Постанова від 15.08.2019 по справі 405/19/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 серпня 2019 року

Київ

справа №405/19/17

адміністративне провадження №К/9901/17544/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Гімона М.М., Олефіренко Н.А., Чумака С.Ю. від 22 червня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

У січні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні обрахунку пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати та зобов'язання здійснити обчислення та виплату пенсії з 01.02.2008 року, виходячи з 80% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії (у тому числі премії та інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань) і сум індексації.

Постановою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 04 травня 2017 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправною відмову відповідача щодо включення щомісячної надбавки за вислугу років, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення з дня призначення пенсії позивачу.

Зобов'язано відповідача здійснити донарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.02.2008 року (з дня іі перерахунку) виходячи з 80 % від суми заробітної плати згідно даних, зазначених в графі «інші виплати» відповідно до довідок про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за № 143/11-28-05-31 та № 145/11-28-05-31 від 07.12.2016 року з урахуванням сум заробітної плати, які не увійшли до розміру пенсії при її обчисленні, а саме: щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від посадового окладу, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з урахуванням виплачених сум.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 04 травня 2017 року по справі № 405/19/17 скасовано.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення.

Зобов'язано Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.12.2016 року виходячи з 80 % від суми заробітної плати з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати зазначених у довідці № 143/11-28-05-31 від 07.12.2016 року, з урахуванням виплачених сум пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення та залишити в силі постанову суду апеляційної інстанції.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що перерахунок пенсії повинен проводитися з дати призначення пенсії, оскільки суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Крім того, зазначає, що суд апеляційної інстанцій не вірно виходили з того, що правові підстави для коригування виплат, які включаються до складу заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, відсутні. Вважає, що розмір премії повинен враховуватися 1932,56 грн., а не 1333,08 грн., як вказано судом апеляційної інстанції.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13 липня 2017 року відкрито касаційне провадження.

Справу передано до Верховного Суду.

Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кропивницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області, де з 04.08.2003 року отримує пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати.

З 01 лютого 2008 року позивачу було проведено перерахунок пенсії, на підставі довідки №34/к/05-029 виданої Державною податковою інспекцією у Кіровоградській області 21 січня 2009 року, відповідно до якої заробітна плата по займаній посаді, з якої позивачу призначено пенсію, становить 3631,15 грн., в тому числі: посадовий оклад - 1167,00 грн., надбавка за ранг - 120,00 грн., надбавка за вислугу років - 257,40 грн., надбавка за виконання особливо важливої роботи - 753,67 грн., премія - 1333,08 грн.

15 грудня 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, на підставі довідок № 143/11-28-05-31 та № 145/11-28-05-31 від 07.12.2016 року, виданих Державною фінансовою інспекцією в Кіровоградській області, до якої було включено такі складові заробітної плати як матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, що отримувались позивачем перед звільненням.

Рішенням Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 182366 від 15 грудня 2016 року було відмовлено у перерахунку пенсії (а.с. 12). Підставою для відмови в перерахунку пенсії став висновок пенсійного органу про те, що на час звернення заявника із заявою про перерахунок пенсії не передбачено порядку перерахунку пенсій державним службовцям.

Не погоджуючись із рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Крім того зазначено, що в даному випадку позивач має право на перерахунок пенсії починаючи з 01.02.2008 року - з дати виникнення права на перерахунок.

Скасовуючи та постановляючи нове рішення, апеляційний суд виходив з того, що розмірі премії для перерахунку пенсії має включатися той, який фактично отримувала позивач, а не особа, яка працює на відповідній посаді на час отримання довідки. Також перерахунок пенсії повинен здійснюватись з урахуванням строків, встановлених ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не з дати призначення.

Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 % відсотків заробітної плати.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавка за особливі умови проходження державної служби та премії до державних і професійних свят, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, згідно довідки Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області № 143/11-28-05-31 від 07.12.2016 позивач отримувала матеріальну допомогу та індексацію за останні 24 місяці роботи до звільнення (у 2001-2003 роках), а на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески.

Стосовно строку перерахунку пенсії, колегія суддів зазначає наступне.

Приписами частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 передбачено, що перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно..

Дані про виплачену позивачу допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексацію заробітної плати відповідач отримав лише після подання позивачем 15.12.2016 до Управління ПФУ довідки від 07.12.2016 №143/11-28-05-31 про складові заробітної плати разом із заявою про перерахунок пенсії. Отже, судом апеляційної інстанції вірно встановлено, що перерахунок пенсії позивача з урахуванням зазначених виплат повинен бути здійснений з 01 грудня 2016 року.

Стосовно розміру премії, колегія суддів зазначає наступне.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідачем проведено перевірку обґрунтованості видачі документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії, складеного за результатами перевірки достовірності довідок № 143/11-28-05-31 та № 145/11-28-05-31 від 07.12.2016, про що складено Акт № 190 від 10.02.2017.

З висновку Акту № 190 від 10.02.2017 вбачається, що зазначені в довідці № 145/11-28-05-31 від 07.12.2016 показники, а саме «премія» та «інші виплати» не відповідають нарахуванню, які були здійснені по відповідній посаді у 2008 році згідно з розрахунковими листати.

Отже, дані щодо премії у вказаній довідці не підтверджені належними первинними документами, тому, враховуючи таку невідпорність, суд приходить до висновку, що довідка № 145/11-28-05-31 від 07.12.2016 не може бути врахована при перерахунку пенсії.

Разом з тим, з Акту № 190 від 10.02.2017 вбачається, що довідка № 143/11-28-05-31 від 07.12.2016 відповідає наданим на перевірку документам. Оскільки довідка № 143/11-28-05-31 містить такі складові заробітної плати як матеріальної допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексації заробітної плати, індексація, то саме на підставі даної довідки й повинен бути здійснений перерахунок пенсії позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року - без змін.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий А.Ю. Бучик

Судді Л.Л. Мороз

А.І. Рибачук