Рішення від 16.08.2019 по справі 360/3124/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

16 серпня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3124/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 27 червня 2019 року № 21 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно особистої заяви від 18.06.2019;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, згідно особистої заяви та матеріалів (подання) Головного управління Національної поліції в Луганській області від 18.06.2019;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (а.с.3-25).

В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.

Згідно з наказом ГУНП в Луганській області від 12.11.2018 № 566 о/с позивач майор поліції, старший слідчий відділу розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого управління Головного управління Національної поліції в Луганській області, звільнений зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) з 12 листопада 2018 року.

Станом на день звільнення складає: - у календарному обчисленні: 15 років 03 місяці 08 днів, у пільговому обчисленні: 09 років 06 місяців 12 днів.

07 грудня 2018 року позивач звернувся до ГУНП в Луганській області із заявою про оформлення та подання необхідних документів до органів Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугу років, відповідно до п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, у зв'язку з наявністю вислуги років у пільговому обрахуванні, що надає право на призначення та отримання пенсії за вислугою років (24 роки 09 місяців 20 днів).

У відповідь позивач отримав від ГУНП в Луганській області лист від 27.12.2018 за вих.№9224/111/58/05-2018, з відмовою у задоволенні прохання.

Вважаючи такі дії ГУНП в Луганській області незаконними позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 у справі № 360/731/19, яка набрала законної сили, ОСОБА_1 , на момент звільнення зі служби в поліції (12.11.2018) набув право призначення пенсії за вислугу років, відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХП, у зв'язку з наявністю необхідної вислуги років (24 роки 09 місяців 20 днів).

Суд зобов'язав ГУНП в Луганській області внести зміни до наказу № 566 о/с від 12.11.2018 про звільнення позивача зі служби в поліції з 12.11.2018 року, зарахувавши до календарної вислуги років (15 років З місяці 8 днів) для призначення пенсії за вислугу років час служби у підрозділах карного розшуку та підрозділах боротьби з економічною злочинністю, обчисленого з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, а також час участі в антитерористичній операції, обчисленого з розрахунку один місяць служби за три місяці (9 років 6 місяців 12 днів), а також підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України матеріали для призначення пенсії за вислугу років.

Згідно з наказом ГУНП в Луганській області від 29.05.2019 № 453 о/с, на виконання зазначеної постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 у справі № 360/731/19, ГУНП в Луганській області внесені часткові зміни до пункту наказу ГУНП в Луганській області від 12.11.2018 № 566 о/с в частині звільнення зі служби в поліції майора поліції ОСОБА_1 , старшого слідчого відділу розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого управління Головного управління Національної поліції в Луганській області з 12.11.2018, та встановлено вислугу років на день звільнення у календарному обчисленні (з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні): 24 роки 09 місяців 20 днів.

18.06.2019 позивач подав заяву про призначення пенсії та надав всі необхідні документи. Того ж дня, 18.06.2019, ГУНП в Луганській області підготовлено подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 12.11.2018, яке разом із іншими документами (зазначеними у пункті з вказаного подання), направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

В подальшому, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області 27.06.2019 прийняло рішення про відмову в призначенні позивачу такої пенсії.

Позивач не погоджується з рішенням відповідача та вважає його дії незаконними та необґрунтованими, прийнятими з неправильним застосуванням норм матеріального права, а саме: відповідач прийняв рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії за вислугою років з істотним порушенням вимог Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХП та Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», а тому за захистом своїх прав звернувся до суду, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач позов не визнав, до відділу діловодства та обліку звернення громадян 08.08.2019 за вхідним реєстраційним номером 41803/2019 надав відзив на позовну заяву від 07.08.2019 №11747/07 (а.с.76-79), в якому заперечував проти задоволення позову. В обґрунтування зазначив, що на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 року у справі № 360/731/19 від Головного управління Національної поліції в Луганській області 19.06.2019 до відповідача було надано подання про призначення пенсії ОСОБА_1 разом із відповідними документами.

За наслідками розгляду подання про призначення пенсії та доданих до нього документів, відповідачем було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 27.06.2019 № 21.

Відповідач зазначив, що наданими для призначення пенсії документами підтверджено, що вислуга років позивача у календарному обчисленні становить 15 років 03 місяці 08 днів. Відповідно, головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області правомірно дійшло висновку, що наявної у позивача вислуги років не достатньо для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ.

Щодо посилання позивача на постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 у справі № 360/731/19, відповідач зазначає наступне.

Згідно наданого витягу з наказу ГУНП в Луганській області від 29.05.2019 № 453 о/с не вбачається, що розрахунок вислуги років має застосовуватись саме для призначення пенсії. Крім того, вищевказаною постановою Першого апеляційного адміністративного суду зобов'язано Головне управління Національної поліції в Луганській області зарахувати певний період для призначення пенсії на пільгових умовах. Однак, згідно статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», видами пенсійного забезпечення є пенсія за вислугу років, пенсія по інвалідності та пенсія в разі втрати годувальника. Пенсія на пільгових умовах даним Законом не передбачена. Відповідач також зазначив, що під час розгляду справи № 360/731/19 у Першому апеляційному адміністративному суді головне управління не було залучено у якості учасника цієї справи, а постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 у справі № 360/731/19 будь-яких зобов'язань стосовно головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не містить.

За таких обставин, головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вважає рішення про відмову в призначенні пенсії від 27.06.2019 № 21 таким, що відповідає нормам діючого законодавства, а тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 19.07.2019 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.1-2).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 виданий 29.05.2015 Сєвєродонецьким МВМУМВС України у Луганській області, ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.26-27).

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_3 (а.с.31).

Відповідно до інформації зазначеної у довідці про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності ОСОБА_1 в період з 22.07.2014 по 30.09.2014, з 01.10.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення Антитерористичної операції на підставі наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 13.12.2014 № 98, від 07.06.2015 № 158, від 17.11.2015 № 321, від 07.12.2015 № 341, від 30.04.2018 № 120дск (а.с.31б).

04.08.2003 позивач прийнятий на службу в органи внутрішніх справ та 06.11.2015 звільнений з органів внутрішніх справ наказом ГУМВС №399 о/с від 06.11.2015 (а.с.28-30).

07.11.2015 позивач прийнятий на службу до Національної поліції та 12.11.2018 звільнений зі служби Національної поліції наказом №566 о/с від 12.11.2018 (а.с.26-30).

З витягу з наказу від 12.11.2018 №566 о/с Головного управління Національної поліції в Луганській області вбачається, що майора поліції ОСОБА_1 (0120698), старшого слідчого відділу розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я та особи слідчого управління Головного управління Національної поліції в Луганській області за ст. 77 ч. 1 п. 7 (за власним бажанням), з 12.11.2018, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 15 років 03 місяці 08 днів, у пільговому обчисленні: 09 років 06 місяців 12 днів, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає: 15 років 03 місяці 08 днів, відрахувавши з грошового забезпечення кошти за 07 діб щорічної чергової основної оплачуваної відпустки (а.с.32).

Також з довідки Головного управління Національної поліції в Луганській області вбачається, шо позивач проходи службу в органах внутрішніх справ та Національній поліції з 04.08.2003 по 12.11.2018 (а.с.33-34).

07.12.2018 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Луганській області з заявою про оформлення та подання необхідних документів до органів Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугу років, відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с.45-50).

На вищевказану заяву Головне управління Національної поліції в Луганській області надало відповідь від 27.12.2018 №9224/111/58/05-2018 в якій зазначило, що згідно з наказом ГУНП в Луганській області від 12.11.2018 № 566 о/с при звільненні ОСОБА_1 з Національної поліції, з 12.11.2018 за пунктом 7 (за власним бажанням) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» була встановлена вислуга років у календарному обчисленні: 15 років 03 місяців 08 днів, у пільговому обчисленні 09 років 06 місяців 12 днів. Відповідно до вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХП (далі Закон), пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних років і більше.

Таким чином працівникам поліції, які мають право на пенсію, саме Головні управління Національної поліції, звідки був звільнений працівник й повинні готувати і направляти документи для призначення пенсії до ГУ ПФУ, але лише відносно тих працівників які мають право на пенсію згідно із Законом (№ 2262, відповідно до статті 12). У ОСОБА_1 вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні складає лише 15 років 03 місяців 08 днів, чого недостатньо для отримання права на пенсію за вислугу років згідно із Законом (з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення 24 календарних років і більше), тому ОСОБА_1 не є особою, яка має право на пенсію згідно із Законом (2262-12), тобто визначену пунктом «а» статті 12 Закону, встановлену особам офіцерського складу, прапоршикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 відповідного Закону. На підставі викладеного у ГУНП в Луганській області відсутні правові підстави для підготовки документів необхідних для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років передбаченої пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» і направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (а.с.51-52).

З такою відмовою позивач не погодився і оскаржив дії ГУНП в Луганській області до суду.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 у справі №360/731/19 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2019 року у справі № 360/731/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії скасовано. Прийнято нову постанову.

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії суд задовольнив.

Визнав протиправними дії Головного управління Національної поліції в Луганській області в частині незарахування ОСОБА_1 в наказі № 566 о/с від 12.11.2018 року, яким його було звільнено зі служби в поліції відповідно до Закону України «Про національну поліцію» за ст. 77 ч. 1 п. 7 (за власним бажанням) з 12.11.2018 року до календарної вислуги років (15 років 3 місяці 8 днів) для призначення пенсії на пільгових умовах час служби у підрозділах карного розшуку та підрозділах боротьби з економічною злочинністю, обчисленого з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, а також час участі в антитерористичній операції, обчисленого з розрахунку один місяць служби за три місяці (9 років 6 місяців 12 днів).

Зобов'язав Головне управління Національної поліції в Луганській області внести зміни до наказу № 566 о/с від 12.11.2018 року про звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» за ст. 77 ч. 1 п. 7 (за власним бажанням), зарахувавши до його календарної вислуги років (15 років 3 місяці 8 днів) для призначення пенсії на пільгових умовах час служби у підрозділах карного розшуку та підрозділах боротьби з економічною злочинністю, обчисленого з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, а також час участі в антитерористичній операції, обчисленого з розрахунку один місяць за три місяці (9 років 6 місяців 12 днів).

Визнав протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо підготовки та направлення до органів Пенсійного фонду України матеріалів для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років.

Зобов'язав Головне управління Національної поліції в Луганській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України матеріали для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років (а.с.53-60).

Наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 29.05.2019 №453 о/с частково змінено пункт наказу ГУНП в Луганській області від 12.11.2018 № 566 о/с, в частині звільнення зі служби в поліції: майора поліції ОСОБА_1 (0120698), старшого слідчого відділу розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого управління Головного управління Національної поліції в Луганській області вважати звільненим з 12.11.2018, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 15 років 03 місяці 08 днів, у пільговому обчисленні: 09 років 06 місяців 12 днів, встановивши вислугу років на день звільнення у календарному обчисленні (з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні): 24 роки 09 місяців 20 днів, підстава: розрахунок вислуги років для призначення пенсії, постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 у справі № 360/731/19 (а.с.61).

Головне управління Національної поліції в Луганській області направило до позивача лист від 12.06.2019 №129/111/58-2019 в якому повідомило, що з метою виконання Постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 у справі №360/731/19 для подальшого направлення документів для призначення пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області ОСОБА_1 необхідно особисто звернутися до сектору з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Луганській області та надати необхідні документи для призначення пенсії (а.с.62).

18.06.2019 позивач подав заяву про призначення пенсії (а.с.82).

18.06.2019 Головне управління Національної поліції в Луганській області підготувало подання про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 разом зі всіма необхідними документами та спрямувало до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для вирішення питання щодо призначення пенсії (а.с.63-64).

27.06.2019 відповідачем винесено рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , оскільки на день звільнення наявна календарна вислуга років (15 років 03 місяці та 08 днів) не відповідає умовам призначення такої пенсії, які визначені пунктом «а» статті 12 Закону (а.с.66-67).

Так, в рішенні зазначено, що згідно наданого витягу з наказу ГУНП в Луганській області від 29.05.2019 №453 о/с не вбачається, що розрахунок вислуги років має застосовуватись саме для призначення пенсії; постановою Першого апеляційного адміністративного суду зобов'язано Головне управління Національної поліції в Луганській області зарахувати певний період для призначення пенсії на пільгових умовах. Однак, згідно статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», видами пенсійного забезпечення є пенсія за вислугу років, пенсія по інвалідності та пенсія в разі втрати годувальника. Пенсія на пільгових умовах даним Законом не передбачена; під час розгляду справи № 360/731/19 у Першому апеляційному адміністративному суді головне управління не було залучено у якості учасника цієї справи, а постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 у справі № 360/731/19 будь-яких зобов'язань стосовно головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не містить.

Оскаржуване рішення направлено позивачу супровідним листом відповідача від 27.06.2019 №9825/03-01 (а.с.65).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано позовні вимоги та відзив, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262), постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 (далі - Постанова № 393) та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

У відповідності до частини 1 статті 2 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Згідно з п. «а» статті 12 Закону № 2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Згідно до статті 17 даного Закону, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються:

- військова служба;

- служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

- час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України;

- час виконання депутатських повноважень із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України;

- час перебування під вартою та час відбуття покарання в місцях позбавлення волі особами, які мають право на пенсію за цим Законом, безпідставно притягнутими до кримінальної відповідальності, репресованими особами, яких у подальшому було реабілітовано;

- час перебування у фашистських концтаборах, гетто та інших місцях примусового тримання осіб, у тому числі дітей, які були насильно вивезені з тимчасово окупованої території колишнього Союзу РСР у період Великої Вітчизняної війни та які після звільнення з цих місць були призвані або прийняті на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, якщо за час перебування в зазначених місцях примусового тримання ними не було вчинено злочину проти миру і людства;

- час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства;

- час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах і військових формуваннях Служби безпеки України, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах офіцерського та начальницького складу;

- військова служба у збройних силах, органах внутрішніх справ, Національній поліції, органах державної безпеки держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав та інших військових формуваннях, створених законодавчими органами цих держав, Об'єднаних Збройних Силах Співдружності Незалежних Держав. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється в порядку, встановленому законодавством держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, проходили військову службу, службу в органах внутрішніх справ, Національній поліції, органах державної безпеки, якщо інше не встановлено відповідними міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

- час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики;

- час перебування на посадах службовців Державної кримінально-виконавчої служби України, у підрозділах професійної (невоєнізованої) пожежної охорони, які в подальшому були переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом за переліком посад і на умовах, які визначаються центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки;

- час проходження військової служби за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи персоналу відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

- служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.

Статтею 17-1 Закону № 2262 визначено, що Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п. «а» п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Відповідно до пп. «в» п. 3 Постанови № 393 (в редакції чинній на час проходження позивачем служби в підрозділі боротьби з економічною злочинністю) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

За приписами пп. «в» п. 3 Постанови № 393 (в редакції чинній на час проходження позивачем служби в секторі карного розшуку) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

З трудової книжки та послужного списку позивача вбачається, що останній в період з 01.08.2007 по 10.03.2009 проходив службу у підрозділах боротьби з економічною злочинністю; з 11.03.2009 до 12.12.2012 - у секторі карного розшуку (а.с. 28-30, 35-44).

З матеріалів справи вбачається, що згідно довідки ГУНП в Луганській області № А-14410 від 14.11.2018 позивач в період з 22.07.2014 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення Антитерористичної операції на території Луганської області (а.с.31б).

Суд зазначає, що норми Закону № 2262 та Постанови № 393 не ставлять набуття права на пенсію за вислугу років у залежність від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги. Крім того, вказаними нормативно-правовими актами не встановлено виключень стосовно того, що вислуга в пільговому обчисленні не може бути зарахована до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії. Також нормами вищевказаних нормативно-правових актів не встановлено, що вислуга років у пільговому обрахуванні впливає лише на розмір пенсії та не може зараховуватись до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії.

Таким чином, пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Закон № 2262 містить бланкетну норму, що відображена в статті 17-1, згідно з якою порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення № 5-рп/2002).

Таким чином, період участі позивача в антитерористичній операції з 22.07.2014 по 30.04.2018 та період служби позивача в підрозділах боротьби з економічною злочинністю, карного розшуку з 01.08.2007 по 12.12.2012 у пільговому обчисленні необхідно враховувати при визначенні стажу, що дає право на призначення пенсії саме за вислугу років.

За таких умов, з урахуванням періоду участі позивача в антитерористичній операції, обчисленого з розрахунку один місяць служби за три місяці, та період служби позивача в підрозділах боротьби з економічною злочинністю, карного розшуку з розрахунку один місяць на півтора, вислуга років позивача складає понад 24 роки. Відтак, позивач має право на призначення пенсії саме за вислугу років.

Статтею 48 Закону № 2262 визначено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-12, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Пунктом 12 Порядку № 3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Пунктом 14 Постанови ПФУ № 3-1 визначено, що орган, який призначає пенсії (в даному випадку Відповідач), розглядає питання про призначення пенсії при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (додаток 3).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, шо призначає пенсію (в даному випадку Відповідач), розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії (пункт 17 Постанови ПФУ № 3-1).

Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії (пункт 18 Постанови ПФУ № 3-1).

Після прийняття розпорядження орган, шо призначає пенсії (в даному випадку Відповідач), оформляє пенсійний лист згідно з Інструкцією з виплати пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим особам установами ВАТ "Ошадбанк", затвердженою постановою правління ВАТ "Ощадбанк" від 28.12.2006 N 129 (пункт 19 Постанови ПФУ № 3-1).

Відповідно до пункту 21 Постанови ПФУ № 3-1, заява про призначення пенсії з усіма поданими документами та рішенням про призначення пенсії зберігаються в окремій пенсійній справі на кожного пенсіонера. Пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання пенсіонерів.

Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом, що призначає пенсії, відповідно до Порядку обліку, зберігання, оформлення та видачі пенсійних посвідчень в Пенсійному фонді України та його органах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду від 25.03.2004 № 4-1 (пункт 19 Постанови ПФУ №3-1).

Системний аналіз наведених правових норм свідчить про те, що призначення пенсії відповідним органом пенсійного фонду України здійснюється на підставі документів та подання про призначення пенсії уповноваженим структурним підрозділом державного органу, з якого особу звільнено зі служби.

Тобто, вищенаведений Порядок призначення та проведення розрахунку пенсій, визначений постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інщих осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007р № 3-1, чітко ілюструє алгоритм дій, який повинен був дотримуватись відповідач за умови належного, із суворим дотриманням вимог Конституції та законодавства України, розгляду особистої заяви позивача та матеріалів (подання), наданих ГУНП в Луганській області про призначення позивачу пенсії за вислугу років від 18.06.2019.

Як вже встановлено судом, на підставі рішення Першого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 Головним управлінням Національної поліції в Луганській області винесено наказ від 29.05.2019 №453 о/с, відповідно до якого ОСОБА_1 (0120698), старшого слідчого відділу розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого управління Головного управління Національної поліції в Луганській області вважати звільненим з 12.11.2018, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 15 років 03 місяці 08 днів, у пільговому обчисленні: 09 років 06 місяців 12 днів, встановивши вислугу років на день звільнення у календарному обчисленні (з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні): 24 роки 09 місяців 20 днів, підстава: розрахунок вислуги років для призначення пенсії, постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 у справі № 360/731/19.

Суд звертає увагу на те, що в наказі визначено вислугу років на день звільнення у календарному обчисленні 24 роки 09 місяців 20 днів, що є достатньою підставою для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Позивач 18.06.2019 подав заяву про призначення пенсії.

18.06.2019 Головне управління Національної поліції в Луганській області підготувало подання та необхідні для призначення пенсії документи та скерувало їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Враховуючи те, що станом на дату звільнення позивач мав вислугу років у календарному обчисленні 24 роки 09 місяців 20 днів, а подання та надані документи ГУНП в Луганській області повністю відповідали визначеним вимогам діючого законодавства, тому підстав для відмови у призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідач не мав.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що прийняте рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 27 червня 2019 року № 21 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" є протиправним, у зв'язку з чим його слід скасувати.

Ефективним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за вислугу років на підставі пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" згідно особистої заяви позивача від 18.06.2019 та матеріалів ГУНП в Луганській області від 18.06.2019.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин судом враховані висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 800/517/17 від 07.06.2018 та в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 27 червня 2018 року у справі № 750/9775/16-а.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про те, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб.

За таких обставин відсутня необхідність застосування положень статті 382 КАС України.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється у зв'язку з їх відсутністю.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 27 червня 2019 року № 21 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років згідно особистої заяви від 18 червня 2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код: 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, будинок 9) призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_2 ) пенсію за вислугу років на підставі пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" згідно особистої заяви ОСОБА_1 від 18 червня 2019 року та матеріалів (подання) Головного управління Національної поліції в Луганській області від 18 червня 2019 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова