15 серпня 2019 р.Справа № 440/1646/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Лях О.П.,
Суддів: Рєзнікової С.С. , Мельнікової Л.В. ,
при секретарі судового засідання Жданюк Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 (повний текст складено 10.06.2019, головуючий суддя І інстанції Слободянюк Н.І., м.Полтава) по справі № 440/1646/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про зобов'язання відповідача скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, станом на 01 березня 2018 року із додатковим включенням надбавки за виконання особливо важливих завдань 50 % та премії 35 %.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 відмовлено у задоволенні позову.
Не погодившись із даним рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою задовольнити адміністративний позов.
Доводи апеляційної скарги мотивовано порушенням судом першої інстанції норм матеріального права.
Від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому наголошено на законності та обгрунтованості рішення суду першої інстанції.
Від третьої особи надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому наголошено на законності та обгрунтованості рішення суду першої інстанції.
Від позивача надійшли заперечення проти відзиву третьої особи на апеляційну скаргу, в яких наголошено на обгрунтованості позовних вимог.
Представники сторін про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.
Фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалося.
Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла наступного.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнений 21 грудня 2010 року з військової служби з посади начальника сектору взаємодії з органами державної влади ГУ МНС України в Полтавській області.
З 22 грудня 2010 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи із суми грошового забезпечення за видами: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років (40%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) та премія (35%).
В подальшому позивачу перераховано пенсію з 01 січня 2011 року, з 01 січня 2012 року, з 01 липня 2012 року, з 01 січня 2013 року, з 01 вересня 2015 року, з 01 жовтня 2017 року, виходячи із видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років (40%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) та премія (35%).
У зв'язку зі зміною розміру та видів грошового забезпечення військовослужбовців ГУ ДСНС України у Полтавській області на ім'я ОСОБА_1 складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій №01-247/12 від 22 березня 2018 року, за змістом якої розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року за посадою начальника сектору взаємодії з органами державної влади ГУ МНС України в Полтавській області станом на 01 березня 2018 року становить 10575,00 грн: посадовий оклад - 5640,00 грн; оклад за військовим званням "підполковник" - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 3525,00 грн /.
Головним управлінням ПФУ в Полтавській області на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №01-247/12 від 22 березня 2018 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року.
16 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ДСНС України у Полтавській області із заявою (вх. №Б-86 від 18 квітня 2019 року) про виготовлення іншої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням в ній: посадового окладу; окладу за військове звання; надбавки за вислугу років (50%); надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) та премії (35%).
Листом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області №01-Б-86/12 від 02 травня 2019 року ОСОБА_1 повідомлено, що частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року ГУ ДСНС України у Полтавській області сформовано довідку №01-247/12 від 22 березня 2018 року в одному екземплярі та передано до ГУ ПФУ в Полтавській області. Підстав для оформлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає.
Вважаючи, що ГУ ДСНС України у Полтавській області безпідставно не виготовило та не направило до органу пенсійного фонду нову довідку із зазначенням в ній всіх необхідних складових частин грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що на час складання та направлення до органу пенсійного фонду довідки №01-247/12 від 22 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії ГУ ДСНС України у Полтавській області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України на той момент. Зокрема, на момент складання та направлення до органу пенсійного фонду довідки №01-247/12 від 22 березня 2018 року положення пункту 1 Постанови №103 та пункту 5 Порядку № 45 були чинними та підлягали застосуванню усіма суб'єктами, на яких поширюється дія вказаних нормативних правових актів. При цьому, уповноважені органи, до яких відноситься й відповідач, готують довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України, а не за вимогою осіб, яким перераховується пенсія на підставі таких довідок.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до ст.308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон України № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, вказана норма не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Розмір грошового забезпечення визначався постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - постанова КМУ № 1294).
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393» (далі - Порядок № 45).
Згідно з положеннями Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 (надалі Порядок № 45) визначено послідовний порядок проведення перерахунку пенсії.
Водночас було передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням не тільки посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, але й додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, премій), за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Законом України від 06.12.2016 № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (набрання чинності з 01.01.2017).
Отже, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова № 103), яка набрала чинності з 01.03.2018, передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Крім того, постановою №103, також внесено зміни до Порядку № 45, зокрема: пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням"; додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України від 27.02.2014 року № 794-VII "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Таким чином, оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування надбавок, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, вони правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення.
Вказана постанова була чинною та не була скасована на момент складення довідки відповідачем та перерахунку пенсії.
Згідно з п. 1 Порядку № 45, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 Порядку № 45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Пунктом 4 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2 і ч. 3 ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, наведеними нормами Порядку №45 встановлений алгоритм дій державних органів щодо порядку виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення до органу пенсійного фонду для перерахунку пенсії.
Колегія суддів звертає увагу, що Порядок № 45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію на підставі Закону України №2262-XII.
Водночас, ані Порядок № 45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Разом з тим слід враховувати, що із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та пункту 5 Порядку № 45 алгоритм дій державних органів щодо порядку виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення до органу пенсійного фонду для перерахунку пенсії не змінився, а відтак додаткового або нового порядку складання довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу не встановлено.
Таким чином, уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданих органами Пенсійного фонду України, а не за вимогою осіб, яким перераховується пенсія на підставі таких довідок.
Враховуючи вказане, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
За змістом п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Однак, згідно з п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, наявні підстави для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Враховуючи вищевказане та керуючись ст.ст.2, 229, 241, 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 по справі № 440/1646/19 - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 по справі № 440/1646/19 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 15 серпня 2019 року.
.
Головуючий суддя (підпис)О.П. Лях
Судді(підпис) (підпис) С.С. Рєзнікова Л.В. Мельнікова