Головуючий суддя у першій інстанції : Лучко О.О.
07 серпня 2019 рокуЛьвів№ 857/6713/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Бруновської Н.В.
суддів: Затолочного В.С., Кузьмича С.М.
за участю секретаря судового засідання: Дроздовської Ю.А.
представника апелянта: Лесюк В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коломийської міської ради Івано-Франківської області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 травня 2019 року у справі № 300/575/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коломийської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
18.03.2019р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Коломийської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення Коломийської міської ради Івано-Франківської області №3030-37/2018 від 17.09.2019 р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. № 5-1/2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу».
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.05.2019р. позов задоволено частково. Суд визнав протиправним п.3 рішення Коломийської міської ради Івано-Франківської області №3030-37/2018 від 17.09.2018 р. «Про внесеним змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. №5-1/2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу». В решті вимог суд відмовив.
Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт Коломийська міська рада Івано-Франківської області подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.
Апелянт просить суд, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.05.2019р. скасувати та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити повністю.
Представник апелянта Лесюк В.В. в судовому засіданні підтримала апеляційну скаргу з підстав в ній зазначених.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомленні про дату, час і місце розгляду справи в порядку ст.126 КАС України, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ст.313 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, учасника процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
10.11.2015р. Рішенням Коломийської міської ради № 5-1/2015 від 10.11.2015р. утворено виконавчий комітет міської ради чисельністю 21 особа. Пунктом 2 зазначеного рішення затверджено персональний склад виконавчого комітету, до складу якого увійшов позивач ОСОБА_1 (а.с.10).
Рішенням Коломийської міської ради № 3030-37/2018 від 17.09.2018р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015р. №5-1/2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу» внесено зміни до рішення міської ради, а саме: у пункті 1 слова і цифри «чисельністю 21 особа» замінено на слова і цифри «чисельністю 25 осіб»; пунктом 2 зазначеного рішення затверджено особовий склад виконавчого комітету; пунктом 3 даного рішення пункт 2 рішення міської ради №5-1/2015 від 10.11.2015 р. визнаний таким, що втратив чинність (а.с.11-12).
Тобто, з врахуванням даного рішення позивач ОСОБА_1 не увійшов до складу виконавчого комітету міської ради.
В п. 3 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
Як видно з письмової відповіді Коломийської міської ради від 07.03.2019р. № 41/01.10-17/55 проект Рішення Коломийської міської ради № 3030-37/2018 від 17.09.2018р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.11.2015 р. №5-1/2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу» внесений на розгляд сесії як додаткове питання. (а.с. 9 )
ст. 59 Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Із змісту ст. 1.1 Регламенту Коломийської міської ради сьомого демократичного скликання, затвердженого рішенням другої сесії сьомого демократичного скликання Коломийської міської ради №6-2/2015 від 24.11.2015 (далі - Регламент) видно, що порядок діяльності міської ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, іншими нормативними актами, а також цим Регламентом.
Згідно із п.1 ст. 2.1 Регламенту рада проводить свою роботу сесійно. Сесія міської ради складається з пленарних засідань і засідань постійних комісій.
В п. 5 ст. 2.1. Регламенту передбачено що на першому пленарному засіданні першої сесії нового скликання міський голова вносить до порядку денного такі питання:
а) Про обрання секретаря міської ради;
б) Про затвердження заступників міського голови ;
в) Про утворення виконавчого комітету міської ради.
Голосування із зазначених питань проводяться в порядку, встановленому законодавством України з урахуванням особливостей, визначеним цим Регламентом.
Відповідно до п. 9 ст. 2.1. Регламенту проекти рішень з питань, які вносяться на розгляд ради, за 20 робочих днів до дати їх розгляду оприлюднюються на офіційному веб-сайті міської ради та за п'ять днів до відкриття сесії роздаються депутатам. У випадку скликання позачергової сесії проекти рішень оприлюднюються на веб-сайті негайно та доводяться до депутатів перед її початком у друкованому вигляді
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що всупереч ст. 59 Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 1.1, п.1 ст. 2.1, п. 5 ст.2.1., п.9 ст.2.1. Регламенту, проект оспорюваного рішення не був оприлюднений за 20 робочих днів до дати його розгляду на офіційному веб-сайті Коломийської міської ради та за 5 днів до відкриття сесії не був розданий депутатам.
В п. 2.3 Регламенту передбачено, що до порядку денного сесії, включаються лише ті питання, документи які підготовлені згідно з вимогами затвердженого радою Порядку підготовки та оформлення рішень міської ради і цього Регламенту.
п. 6 ст. 2.4 Регламенту передбачено що внесення додаткових питань, як правило не допускається, крім випадків необхідності прийняття міською радою рішень з питань надзвичайних ситуацій, реагування на політичні події, уточнення міського бюджету.
Колегія суддів звертає увагу на ту обставину що проект оспорюваного рішення всупереч п. 6 ст. 2.4 Регламенту внесений на розгляд сесії як додаткове питання.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, оскільки суб'єкт владних повноважень Коломийська міська ради Івано-Франківської області діяв не в у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Тобто, відповідач порушив процедуру прийняття оспорюваного рішення.
Не приймає до уваги колегія суддів доводи апелянта про те, що міська рада згідно п. 11 ст. 2.1 Регламенту включила в порядок денний сесії додаткове питання щодо розгляду проекту рішення, оскільки розгляд проекту оспорюваного рішення відповідно до п. 6 ст. 2.4 Регламенту не може вирішуватись на засіданні міської ради як додаткове питання.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновки колегії суддів.
Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
ст. 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст.229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Коломийської міської ради Івано-Франківської області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 травня 2019 року у справі № 300/575/19 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Строк оскарження постанови, в якій оголошено вступну та резолютивну частину судового рішення обчислюється з дня складення постанови у повному обсязі.
Суддя Н.В. Бруновська
Суддя В.С. Затолочний
Суддя С.М. Кузьмич
Постанова складена в повному обсязі 14.08.2019р.