Ухвала від 16.08.2019 по справі 300/1697/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відкриття провадження

"16" серпня 2019 р. справа № 300/1697/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ),

до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018),

про визнання дій протиправними щодо зменшення при перерахунку пенсії до 50-ти відсотків розміру доплат, передбачених законодавством для учасників бойових дій, та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 100 відсотків таких доплат, а саме: підвищення пенсії в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40,00 гривень, а також зобов'язання здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2018, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 13.08.2019 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач) про визнання дій протиправними щодо зменшення при перерахунку пенсії до 50-ти відсотків розміру доплат, передбачених законодавством для учасників бойових дій, та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 100 відсотків таких доплат, а саме: підвищення пенсії в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40,00 гривень, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2018.

Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним адміністративним позовом є протиправні, на переконання позивача, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, у зв'язку з чим безпідставно зменшено до 50-ти відсотків розміру доплат до пенсії позивача, передбачених законодавством для учасників бойових дій. Вважає, що так як додаткова складова/доплата до пенсії учасникам бойових дій встановлена законом то її розмір повинен становити 100 відсотків відповідної суми таких доплат, враховуючи підвищення пенсії в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40,00 гривень, і як наслідок виплачуватися у такому розмірі, починаючи з 01.01.2018.

Позивач є особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України).

Позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, подано з дотриманням правил підсудності та в строк, установлений законом.

Інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України немає.

Справа підсудна Івано-Франківському окружному адміністративному суду.

Справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Одночасно із поданням адміністративного позову, ОСОБА_1 13.08.2019 подав заяву, в якій просив суд звернутись із поданням до Верховного Суду про розгляд Верховним Судом як судом першої інстанції адміністративної справи №300/1697/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо зменшення при перерахунку пенсії до 50-ти відсотків розміру доплат, передбачених законодавством для учасників бойових дій, та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 100 відсотків таких доплат, а саме: підвищення пенсії в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40,00 гривень, а також зобов'язання здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2018.

Мотивуючи вказану заяву, позивач зазначив про значну кількість справ, що перебувають у провадження Івано-Франківського окружного адміністративного суду, зокрема, за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та інші, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень, спір у яких виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права та у яких позивачами заявлені аналогічні вимоги. На думку позивача, дані справи містять всі ознаки типової справи, що передбачені пунктом 21 частини 1 статті 4 КАС України, а значна їх кількість у суді визначає доцільність ухвалення зразкового рішення для формування єдиної судової практики вирішення такої категорії справ.

Розглянувши вказану заяву ОСОБА_1 , дослідивши наведені у ній доводи, суддя вважає за необхідне відмітити наступне.

Так, згідно вимог частини 10 статті 29 КАС України передача справи на вирішення Верховного Суду як зразкової справи здійснюється відповідно до вимог статті 290 цього Кодексу.

Приписами частини 1 статті 290 КАС України визначено, що якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.

Суддя зазначає, що позивач, обґрунтовуючи вказану заяву посилається на значну кількість типових справ, які перебувають у провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду, при цьому останнім не подано жодного доказу на підтвердження таких обставин.

Разом з тим, значна кількість типових справ, про яку вказує позивач, на переконання судді, не є тією кількістю, яка в розумінні частини 1 статті 290 КАС України, визначає доцільність ухвалення зразкового рішення.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 13.08.2019 щодо звернення в порядку частини 10 статті 29, статті 290 КАС України з поданням до Верховного Суду для розгляду справи №300/1697/19, як судом першої інстанції.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 171, 248, 260, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо зменшення при перерахунку пенсії до 50-ти відсотків розміру доплат, передбачених законодавством для учасників бойових дій, та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 100 відсотків таких доплат, а саме: підвищення пенсії в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40,00 гривень, а також зобов'язання здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2018.

2. Відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 13.08.2019 щодо звернення в порядку частини 10 статті 29, статті 290 КАС України з поданням до Верховного Суду для розгляду справи №300/1697/19, як судом першої інстанції.

3. Розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

4. Встановити відповідачу з дня вручення цієї ухвали п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і подання всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Зобов'язати відповідача надіслати (надати) іншим учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

5. Витребувати у ОСОБА_1 засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії наступних письмових доказів:

5.1. усіх заповнених сторінок паспорта громадянина України.

5.2. довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.

6. Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, окрім відзиву на позовну заяву, засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії наступних письмових доказів:

6.1. всіх документів, які стали підставою для призначення ОСОБА_1 22.09.1989 пенсії (в тому числі щодо обчислення розміру процентної складової розміру доплат позивача, передбачених законодавством для учасників бойових дій, надаючи відповідну довідку).

6.2. всіх документів (протоколи, рішення тощо), на підставі яких ОСОБА_1 з 22.09.1989 по 01.08.2019 здійснено перерахунок пенсії.

7. Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, окрім відзиву на позовну заяву, письмове пояснення на обґрунтування наступних обставин:

7.1. які станом на 01.01.2018 доплати передбачені законодавством для учасників бойових дій включені в склад (розмір) пенсії ОСОБА_1 .?

7.2. в яких розмірах (окремо у гривневому значенні і відсотковому складі) нараховано та виплачується ОСОБА_1 такі види доплат до пенсії, як підвищення пенсії учаснику бойових дій та цільова грошова допомога на прожиття учаснику бойових дій станом на 01.12.2017, 01.01.2018, 01.03.2018, 01.01.2019 та 01.08.2019?

7.3. які підстави зменшення з 01.01.2018 ОСОБА_1 процентної складової розміру доплат позивача, передбачених законодавством для учасників бойових дій з 100% до 50%, із зазначенням конкретної дати, нормативно-правового акту, рішення (протоколу тощо) відповідача, які слугували причиною цього (в тому числі надаючи письмові документи про такі обставини)?

7.4. інформацію про включення спірних розмірів підвищень до виплат, з яких управління проводить розрахунок суми підвищення пенсії, яке з 01.01.2018 виплачується в розмірі 50-ти відсотків.

7.5. розрахунок пенсії із відображенням арифметичних дій по визначенню розміру пенсії ОСОБА_1 після перерахунку пенсії відповідно до Постанови №103 станом на 01.01.2018 із поясненнями щодо врахованого розміру доплат, передбачених законодавством для учасників бойових дій під час розрахунку пенсії і фактичного їх розміру після розрахунку.

8. Витребувані вказані вище письмові докази (документи) подати позивачу і відповідачу до суду в термін до 30 серпня 2019 року.

9. Повідомити учасникам справи, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

10. Повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про можливість отримання копії позовної заяви разом з доданими документами безпосередньо в Івано-Франківському окружному адміністративному суді.

11. Інформацію по даній справі учасники справи можуть отримати за веб-адресою: http://adm.if.court.gov.ua/sud0970/.

12. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини 1 статті 294 КАС України.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.