16 серпня 2019 р. № 400/1795/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув у спрощеному в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Авто", вул. Казарського, 4, м.Миколаїв,54007
до відповідача:Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації, вул. Адміральська, 22, кім.805,Миколаїв,54001
треті особи:Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс-Сервіс", вул. Айвазовського, буд. 18-А,Миколаїв,54052
про:скасування рішення, оформленого протоколом від 16.05.2019 р. №1 та наказу від 06.06.2019 р. №36, зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Миколаївського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаїв-Авто» (надалі - позивач, ТОВ «Миколаїв-Авто») до Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації (надалі-відповідач, Управління)за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-Сервіс» про:
- скасування рішення конкурсного комітету, оформлене протоколом від 16.05.2019 року № 1, в частині недопущення ТОВ «Миколаїв-Авто» до участі у конкурсі по об'єктах конкурсу: Миколаїв - Снігурівка рейс № 1027/1028 (за об'єктом конкурсу № 38); Миколаїв - Снігурівка рейс № 1029/1030 (за об'єктом конкурсу № 39); Березнегувате - Миколаїв рейс № 1757/1758 (за об'єктом конкурсу № 82); Южноукраїнськ - Миколаїв рейс № 1811/1812 (за об'єктом конкурсу № 86) та визначення переможцем конкурсу: ТОВ «Альянс-Сервіс» по об'єкту №86, рейс № 1811/1812 Южноукраїнськ -Миколаїв;
- скасування Наказу Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації №36 від 06.06.2019 року, яким введено в дію рішення її конкурсного комітету, оформлене протоколом від 16.05.2019 року №1, в частині визначення переможцем конкурсу: ТОВ «Альянс-Сервіс» по об'єкту №86, рейс № 1811/1812 Южноукраїнськ-Миколаїв;
- зобов'язання Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації винести питання допущення ТОВ «Миколаїв-Авто» до участі у конкурсі та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу із врахуванням розгляду його конкурсної пропозиції, по об'єктам: Миколаїв - Снігурівка рейс № 1027/1028 (за об'єктом конкурсу № 38); Миколаїв - Снігурівка рейс № 1029/1030 (за об'єктом конкурсу № 39); Березнегувате - Миколаїв рейс № 1757/1758 (за об'єктом конкурсу № 82); Южноукраїнськ - Миколаїв рейс № 1811/1812 (за об'єктом конкурсу № 86), для повторного розгляду на наступному засіданні конкурсного комітету.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення конкурсного комітету та наказ відповідача прийняті з порушенням норм чинного законодавства, а саме з порушенням в частині не допуску позивача до участі у конкурсі, а також визнання переможців по відповідним об'єктам конкурсу. Відповідачем не дотримано Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. № 1081.
Ухвалою від 18.06.2019 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/1795/19 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до положень ч. 4. ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
Відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України), суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Миколаїв-Авто» здійснює діяльність з перевезення пасажирів наземним транспортом.
Відповідно до Закону України "Про автомобільний транспорт", Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом та оголошення Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації у газеті "ЮЖНАЯ ПРАВДА" № 26 (23954) від 4 квітня 2019 року, відповідачем оголошено конкурс з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на наступних автобусних маршрутах:
Миколаїв - Снігурівка рейс № 1027/1028 (за об'єктом конкурсу № 38);
Миколаїв - Снігурівка рейс № 1029/1030 (за об'єктом конкурсу № 39);
Березнегувате - Миколаїв рейс № 1757/1758 (за об'єктом конкурсу № 82);
Южноукраїнськ - Миколаїв рейс № 1811/1812 (за об'єктом конкурсу № 86).
Позивачем подано документи на участь у вказаному конкурсі на відповідних маршрутах.
16.05.2019р. відбулось засідання конкурсного комітету, під час якого ТОВ «Миколаїв-Авто» не допустили до участі у конкурсі по всім чотирьом об'єктам у відповідності до пп.1 п. 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. № 1081 (надалі -Порядок).
Рішення конкурсного комітету про не допуск ТОВ «Миколаїв-Авто» було оформлено відповідним протоколом №1.
Наказом Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації від 06.06.2019 року №36 введено в дію протокол від 16.05.2019 року №1, яким визнано переможцем ТОВ «Альянс-Сервіс» по об'єкту № 86, рейс № 1811/1812 Южноукраїнськ -Миколаїв.
Не погодившись з рішенням конкурсного комітету, оформленого протоколом від 16.05.2019 року, в частині недопущення ТОВ «Миколаїв-Авто» до участі у конкурсі та визначення переможцем конкурсу ТОВ «Альянс-Сервіс» по об'єкту № 86, рейс № 1811/1812 Южноукраїнськ -Миколаїв, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Проведення конкурсів на право здійснення перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування регулюється Порядком 1081.
Згідно п. 4 Порядку, організатором на автобусному маршруті загального користування є обласні держадміністрації - на міжміському і приміському автобусних маршрутах, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласний маршрут).
Організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації) (п.28 Порядку).
Пунктом 29 Порядку встановлено, що для участі у конкурсі перевізник- претендент подає окремо щодо кожного об'єкта конкурсу документи, визначені статтею 46 Закону України “Про автомобільний транспорт”, за формою згідно з додатками 1-4. В свою чергу додатком №4 до Порядку затверджено форму анкети до заяви про участь у конкурсі з перевезення пасажирів або продовження строку дії Договору (дозволу), п.2 якої від претендента на участь у конкурсі вимагається надати відомості про документи, що підтверджують право власності чи користування земельними ділянками, а також право власності чи користування приміщеннями, де забезпечується проведення медичного огляду водіїв, їх стажування та інструктажі, а також огляд технічного стану автобусів та їх зберігання.
Документи та зазначена в них інформація, що подані автомобільними перевізниками-претендентами для участі у конкурсі, повинні бути достовірними станом на дату подання таких документів на конкурс і на дату проведення самого конкурсу (п.67 Порядку).
Документи, що безпосередньо стосуються конкурсу, які надійшли до організатора у зазначений в оголошенні про проведення конкурсу строк від підприємств, установ та організацій, які не є перевізниками-претендентами, подаються на розгляд конкурсного комітету (п.31 Порядку).
Під час проведення конкурсу представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника-претендента. Представники органів державного контролю несуть персональну відповідальність за достовірність поданої інформації відповідно до законодавства (п.41 Порядку).
Під час проведення конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах запрошуються перевізники-претенденти, у присутності яких оголошуються конкурсні пропозиції. Перевізникам-претендентам надається право на обґрунтування запропонованих ними конкурсних пропозицій. Під час проведення конкурсу додаткові пропозиції від перевізників-претендентів не приймаються (п.43 Порядку).
Пунктом 12 Порядку передбачено, що “Організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який:
1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;
2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;
3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт";
4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків необхідної кількості автобусів для виконання перевезень;
5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);
6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт";
7) подав до участі в конкурсі більшу кількість автобусів, ніж це передбачено умовами конкурсу”.
Рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, в тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.
У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого. (п.47 Порядку).
Рішення про результати конкурсу оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п'яти робочих днів.
Організатор перевезень протягом десяти робочих днів від дати надходження протоколу конкурсного комітету опрацьовує матеріали проведеного конкурсу з перевезення пасажирів та у разі відсутності зауважень до порядку проведення конкурсу приймає рішення окремо за кожним об'єктом щодо переможця чи переможців конкурсу, а також того, хто зайняв друге місце у разі проведення конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах.
За наявності підстав вважати рішення конкурсного комітету про результати конкурсу такими, що прийняті з порушенням законодавства, приймається обґрунтоване рішення із зазначенням змісту порушень про скасування рішення конкурсного комітету щодо результатів конкурсу або скасування свого рішення як за окремими об'єктами конкурсу, так і в цілому всього конкурсу (п.49 Порядку).
Під час проведення засідання конкурсного комітету на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських маршрутах здійснюється аудіозапис. Інформація щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжобласних автобусних маршрутах фіксується у протоколі засідання конкурсного комітету. Аудіоматеріали та протоколи засідань зберігаються в організатора протягом десяти років (п.48 Порядку).
Організатор перевезень на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах не пізніше десяти робочих днів з дня опублікування свого рішення на офіційному веб-сайті укладає з переможцем конкурсу договір згідно з обов'язковими та додатковими (за наявності) умовами конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом. (п.53 Порядку).
Організатор не пізніше ніж через 30 днів з моменту набрання чинності рішенням конкурсного комітету укладає з переможцем конкурсу договір (на міському та внутрішньообласному автобусних маршрутах) або видає дозвіл (на міжобласному автобусному маршруті) згідно з обов'язковими умовами визначеного конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом. У разі письмової відмови перевізника-претендента, який став переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, від укладення з організатором перевезень договору такий договір укладається з перевізником-претендентом, який зайняв друге місце. У разі відсутності перевізника-претендента, який зайняв друге місце, рейс (маршрут) включається до об'єкта іншого конкурсу (п.53 Порядку).
У відповідності до вищезазначених вимог законодавства, ТОВ “Миколаїв-Авто” надала на конкурс анкету, форма якої передбачена додатком 4 до Порядку, відомості про автобуси, які будуть використовуватися на маршруті, разом з копіями сертифікатів відповідності та екологічності, відомості про додаткові умови обслуговування маршруту, копію податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) за останній квартал та документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.
Вивчивши матеріали справи, судом встановлено, що в рішенні конкурсного комітету про результати конкурсу (протокол від 16.05.2019 року №1, по автобусних маршрутах: Миколаїв - Снігурівка рейс № 1027/1028 (за об'єктом конкурсу № 38); Миколаїв - Снігурівка рейс № 1029/1030 (за об'єктом конкурсу № 39); Березнегувате - Миколаїв рейс № 1757/1758 (за об'єктом конкурсу № 82); Южноукраїнськ - Миколаїв рейс № 1811/1812 (за об'єктом конкурсу № 86) не обґрунтованого рішення із зазначенням змісту порушень ТОВ «Миколаїв-Авто», а лише робиться загальне посилання на підпункт 1 пункту 12 Порядку.
Підпунктом 1 пункту 12 Порядку передбачено, що організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який:
1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію».
Тобто, з оскаржуваного рішення не вбачається, чи подано ТОВ «Миколаїв-Авто» до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи, чи подано їх не в повному обсязі, або містять недостовірну інформацію.
Отже, на підставі вищевикладеного, суд вважає, що недопущення конкурсним комітетом Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації ТОВ «Миколаїв-Авто» до участі у конкурсі на міжміські і приміські автобусні маршрути, що не виходять за межі території Миколаївської області (внутрішньообласні маршрути), який відбувся 16.05.2019 р. о 10:00 год., мало протиправний характер.
За таких обставин і визначення переможців конкурсу по вищезазначеним об'єктам конкурсу без врахування пропозиції позивача є протиправним, в зв'язку із чим таке рішення конкурсного комітету та Наказ відповідача, яким воно введено в дію підлягають скасуванню.
Суд також зазначає, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо тощо.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, своїм правом не скористався та не довів перед судом правомірність своїх дій щодо недопущення позивача до участі в конкурсі та визначення переможцем конкурсу інших осіб.
За наведених обставин адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до положень частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Авто" (вул. Казарського, 4, м.Миколаїв,54007 КОД 32056740) до Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, кім.805,Миколаїв,54001 КОД 23626208) задовольнити повністю.
2. 2. Скасувати рішення конкурсного комітету, оформлене протоколом від 16.05.2019 року № 1, в частині недопущення ТОВ «Миколаїв-Авто» до участі у конкурсі по об'єктах конкурсу: Миколаїв - Снігурівка рейс № 1027/1028 (за об'єктом конкурсу № 38); Миколаїв - Снігурівка рейс № 1029/1030 (за об'єктом конкурсу № 39); Березнегувате - Миколаїв рейс № 1757/1758 (за об'єктом конкурсу № 82); Южноукраїнськ - Миколаїв рейс № 1811/1812 (за об'єктом конкурсу № 86) та визначення переможцем конкурсу: ТОВ «Альянс-Сервіс» по об'єкту №86, рейс № 1811/1812 Южноукраїнськ -Миколаїв.
3. Скасувати Наказ Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації №36 від 06.06.2019 року, яким введено в дію рішення її конкурсного комітету, оформлене протоколом від 16.05.2019 року №1, в частині визначення переможцем конкурсу: ТОВ «Альянс-Сервіс» по об'єкту № 86, рейс № 1811/1812 Южноукраїнськ-Миколаїв.
4. Зобов'язати Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації винести питання допущення ТОВ «Миколаїв-Авто» до участі у конкурсі та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу із врахуванням розгляду його конкурсної пропозиції, по об'єктам: Миколаїв - Снігурівка рейс № 1027/1028 (за об'єктом конкурсу № 38); Миколаїв - Снігурівка рейс № 1029/1030 (за об'єктом конкурсу № 39); Березнегувате - Миколаїв рейс № 1757/1758 (за об'єктом конкурсу № 82); Южноукраїнськ - Миколаїв рейс № 1811/1812 (за об'єктом конкурсу № 86), для повторного розгляду на наступному засіданні конкурсного комітету.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, кім.805,Миколаїв,54001 КОД 23626208) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Авто" (вул. Казарського, 4,м. Миколаїв,54007 КОД 32056740) судові витрати в розмірі 5763,00 грн.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.М. Мельник