Постанова від 08.08.2019 по справі 826/13724/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/13724/18 Суддя (судді) першої інстанції: Чудак О.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого-судді: Кучми А.Ю.

суддів: Бєлової Л.В., Лічевецького І.О.

за участю секретаря: Чуб Н.С.,

розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 229 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Головного управління ДФС у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.03.2019 (м. Київ, дата складання повного тексту - 22.03.2019) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Транспортна Компанія «УКРМОРСЕРВІС» до Головного управління ДФС у м. Києві, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ТОВ Транспортна Компанія «УКРМОРСЕРВІС» звернулося з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві, Державної фіскальної служби України, в якому просили суд, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації ГУ ДФС у м. Києві №№ 686142/41650221, 686143/41650221 від 07.05.2018, №№ 823653/41650221, 823654/41650221, 823652/41650221 від 02.07.2018;

- зобов'язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні товариства № 4 від 17.04.2018, № 5 від 18.04.2018, № 7 від 24.04.2018, № 8 від 27.04.2018 та № 12 від 30.04.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «ТК «Укрморсервіс» надано ТОВ «Миколаївська морська агенція «ІНТЕРБРОКЕР» та ТОВ «СЕРВІС ТРАНС» послуги буксирного флоту, а саме буксирування несамохідних плавзасобів, швартування, відшвартування, перевстановлених суден у причалів у місті Миколаєві, у причалів у Дніпро-Бузькому морському порту та супроводження суден по Бузько-Дніпровсько-лиманському каналу та Херсонському морському каналу за умовами договорів. За результатом господарських операцій з надання вказаних послуг ТОВ «ТК «Укрморсервіс» складено податкові накладні товариства № 5 від 18.04.2018 (надання послуг для ТОВ «Миколаївська морська агенція «ІНТЕРБРОКЕР»), № 4 від 17.04.2018, № 7 від 24.04.2018, № 8 від 27.04.2018 та № 12 від 30.04.2018 (надання послуг для ТОВ «СЕРВІС ТРАНС»).

Вказані податкові накладні направлені позивачем для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак, реєстрація вказаних податкових накладних зупинена згідно відповідних квитанцій у відповідності до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (ПК України) у зв'язку з тим, що податкові накладні відповідають підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Товариство зазначає, що виконало вимоги, вказані у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних та надало відповідні документи, якими підтверджується реальність надання послуг ТОВ «Миколаївська морська агенція «ІНТЕРБРОКЕР» та ТОВ «СЕРВІС ТРАНС», проте, рішеннями комісії ГУ ДФС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №№ 686142/41650221, 686143/41650221 від 07.05.2018, №№ 823653/41650221, 823654/41650221 та 823652/41650221 від 02.07.2018 відмовлено у реєстрації податкових накладних № 4 від 17.04.2018, № 5 від 18.04.2018, № 7 від 24.04.2018, № 8 від 27.04.2018 та № 12 від 30.04.2018 з підстави - неподання платником податку копій документів. Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладні (документи, які не надано підкреслити). Розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

При цьому, позивач зазначає, що комісією ГУ ДФС у м. Києві у оскаржуваних рішеннях не зазначено які саме порушення закону допущенні, відповідачами не надано доказів ризиковості позивача як платника податку, тому рішення про відмову в реєстрації накладної є протиправними і підлягають скасуванню.

Згідно з відзивів на адміністративний позов ДФС України та ГУ ДФС у м. рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.05.2018 №686142/41650221, №686143/41650221, від 02.07.2018 №823653/41650221, №823654/41650221 та №823652/41650221 є правомірними, адже прийняті з урахуванням наданих позивачем документів, у зв'язку з ненаданням платником достатньої кількості документів.

ГУ ДФС у м. Києві також у відзиві зазначив, що позивачем на виконання квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних надано окремі документи, які неможливо ідентифікувати. Крім того, позивачем не надано доказів проведення розрахунків з постачальником ТОВ «Краншип», а надані документи неможливо ідентифікувати.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.03.2019 вищевказаний адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач - ГУ ДФС у м. Києві подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В апеляційній скарзі відповідачем зазначено, що за результатами розгляду наданих позивачем копії документів Комісією ГУ ДФС у м. Києві було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.

Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до частини другої ст. 313 КАС України неявка сторін належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Судове засідання проведено без фіксації судового процесу, в порядку частини четвертої ст. 229 КАС України.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За матеріалами справи ТОВ «ТК «Укрморсервіс» займається допоміжним обслуговуванням водного транспорту, зокрема надає послуги буксирного флоту (швартування, відшвартування, перестановлення суден у причалів та супроводження суден) для юридичних осіб-морських агентів, які діють за рахунок та в інтересах іноземних судновласників, що є основним напрямком діяльності підприємства та відповідає КВЕД 52.22.

На умовах договору № 1710-12 від 12.10.2017 укладеного між ТОВ «ТК «Укрморсервіс» (замовник) та ТОВ «Краншип» (виконавець), позивач для провадження господарської діяльності підприємством залучає флот ТОВ «Краншип» - морські буксири в кількості 4 одиниць, які укомплектовані повним екіпажом. Виконання умов даного договору підтверджують наявні в матеріалах справи акт виведення зі складу флоту, акти виконаних робіт, рахунки на оплату, реєстри послуг буксирного флоту, податкові накладні, складені ТОВ «Краншип» та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.

20.10.2017 ТОВ «ТК «Укрморсервіс» (виконавець) укладено з ТОВ «Миколаївська морська агенція «ІНТЕРБРОКЕР» (агент) договір № 1710-ІВ, за умовами якого ТОВ «ТК «Укрморсервіс» надані послуги з буксирування несамохідних плавзасобів, швартування, відшвартування, перевстановлених суден у причалів у місті Миколаєві, у причалів у Дніпро-Бузькому морському порту ТОВ «МГЗ», та супроводження суден по Бузько-Дніпровсько-лиманському каналу та Херсонському морському каналу.

18.04.2018 ТОВ «ТК «Укрморсервіс» та ТОВ «Миколаївська морська агенція «ІНТЕРБРОКЕР» підписано акт №83 від 18.04.2018 про надання послуг по відшвартуванню теплоходу «CORNELIA» прапор COOK ISLANDS вартістю 4677,98 доларів США з ПДВ, та агенту виставлено на оплату рахунок №83 від 18.04.2018 на вказану суму коштів.

20.04.2018 агентом здійснено в повному обсязі оплату вартості, вартість послуг за офіційним курсом Національного банку України на день зарахування склала 122 015,16 грн, в тому числі ПДВ - 20 335,77 грн, що підтверджується випискою з банківського рахунку ТОВ «ТК «Укрморсервіс».

За фактом надання послуг (правило першої події) ТОВ «ТК «Укрморсервіс» складено податкову накладну № 5 від 18.04.2018 на суму 122 015,16 грн, в тому числі ПДВ - 20 335,77 грн, та 24.04.2018 направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з квитанції від 24.04.2018 реєстрація податкової накладної № 5 від 18.04.2018 зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

03.05.2018 ТОВ «ТК «Укрморсервіс» подано до Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в м. Києві, в електронній формі засобами електронного зв'язку копії документів та пояснення до вищезгаданої господарської операції, по якій виписано податкову накладну №5 від 18.04.2018, а саме пояснення щодо суті проведеної господарської операції, повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій №3 від 03.05.2018, копії договору № 1710-ІВ від 20.10.2017, акта надання послуг № 83 від 18.04.2018, рахунку на оплату № 83 від 18.04.2018, податкової накладної № 5 від 18.04.2018, банківської виписки за 20.04.2018, та інші документи відносно постачальника послуг ТОВ «Краншип».

07.05.2018 Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в м. Києві, прийнято рішення № 686143/41650221 про відмову в реєстрації податкової накладної № 5 від 18.04.2018. Підставою для прийняття такого рішення є «неподання платником податку копій документів. Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладні (документи, які не надано підкреслити). Розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків».

13.10.2017 ТОВ «ТК «Укрморсервіс» (виконавець) укладено договір № 1710-ST з ТОВ «СЕРВІС ТРАНС» (агент), предметом якого є послуги буксирного флоту, а саме буксирування несамохідних плавзасобів, швартування, відшвартування, перевстановлення суден у причалів у місті Миколаєві, у причалів у Дніпро-Бузькому морському порту ТОВ «МГЗ», та супроводження суден по Бузько-Дніпровсько-лиманському каналу та Херсонському морському каналу.

17.04.2018 ТОВ «ТК «Укрморсервіс» та ТОВ «СЕРВІС ТРАНС» підписано акт № 82 від 17.04.2018 про надання послуг по швартуванню 17.04.2018 теплоходу «VICTORIABORG» прапор DUTCH вартістю 1 957,68 доларів США з ПДВ, та агенту виставлено на оплату рахунок №82 від 17.04.2018 на вказану суму коштів.

27.04.2018 агентом здійснено в повному обсязі оплату вартості отриманих послуг, що за офіційним курсом Національного банку України на день зарахування склало 51 074,46 грн, в тому числі ПДВ - 8 512,41 грн, що підтверджується випискою з банківського рахунку ТОВ «ТК «Укрморсервіс».

За фактом надання послуг (правило першої події) ТОВ «ТК «Укрморсервіс» складено податкову накладну № 4 від 17.04.2018 на суму 51 074,46 грн, в тому числі ПДВ - 8 512,41 грн, та 24.04.2018 направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з квитанції від 24.04.2018 реєстрація податкової накладної № 4 від 17.04.2018 зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

03.05.2018 ТОВ «ТК «Укрморсервіс» подано до Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в м. Києві, в електронній формі засобами електронного зв'язку копії документів та пояснення до вищезгаданої господарської операції, по якій виписано податкову накладну №4 від 17.04.2018, а саме пояснення щодо суті проведеної господарської операції, повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій №2 від 03.05.2018, копії договору № 1710-ST від 13.10.2017, акта надання послуг № 82 від 17.04.2018, рахунку на оплату № 82 від 17.04.2018, податкової накладної № 4 від 17.04.2018, банківської виписки за 27.04.2018, та інші документи відносно постачальника послуг ТОВ «Краншип».

07.05.2018 Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в м. Києві, прийнято рішення № 686142/41650221 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 17.04.2018. Підставою для прийняття такого рішення є «неподання платником податку копій документів. Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладні (документи, які не надано підкреслити). Розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків».

24.04.2018 ТОВ «ТК «Укрморсервіс» та ТОВ «СЕРВІС ТРАНС», згідно договору № 1710-ST від 13.10.2017, підписано акт № 85 від 24.04.2018 про надання послуг по швартуванню 24.04.2018 теплоходу «SEREF KURU» прапор MALTA вартістю 3 109,78 доларів США з ПДВ, та агенту виставлено на оплату рахунок № 85 від 24.04.2018 на вказану суму коштів.

14.05.2018 агентом здійснено в повному обсязі оплату вартості отриманих послуг, що за офіційним курсом Національного банку України на день зарахування склало 67 703,86 грн, в тому числі ПДВ - 13 540,87 грн, що підтверджується випискою з банківського рахунку ТОВ «ТК «Укрморсервіс».

За фактом надання послуг (правило першої події) ТОВ «ТК «Укрморсервіс» складено податкову накладну № 7 від 24.04.2018 на суму 67 703,86 грн, в тому числі ПДВ - 13 540,87 грн, та 14.05.2018 направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з квитанції від 14.05.2018 реєстрація податкової накладної № 7 від 24.04.2018 зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

26.06.2018 ТОВ «ТК «Укрморсервіс» подано до Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в м. Києві, в електронній формі засобами електронного зв'язку копії документів та пояснення до вищезгаданої господарської операції, по якій виписано податкову накладну № 7 від 24.04.2018, а саме пояснення щодо суті проведеної господарської операції, повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій № 7 від 26.06.2018, копії договору № 1710-ST від 13.10.2017, акта надання послуг № 85 від 24.04.2018, рахунку на оплату № 85 від 24.04.2018, податкової накладної № 7 від 24.04.2018, банківської виписки за 14.05.2018, та інші документи відносно постачальника послуг ТОВ «Краншип».

02.07.2018 Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в м. Києві, прийнято рішення № 823653/41650221 про відмову в реєстрації податкової накладної № 7 від 24.04.2018. Підставою для прийняття такого рішення є «неподання платником податку копій документів. Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладні (документи, які не надано підкреслити). Розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків».

27.04.2018 ТОВ «ТК «Укрморсервіс» та ТОВ «СЕРВІС ТРАНС», згідно договору № 1710-ST від 13.10.2017, підписано акт № 86 від 27.04.2018 про надання послуг по швартуванню 27.04.2018 теплоходу «SEA SHARK» прапор COOK ISLANDS вартістю 7 371,55 доларів США з ПДВ, та агенту виставлено на оплату рахунок № 86 від 27.04.2018 на вказану суму коштів.

14.05.2018 агентом здійснено в повному обсязі оплату вартості отриманих послуг, що за офіційним курсом Національного банку України на день зарахування склало 161 130,13 грн, в тому числі ПДВ - 32 225,97 грн, що підтверджується випискою з банківського рахунку ТОВ «ТК «Укрморсервіс».

За фактом надання послуг (правило першої події) ТОВ «ТК «Укрморсервіс» складено податкову накладну № 8 від 27.04.2018 на суму 161 130,13 грн, в тому числі ПДВ - 32 225,97 грн, та 14.05.2018 направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з квитанції від 14.05.2018 реєстрація податкової накладної № 8 від 27.04.2018 зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

26.06.2018 ТОВ «ТК «Укрморсервіс» подано до Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в м. Києві, в електронній формі засобами електронного зв'язку копії документів та пояснення до вищезгаданої господарської операції, по якій виписано податкову накладну № 8 від 27.04.2018, а саме пояснення щодо суті проведеної господарської операції, повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій №8 від 26.06.2018, копії договору №1710-ST від 13.10.2017, акта надання послуг № 86 від 27.04.2018, рахунку на оплату № 86 від 27.04.2018, податкової накладної № 8 від 27.04.2018, банківської виписки за 14.05.2018, та інші документи відносно постачальника послуг ТОВ «Краншип».

02.07.2018 Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в м. Києві, прийнято рішення № 823654/41650221 про відмову в реєстрації податкової накладної № 8 від 27.04.2018. Підставою для прийняття такого рішення є «неподання платником податку копій документів. Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладні (документи, які не надано підкреслити). Розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків».

30.04.2018 ТОВ «ТК «Укрморсервіс» та ТОВ «СЕРВІС ТРАНС», згідно договору № 1710-ST від 13.10.2017, підписано акт № 90 від 30.04.2018 про надання послуг по швартуванню 30.04.2018 теплоходу «YUAN AN HAI» прапор PANAMA вартістю 9 572,38 доларів США з ПДВ, та агенту виставлено на оплату рахунок №90 від 30.04.2018 на вказану суму коштів.

23.05.2018 агентом здійснено в повному обсязі оплату вартості отриманих послуг, що за офіційним курсом Національного банку України на день зарахування склало 209 236,56 грн, в тому числі ПДВ - 41 847,42 грн, що підтверджується випискою з банківського рахунку ТОВ «ТК «Укрморсервіс».

За фактом надання послуг (правило першої події) ТОВ «ТК «Укрморсервіс» складено податкову накладну № 12 від 30.04.2018 на суму 209 236,56 грн, в тому числі ПДВ - 41 847,42 грн, та 23.05.2018 направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з квитанції від 23.05.2018 реєстрація податкової накладної № 12 від 30.04.2018 зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

26.06.2018 ТОВ «ТК «Укрморсервіс» подано до Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в м. Києві, в електронній формі засобами електронного зв'язку копії документів та пояснення до вищезгаданої господарської операції, по якій виписано податкову накладну №12 від 30.04.2018, а саме пояснення щодо суті проведеної господарської операції, повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій №9 від 26.06.2018, копії договору №1710-ST від 13.10.2017, акта надання послуг № 90 від 30.04.2018, рахунку на оплату № 90 від 30.04.2018, податкової накладної № 8 від 27.04.2018, банківської виписки за 23.05.2018, та інші документи відносно постачальника послуг ТОВ «Краншип».

02.07.2018 Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в м. Києві, прийнято рішення № 823652/41650221 про відмову в реєстрації податкової накладної № 12 від 30.04.2018. Підставою для прийняття такого рішення є «неподання платником податку копій документів. Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладні (документи, які не надано підкреслити). Розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків».

Позивач оскаржив вказані рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації ГУ ДФС у м. Києві №№ 686142/41650221, 686143/41650221 від 07.05.2018, №№ 823653/41650221, 823654/41650221 та 823652/41650221 від 02.07.2018 в адміністративному порядку шляхом подання скарги до ДФС України.

Однак, скарги ТОВ «ТК «Укрморсервіс» залишено без задоволення рішеннями Комісії з питань розгляду скарг № 6541/41650221/2, №6540/41650221/2 від 24.05.2018, № 19822/41650221/2, № 19831/41650221/2, № 19875/41650221/2 від 20.07.2018.

Вважаючи рішення №№ 686142/41650221, 686143/41650221 від 07.05.2018, №№ 823653/41650221, 823654/41650221 та 823652/41650221 від 02.07.2018 протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачами не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваних рішень, їх відповідності вимогам частини другої ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим наявні підстави для визнання протиправними та скасування рішень Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації від 07.05.2018 та від 02.07.2018 та необхідності зобов'язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних вказані податкові накладні ТОВ «ТК «Укрморсервіс» датами їх фактичного надходження.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до п. 201.1. ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п. 201.16. ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21.02.2018 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок зупинення реєстрації ПН/РК).

Відповідно до пункту 5 Порядку ПН/РК, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Згідно пункту 6 вказаного Порядку у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено ПН/РК, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У пункті 7 Порядку у разі коли за результатами моніторингу ПН/РК відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких ПР/НК зупиняється.

Відповідно пункту 10 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

На час виникнення та розвитку спірних у цій справі правовідносин критерії ризиковості здійснення операцій були визначені листом Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 за погодженням з Міністерством фінансів України від 22.03.2018. Критерії погоджено за умови, що вони будуть переглянуті протягом місяця.

Наказом ДФС № 144 від 21.03.2018 затверджений Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків (далі - Порядок № 144).

Згідно положень вказаного Порядку № 144 усі платники податків, що подають на реєстрацію ПН/РК до податкових накладних в ЄРПН (далі - Реєстр), перевіряються ДФС на відповідність критеріям ризиковості, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України (далі - Критерії).

Керівники комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, які приймають рішення про реєстрацію ПР/НК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), забезпечують розгляд питань на засіданні Комісії щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків згідно з п. 1.6 Критеріїв.

Засідання Комісії щодо розгляду питань про внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків проводиться згідно з порядком, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», та оформлюється протоколом.

До протоколу засідання Комісій обов'язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п. 1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією.

За результатами засідання Комісії та протокольно прийнятого рішення (внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків) голова Комісії забезпечує негайне внесення інформації щодо включення/виключення зазначених платників до/із переліку платників податків в режимі «Журнал ризикових платників податків» розділу «Робота Комісії регіонального рівня» підсистеми «Аналітична система» ІТС «Податковий блок» як платників з ознаками ризиковості.

Згідно з п. 1.6 Листа Державна фіскальна служба України, № 959/99-99-07-18 від 21.03.2018, «Критерії ризиковості платника податку» комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Водночас до 25.05.2018 був чинним наказ Міністерства фінансів України № 567 від 13.06.2017 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Наказ № 567).

Відповідні критерії у період, що аналізується, одночасно визначалися листом ДФС № 959/99-99-07-18 від 21.03.2018 та наказом Міністерства фінансів України № 567 від 13.06.2017.

Ці акти, визначали критерії ризиковості та передбачали необхідність подання різних за своїм переліком документів, необхідних для підтвердження господарської операції з метою подальшої реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС у м. Києві, не було надано протоколу засідання Комісії; переліку платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з пп. 1.6 п. 1 Критеріїв; матеріалів, на підставі яких позивача віднесено до такого переліку; іншої інформації, що розглядається Комісією, яка, відповідно до Порядку № 144 обов'язково додається до протоколу засідання Комісій.

Згідно з пунктів 12 та 13 Порядку зупинення реєстрації, у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації ПН/РК. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються, зокрема критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію ПН/РК в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.

Проте, в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено за якою саме підставою позивача із вказаних в пп. 1.6 п. 1 Критеріїв віднесено до ризикових платників.

Згідно з положень пунктів 14, 15, 16 Порядку зупинення реєстрації перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у ПН/РК.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до положень пунктів 21 та 22 Порядку зупинення реєстрації підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації ПН/РК є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Таким чином, Порядком № 117 встановлені виключні підстави для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

В усіх оскаржуваних рішеннях, підставою для відмови податковим органом позивачу у реєстрації податкових накладних зазначено ненадання платником податку копій документів. При цьому, із визначеного переліку відповідачем вказано про не подання первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових фори та галузевої специфікації, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

Додатком 2 до Порядку зупинення реєстрації затверджено форму рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі податкових накладних.

Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені.

Проте, в порушення наведених вимог законодавства, оскаржувані рішення містить лише загальний перелік документів, передбачений формою такого рішення (додаток 2 до вказаного Порядку), і підкреслення документів, які, на думку контролюючого органу, позивачем не надано, не містить, що позбавляє можливості встановити, які саме документи не надані позивачем. Тобто, оспорювані рішення не містять мотивів чи відхилення наданих позивачем пояснень та документів.

Зазначене свідчить про те, що оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є формальним та об'єктивно не містить чіткого визначення підстав та мотивів для його прийняття, а тому не може бути визнано законним та обґрунтованим.

При цьому, позивачем надано контролюючому органу достатній пакет документів для підтвердження реальності придбання ТОВ «ТК «Укрморсервіс» послуг буксирного флоту у ТОВ «Краншип» та подальшу реалізацію позивачем таких послуг ТОВ «Миколаївська морська агенція «ІНТЕРБРОКЕР» та ТОВ «СЕРВІС ТРАНС».

Посилання у рішеннях про відмову в реєстрації податкових накладних на неподання позивачем розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків є безпідставним, адже позивач на виконання квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних подавав банківські виписки з особових рахунків станом на час проведення розрахунків. При цьому, вказані банківські виписки повністю підтверджують оплату послуг згідно зазначених податкових накладних, водночас відповідачами не доведено протилежного.

Аналізуючи зміст рішень, колегія суддів вважає, що комісія ГУ ДФС у м. Києві, розглядаючи подані позивачем документи, не з'ясовувала специфіку проведених господарських операцій та не визначала документів, які є достатніми для підтвердження реальності господарських операцій з урахуванням їх змісту і обсягу.

Колегія суддів вважає, що позивачем було надані всі необхідні та достатні документи для обґрунтування і підтвердження господарської операції та розблокування накладних.

Вимоги контролюючого органу щодо надання всіх можливих документів по господарській операції, в тому числі і тих, що передбачені в договорі між виконавцем та агентом, не можуть бути визнані такими, що відповідають приписам та меті податкового законодавства. Фіскальний орган має обмежитись таким обсягом документального підтвердження господарської операції, який в достатній мірі доводить її реальність та законність. Витребування інших (можливих) документів і, як наслідок їх ненадання, відмову в реєстрації податкової накладної колегія суддів вважає надмірним формалізмом та необґрунтованим втручанням в діяльність господарюючих суб'єктів, що є нічим іншим, як обмеженням права на свободу господарювання в ракурсі правомірності дій платника податків, доки зворотне не доведено.

З цих підстав колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта в скарзі на ненадання позивачем вказаних документів.

Колегія суддів зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

В той же час, рішення суб'єкта владних повноважень повинно відповідати ст. 2 КАС України, згідно з якою у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Однак, відповідач не навів жодного обґрунтування щодо підстав для зупинення реєстрації податкових накладних як і не повідомив суду, яка із шести перелічених у п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв відносить до позивача до категорії ризиковості.

Колегія суддів вважає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової декларації прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Застосування з боку податкового органу загального посилання на п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН без наведення відповідного пункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків усвідомлювати передбачену законом необхідність надання документів за вичерпним переліком відповідно до конкретного критерію, а не на вільний розсуд контролюючого органу.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 02.07.2019 у справі (№ 140/2160/18.

Тому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про протиправність оспорюваних рішень.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ДФС зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 4 від 17.04.2018, № 5 від 18.04.2018, № 7 від 24.04.2018, № 8 від 27.04.2018 та № 12 від 30.04.2018, колегія суддів, виходить з наступного.

Згідно пункту 28 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Аналогічні норми закріплені в пункті 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.10.2010, згідно якого податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).

Відповідно до пункту 20 вказаного Порядку у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС.

За таких обставин, враховуючи відсутність обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про наявність підстав для зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкові накладні позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.

Керуючись ст.ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у м. Києві залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.03.2019 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 14.08.2019.

Головуючий-суддя:А.Ю. Кучма

СуддіЛ.В. Бєлова

І.О. Лічевецький