Справа № 855/359/19
13 серпня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ганечко О.М.,
суддів Сорочка Є.О.,
Кузьменка В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання позачергових виборів народних депутатів України такими, що не відповідають вільному волевиявленню, скасування офіційних результатів,
12.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії, у якому просить:
- визнати позачергові вибори народних депутатів України 21.07.2019, такими що не відповідають вільному волевиявленню українського народу;
- скасувати офіційні результати позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019, встановлені протоколами Центральної виборчої комісії про результати виборів народних депутатів України у загальнодержавному виборчому окрузі в межах відповідних одномандатних виборчих округів, у тому числі з поміткою «Уточнений», та протоколу у загальнодержавному виборчому окрузі в межах закордонного виборчого округу з виборів народних депутатів України на позачергових виборах 21.07.2019.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.08.2019 позовну заяву в частині позовних вимог про визнання позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019, такими що не відповідають вільному волевиявленню українського народу залишено без розгляду.
Розглянувши заявлені позивачем вимоги в іншій частині, колегія суддів дійшла висновку про необхідність передачі позовної заяви в частині позовних вимог на розгляд до Верховного Суду за підсудністю, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.
Приписами ч. 2 ст. 22 КАС України, апеляційному адміністративному суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ, як суду першої інстанції підсудні справи щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Центральної виборчої комісії (окрім визначених частиною четвертою цієї статті), дій кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб.
Вказаним положенням ст. 22 КАС України, кореспондують приписи ст. 273 КАС України, якою встановлені особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.
Так, приписами ч. 3 ст. 273 КАС України, передбачено, що рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ.
Аналіз вказаних положень процесуального закону дає підстави для висновку, що Касаційному адміністративному суду в складі Верховного Суду, як суду першої інстанції, підсудні лише справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів, як кінцевого факту.
Водночас, рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, які стосуються організації, підготовки, проведення чи процедури встановлення результатів виборів, підсудні апеляційному адміністративному суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ як суду першої інстанції.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Верховного Суду від 03.04.2019 в справі № П/9901/169/19, від 02.08.2019 у справі № П/9901/408/19 та від 06.08.2019 у справі № 9901/417/19.
Водночас, у поданому до суду адміністративному позові позивач, зокрема, просить скасувати офіційні результати позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019, встановлені протоколами Центральної виборчої комісії про результати виборів народних депутатів України у загальнодержавному виборчому окрузі в межах відповідних одномандатних виборчих округів, у тому числі з поміткою «Уточнений», та протоколу у загальнодержавному виборчому окрузі в межах закордонного виборчого округу з виборів народних депутатів України на позачергових виборах 21.07.2019.
Зі змісту позовної заяви слідує, що позивач оскаржує встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів, як кінцевий факт, тобто, після оголошення їх результатів та оформлення у встановленому порядку, оскільки вважає, що дані вибори відбулись з тотальним відвертим/цинічним зомбуванням виборців, та загалом, призвели до несвідомого вибору мільйонів людей та спонукало голосувати за три партії.
Таким чином, подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду позовна заява в частині позовних вимог, на переконання колегії суддів, подана до неналежного суду, тобто, не у спосіб, встановлений законом.
Приписи ст. 29 КАС України, визначають обов'язок суду передати справу на розгляд до компетентного суду.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що вказані позовні вимоги підлягають передачі на розгляд до Верховного Суду.
Керуючись статтями 22, 29, 243, 248, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Справу № 855/359/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії в частині позовних вимог про скасування офіційних результатів позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019, встановлених протоколами Центральної виборчої комісії про результати виборів народних депутатів України у загальнодержавному виборчому окрузі в межах відповідних одномандатних виборчих округів, у тому числі з поміткою «Уточнений», та протоколу у загальнодержавному виборчому окрузі в межах закордонного виборчого округу з виборів народних депутатів України на позачергових виборах 21.07.2019 передати на розгляд до Верховного Суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана до Верховного Суду через Шостий апеляційний адміністративний суд у дводенний строк з дня проголошення рішення.
Головуючий суддя О.М. Ганечко
Судді В.В. Кузьменко
Є.О. Сорочко