземного рекламного засобу площею до 1 кв.м. (а.с. 12).
Листом від 06.04.2018 року за вих. №2684/05/25 на адресу ФОП ОСОБА_2 було направлено вимогу про надання до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області протягом трьох робочих днів, з дня отримання даного листа, належним чином завірених копій наступних документів: витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; письмових пояснень; дозвільної документації на розміщення зовнішньої реклами за вищевказаною адресою; документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договір, акти виконаних робі, рахунки, платіжні документи, макети замовлень) (а.с. 13).
03.05.2018 року ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області на підставі протоколу №17 від 03.04.2018 року відносно ФОП ОСОБА_2 прийнято рішення №7 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (а.с. 14).
Листом від 23.04.2018 року за вих. №3153/05/25 ФОП ОСОБА_2 було направлено на адресу повідомлення про розгляд справи щодо порушення законодавства про рекламу, призначеного на 15.05.2018 року об 11:00 год., за адресою: АДРЕСА_7. Вказаний лист повернувся на адресу Головного управління за закінченням встановленого строку зберігання (а.с. 15-18).
Листом від 17.05.2018 року за вих. №3899/05/25 ФОП ОСОБА_2 було направлено на адресу реєстрації та за місцем здійснення господарської діяльності повідомлення про розгляд справи щодо порушення законодавства про рекламу, призначеного на 01.06.2018 року на 11:00 год. (а.с. 19-20).
Вказаний лист відповідач отримала в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Одеській області особисто 23.05.2018 року, що підтверджується її підписом.
01.06.2018 року відповідач надала до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області письмові пояснення (а.с. 22-23).
Протоколом засідання у справі про порушення законодавства про рекламу №17/1 від 01.06.2018 року встановлено факт порушення ФОП ОСОБА_2 . ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» щодо порядку розміщення реклами, а саме: розміщення зовнішньої реклами за адресою: АДРЕСА_1 без відповідних дозволів виконавчого органу Одеської міської ради, зокрема, рекламного засобу на фасаді будівлі розмірами - 1х1х2 ст.; плівки на зовнішній поверхні вікон розмірами - 0,5х1,15х1 ст.; тимчасового наземного рекламного засобу площею до 1 кв.м., за що встановлена відповідальність, передбачена ч.4 ст.27 Закону України «Про рекламу» - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами. У зв'язку з ненаданням ФОП ОСОБА_2 документів щодо вартості реклами, яка розповсюджується з порушенням вимог законодавства щодо її розміщення, позивач вважав за доцільне застосувати до суб'єкта господарювання штрафні санкції згідно з ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» відповідно до розрахунку (а.с. 21).
За результатами розгляду справи Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області прийняло рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №14 від 15.06.2018 року, яким до ФОП ОСОБА_2 застосовано штраф у розмірі 5083,00 грн. за порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» (а.с. 27).
Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №14 від 15.06.2018 року надсилалось позивачем на адресу відповідача листами від 19.06.2018 року, 28.08.2018 року, 18.12.2018 року, які поверталися до позивача без вручення (а.с. 28-34).
07.02.2019 року рішення про накладення штрафу знов було надіслано на адресу здійснення господарської діяльності відповідача кур'єрською доставкою «Спецкур'єр», проте було повернуто відправнику через відмову від отримання поштового відправлення (а.с. 34).
Таким чином, суд вважає, що рішення про накладення штрафу вручене відповідачу належним чином 07.02.2019 року.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області є територіальним органом та підпорядковане Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві, затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 209 від 12.04.2017 р., позивач здійснює державний контроль за додержанням законодавства про рекламу.
Засади рекламної діяльності в Україні визначає та регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами Закон України «Про рекламу».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про рекламу», реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару;
зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Згідно ч.8 ст.8 Закону України «Про рекламу», розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою
Відповідно до ч.6 ст.9 Закону України «Про рекламу», вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.
Розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється відповідно до цього Закону на підставі зазначених дозволів, які оформляються за участю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, або їх власників та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху.
Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).
Стягнення плати за видачу дозволів забороняється.
Згідно ч.ч. 1, 2, 3 ст.26 Закону України «Про рекламу» контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами; Антимонопольний комітет України - щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції; Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, - щодо реклами державних цінних паперів; Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами на фондовому ринку; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах будівництва, архітектури, - щодо спорудження житлового будинку; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення, - щодо реклами про вакансії (прийом на роботу).
На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Крім того, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.
Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.
Рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.
Частиною 1 ст.27 Закону України «Про рекламу» визначено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Згідно п.1 ч.2 ст.27 Закону України «Про рекламу» відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно.
Відповідно до ч.4 ст.27 Закону України «Про рекламу» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України на:
рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами;
виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості виготовлення реклами;
розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.
Згідно ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу», у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до Правил розміщення зовнішньої реклами в місті Одеса, затверджених рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.04.2008 року №434, зовнішня реклам - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, і елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Пунктом 6.1 вказаних Правил визначено, що розміщення зовнішньої реклами в межах міста провадиться на підставі дозволів, які видаються робочим органом на підставі відповідного рішення виконавчого комітету Одеської міської ради.
При видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст реклами забороняється.
У випадках, передбачених цими Правилами, розміщення наземних стаціонарних рекламних засобів типу "сіті-лайт", а також інших наземних стаціонарних рекламних засобів стандартного типу такого ж або більшого формату, здійснюється відповідно до схем комплексного розміщення зовнішньої реклами, що затверджуються виконавчим комітетом Одеської міської ради у порядку, визначеному цими Правилами.
Пунктом 6.2 Правил визначено, що виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення рекламного засобу. У випадку анулювання дозволу або закінчення терміну його дії рекламний засіб у триденний термін підлягає демонтажу у порядку, визначеному цими Правилами.
Відповідно до п.1.2 Порядку розміщення вивісок на території міста Одеси, затвердженого рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №178 від 14.02.2008 року (далі - Порядок №178), вивіска (далі - вивіска, інформаційна табличка) - елемент оформлення фасаду, що містить інформацію про зареєстроване найменування особи, включаючи герби, емблеми, знаки для товарів та послуг. До вказаної інформації належать також дані про час роботи, повне найменування юридичної або фізичної особи-підприємця, а також профіль діяльності, якщо це не випливає з назви;
місце розміщення вивіски - площа зовнішньої поверхні будинку (фасаду), дверей або вітрини, у разі неможливості розміщення на вказаних місцях - біля входу (в'їзду), де юридична або фізична особа-підприємець займає приміщення. Місце розміщення вивіски, яке не знаходиться у власності суб'єкта господарювання, надається йому в тимчасове користування власником будинку (споруди) або уповноваженим ним органом (особою) на договірних засадах.
Згідно п.2.1.2 Порядку №178, вивіска розташовується на фасаді будинку (споруди) над входом (в'їздом), біля входу (в'їзду) або в межах приміщення, яке займає юридична або фізична особа, між віконними прорізами першого поверху, між віконними прорізами першого та другого поверхів, але не вище нижчого краю вікон другого поверху двох- чи багатоповерхового будинку або споруди, або на поверсі, де знаходиться власне чи орендоване особою приміщення. Якщо неможливо розмістити вивіску на фасаді приміщення, суб'єкт господарювання може її розмістити на огороджувальній конструкції навколо своєї території безпосередньо біля входу (в'їзду).
Порядок про накладення штрафів за порушення законодавство про рекламу затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 693 (далі - Порядок № 693).
Пунктом 9 Порядку №693 встановлено, що підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Відповідно до пунктів 10, 11, 12, 14, 16 Порядку № 693, протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк.
За наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. До строку розгляду справи не зараховується час на отримання необхідних доказів і проведення експертизи. Строк розгляду справи може бути продовжений Головою Держспоживінспекції, його заступниками, начальниками територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступниками не більше ніж на три місяці.
Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.
Згідно п.п. 18, 19 Порядку №693, за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Рішення у справі може бути оскаржено в установленому порядку.
Суд бере до уваги доводи відповідача стосовно того, що інформація про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, а також інформація, розміщена на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу у таке приміщення, яка не містить закликів придбавати товар або послугу, що реалізується суб'єктом, не є рекламою у розумінні частини 8 статті 8 та частини 6 статті 9 Закону України «Про рекламу», оскільки підпадає під визначення «вивіска» чи «табличка».
Розміщені на конструкціях відповідача словосполучення не містять індивідуалізації, не містять закликів до придбання конкретного товару чи отримання послуг, інформація не формує та не підтримує обізнаність споживачів реклами та їх інтересу щодо юридичної особи чи конкретного товару (послуг), що поставляється/надається підприємцем, а тому не є рекламою і не потребує спеціального дозволу на розміщення зовнішньої реклами. Інформація на вивісці не призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів до конкретного товару.
Суд погоджується з відповідачем, що розміщення зображення з написом «have a nice day» не є рекламою, оскільки конструкції не містять інформації про кафе чи товар, який у ньому продається.
Самий лише напис за відсутності уточнень щодо асортименту товару чи напряму діяльності кафе відповідача не є підставою вважати такі конструкції рекламою. Тобто зображення не містять конкретного посилання на товар чи країну походження, натомість може нести будь-яке інформативне навантаження.
Суд зазначає, що та фотофіксація, яка надана позивачем, не дозволяє зробити висновок, що плівка на склі є рекламою, оскільки даний об'єкт містить інформацію, яка не є закликом до купівлі товару, а містить, зокрема, графік роботи об'єкта торгівлі, назву об'єкта торгівлі («RUSH») та зображення одноразового стаканчика з кришкою.
Подібне зображення стаканчика з кришкою міститься і на рекламному засобі на фасаді, розміщеному на рівні першого поверху будинку, де розташоване кафе відповідача.
Що стосується наземного рекламного фасаду, про який йдеться в Акті фіксації від 30.11.2017 року, суд зазначає, що якість зображень у цьому Акті не дозволяє достеменно встановити зміст напису на ньому.
Слід зазначити, що у жодному з документів, наданих позивачем до суду не наведено змісту конструкцій (тексту чи опису зображень), які кваліфіковано як зовнішня реклама.
Таким чином, суд дійшов висновку, що зазначені в Акті фіксації від 30.11.2017 року та у складених в подальшому позивачем протоколах та рішеннях конструкції не є зовнішньою рекламою, встановлення якої потребує дозволу робочого органу на підставі рішення виконкому Одеської міської ради.
Тому підстави для застосування до відповідача санкцій, передбачених Законом України «Про рекламу» - відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Зі змісту цієї статті випливає, що законодавець встановив граничні строки застосування уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарських санкцій до суб'єктів господарювання за порушення зазначеними суб'єктами встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Фактично у наведеній статті містяться два строкові обмеження. Одне з них полягає у тому, що адміністративно-господарські санкції не можуть застосовуватися після спливу одного року з дня вчинення порушення суб'єктом господарювання встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Другий обмежувальний строк, встановлений у цій статті, полягає у тому, що адміністративно-господарські санкції не можуть бути застосовані пізніше шести місяців з дня виявлення порушення встановлених правил здійснення господарської діяльності уповноваженим органом державної влади або органом місцевого самоврядування. Таким чином, другий обмежувальний строк у застосуванні адміністративно-господарських санкцій полягає у тому, що їх не може бути застосовано пізніше шести місяців із дня виявлення правопорушення.
Аналіз приписів наведеної статті дає підстави для висновку про те, що при виявленні факту вчинення суб'єктом господарювання порушення контролюючий орган, приймаючи рішення про накладення штрафу, має діяти в межах граничних строків, встановлених частиною першою статті 250 ГК. Закінчення будь-якого зі встановлених зазначеною статтею строків застосування адміністративно-господарських санкцій виключає застосування таких санкцій.
Як встановлено судом вище, Акт фіксації недотримання вимог Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Одесі, Порядку розміщення вивісок на території м. Одеси від 30.11.2017 року №012013 складено КП «Одесреклама» 30.11.2017 року.
04.12.2017 року Управлінням реклами Одеської міської ради було видано припис №01-30/10747 на ім'я ФОП ОСОБА_2 щодо усунення порушень вимог Закону України «Про рекламу», Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою КМУ від 29.12.2003 року №2067, Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Одесі у новій редакції, затверджених рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.04.2008 року №434, Правил благоустрою території м. Одеси (текстова частина) у новій редакції, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року №1631-VI, встановлених актом фіксації №012013 від 30.11.2017 року (а.с. 11).
При цьому, рішення про накладення штрафу на ФОП ОСОБА_2 за порушення законодавства про рекламу, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області прийнято 15.06.2018 року (а.с. 27).
Тобто, адміністративно-господарські санкції до суб'єкта господарювання були застосовані поза межами шестимісячного строку з дня виявлення порушень органом місцевого самоврядування - Управлінням реклами Одеської міської ради, який також є суб'єктом владних повноважень, до основних завдань якого відповідно до п.2.1.1, 2.1.2 Положення про Управління реклами Одеської міської ради, належить здійснення контролю за дотриманням вимог чинного законодавства України у сфері розміщення зовнішньої реклами та вивісок у порядку, встановленому чинним законодавством України; виконання функцій робочого органу щодо регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами та вивісок.
Крім того, як зазначено судом вище, відповідно до пункту 12 Порядку №693, справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. До строку розгляду справи не зараховується час на отримання необхідних доказів і проведення експертизи. Строк розгляду справи може бути продовжений Головою Держспоживінспекції, його заступниками, начальниками територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступниками не більше ніж на три місяці.
Судом встановлено, що 03.05.2018 року ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області на підставі протоколу №17 від 03.04.2018 року відносно ФОП ОСОБА_2 прийняло рішення №7 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (а.с. 14).
При цьому, за результатами розгляду справи Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області прийняло рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №14 лише 15.06.2018 року (а.с. 27).
Суд зазначає, що якщо Порядок №693 передбачає, що справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду, то за результатами її розгляду має бути винесено відповідне рішення.
Однак, протягом одного місяця з дня прийняття рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу позивачем прийнято не було.
Таким чином, позивач фактично не дотримався строку розгляду справи про порушення відповідачем законодавства про рекламу, тому рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №14 від 15.06.2018 року, яким до ФОП ОСОБА_2 застосовано штраф у розмірі 5083,00 грн. за порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу», не відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України щодо своєчасності його прийняття.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області є безпідставними та не підлягають задоволенню, а тому в їх задоволенні належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (адреса: вул. 7-а Пересипська, 6, м.Одеса, 65042, код ЄДРПОУ 40342996) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_6 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) про стягнення суми штрафу 5083 грн. - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 16 серпня 2019 року.
Суддя В.В. Андрухів
.