печерський районний суд міста києва
Справа № 757/8355/17-а
01 квітня 2019 року Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючий суддя Новак Р.В. ,
при секретарі Сердюк К. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 11.01.2017 вона звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії. Відповідач листом № 2620/07 від 17.01.2017 відмовив в проведенні перерахунку. Вважаючи таку відмову незаконною просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до довідки Апарату Верховної Ради України №9-1-12/2 від 03.01.2017; зобов'язати відповідача здійснити призначення пенсії у відповідності до вказаної довідки з моменту звернення (19.05.2010); встановити умови призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, який діяв на час призначення пенсії.
Ухвалою судді Печерського районного суду Васильєвої Н.П. від 12.06.2017 було відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.
Ухвалою від 27.09.2017 справу за вказаним позовом прийнято до провадження судді Новака Р.В.
Протокольною ухвалою суду від 22.11.2018 замінено відповідача Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.
15.12.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У встановлений законом строк від представника відповідача надійшли письмові пояснення, в яких він проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, яка була чинна до 01.05.2016, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначався Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 1) пункту 2 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-V-III, вказано, що ЗУ «Про державну службу від 16.12.1993 № 3723-ХІІ втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується для осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу ХІ Закону, норма якої діє тільки при призначенні пенсії. Відповідно до ст. 90 ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-V-III, що набрав чинності з 01.05.2016, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-V-III та постановою КМУ № 292 від 06.04.2016 не передбачено умови та порядок перерахунку пенсії державним службовцям.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99, за загально визначеним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 12 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно - правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Подання документів про призначення (перерахунку) пенсії в межах України визначено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, яку зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 № 1566/11846.
В судове засідання позивач не з'явився, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з 19.05.2010, отримує пенсію державного службовця за віком. На письмову заяву позивача з проханням перерахувати пенсію у відповідності до довідки Апарату Верховної Ради України від 03.01.2017 №9-1-12/2 відповідачем було відмовлено з посиланням на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії, оскільки Закон України «Про державну службу від 10.12.2015 року № 889-VІІІ скасовано, зокрема ст. 37 закону - 3723 (п.2 Прикінцеві та перехідні положення Закону №889).
Відповідно до положень ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (в редакції Закону, чинній на момент призначення позивачу пенсії, далі - Закон № 3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно з приписами ч. 2 ст. 37-1 цього Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця був встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000(далі - Постанова № 865).
Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції, чинній на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" № 1013 від 09.12.2015 виключено пункт четвертий постанови № 865.
Водночас на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889).
Згідно п. 2 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889 визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Отже, на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону № 3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.
Відтак діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації та обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
На час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99, за загально визначеним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав для перехунку та виплату пенсії позивачеві, суд не вбачає.
При цьому суд зауважує, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги необґрунтовані, тому в задоволенні позову слід відмовити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 3, 8, 19, 22, 46, 64 Конституції України, ст.ст. 2, 11,21, 71, 87, 94, 99, 102, 105, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
Суддя Р.В. Новак