12 серпня 2019 року м. Кропивницький Справа № 389/1727/19
провадження № 2-іс/340/57/19
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Знам'янський відділ обслуговування громадян про зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Знам'янського відділу обслуговування громадян щодо відмови ОСОБА_1 , призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення" - протиправними;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Знам'янського відділу обслуговування громадян №1205/0307 від 13.05.2019 року, про відмову ОСОБА_1 , призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення";
- признати посаду інженера маркшейдера зазначену в трудовій книжці НОМЕР_1 тотожною із посадою маркшейдера, що свідчить із наказів по підприємству про проведення чергової атестації виробництв, робіт професій, посад і показників, затверджених Списком №2;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Знам'янського відділу обслуговування громадян призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення" за Списком №2 виробництв, робіт професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.01,1991 року №10, з дня звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Знам'янського відділу обслуговування громадян, а саме 03.05.2019 року, зарахувавши у пільговий трудовий стаж роботу за період з 05.05.1999 року по 24.11.2003 року інженером маркшейдером Знам'янського щебзаводу до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що головним чинником при визначенні права на призначення пенсії на пільгових умовах є сам факт зайнятості на роботах зі шкідливими і важкими умовами пращ, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 або № 2, а не точне найменування посади (зокрема у випадку позивача інженер-маркшейдер чи маркшейдер).
26.07.2019 ( вх. № 12115/19) на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області просить в позові відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що посада інженера-маркшейдера, яка зазначена в трудовій книжці позивача та архівних довідках відсутня у Списку № 2. Крім того, відповідач зазначив, що у трудовій книжці позивача відсутній запис щодо звільнення чи переведення позивача з Знам'янського щебзаводу, а тому період з 05.05.1999 по 24.11.2003 не відображено належним чином. Крім того, відповідач зазначає, що позивач звернулась з заявою не встановленого зразка, а тому її звернення розглянуто відповідно до положень Закону України «Про звернення громадян» та відповідного рішення, яке б підлягало скасуванню не приймалось.
Так, за змістом ч.1 ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Ухвалою суду від 25 квітня 2019 року вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно ч. 2 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наведенні сторонами обставини по справі, суд прийшов до висновку щодо достатності підстав для прийняття законного судового рішення в порядку письмового провадження.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
03.05.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Знам'янського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
На дату звернення позивач досягла віку 55 років.
До заяви позивачем додано: трудову книжку, паспорт, ідентифікаційний код, копія наказу від 05.05.1999 р.№52 по Знам'янському щебзаводу «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права на пенсію на пільгових умовах за списком №2 по маркшейдеру», копію наказу від 24.11.2003 р. №322, копію наказу №272 від 24.11.2003, копію наказу №172 від 23.08.2013р. та копію наказу №163 від 20.08.2018р.
Загальний трудовий стаж позивача на момент звернення до Знам'янського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області становить 33 років 06 місяців 14 днів, пільговий стаж становить 10 років 4 місяці 05 днів.
До пільгового стажу позивач відносить час роботи з 05.05.1999 року по 24.11.2003 року на Знам'янському щебневому заводі інженером-маркшейдером.
Листом Знам'янського відділу обслуговування громадян ГУПФУ в Кіровоградській області № 1205/03-07 від 13.05.2019 року позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, в зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи за Списком № 2 (а.с.27).
Не погоджуючись з зазначеним рішенням, позивач оскаржила його до суду.
Відповідно до абз. 1 п. «б» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закону № 1788) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повні робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи, зокрема, з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідно до записів у трудовій книжці позивача встановлено, що:
- з 25.02.1984 року по23.03.1999 року ОСОБА_1 працювала головним маркшейдером в Знам'янському кар'єрі ВО «Харківбудіндустрія»;
- з 24.03.1999 по теперішній час працює на посаді інженера маркшейдера в ВП «Знам'янський кар'єр» філії Центр управління промисловістю АТ «Українська залізниця» (а.с.22-26).
Крім того, зміст трудової книжки свідчить, що:
21.06.2001 р. Знам'янський щебзавод реорганізовано в відокремлений структурний підрозділ Знам'янський щебзавод Одеської залізниці.
В подальшому Знам'янський щебзавод перейменовано на Знам'янське кар'єроуправління, виділено зі складу Одеської залізниці та приєднано до ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України» (згідно наказу Міністерства транспорту України від 13.11.2006 №1085).
01.12.2015 р. ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України» реорганізовано шляхом злиття у ПАТ «Українська залізниця» та утворено філію «Центр управління промисловістю».
14.12.2015 Відокремлений структурний підрозділ Знам'янське кар'єроуправління реорганізовано шляхом перетворення у виробничий підрозділ «Знам'янський кар'єр» філії «Центр управління промисловістю» ПАТ «Українська залізниця».
27.02.2019 р. ВП «Знам'янський кар'єр» філії «Центр управління промисловістю» ПАТ «Українська залізниця» перейменовано на ВП «Знам'янський кар'єр» філії «Центр управління промисловістю» АТ «Українська залізниця» (а.с.24-26).
Крім того, згідно з записами в трудовій книжці позивача встановлено, що 20.08.2018 р. «згідно проведеної атестації підтверджене право посади на пільгову пенсію, згідно списку №2» (наказ №163 від 20.08.2018р.) (а.с.25).
Відповідно до позиції 2010100б - 23181 розділу І Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників із шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 року № 10, правом на пенсію на пільгових умовах користуються маркшейдери, маркшейдери дільничні.
Як зазначає позивач, попри різні найменування професій: інженер-маркшейдер та маркшейдер, позивач виконував одну і ту ж роботу по проведенню гірничих та буро-взривних робіт.
Суд також зазначає, що посади інженер-маркшейдер та маркшейдер є тотожними, оскільки маркшейдер за своєю суттю є гірський інженер та його професія передбачає технічну інженерну освіту.
Щодо посилання відповідача про незрозумілість зарахування періодів з 05.05.1999 по 24.11.2003 суд зазначає наступне.
Суд зазначає, оскільки частиною третьою статті 114 Закону № 1058 прямо визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, трудова книжка позивача містить всі необхідні відомості, що визначають право позивача на пенсію на пільгових умовах, а тому підтвердження спеціального трудового стажу уточнюючими довідками є зайвим.
Суд наголошує, що статтею 62 Закону № 1788 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами правці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (набула чинності 21.08.1992) (далі - Порядок № 442) атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно приписів п. 3 Порядку № 442 атестація проводиться згідно з цим Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ.
Таким чином, проведення атестації робочих місць за умовами правці передбачена діючим законодавством України та проводиться згідно з Порядком № 442 та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ.
Відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з МОЗ (п. 8 Порядку № 442).
Пунктом 10 Порядку № 442, окрім іншого, передбачено, що результати атестації використовуються при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Пунктом 4.1. Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі Порядок № 383) передбачено, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Відповідно до пункту 4.5 Порядку № 383 якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць ( 442-92-п ). У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку проведення атестації відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Комплексний аналіз норм Закону № 1788 та Порядку проведення атестації дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону № 1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 вересня 2013 року, 25 листопада 2014 року та 17 березня 2015 року № 21-183а13, № 21-519а14, № 21-585а14 відповідно). Такого ж висновку дійшов і Верховний Суд у постанові від 31.01.2018 у справі К/9901/48/17.
Судом встановлено, що відповідно до записів в трудовій книжці позивача у спірний період ОСОБА_1 перебувала на посадах, які дають їй право на пенсійне забезпечення на пільгових умовах.
Крім того, згідно наказу №52 від 05.05.1999 р. «Про результати атестації робочих місць по умовам праці для визначення права на пільгове пенсійне забезпечення робітників заводу по Списку№2» - в додатку до вказаного наказу зазначено посаду маркшейдера та прізвище позивача (а.с.36,42).
В подальшому, наказом №222 від 21.06.2001 року Знам'янський щебзавод реорганізовано в відокремлений структурний підрозділ Знам'янський щебзавод Одеської залізниці.
Згідно з наступною атестацією робочих місць, яка проводилась на підставі наказу №322 від 24.11.2003 р. посаду маркшейдера не було віднесено до переліку робочих місць, професій та посад, яким підтверджується право на пільгове пенсійне забезпечення.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, щодо права позивача на зарахування трудового стажу роботи за період з 05.05.1999 по 24.11.2003 до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог вказав, що це не є рішенням, а лише відповіддю на звернення в порядку виконання вимог Закону України «Про звернення громадян».
Відповідно до п. 19 ст.4 КАС України, індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
В даному випадку, долучений до матеріалів справи лист від 13.05.2019 року за №1205/03-07 не містить жодного посилання на Закон України «Про звернення громадян». При цьому, в останньому абзаці вказаного листа, вказано: «Відповідно до Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженого постановою правління ПФУ від 12.10.2007 року за №18-6 та постанови правління Пенсійного фонду України від 24.12.2009 року №28-7 «Про удосконалення порядку розгляду скарг громадян на рішення органів ПФУ щодо пенсійного забезпечення», Ви маєте право оскаржити рішення управління в органі Пенсійного фонду вищого рівня або в судовому порядку» (а.с27).
Вказане свідчить, що вказаний лист від 113.05.2019 року за №1205/03-07 є актом індивідуальної дії.
Таким чином, суд враховуючи принцип ефективності судового захисту приходить до висновку про необхідність задоволення в скасуванні рішення №13.05.2019 року за №1205/03-07 року в частині не зарахування періоду роботи ОСОБА_1 з 05.05.1999 по 24.11. 2003 до трудового стажу.
Згідно за загальним правилом, передбаченим ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Таким чином, судом встановлено, що позивач на момент звернення - 03.05.2019 року до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, досягла відповідного пенсійного віку та має відповідний загальний стаж трудової діяльності, а також пільговий стаж на посадах, внесених до Списку №2, як того вимагають приписи ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Так, позивач звернулася до відповідача із заявою - 03.05.2019 року. Відповідно позовні вимоги про призначення пенсії підлягають задоволенню починаючи з 03.05.2019 р.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду правомірності відмови в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, що є підставою для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне адміністративний позов задовольнити частково.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Знам'янський відділ обслуговування громадян (27400, Кіровоградська область, м. Знам'янка, вул. Чайковського, 7/55) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (Знам'янський відділ обслуговування громадян) щодо відмову ОСОБА_1 призначити пенсію за віком на пільгових умовах, викладену в листі від 13 травня 2019 року за №1205/03-07
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити ОСОБА_1 (ін.код - НОМЕР_2 ) пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення", зарахувавши до пільгового стажу період роботи в якості інженера маркшейдера з 05.05.1999 року по 24.11.2003 року, з 03 травня 2019року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ін.код - НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 384,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула