Справа № 580/340/19 Суддя (судді) першої інстанції: В.В. Гаращенко
13 серпня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді: Собківа Я.М.,
суддів: Ганечко О.М., Костюк Л.О.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Черкаської міської ради, Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Черкаської міської ради, Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, в якому просив суд:
- визнати протиправним рішення комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій, щодо відмови відповідно до абзацу 6 пункту 7, підпункту 3 пункту 12 «Положення про призначення житлових субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 при нарахуванні житлової субсидії на опалювальний період 2018-2019 років;
- визнати протиправною бездіяльність комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій щодо не врахування складних життєвих обставини родини ОСОБА_1 ;
- скасувати рішення комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій від 04.01.2019 року, та щодо включення при нарахуванні житлової субсидії на опалювальний період 2018-2019 років в розрахунок сукупного доходу домогосподарства ОСОБА_1 дохід його дружини ОСОБА_2 у розмірі трьох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб;
- зобов'язати комісію виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій включити в розрахунок сукупного доходу домогосподарства дохід його дружини - ОСОБА_2 у розмірі одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб з подальшим призначенням ОСОБА_1 щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2018-2019 років.
- зобов'язати комісію виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій повторно розглянути звернення ОСОБА_1 до даної Комісії від 01.10.2018 року, 03.10.2018 року та 01.11.2018 року;
- зобов'язати комісію виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій зобов'язати комісію виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій відповідно до абзацу 6 пункту 7, підпункту 3 пункту 12 «Положення про призначення житлових субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 ухвалити рішення про включення в розрахунок сукупного доходу домогосподарства ОСОБА_1 , враховучи наявні складні життєві обставини, дохід його дружини - ОСОБА_2 у розмірі одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб з подальшим обчисленням і призначенням ОСОБА_1 щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2018-2019 років з 01.10.2018 та наданням інформації про її призначення до управителів, надавачів, а також виконавців комунальних послуг;
- визнати протиправною бездіяльність департаменту соціального захисту Черкаської міської ради щодо відмови відповідно до Конституції України, статті 22 Закону України «Про міліцію» поновити ОСОБА_1 пільги у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільнених зі служби за хворобою;
- зобов'язати департамент соціального захисту Черкаської міської ради поновити ОСОБА_1 пільги у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільнених зі служби за хворобою з дня його звернення безпосередньо до Департаменту соціального захисту Черкаської міської ради про її поновлення, а саме з 16.11.2018 року;
- зобов'язати департамент соціального захисту Черкаської міської ради внести інформацію про поновлення пільги ОСОБА_1 у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільнених зі служби за хворобою до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги;
- зобов'язати департамент соціального захисту Черкаської міської ради інформацію про поновлення ОСОБА_1 пільги у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг довести до відома управителів, надавачів, а також виконавців комунальних послуг з подальшим проведенням перерахунку оплати житлово-комунальних послуг з 16.11.2018 року;
- стягнути з виконавчого комітету Черкаської міської ради, як відповідального за дії та бездіяльність створеної ним Комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій, а також з департаменту соціального захисту Черкаської міської ради на користь ОСОБА_1 кошти в сумі 1650 гривень, як компенсацію за моральну шкоду, яка полягає у нанесених моральних та душевних стражданнях, що заподіяні протиправними діями суб'єктів владних повноважень.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним рішення комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 04061547) по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій, щодо відмови відповідно до абзацу 6 пункту 7, підпункту 3 пункту 12 «Положення про призначення житлових субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 №848 при нарахуванні житлової субсидії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на опалювальний період 2018-2019 років.
Визнано протиправною бездіяльність комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 04061547) по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій щодо не врахування складних життєвих обставини родини ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Скасовано рішення комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій від 04.01.2019 року, та щодо включення при нарахуванні житлової субсидії на опалювальний період 2018-2019 років в розрахунок сукупного доходу домогосподарства ОСОБА_1 дохід його дружини ОСОБА_2 у розмірі трьох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб.
Зобов'язано комісію виконавчого комітету Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 04061547) по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 01.10.2018 року, 03.10.2018 року та 01.11.2018 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Визнано протиправною бездіяльність департаменту соціального захисту Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 37853109) щодо відмови поновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пільги у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільнених зі служби за хворобою.
Зобов'язано департамент соціального захисту Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 37853109) поновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пільги у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільненого зі служби за хворобою з 16.11.2018 року.
Зобов'язано департамент соціального захисту Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 37853109) внести інформацію про поновлення пільги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільненого зі служби за хворобою до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись із вказаним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення не повно досліджено обставини, що мають значення для справи та не правильно застосовано норми матеріального права.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент звернення до суду) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З матеріалів даної справи убачається, що згідно наказу Головного управління МВС України в Черкаській області ОСОБА_1 звільнений з ОВС за п. 64 «Б» (через хворобу), проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у квартирі загальною площею 44,47 м2 разом із ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
01.10.2018 позивач звернувся до департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із заявою в якій просив Комісію призначити йому субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон 2018-2019 років.
03.10.2018 позивач звернувся до Комісії із заявою в якій уточнив своє звернення від 01.10.18 та просив враховуючи наявні складі життєві обставини у його сім'ї прийняти рішення, що при нарахування субсидії на опалювальний період 2018-2019 рокі, в розрахунок сукупного доходу домогосподарства включить дохід ОСОБА_2 у розмірі прожитвокого мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
01.11.2018 позивач звернувся до департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із заявою в якій просив долучити дану заяву до заяв від 01.10.2018, 03.10.2018 та зокрема, врахувати, що за ОСОБА_2 протягом двох місяців підряд перед зверненням за призначенням житлової субсидії, роботодавець сплатив ЄСВ у розмірі, не меншому ніж мінімальний.
16.11.2018 позивач звернувся до Департаменту соціальної політки Черкаської міської ради із заявою про повернення 50% пільги за оплату ЖКП до часу обрахування йому субсидії.
21.12.2018 департамент соціальної політики Черкаської міської ради листом №9096-2 відмовив у задоволенні вищевказної заяви позивача з посиланням на втрату чинності Закону України «Про міліцію» та не передбаченням такої пільги Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до витягу протоколу №2 від 04.01.2019 Комісією ухвалено: призначити житлову субсидію відповідно до абзацу 1 п. 7 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848та включити в дохід три розміри прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, відповідно до пп. 8 п.12 Положення; призначити житлову субсидію відповідно до абз. 16 п. 14 Положення без довідки про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб.
Вважаючи відмову в поверненні пільги та призначення субсидії з включенням середньомісячного доходу у розмірі трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Що стосується вимог позивача в частині призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій, згідно Положення про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 №848, колегія суддів зважає на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі - Положення).
Згідно абзацу першого пункту 2 Положення, право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до пункту 3 Положення, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад. У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.
У відповідності до абзаців першого-третього, шостого пункту 4 Положення, субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.
Соціальні норми житла та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами встановлюються Кабінетом Міністрів України.
В окремих випадках за рахунок коштів, передбачених для надання субсидій, виходячи з конкретних обставин субсидії можуть призначатися структурними підрозділами з питань соціального захисту населення непрацездатним особам, які проживають самі, на понаднормову площу житла за рішеннями районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або комісій, які ними утворюються. Рішення про призначення (непризначення) субсидій у таких випадках приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у такому приміщенні, працевлаштування таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів. Положення про комісії затверджують органи, які їх утворили.
Норми забезпечення населення скрапленим газом, твердим та рідким пічним побутовим паливом, згідно з якими призначаються субсидії, визначаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Водночас, нормами пункту 6 Положення встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:
1) опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків;
2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда);
3) у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
- за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
- нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
- ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за цих осіб).
4) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень;
5) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії;
7) у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря).
Так, зі змісту декларації ОСОБА_1 про доходи і витрати, осіб які звернулись з призначенням житлової субсидії судом, вбачається, що загальна площа житлового приміщення складає 44,47 м2, в якому проживає ОСОБА_2 та син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказані особи не мають транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації і з дати випуску яких минуло менше п'яти років. За даними особами відсутні також відомості щодо купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб майна, товарів або послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії. Доказів протилежного відповідачами як до суду першої так і до суду апеляційної інстанції надано не було.
Отже, у складі домогосподарства позивача є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії мають нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Не міститься також і доказів щодо наявності заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці та наявності простроченої понад на два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Крім того, заробітна плата дружини позивача ОСОБА_2 у липні, серпні, вересні 2018 року складала: 2019 грн. 30 коп., 1057 грн. 91 коп., 1981 грн. 20 коп., при тому, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 було встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 3723 грн. Дана обставина підтверджується наявною у справі довідкою Комунального закладу «Черкаська міська дитяча лікарня» Черкаської міської ради про доходи ОСОБА_2 .
Отже, як було вірно зазначено судом першої інстанції, Комунальним закладом «Черкаська міська дитяча лікарня» Черкаської міської ради було сплачено ЄСВ за ОСОБА_2 у порядку та розмірах встановлених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
У свою чергу, колегія суддів наголошує на тому, що за приписами пункту 5-1 Положення, виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть призначати субсидії, як виняток, у разі наявності умов, зазначених у пункті 5 цього Положення. Рішення про призначення (непризначення) субсидії в таких випадках приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Форма акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства затверджується Мінсоцполітики.
При цьому, у окремих випадках (пункти 4, 5-1, 6, 7 Положення) питання щодо призначення субсидії залежить від прийнятого відповідним суб'єктом (районною, районною у містах Києві і Севастополі державною адміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі їх створення) ради або утвореною ними комісією) рішення.
Як свідчать матеріали даної справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, після звернення позивача із заявою про призначення субсидії посадовою особою Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради було складено Акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №13821 від 13.12.2018, зі змісту якого вбачається, що ремонтні роботи у квартирі позивача проводились більше 15 років тому, меблі 80-90 років, умови проживання задовільні.
Проте, ані з оскаржуваного рішення комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій, ані з матеріалів справи неможливо встановити, що стало підставою не врахування комісією виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій відомостей Акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №13821 від 13.12.2018 і поданих позивачем документів та відмови позивачу у призначенні субсидії.
У зв'язку з цим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення даного позову в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 04061547) по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій, щодо відмови відповідно до абзацу 6 пункту 7, підпункту 3 пункту 12 «Положення про призначення житлових субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 №848 при нарахуванні житлової субсидії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на опалювальний період 2018-2019 років та щодо включення при нарахуванні житлової субсидії на опалювальний період 2018-2019 років в розрахунок сукупного доходу домогосподарства ОСОБА_1 дохід його дружини ОСОБА_2 у розмірі трьох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб, а також в частині визнання протиправною бездіяльність комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 04061547) по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій щодо не врахування складних життєвих обставини родини ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) і зобов'язання комісії повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 01.10.2018 року, 03.10.2018 року та 01.11.2018.
Аналогічну позицію у подібних правовідносинах висловив Верховний Суд у постанові від 10 липня 2019 року у справі № 161/17265/15-а.
Що стосується вимог позивача в частині поновлення йому пільги у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільнених зі служби за хворобою, колегія суддів зважає на наступне.
За приписами частин 4, 6 статті 22 Закону України «Про міліцію», в редакції чинній на час призначення позивачу спірної пільги, працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-ти процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
На підставі підпунктів «а» та «в» підпункт 1 пункту 68 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в статтю 22 Закону України «Про міліцію» внесено зміни: частину четверту доповнено словами «в межах норм, встановлених законодавством», а частину шосту доповнено словами «якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
Однак зміни, внесені підпунктом «в» підпункту 1 пункту 68 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008.
Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року в статтю 22 Закону України «Про міліцію» частини шосту та сьому викладено у такій редакції: «За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом. Пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року№76-VIII внесені зміни в Закон України «Про міліцію» і частина сьома статті 22 викладена у новій редакції, згідно якої пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою та шостою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до вказаного Закону від 28 грудня 2014 року Кабінетом Міністрів України 4 червня 2015 року прийнято постанову № 389, яка набрала чинності 1 липня 2015 року та якою затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Зазначеним Порядком визначено саме механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів (далі - пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами.
Відповідно до пункту 2 цього Порядку, дія останнього поширювалась на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законом України «Про міліцію».
Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 27 січня 2016 року до пункту 2 зазначеного Порядку було внесено зміни та слова «Про міліцію» (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби; діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні), виключено.
У зв'язку з набуттям чинності Законом України «Про Національну поліцію» з 7 листопада 2015 року втратив чинність Закон України «Про міліцію», відповідно до статті 22 якого позивач мав право на 50-ти процентну знижку по сплаті за користування житлом та комунальними послугами, за паливо.
Відповідно до абзаців 2 та 3 пункту 15 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
В свою чергу Закон України «Про Національну поліцію» не містить норм, які б передбачали пільги, компенсації і гарантії не тільки для колишніх міліціонерів, а й для тих, які виходять на пенсію після вступу цього закону в силу.
При цьому, Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII, яким внесено зміни в Закон України «Про міліцію», стосовно пільг неконституційним не визнавався.
Разом з тим, Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року №4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
Оскільки останнім в часі є саме Закон України «Про Національну поліцію» то пріоритетними в даному випадку є положення саме цього Закону.
Враховуючи те, що пільги на оплату житлово-комунальних послуг в Законі України «Про Національну поліцію» не передбачені, відсутні встановлені законом підстави для поновлення позивачу пільг, на які він мав право і якими користувався відповідно до статті 22 Закону України «Про міліцію».
Отже, відповідачі, зупиняючи застосування пільги позивачу, як пенсіонеру МВС України, у вигляді 50-ти процентної знижки на оплату житлово-комунальних послуг, діяли на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавством.
Аналогічну позицію у подібних правовідносинах висловив Верховний Суд у постановах від 12 червня 2019 року у справі № 465/1613/17; від 17 квітня 2018 року у справі № 243/4524/16-а та від 20 грудня 2018 року у справі № 227/1458/16-а.
Таким чином, проаналізувавши ці та всі інші доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони частково спростовують обставини дослідженні судом першої інстанції.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що часткове порушення норм матеріального і процесуального права призвели до помилкового вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції слід скасувати в частині задоволення позову та ухвалити в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В іншій частині рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 250, 308, 311, 313, 315, 317, 321, 325, 328, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради задовольнити частково.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року скасувати в частині задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність департаменту соціального захисту Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 37853109) щодо відмови поновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пільги у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільнених зі служби за хворобою; про зобов'язання Департаменту соціального захисту Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 37853109) поновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пільги у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільненого зі служби за хворобою з 16.11.2018 року; про зобов'язання Департаменту соціального захисту Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 37853109) внести інформацію про поновлення пільги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільненого зі служби за хворобою до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Ухвалити в цій частині нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність департаменту соціального захисту Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 37853109) щодо відмови поновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пільги у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільнених зі служби за хворобою; про зобов'язання Департаменту соціального захисту Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 37853109) поновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пільги у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільненого зі служби за хворобою з 16.11.2018 року; про зобов'язання Департаменту соціального захисту Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 37853109) внести інформацію про поновлення пільги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільненого зі служби за хворобою до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги - відмовити.
В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Собків Я.М.
Суддя Ганечко О.М.
Суддя Костюк Л.О.