ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"12" серпня 2019 р. справа № 300/1226/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення № 48 від 20.03.2019, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про стягнення сум пенсії, виплачених надміру № 48 від 20.03.2019, зобов'язання повернути безпідставно утримані кошти.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, в порушення ст.50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п.п.1, 3 Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №6-4 від 21.03.2003, з порушенням процедури, протиправно прийнято рішення від 20.03.2019 №48 про стягнення з позивача сум пенсії, виплачених надміру в розмірі 89325,45 грн. Позивач зазначає, що причиною виникнення переплати є вина організації, яка видала фіктивний документ, його вини не має, а тому рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.06.2019 відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 13.06.2019 у справі забезпечено позов, зупинено дію рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №48 від 20.03.2019 про стягнення з ОСОБА_1 пенсії у розмірі 20% щомісячно, - до набрання законної сили судовим рішенням в цій адміністративній справі.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Зазначає, що функції визначення грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії військовослужбовцям, не входять до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області видано довідки із зазначенням різних розмірів грошового забезпечення, а саме: №575/8-18 від 16.03.2018, №4109/8-18 від 21.05.2018, №4176/8-18 від 06.07.2018, у №450/8-19 від 18.02.2019, на підставі яких відповідачем здійснювався перерахунок пенсії позивачу. Відповідач привів пенсійну справу позивача у відповідність до норм чинного законодавства з 01.01.2016, в результаті чого виявлено, що за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 позивачу надміру виплачені кошти в сумі 89325,45 грн., на отримання яких він не мав права. Просить суд в задоволенні позову відмовити.
Заяв про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія за вислугою років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», видано пенсійне посвідчення серії НОМЕР_1 від 10.12.2008 (а.с.14).
На виконання Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 21.02.2018, постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області щодо ОСОБА_1 видано довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), із зазначенням розміру грошового забезпечення за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою, а саме: №575/8-18 від 16.03.2018, №4109/8-18 від 21.05.2018, №4176/8-18 від 06.07.2018, у №450/8-19 від 18.02.2019.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до довідки від 16.03.2018 №575/8-18 30.03.2018 здійснено перерахунок пенсії позивачу, в результаті якого розмір пенсії склав 12601,18 грн.
Згідно проведеного з 01.06.2018 відповідачем перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки №4109/8-18 від 21.05.2018 розмір пенсії позивача склав 12827,93грн.
Згідно проведеного 13.07.2018 відповідачем перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки №4176/8-18 від 06.07.2018 розмір пенсії позивача склав 12601,18 грн.
Згідно проведеного 14.03.2019 відповідачем перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки №450/8-19 від 18.02.2019 розмір пенсії позивача склав 6646,15 грн.
20.03.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення №48, яким вирішено утворену переплату в сумі 89325,45 грн. за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 стягнути з пенсії позивача в розмірі 20% щомісячно до повного погашення. Причиною виникнення переплати зазначено: з вини організації, яка видала фіктивний документ.
09.04.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, якою просив повідомити про причини зменшення розміру пенсії в квітні 2019 року, надати пояснення та копії документів щодо зменшення розміру пенсії, пояснити причини не повідомлення про зменшення розміру пенсії (а.с.16).
10.04.2019 та 22.04.2019, відповідач листами за №231/13 та 480/І-15 повідомив позивача про те, що у лютому 2019 Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області довідку №4176/8-18 від 06.07.2018 визнано недійсною та видано нову уточнюючу довідку за №40/8-19 від 09.01.2019 для перерахунку пенсії з меншим розміром грошового забезпечення - 7912,08 грн., в якій переглянуто посадовий оклад із 2800 грн. до 2600 грн. та розмір премії із 92,82% до 6,06%. В результаті перерахунку пенсії пенсійна виплата з 01.01.2016 зменшилась за раніше отримуваний розмір на 5955,03 грн. За період з 01.01.2018 по 31.03.2019 з вини Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області безпідставно надміру виплачено кошти в сумі 89325,45 грн. більше належних. Вказує, що з 01 січня поточного року пенсійна справа приведена до норм чинного законодавства, переглянуто розмір пенсії відповідно до нової довідки, внаслідок чого в подальшому до січня 2020 року розмір пенсії становитиме 7653,14 грн. та прийнято рішення про стягнення переплати пенсії. Залишок нестягнутої суми переплати становить 87445,44 грн., яка буде стягуватись в подальшому у розмірі 20% до повного погашення. Позивачу роз'яснено, що всі претензії щодо зменшення розміру пенсії і утримання виплачених надміру сум коштів необхідно вирішувати з Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області (а.с.17-20).
Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №48 від 20.03.2019 протиправним, а кошти такими, що підлягають поверненню, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Згідно зі статтею 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, визначено Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 21.03.2003 №6-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.05.2003 за № 374/7695 (надалі також - Порядок №6-4).
Пунктом 3 Порядку №6-4 визначено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.
Таким чином, законодавець встановив наступні підстави для відрахування виплаченої надміру суми пенсії на підставі рішення пенсійного органу: зловживання з боку пенсіонера; подання страхувальником недостовірних даних.
Відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно статті 106 Закону України «Про пенсійне забезпечення» посадові особи суб'єктів солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування, винні в порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Аналізуючи вищенаведені правові норми суд зазначає, що на пенсіонера може бути покладений обов'язок про повернення надміру виплаченої пенсії лише у випадку встановлення і доведення об'єктивними даними зловживань з його боку, тобто наявність об'єктивно встановленої вини в наданні недостовірних даних та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у разі призначення її на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. Відповідальність за правильність та достовірність документів, що подаються для призначення пенсій, в тому числі відомостей про розмір грошового забезпечення покладено на роботодавця (страхувальника). Якщо порушення пенсійного законодавства допустила установа (підприємство, організація), то позивач в свою чергу не повинен нести відповідальність за надання до управління Пенсійного фонду відомостей за достовірність яких відповідає саме ця установа.
В межах розгляду цієї справи суд не встановив зловживань з боку ОСОБА_1 щодо отримання пенсії у збільшеному розмірі. В оскаржуваному рішенні відповідач зазначив, що причина виникнення переплат є вина організації, яка видала фіктивний документ.
Оскільки статтею 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено вичерпний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсій, а відповідачем жодного доказу встановлення вини позивача щодо вчинення певного зловживання або подання недостовірних відомостей суду не надано, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.03.2019 №48 про стягнення з позивача суми пенсії, виплаченої надміру, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Окрім цього, у зв'язку з прийняттям протиправного рішення пенсійним органом, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача повернути ОСОБА_1 кошти, утриманні з його пенсії починаючи з 01.04.2019 на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.03.2019 №48.
За таких обставин, заявлені позивачем позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 768,40 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.03.2019 №48 про стягнення з ОСОБА_1 суми пенсії, виплаченої надміру.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повернути ОСОБА_1 кошти, утримані з його пенсії починаючи з 01.04.2019 на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.03.2019 №48.
Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.06.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.С.Стрільців 15, м.Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.