Постанова від 15.08.2019 по справі 821/256/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 серпня 2019 року

Київ

справа №821/256/17

адміністративне провадження №К/9901/15753/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду в складі судді Кузьменко Н.А. від 14.03.2017р. та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Запорожана Д.В., Романішина В.Л., Шляхтицького О.І. від 19.04.2017р. у справі за позовом ОСОБА_1 до голови ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Прокудіна Олександра Сергійовича, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -

УСТАНОВИВ:

13 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Голови ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Прокудіна Олександра Сергійовича (відповідач), третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - ГУ ПФУ в Херсонській області) з позовними вимогами про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме:

- визнати протиправними дії голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Прокудіна О.С. щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління ПФУ в Херсонській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за інформаційним запитом ОСОБА_1 від 19 січня 2017 року;

- зобов'язати голову ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Прокудіна О.С. виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 , з повною реальною інформацією згідно постанови КМ України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700 грн; підвищення окладу 15% - 405 грн; оклад за спеціальне звання - 2000 грн; відсоткова надбавка за вислугу років 40% - 2042 грн; надбавки: надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3573,50 грн; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50% - 1552,50 грн; премія 36,7% - 4504,20 грн. Разом 16777,20 грн з 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Прокудіна О.С. щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління ПФУ в Херсонській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за інформаційним запитом ОСОБА_1 від 19 січня 2017 року.

Зобов'язано голову ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Прокудіна О . С . виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 з повною реальною інформацією згідно постанови КМ України від 11.11.2015 року №988.

В решті позову відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року скасовано. Прийнято нову постанову. В задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову та ухвалити в цій частині нове, яким позов задовольнити.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером МВС України, та отримує пенсію за вислугою років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що пенсіонери МВС прирівняні до поліцейських, тому грошове забезпечення поліцейських поширюється на грошове забезпечення пенсіонерів ОВС, проте ліквідаційною комісією УМВС відмовлено у видачі та направленні довідки. Також вказує щодо розміру складових грошового забезпечення, просить зазначити їх в такому розмірі, з якого призначалася пенсія позивача.

В запереченнях на касаційну скаргу відповідачі просять залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12 травня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.

Справу передано до Верховного Суду.

Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС, вислуга років в день звільнення якого складає 22 роки 6 місяців 23 дні.

19.01.2017 ОСОБА_1 звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області Прокудіна О.С. із заявою про надання нової довідки з повною реальною інформацією про розмір грошового забезпечення з урахуванням вимог статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988.

Листом від 30.01.2017 № 19/ч-1 відповідач відмовив ОСОБА_1 у наданні такої довідки, мотивуючи тим, що Порядок перерахунку пенсій, затверджений постановою КМУ від 13.02.2008. № 45, передбачає направлення таких довідок безпосередньо до пенсійних органів у порядку, встановленому вказаною постановою, яка, в свою чергу, не передбачає видачу таких довідок безпосередньо особам, відтак у відповідача відсутні підстави для видачі спірної довідки ОСОБА_1 .

Не погоджуючись з отриманою відмовою відповідача, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Міністерство внутрішніх справ України листом «Про перерахунок пенсій» №1461/05/22-2017 від 03 лютого 2017 року на адресу Пенсійного фонду України направило повідомлення про підстави перерахунку пенсій. Відтак УМВС України в Херсонській області допустило протиправну бездіяльність, яка полягала у невиготовленні довідки про розмір грошового забезпечення та ненаправлення її до ГУ ПФУ в Херсонській області для подальшого перерахунку пенсії позивача.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що відповідач не зобов'язаний видавати за відповідною заявою довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а відтак відмова у її видачі, з урахуванням положень Порядку №45 та ст. 19 Конституції України, не може трактуватись як протиправна.

Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Крім того, станом на момент винесення постанови суду першої інстанції листом № 1461/05/22-2017 від 03.02.2017 МВС України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку.

Отже, колегія суддів вважає протиправною відмову ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області щодо надання позивачу довідки про грошове забезпечення як пенсіонера МВС з 01.01.2016 року, а тому вважає, позов у вказаній частині підлягає задоволенню.

Щодо складових, які позивач просить включити до довідки про склад грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% - 3573,50 грн; надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50% - 1552,50 грн; премії 36,7% - 4504,20 грн., колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що у довідку для перерахунку пенсії на підставі постанови № 988 включаються надбавки та премії, які фактично виплачувалися поліцейським за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії.

При розгляді касаційної скарги, судом також враховані висновки рішення Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій справі № Пз/9901/1/18, яке набрало законної сили.

Суд враховує, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

Наведеними вище положеннями частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що перерахунок пенсій особам, які отримують пенсії за цим Законом, провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.

Положення абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45 щодо врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00).

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність права у позивача на отриманні відповідної довідки, яка повинна бути виготовлена та направлена до Головного управління ПФУ в Херсонській області у відповідності до постанови КМ України від 11.11.2015 року №988.

Відповідно до ст.. 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

Отже, постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню із залишенням в силі постанови суду першої інстанції за виключенням в резолютивній частині «слів з повною та реальною інформацією».

Керуючись ст.ст. 345, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року скасувати.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року змінити, виключивши з резолютивної частини слова «з повною реальною інформацією».

В решті постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року залишити в силі.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає

Головуючий А.Ю. Бучик

Судді Л.Л. Мороз

А.І. Рибачук