Постанова від 15.08.2019 по справі 158/2256/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 серпня 2019 року

Київ

справа №158/2256/16-а

адміністративне провадження №К/9901/34932/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Ківерцівського районного суду Волинської області від 29 листопада 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Рожищенського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

В листопаді 2016 року позивач звернулася до суду з адміністративним позово, в якому просила визнати протиправними дії Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо утримання з її пенсії суми індексації за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року та припинення подальшої її індексації наростаючим підсумком; зобов'язати Рожищенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області повернути їй незаконно утриману за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року включно частину пенсії у вигляді її індексації в сумі 4107 грн. 23 коп. та відновити індексацію пенсії наростаючим підсумком, враховуючи базовим місяцем серпень 2011 року, відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року.

Постановою Ківерцівського районного суду Волинської області від 29 листопада 2016 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2017 року, в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, позивач подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.

Касаційну скаргу обгрунтовано тим, що після постанови Ківерцівського районного суду Волинської області від 19 липня 2016 року відповідачем припинено нарахування індексації за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року та припинено подальшу її індексацію наростаючим підсумком. Вказує, що перерахування на підставі рішення суду, яке за наслідком призвело до збільшення розміру пенсії є відновленням права позивача, через її невірне обчислення, а тому не може слугувати для зміни місяця індексації.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 лютого 2017 року відкрито касаційне провадження.

Справу передано до Верховного Суду.

Заперечення та відзиву не надходило.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рожищенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію по віку як державний службовець з 04.08.2011.

Постановою Ківерцівського районного суду Волинської області від 19 липня 2016 року, яка набрала законної сили 02 серпня 2016 року, по справі № 158/849/15-а зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Ківерцівському районі Волинської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 07 листопада 2014 року у розмірі 90 % з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, згідно з довідками про заробітну плату, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та сплачено грошові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на і загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

На виконання судового рішення відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу» з 07 листопада 2014 року з урахуванням п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, в результаті чого сума пенсії до виплати склала 3712, грн. 41 коп., без врахування індексації.

Позивач 16 серпня 2016 року звернулася до Рожищенського управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про нарахування та виплату їй незаконно утриманої суми індексації.

Листом від 14 вересня 2016 року № 3526/02-29 Рожищенським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Волинської області повідомлено ОСОБА_1 , що на підставі рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 19 липня 2016 року їй проведено перерахунок пенсії, в результаті чого розмір останньої склав за листопад 2014 року 3712 грн. 41 коп., що є більшим ніж сума індексації за вказаний місяць. З урахуванням того, що розмір підвищення пенсії перевищив її розмір до перерахунку та суму індексації, індексація не нараховується.

Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що внаслідок збільшення пенсії позивача, нарахування індексації припиняється.

Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За змістом статті 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Згідно статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).Відповідно до пункту 5 Порядку сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії» в розумінні пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивачки в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Перерахунок пенсії з урахуванням спірних складових є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.

Отже, базовий місяць внаслідок перерахунку на підставі постанови Ківерцівського районного суду Волинської області від 19 липня 2016 року не повинен змінюватися.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 7 березня 2018 року у справі № 727/5413/17, від 4 травня 2018 року у справі № 688/213/17, від 26 червня 2018 року у справі № 497/4/17.

Проте позивач зазначає, що з її пенсії утримано суми індексації за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року та просить повернути протиправно утриману за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року включно частину пенсії у вигляді її індексації в сумі 4107 грн. 23 коп.

В матеріалах справи відсутні відповідні докази про нарахування чи утримання індексації з пенсії позивача, відтак суд не може ухвалити рішення в цій частині.

Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що судові рішення підлягають скасуванню із направленням на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 353 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо: суд не дослідив зібрані у справі докази.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Ківерцівського районного суду Волинської області від 29 листопада 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2017 року скасувати.

Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий А.Ю. Бучик

Судді Л.Л. Мороз

А.І. Рибачук