Справа № 620/888/19 Суддя (судді) суду 1-ї інстанції:
Скалозуб Ю.О.
Іменем України
14 серпня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Сорочка Є.О.,
суддів Ісаєнко Ю.А.,
Федотова І.В.,
за участю секретаря с/з Грисюк Г.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 травня 2019 року, що прийняте у місті Києві, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив / просила:
- визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку з 01.01.2019 пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області провести перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 01.01.2019 виходячи з 78% грошового забезпечення.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 травня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивач в апеляційній скарзі просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким позов задовольнити, оскільки вважає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що відповідач неправомірно зменшив розмір пенсії до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу просить відмовити у її задоволенні, посилаючись на необґрунтованість доводів скаржника.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача, як пенсіонер, якому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Згідно з пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 , виданим 27.02.1997 Чернігівським обласним військовим комісаріатом, та розрахунком Чернігівського обласного військового комісаріату, позивачу з 01.04.2005 була призначена пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) в розмірі 78 % грошового утримання.
При досягнення 50 років, позивач перейшов на інший вид пенсії - відповідно до Закону України «Про державну службу», що не заперечується сторонами.
У подальшому 27.12.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, на підставі якої з 10.01.2019 ОСОБА_1 призначена відповідна пенсія.
З огляду на те, що з 2019 року пенсія позивача складає не 78%, як це було з 2005 року, а 68% грошового забезпечення, а відповідач відмовив у перерахунку, виходячи з 78% грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з позовом, що розглядається у даній справі.
Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні дійшов висновків про те, що на момент призначення пенсії позивачу в 2019 році, стаття 13 Закону № 2262-ХІІ не передбачала 10-процентне збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б встановлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, а тому правових підстав для нарахування наведеної 10-процентної доплати для зазначених військовослужбовців немає.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції при прийнятті цієї постанови виходить з такого.
За змістом пунктів «а», «в» частини першої статті 13 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час першого призначення позивачу пенсії за Законом № 2262-XII у 2005 році) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 4 квітня 2006 року № 3591-IV (далі - Закон № 3591-IV) (набрав чинності 29.04.2006) внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-XII, згідно яких не передбачено збільшення пенсії за вислугу років (на 5 та 10 процентів відповідних сум грошового забезпечення) учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби.
Зокрема вказаним Законом № 3591-IV пункт «в» частини першої статті 13 Закону № 2262-XII, яким і передбачалося підвищення пенсії позивачу на 10 %, викладено у новій редакції:
«в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43)"».
Таким чином, із набуттям чинності Законом № 3591-IV, пунктом 9 якого були внесені зміни, згідно з якими нова редакція підпункту «в» статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазначену 10-процентну доплату не передбачала.
Вказані положення Конституційним Судом України неконституційними не визнавались.
Таким чином, станом на час звернення позивача про повторне призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ у 2018 році (згідно заяви від 27.12.2018), редакція статті 13 Закону № 2262-XII не передбачала 10-процентне збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б встановлювала таке підвищення пенсії, в чинному законодавстві України відсутня.
З огляду на викладене, колегія суддів не вбачає порушень при призначенні позивачу у 2019 році пенсії за вислугу років за Законом № 2262-XII, який складає 68 % розміру відповідних сум грошового забезпечення (50 % за вислугу 20 років + 18 % - по 3% за кожен рік вислуги понад 20 років (6 років)).
Подібну позицію щодо зміни редакції пункту «в» частини першої статті 13 Закону № 2262-XII висловлював Верховний Суд України у своїх постановах від 18 червня 2014 року у справі №21-38а14 та від 08 липня 2014 року у справі №21-277а14, в ухвалі Верховного Суду України від 11 січня 2016 року у справі № 2а-3498/11.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Від наведених висновків Верховного Суду України Велика Палата Верховного Суду не відступала.
При цьому, колегія суддів наголошує на тому, що позивач помилково визначає суть спірних правовідносин як таких, що пов'язані із перерахунком пенсії, оскільки у даному випадку відсотковий розмір пенсії визначено при її призначенні у 2019 році.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Суд апеляційної інстанції наголошує, що чинне законодавство не передбачає збереження відсоткового розміру пенсії при її повторному призначені після переведення на інший вид пенсії за іншим законом.
Після реалізації позивачем права на вибір виду пенсії у 2018 році, норми чинного законодавства не звузили та не скасували його існуючих на той час прав щодо відсоткового розміру пенсії, а тому підстави для застосування до спірних правовідносин статті 22 Конституції України відсутні.
Помилковим також є посилання в апеляційній скарзі на рішення Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18 від 04 лютого 2019 року, у якій мають місце правовідносини з перерахунком пенсії з 1 січня 2018 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Водночас, у справі, що розглядається має місце призначення пенсії у 2019 році, а не її перерахунок у 2018 році. Окрім того, рішення у вказаній зразковій справі наразі не набрало законної сили.
Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне рішення про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні фактичних обставин та норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення встановлені статтею 315 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 34, 243, 311, 316, 321, 325, 328, 329, 331 КАС, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 травня 2019 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду. В інших випадках постанова не підлягає касаційному оскарженню.
Суддя-доповідач Є.О. Сорочко
Суддя Ю.А. Ісаєнко
Суддя І.В. Федотов