КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91
15 серпня 2019 року м. Київ № 320/5662/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі - третя особа, пенсійний орган), в якому просить суд:
- визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо надання довідки про грошове забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував на час звільнення із збройних Сил України - протиправною;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення з лав Збройних Сил, а саме: оклад за посадою; оклад за військовим званням; відсоткова надбавка за вислугу років; премія у розмірі 33% посадового окладу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером Збройних Сил України. З 01.01.2018 проведено перерахунок його пенсії на підставі довідки Київського обласного військового комісаріату, виходячи з окладу за посадою, окладом за військовим званням та процентною надбавкою. Тоді як при звільненні з лав Збройних Сил України, він отримував грошове забезпечення з урахуванням премії у розмірі 33% посадового окладу.
Позивач вважає, що Київський обласний військовий комісаріат повинен був надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення з лав Збройних Сил, а саме: оклад за посадою; оклад за військовим званням; відсоткова надбавка за вислугу років; премія у розмірі 33% посадового окладу.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.10.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Крім того, судом витребувано від відповідача: розрахунок грошового забезпечення позивача (з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення), яке позивач отримував на час звільнення з лав Збройних Сил України; грошовий атестат позивача; належним чином засвідчену копію довідки про грошове забезпечення позивача, яку було направлено до ГУ ПФУ у Київській області для розрахунку (первинну) та перерахунку пенсії позивачу. Від третьої особи: належним чином засвідчені документи (матеріали) на підставі яких було сформовано лист-відповідь від 04.09.2018 № 2763/А-01.
Запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та разом з цим, роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області через канцелярію суду 04.12.2018 вх. №26994/18 подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, оскільки відповідно до статті 8 Закону України № 2262 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та сума по перерахунку, який вимагає здійснити позивач є значною, для уникнення нецільової розтрати коштів Державного бюджету України Головним управлінням та враховуючи те, що для з'ясування всіх обставин справи необхідне всебічне дослідження поданих доказів та усні пояснення сторін, просив розглядати справу у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Розглянувши вказане клопотання, суд дійшов висновку, що воно не підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Тобто, дана норма містить імперативні приписи щодо розгляду даної категорії справ у спрощеному провадженні без повідомлення сторін. Таким чином, ця адміністративна справа з огляду на її предмет і характер спірних правовідносин у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України є справою незначної складності, що має бути розглянута без проведення судового засідання, будь-яких вагомих підстав для її розгляду у судовому засіданні відповідач не зазначив, тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.
Беручи до уваги, що предмет спору стосується оскарження фізичною особою рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання соціальних виплат, суд, керуючись положеннями статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Крім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області через канцелярію суду 04.12.2018 вх. №26997/18 подано клопотання про залишення позову без розгляду з тих підстав, що Рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі № 810/4208/18 відмовлено у задоволенні позовних вимог позивача до Київського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності КОВК та зобов'язання КОВК надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з врахуванням премії 33%, тому вважає, що підстави звернення до суду є тотожними.
Розглянувши клопотання про залишення позову без розгляду, суд дійшов висновку, що воно не підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Судом встановлено, що на дату відкриття провадження у даній справі, у провадженні цього або іншого суду не перебувала справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. Так, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 у справі № 810/4208/18 надано правову оцінку щодо правомірності не включення КОВК до довідки позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%; премії у розмірі 10% посадового окладу. Водночас, предметом спору у даній справі є зобов'язання КОВК включити у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які він отримував на час звільнення з лав Збройних Сил, а саме: оклад за посадою; оклад за військовим званням; відсоткова надбавка за вислугу років; премія у розмірі 33% посадового окладу. Отже, справи місять різні предмети спору.
Крім поданих до суду клопотань, ГУ ПФУ в Київській області надало письмові пояснення по справі, в яких зазначило, що головне управління діяло в межах діючого законодавства, провело перерахунок пенсії позивачу відповідно до Порядку №45, відповідно до Постанови 103, 704, які на момент розгляду справи в суді є чинними, тому вважає, що вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають
17.12.2018 через канцелярію суду від позивача надійшла відповідь на письмові пояснення по справі, в яких позивач зазначає, що оскільки пенсійне забезпечення йому виплачується у неповному розмірі та всупереч вимог чинного законодавства, тому вважає, що його права на належний соціальний захист порушені та підлягають захисту в судовому порядку.
Від Київського обласного військового комісаріату через канцелярію суду 18.12.2018 вх.№27793 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, саме Кабінетом Міністрів України було визначено, що під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років (Порядок №45). Зазначив, що статтею 117 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідач у відзиві на позовну заяву стверджує, що є носієм інформації щодо посади, військового (спеціального) звання та вислуги років, які містяться у особовій справі військовослужбовців звільнених з військової служби та знаходяться на обліку в КОВК. Цей порядок визначений у Інструкції з організації обліку особового складу Збройних сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України 26.05.2014 №333. Водночас, не є носієм інформації щодо додаткових видів грошового забезпечення позивача.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У грошовому атестаті позивача серії ЗС №002013, копія якого знаходиться в матеріалах справи зазначено, що на день звільнення позивача з лав Збройних Сил України задоволений грошовим забезпеченням з розрахунку: посадовий оклад: 80,00 крб., оклад за військовим званням - 32,00 крб., відсоткова надбавка за військову службу у розмірі 30% - 33,60 крб., премія в розмірі 33% - 48,05 крб.
Відповідно до наданих пенсійним органом розрахунків перерахунку пенсії позивача з 01.12.2017, перерахунок пенсії останнього проведено, виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 760,00 грн., оклад за військове звання - 65,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 30 % - 247,50 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% - 536,25 грн., премія 10% - 76,00 грн. Загальний розмір пенсії з надбавками з 01.12.2017 складає 2395,80 грн.
Зі змісту довідки, виданої КОВК №ФК69480 від 26.03.2018 вбачається, що грошове забезпечення позивача за відповідною посадою, за нормами чинними станом на 01.03.2018 складає 6075,50 грн., в тому числі: посадовий оклад - 3170,00 грн., оклад за військове звання - 1020,00 грн., процентна надбавка за стаж служби 45 % - 1885,50 грн.
У свою чергу, з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 04.09.2018 вих. №2763/А-01 видно, що у квітні 2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам". Перерахунок пенсії проведено з грошового забезпечення відповідно до наданої Київським обласним військовим комісаріатом, а саме: посадовий оклад - 3170,00 грн., оклад за військове звання - 1020,00 грн., процентна надбавка за стаж служби 45 % - 1885,50 грн.
З 01.01.2018, а ткож з 01.05.2018 розмір пенсії позивача складає 3094,82 грн.
Позивач вважає, що Київський обласний військовий комісаріат зобов'язаний надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які він отримував на час звільнення з лав Збройних Сил, а саме: оклад за посадою; оклад за військовим званням; відсоткова надбавка за вислугу років; премія у розмірі 33% посадового окладу, а тому звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262).
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 ця постанова набирає чинності з 1 січня 2018 року.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ № 103), текст якої офіційно оприлюднений 23 лютого 2018 року на Урядовому порталі.
Пунктом 1 Постанови КМУ №103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету стрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ №704).
Також, Постановою КМУ № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що відповідно до даних розрахунку перерахунку пенсії з 01.12.2017 розмір премії за посадою, яку обіймав позивач становить 10%.
Отже, вказаний відповідачем у довідці розмір премії 10 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 33 %, яку отримував позивач та про що зазначено у грошовому атестаті, немає.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією висловленою Верховним Судом у постанові від 24 січня 2019 року у справі № 338/879/17.
При цьому суд враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Згідно з частинами 1, 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що резолютивна частина рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили. Нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Наразі, в поданій Київським обласним військовим комісаріатом довідці № ФК69480 від 26.03.2018 для перерахунку пенсії позивачу були визначені види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку від 13.02.2008 року №45 та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.
Оскільки постановами Кабінету Міністрів України № 103 та № 45 при перерахунку пенсії не передбачалось включення інших видів грошового забезпечення, ніж передбачених цими постановами, в тому числі тих, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, Київський обласний військовий комісаріат правомірно не включив їх до довідки про розмір грошового забезпечення.
Вказана постанова була чинною на момент складення довідки та перерахунку пенсії, а також подання позовної заяви та не була скасована.
Оскільки на час виникнення спірних правовідносин між позивачем та відповідачем, вказана постанова була чинною, то Київський обласний військовий комісаріат діяв у межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачені нормами чинного законодавства.
Такого ж висновку дійшов Шостий апеляційний адміністративний суд у своїх рішеннях від 10.04.2019 справа № 826/13648/18, від 18.07.2019 справа № 826/12050/18.
Частиною 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд відмовляє у задоволенні позовних про визнання протиправною бездіяльності відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо надання довідки про грошове забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення із збройних Сил України, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин Київський обласний військовий комісаріат діяв на підставі норм Постанови № 103 та Постанови № 45.
При цьому, суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність повноважень щодо надання органам Пенсійного фонду України довідки про додаткові види грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, оскільки згідно абзаців 2, 4 та 5 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України №937 від 31 грудня 2014 року, на обласні військові комісаріати покладаються, зокрема, функції з:
- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, Постанов № 393 та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (зі змінами);
- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Відповідно до «Положення про військові комісаріати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року № 389, військові комісаріати забезпечують згідно із законодавством соціальний і правовий захист ветеранів військової служби (пенсіонерів) та забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби.
Отже, ІНФОРМАЦІЯ_3 є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України суд дійшов висновку щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог позивача до Київського обласного військового комісаріату.
Згідно з частиною першою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, відповідачем доведено відсутність бездіяльності, тому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.
Оскільки позивач є звільненим від сплати судового збору, то підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 238, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панова Г. В.