Ухвала від 15.08.2019 по справі 826/7716/17

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/7716/17

УХВАЛА

про залишення апеляційної скарги без руху

15 серпня 2019 року м. Київ

Суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Ганечко О.М., перевіривши апеляційну скаргу та додані до неї матеріали ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.01.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , про визнання незаконною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України № 300 від 26.04.2017,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.01.2019 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про визнання незаконною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України № 300 від 26.04.2017 відмовлено.

На зазначене рішення Окружного адміністративного суду м. Києва, третьою особою подано апеляційну скаргу.

Перевіривши вказану апеляційну скаргу, вважаю, що вона не може бути прийнята до провадження та підлягає залишенню без руху, оскільки, не відповідає визначним вимогам КАС України, з огляду на таке.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 296 КАС України, апеляційна скарга подається у письмовій формі.

Згідно ч. 1 ст. 10 Конституції України, державною мовою в Україні є українська мова.

Приписами ч. 1 ст. 15 КАС України, визначено, що судочинство і діловодство в адміністративних судах провадиться державною мовою.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14.12.1999 у справі № 10-рп/99, українська мова як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина 5 статті 10 Конституції України).

Учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, проте процесуальні документи мають бути подані лише державною мовою.

Отже, згідно положень законодавства, позовну заяву/апеляційну скаргу має бути викладено у письмовій формі українською мовою.

З матеріалів апеляційної скарги ОСОБА_1 вбачається, що її викладено іншою мовою, яка не є в Україні державною.

Крім того, в апеляційній скарзі вказано на те, що апелянт вважає залишення скарги без руху з підстав її складання російською мовою, є звуженням її прав та порушує норми міжнародного законодавства.

Проте, слід наголосити на тому, що це не є звуженням прав скаржника, оскільки крім послуг перекладача, на законодавчому рівні закріплені також державні гарантії щодо надання безоплатної правової допомоги.

Загалом, прийнятним вважається встановлення в національному законодавстві процесуальних обмежень та вимог з метою належного здійснення правосуддя. Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням процесуальним законодавством певних вимог до документів, які подаються до суду, задля забезпечення їх належного розгляду та приведенню до певних стандартів, які дозволяють судочинству без невиправданих зволікань розглядати спори.

Слід зазначити, що, у разі, якщо скаржник не володіє українською мовою, соціально незахищеним верствам населення Законом України «Про безоплатну правову допомогу», гарантовано державою надання відповідних правових послуг за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел. Для реалізації своїх прав особа має звернутися по правову допомогу до відповідного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Так, зі змісту п. 3 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», вбачається, що безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг, як складення документів процесуального характеру.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 298 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 296 КАС України, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу, тому суддя, встановивши, що апеляційну скаргу подано без додержання вимог, встановлених КАС України, постановляє ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху, у якій зазначаються недоліки апеляційної скарги, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Таким чином, вищевказані обставини перешкоджають прийняттю апеляційної скарги до провадження суду апеляційної інстанції, у відповідності зі ст. 298 КАС України, апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, а апелянту надається строк для усунення недоліків.

Керуючись ст. ст. 169, 296, 298, 325, 328 КАС України,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.01.2019 - залишити без руху.

Встановити апелянту десятиденний строк з дня вручення даної ухвали протягом якого мають бути усунуті недоліки апеляційної скарги.

Попередити про те, що в разі невиконання вимог суду до строку, встановленого судом, апеляційна скарга буде повернута апелянту.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Ганечко