Справа № 420/4808/19
16 серпня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стефанов С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Одеській області, Фонду соціального страхування України, зацікавлені особи: Міністерство закордонних справ України; представництво Міністерства закордонних справ України в м. Одесі; Посольство України в Італії; Посольство України у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії; професійна спілка робітників морського транспорту України; Федерація морських професійних союзів України; благодійна організація «Фонд допомоги морякам «Ассоль»; Головне територіальне управління юстиції в Одеській області; Адміністрація морських портів України; Міністерство інфраструктури України; Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради; Адміністрація Державної прикордонної служби України; Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України про зобов'язання вчинити певні дії, витребувати документи, надати інформацію та встановити факти,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Одеській області, Фонду соціального страхування України, зацікавлені особи: Міністерство закордонних справ України; представництво Міністерства закордонних справ України в м. Одесі; Посольство України в Італії; Посольство України у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії; професійна спілка робітників морського транспорту України; Федерація морських професійних союзів України; благодійна організація «Фонд допомоги морякам «Ассоль»; Головне територіальне управління юстиції в Одеській області; Адміністрація морських портів України; Міністерство інфраструктури України; Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради; Адміністрація Державної прикордонної служби України; Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України про зобов'язання вчинити певні дії, витребувати документи, надати інформацію та встановити факти.
Разом з позовною заявою, позивачем також надано до суду клопотання про витребування документів (вхід. №29098/19), клопотання про поновлення строку звернення до суду за захистом свої прав (вхід. №29097/19) та заява стосовно мовної політики (вхід. №29099/19).
Судовий захист є одним із найефективніших правових засобів захисту інтересів фізичних та юридичних осіб. Неправомірні рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, прийняті з порушенням прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, можуть бути оскаржені відповідно до ч.2 ст.55 Конституції України та ст.5 КАС України в порядку адміністративного судочинства.
Згідно ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивачем викладено текст позовної заяви та подані клопотання про витребування документів (вхід. №29098/19), клопотання про поновлення строку звернення до суду за захистом свої прав (вхід. №29097/19) та заява стосовно мовної політики (вхід. №29099/19) російською мовою, а тому дана позовна заява має бути залишена без руху з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова.
Приписи ст.15 КАС України визначають, що судочинство і діловодство в адміністративних судах проводиться державною мовою. Суди забезпечують рівність прав учасників судового процесу за мовною ознакою. Суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право учасників процесу на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють.
У відповідності до ч.4 ст.15 КАС України, учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, в порядку, встановленому цим Кодексом.
Таким чином, використання рідної мови або мови якою вільно володіють гарантується учасниками судового процесу в ході розгляду справи лише щодо тих дій, що викладені в зазначеній статті, а саме: робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання, користуючись при цьому послугами перекладача, в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з частиною першою статті 12 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судочинство і діловодство в судах України провадиться державною мовою.
Нормами частини першої статті 14 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який набрав чинності 16 липня 2019 року, встановлено, що у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою.
Крім того, як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14 грудня 1999 року у справі №10-рп/99, українська мова як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина п'ята статті 10 Конституції України).
З огляду на зазначене, позовна заява та подані на розгляд суду клопотання та заява повинні бути викладені державною (українською) мовою, з урахуванням того, що можливість звернення позивача до суду з позовною заявою не державною мовою КАС України не передбачає.
Така позиція суду з питання мови адміністративного судочинства відповідає правовим висновкам Верховного Суду України, викладеним в постанові від 06 липня 2016 року (справа № 21-1092а16), Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду в ухвалі від 12 серпня 2019 року по справі №826/9302/18 та постановах Верховного Суду від 06.02.2018 року у справі №826/24325/15 та від 10.05.2018 року у справі №821/2164/17. Підстав для відступлення від цього правового висновку - суддя не вбачає.
Судом встановлено, що в заяві відносно мовної політики (вхід. №29099/19), позивач посилається на те, що він є інвалідом 1 групи з дитинства та не володіє державною мовою, оскільки вона є для нього складною, а тому просить забезпечити його право на звернення до суду як для російськомовної особи.
При цьому, у разі, якщо скаржник не володіє українською мовою, слід зазначити, що соціально незахищеним верствам населення Законом України «Про безоплатну правову допомогу» гарантовано державою надання відповідних правових послуг за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел. Для реалізації своїх прав особа має звернутися по правову допомогу до відповідного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України не передбачена можливість подання до суду позовних заяв та інших заяв та клопотань не державною мовою.
Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 станом на 16 серпня 2019 року, враховуючи викладення його російською мовою, слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви викладеною українською мовою.
Керуючись ст.ст.15, 160, 161, 169, 294 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Одеській області, Фонду соціального страхування України, зацікавлені особи: Міністерство закордонних справ України; представництво Міністерства закордонних справ України в м. Одесі; Посольство України в Італії; Посольство України у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії; професійна спілка робітників морського транспорту України; Федерація морських професійних союзів України; благодійна організація «Фонд допомоги морякам «Ассоль»; Головне територіальне управління юстиції в Одеській області; Адміністрація морських портів України; Міністерство інфраструктури України; Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради; Адміністрація Державної прикордонної служби України; Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України про зобов'язання вчинити певні дії, витребувати документи, надати інформацію та встановити факти - залишити без руху.
Надати позивачу 5-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя С.О. Стефанов