14 серпня 2019 рокуЛьвів№ 857/3732/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Іщук Л. П.,
суддів - Онишкевича Т. В., Хобор Р. Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року, ухвалене головуючим суддею Димарчук Т. М. у м. Луцьку, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
12 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (далі - Ліквідаційна комісія УМВС), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення встановленого раніше розміру премії з 33,3% до 6,3% та невключення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23 березня 2018 року № 3304 надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 30% та надбавки за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 40%, встановлених на час набуття права на отримання пенсії та зобов'язати відповідача видати йому нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії станом на 01 січня 2016 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу - 2500,00 грн, окладу за спеціальним званням - 1800,00 грн, надбавки за вислугу років (50%) - 2150,00 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 375,00 грн, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 30%, надбавки за виконання особливо-важливих завдань - 40%, премії - 33,3%.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію згідно із Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). На виконання вимог законодавства, яким установлені підстави для перерахунку пенсійного забезпечення, Ліквідаційна комісія УМВС склала та подала до органу Пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в яку, на думку позивача, протиправно не включено види грошового забезпечення, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Тим самим, на думку позивача, відповідач створив передумови для неврахування усіх основних та додаткових видів грошового забезпечення у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушив його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити.
Вимоги апеляційної скарги обгрунтовує обставинами, викладеними у позовній заяві.
Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, апеляційний суд відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
23 березня 2018 року Ліквідаційною комісією УМВС сформовано та подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку № 3304 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01 січня 2016 року за прирівняною посадою поліцейського - інспектор до посади на день звільнення зі служби - інспектор-черговий ч/ч УМВС становить: посадовий оклад - 2500,00 грн., оклад за спеціальним званням капітан поліції - 1800,00 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2150,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 375,00 грн, премія (6,30%) - 429,98 грн, а всього 7 254,98 грн.
28 вересня 2018 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС із заявою про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, які були уже встановлені на момент виникнення права на перерахунок пенсії, в тому числі, надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 30%, надбавки за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 40% та премії у розмірі 33,3%, оскільки у наданій Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23 березня 2018 року №3304 надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 30%, надбавка за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 40% та премія у розмірі 33,3% відсутні.
Листом від 10 жовтня 2018 року № 7/643 Ліквідаційна комісія УМВС повідомила позивача про те, що до довідки про розмір грошового забезпечення включено види грошового забезпечення, які передбачені для поліцейських, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), а також премія, яка визначена Міністерством внутрішніх справ у середньому по займаній позивачем посаді. Підстави для включення у вказану довідку видів грошового забезпечення, з яких розраховувалась пенсія на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" відсутні, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється і на даний час втратила чинність.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції керувався тим, що Ліквідаційною комісією УМВС правомірно зазначено у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача премію у розмірі 6,30%, а також правомірно не включено до вказаної довідки надбавку за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 30% та надбавку за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 40%, оскільки такий вид грошового забезпечення не передбачений Постановою № 988 для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ.
Апеляційний суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII,) крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900-VIII), яким статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
02 грудня 2015 року набрала чинності Постанова № 988, якою встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським), згідно з пунктом 2 якого визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Відповідно до положень пункту 4 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:
1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;
2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У тому контексті, апеляційний суд хоче наголосити, що у рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
Як зазначив суд першої інстанції, надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 30% та надбавка за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 40%, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались.
Беручи до уваги суб'єктний склад спірних правовідносин, зміст позовних вимог та підстави позову, а також правове регулювання правовідносин, з яких виник цей спір, є достатні підстави вважати, що ця справа відповідає ознакам, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 802/2196/17-а.
Зважаючи на положення статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені в постанові від 12 грудня 2018 року у згаданій зразковій справі, є обов'язковими для судів при ухваленні рішень у типових справах.
Зокрема, вирішуючи спір (у справі № 802/2196/17-а) по суті, Велика Палата Верховного Суду констатувала, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась; у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
З огляду на безпідставність врахування при перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ виплат, які не отримують працюючі поліцейські на момент виникнення права на перерахунок, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність дій відповідача щодо незазначення надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 30% та надбавки за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 40% у довідці про розмір грошового забезпечення позивача.
Що стосується невключення у довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 23 березня 2018 року № 3304 премії в розмірі 33,3% грошового забезпечення, то слід зазначити про обґрунтованість таких дій відповідача з огляду на наступне.
Відповідно до листа МВС від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" головам ліквідаційних комісій ГУ МВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, а листом від 12 березня 2018 року №3261/05/22-2018 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" доведено інформацію про середні розміри премій, що фактично виплачені за відповідними посадами поліцейських за січень 2016 року.
Як вбачається з листа Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 25 січня 2019 року № 44/26/01-2019, у січні 2016 року середній розмір виплаченої поліцейським за відповідною посадою премії становив 6,30 %, яка включена до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 23 березня 2018 року № 3304. Також, зазначено, що інформація про виплату у січні 2016 року надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області не надходила та відповідно до довідки від 23 березня 2018 року № 3304 не включалась.
Отже, зазначений відповідачем розмір премії 6,30% є середнім розміром, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 33,3%, як отримував позивач, немає.
З огляду на наведене, зважаючи на висновки Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 12 грудня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а, рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 є законним та обґрунтованим.
За наведених обставин, апеляційний суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статтями 311, 315, 316, 321, 322, Кодексу адміністративного судочинства України,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року у справі № 140/2292/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена, крім випадків, передбачених частиною п'ятою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л. П. Іщук
судді Т. В. Онишкевич
Р. Б. Хобор