13 серпня 2019 рокуЛьвів№ 857/7748/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,
за участю секретаря судового засідання: Дідик Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 червня 2019 року, головуючий суддя - Григорук О.Б., ухвалене у м. Івано-Франківську, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
В травні 2019 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив визнати протиправними дій щодо зменшення позивачу з 01.01.2018 року до 50 відсотків розміру пенсії за особливі заслуги та надбавки за проживання в гірській місцевості та зобов'язати здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивачу зі сто відсотковим врахуванням пенсії за особливі заслуги та надбавки за проживання в гірській місцевості і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії позивача.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що відповідач при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 протиправно зменшив позивачу розмір пенсії за особливі заслуги та надбавки за проживання в гірській місцевості до 50 відсотків, оскільки не врахував приписів пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103. При цьому, зазначає, що пункт 2 вказаної постанови містить застереження, що у 50-ти відсотковому розмірі проводиться виплата суми підвищення, крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 червня 2019 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, який, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.
Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що норми права, якими встановлені пенсійні виплати є чинними, їх виплата в повному розмірі передбачена пунктом 2 Постанови №103 і виплата в розмірі 50% від встановленого розміру є незаконною і такою, що обмежує його конституційне право на пенсійне забезпечення.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 09.04.1992 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з вислугою років 32 роки (а.с. 31, 37, 38).
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.03.2001 року №51 ОСОБА_1 з 08.03.2001 виключено із списків особового складу частини на підставі наказу Міністра оборони України від 29.12.2000 року №836, яким ОСОБА_1 звільнено у відставку за пунктом 65 підпунктом “в” (за станом здоров'я) (а.с. 39, 40).
Відповідно до протоколу за пенсійною справою позивача №0901001086 від 01.12.2017 року (а.с. 36) станом на 01.12.2017 року розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становив 7 309,86 грн., в тому числі: основний розмір пенсії 3 569,4 грн.; збільшення основного розміру пенсії (25%), передбачене пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.11.2011 №1381 - 892,35 грн.; підвищення інваліду війни II групи (40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) - 580,80 грн.; цільової грошової допомоги на прожиття - 50 грн.; підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 року (35% ) - 563,40 грн.; надбавка до пенсії за особливі заслуги перед Україною (30% прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність) - 435,60 грн.; надбавка за проживання в гірській місцевості - 1 218,31 грн.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 Івано-Франківським обласним комісаріатом видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 09.03.2018 року №ХД19378, згідно якої розмір грошового забезпечення позивача склав 11 520,00 грн., у тому числі: посадовий оклад - 6 200 грн.; оклад за військовим званням 1 480 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3 840 грн. (а.с. 35).
Відповідно до вказаної довідки відповідачем 17.03.2018 року проведено перерахунок за пенсійною справою №0901001086 ОСОБА_1 з 01.01.2018 року включно, сума доплати за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року склала 9 098,73 грн. (а.с. 33, 34).
Відповідно до протоколу за пенсійною справою позивача №0901001086 від 01.01.2018 року (а.с. 9), станом на 01.01.2018 року розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 складався з: основного розміру пенсії (70% грошового забезпечення грн.) - 8 064 грн.; збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2016 грн.; підвищення інваліду війни II групи - 580,80 грн.; цільової грошової допомоги на прожиття - 50 грн.; надбавки за особливі заслуги - 435,60 грн.; підвищення за проживання в гірській місцевості - 2 229,28 грн.
Згідно протоколу за пенсійною справою позивача №0901001086 від 15.05.2019 року (а.с. 31) станом на 15.05.2019 року, розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 складається з: основного розміру пенсії (70% грошового забезпечення грн.) - 8 064 грн.; збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2 016 грн.; підвищення інваліду війни II групи - 598,80 грн.; цільової грошової допомоги на прожиття - 50 грн.; надбавка за особливі заслуги - 449,10 грн.; підвищення за проживання в гірській місцевості - 2 235,58 грн.
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення позивачу з 01.01.2018 до 50 відсотків розміру пенсії за особливі заслуги та надбавки за проживання в гірській місцевості та просить зобов'язати здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивачу зі сто відсотковим врахуванням пенсії за особливі заслуги та надбавки за проживання в гірській місцевості і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії позивача.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що нарахування пенсії позивачу здійснено відповідачем з дотриманням вимог пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, Державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінет Міністрів України в постанові «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374) (пункт 1).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018).
Відтак, виплати підвищення до пенсії в 2018 році у розмірі 50 % від суми підвищення, а в 2019 році - з урахуванням 75% суми підвищення пенсії, проведено на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, що кореспондується з приписами частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в частині наданого Уряду права встановлювати умови, порядок та розмір перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Підставою для звернення до суду із даним адміністративним позовом позивач зазначає те, що з 01.01.2018 року Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зменшено до 50 відсотків надбавки за особливі заслуги та підвищення за проживання в гірській місцевості.
Так, за постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунку підлягали лише оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років. При цьому, вказаний перерахунок не стосувався підвищення, цільової грошової допомоги та пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Як видно з протоколу за пенсійною справою позивача №0901001086 від 01.12.2017 року (а.с. 36), станом на 01.12.2017 року розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становив 7 309,86 гри., в тому числі: основний розмір пенсії 3 569,4 гри.; збільшення основного розміру пенсії (25%), передбачене пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.11.2011 року №1381 - 892,35 грн.; підвищення інваліду війни II групи (40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) - 580,80 грн.; цільової грошової допомоги на прожиття - 50 грн.; підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 року (35% ) - 563,40 грн.; надбавка до пенсії за особливі заслуги перед Україною (30% прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність) - 435,60 грн.; надбавка за проживання в гірській місцевості - 1 218,31 грн.
17.03.2018 року відповідачем проведено перерахунок за пенсійною справою №0901001086 ОСОБА_1 з 01.01.2018 року включно, сума доплати за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року склала 9 098,73 грн. (а.с. 33, 34).
Згідно із протоколом за пенсійною справою позивача №0901001086 від 01.01.2018 року (а.с. 9), станом на 01.01.2018 року розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 складався з: основного розміру пенсії (70% грошового забезпечення грн.) - 8 064 грн.; збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2 016 грн.; підвищення інваліду війни II групи - 580,80 грн.; цільової грошової допомоги на прожиття - 50 грн.; надбавки за особливі заслуги - 435,60 грн.; підвищення за проживання в гірській місцевості - 2 229,28 грн.
Також, відповідно до протоколу за пенсійною справою позивача №0901001086 від 15.05.2019 року (а.с. 31) станом на 15.05.2019 року розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 складається з: основного розміру пенсії (70% грошового забезпечення грн.) - 8 064 грн.; збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2 016 грн.; підвищення інваліду війни II групи - 598,80 грн.; цільової грошової допомоги на прожиття - 50 грн.; надбавка за особливі заслуги - 449,10 грн.; підвищення за проживання в гірській місцевості - 2 235,58 грн.
Так, із зазначених протоколів видно, що надбавка за особливі заслуги та підвищення за проживання в гірській місцевості позивачу нараховано в повному обсязі, тобто виходячи із 100% розміру перерахованої пенсії.
Також із вказаних протоколів видно, що виплати підвищення до пенсії в розмірі 50% та 75% від суми підвищення застосовано лише щодо основного розміру пенсії.
Розрахунки позивача, наведені у його апеляційній скарзі колегія суддів вважає помилковими, оскільки такі не знайшли свого підтвердження в ході розгляду даної справи.
Відтак, колегія суддів апеляційної інстанції вважає вірним висновок суду попередньої інстанції про безпідставність задоволення позовних вимог.
В частині решти доводів апеляційної скарги колегія суддів враховує, що, оцінюючи наведені сторонами доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи, наведені сторонами, були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
Право на вмотивованість судового рішення є складовою права на справедливий суд, гарантованого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.
У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
Інші зазначені в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції не встановив неправильного застосування норм матеріального права, порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення і погоджується з висновками суду першої інстанції у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 червня 2019 року у справі №300/965/19 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя Л. Я. Гудим
судді О. М. Довгополов
В. В. Святецький
Повний текст постанови складено 14.08.2019 року.