15 серпня 2019 року м. Кропивницький справа № 340/1046/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до третя особаУправління Державної міграційної служби у Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Єгорова, 25-а, код ЄДРПОУ 37795939) Приватний навчальний заклад - інститут "Українсько - Американській університет Конкордія" (01030, м.Київ, вул. Пирогова, 9)
провизнання протиправним та скасування рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання ТР №177800 від 19.06.2014 року, -
І. Зміст позовних вимог
Представник ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського оксружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасування рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання НОМЕР_1 від 19.06.2014 року.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.04.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
ІІ. виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 видано посвідку на тимчасове проживання НОМЕР_1 від 19.06.2014 року.
В зв'язку з зарахуванням ОСОБА_1 до навчального закладу, ГУДМС України у м. Києві продовжено строк дії посвідки на тимчасове проживання в Україні до 01.04.2019 року.
Наказом від 25.05.2018 року його відраховано з навчального закладу за невиконання умов договору.
Відповідно до наказу від 17.08.2018 року позивача поновлено на навчанні, проте, рішенням від 10.07.2018 року посвідку на тимчасове проживання НОМЕР_1 від 19.06.2014 року скасовано.
Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву в якому він заперечує проти позову у повному обсязі, вважає його не обґрунтованим, та таким, що не підлягає задоволенню (а.с.55-56).
ІІІ. Заяв (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.
24.04.2019 року представником позивача подано до суду заяву про забезпечення позову (а.с.29-32).
Ухвалою від 25.04.2019 року заяву про забезпечення позову задоволено шляхом заборони Управлінню державної міграційної служби України в Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Єгорова, 25-а, код ЄДРПОУ 37795939) вчиняти певні дії, а саме, щодо примусового повернення або примусового видворення з території України громадянина Лівії, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - до набрання судовим рішенням у справі №340/1046/19 законної сили (а.с.41-42).
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів, судом встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 видано посвідку на тимчасове проживання НОМЕР_1 від 19.06.2014 року (а.с.15).
30.10.2017 року між громадянином Лівії , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та Приватним вищим навчальним закладом- інститутом «Українсько-Американський Університет Конкордія» укладено договір № 30-10/2017-1 про здійснення освітньої діяльності та надання на платній основі освітніх послуг для іноземних громадян, шляхом переводу з Льотної академії НАУ (а.с.9-10).
У зв'язку із зарахуванням ОСОБА_1 до вказаного навчального закладу, 07.12.2017 року ГУДМС України в м. Києві, продовжено строк дії посвідки на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_1 до 01.04.2019 року.
Наказом від 25.05.2018 року позивача відраховано зі складу слухачів підготовчого відділення для іноземних студентів, які навчаються на контрактній основі за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб за невиконання умов договору (а.с.11).
Приватним вищим навчальним закладом- інститутом «Українсько-Американський Університет Конкордія» направлено до Головного управління Державної міграційної служби у м. Києві лист від 28.05.2018 року про скасування посвідки громадянина Лівій ОСОБА_1 та наказ про відрахування слухачів від 25.05.2018 року (а.с.63-64).
Рішенням від 10.07.2018 року Управління ДМС України в Кіровоградській області скасовано посвідку на тимчасове проживання серії НОМЕР_1 терміном дії до 01.04.2019 року (а.с.65).
15.08.2018 року позивачем подано до навчального закладу за яву та пояснення щодо поважних причин довгострокової відсутності на академічних заняттях, а саме тривале стаціонарне та амбулаторне лікування, підтверджуючі документи та докази оплати за навчання (а.с.16, 18-19).
Наказом №17-08/2018-1с від 17.08.2018 року ОСОБА_1 поновлено на навчанні слухача підготовчого відділення для іноземних студентів (а.с.20).
Позивачем до Державної міграційної служби України подано скаргу від 18.02.2019 року з проханням скасувати рішення про скасування тимчасової посвідки на проживання серії НОМЕР_1 (а.с.22-23).
Державна міграційна служба України листом, повідомила ОСОБА_1 , що підсав для відміни рішення Управління ДМС України в Кіровоградській області про скасування посвідки на тимчасове проживання не вбачається (а.с.24).
Незгода із прийнятими відповідачем рішенням обумовила позивача на звернення до суду з даним адміністративним позовом.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 26 Конституції України визначено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземець це особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.
У розумінні статті 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземцями, які перебувають на території України на законних підставах, є іноземці, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні. Документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні є посвідка на тимчасове проживання.
Згідно з статтею 24 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" якщо в іноземця або особи без громадянства немає підстав для тимчасового проживання, встановлених частинами четвертою - дванадцятою статті 4 цього Закону, або для тимчасового перебування на території України, строк їх перебування скорочується. Рішення про скорочення строку тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства на території України приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, або органами Служби безпеки України. Порядок прийняття рішення та процедура скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення цієї статті не застосовуються до осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".
Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 322 від 25 квітня 2018 року (Порядок №322).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 322 посвідка на тимчасове проживання є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Частиною 12 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-УІ (далі - Закон № 3773-VІ) передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.
Підпунктом 2 пункту 63 Порядку № 322 встановлено, що посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі, зокрема, отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця або особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності сторони - юридичної особи.
Частиною 13 статті 5 Закону № 3773-VІ встановлено зобов'язання навчального закладу повідомити центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, про відрахування з такого закладу.
Отже, отримавши відповідне клопотання приймаючої сторони та докази відрахування позивача з навчального закладу відповідачем прийнято рішення щодо скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_1 .
Враховуючи вищенаведене суд доходить висновку, що відповідач, прийнявши рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до підпункту 9 пункту 3.1.розділу ІІІ тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.07.2013 року № 681, право на отримання посвідки на тимчасове проживання мають, зокрема, іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання.
Відповідно до ч. 13 статті 5 Закону № 3773-VІ, підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною тринадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування, документ, що підтверджує факт навчання в Україні.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позивач поновившись на навчанні повинен звернутись із заявою та підтверджуючими документами до відповідного органу Державної міграційної служби для отримання нової посвідки на тимчасове проживання в Україні.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Таким чином, за сукупністю наведених обставин та враховуючи наявність письмових доказів, що підтверджують наведені позивачем доводи у позовній заяві та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до статті 139 КАС України, понесені витрати по сплаті судового збору позивачу не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління Державної міграційної служби у Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Єгорова, 25-а, код ЄДРПОУ 37795939) про визнання протиправним та скасування рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання ТР №177800 від 19.06.2014 року - відмовити.
Скасувати заходи забезпечення позову, встановлені ухвалою суду від 25 квітня 2019 року після набрання законної сили судовим рішенням у справі №340/1046/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання НОМЕР_1 від 19.06.2014 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук