Постанова від 07.08.2019 по справі 826/17104/17

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/17104/17 Головуючий у 1 інстанції: Каракашьян С.К.

Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача Суддів За участю секретаряВівдиченко Т.Р. Ісаєнко Ю.А. Собківа Я.М. Борейка Д.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив:

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в особі «уповноваженої особи ОСОБА_2 » вчинити певну дію, переоформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, включивши в її текст, крім раніше зазначених даних і надбавку за виконання «особливо важливих завдань», в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294;

- ново виготовлену довідку надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для проведення перерахунку пенсійного утримання;

- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, зобов'язавши «уповноважену особу ОСОБА_2 » у 10-и денний термін з часу надходження до МВС судового рішення за справою, надати суду письмовий звіт про його виконання.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 січня 2018 року позов задоволено. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 та від 11.11.2015 р. №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в розмірі: посадовий оклад - 2900 гривень; оклад за спеціальним званням - 2200 гривень; надбавка за стаж служби - 40% (2040,00 гривень); надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%(3570 гривень); премія - 67,08 % (4789,51 грн.) починаючи з дати виникнення права на перерахунок - з 01.01.2016 року. Подати ново виготовлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України нововиготовлену довідку для проведення перерахунку пенсійного утримання.

Не погодившись з рішенням суду, відповідач - Міністерство внутрішніх справ України звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт вказує, що надбавка за виконання особливо важливих завдань не виплачувалася поліцейським за грудень 2015 року, тому відсутні правові підстави для включення її у розмір грошового забезпечення позивача.

14 березня 2018 року до суду апеляційної інстанції від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, яким підтримує позицію суду першої інстанції.

26 березня 2018 року до суду апеляційної інстанції від Міністерства внутрішніх справ України надійшли додаткові пояснення, в яких відповідач повідомляє суд про розгляд Верховним Судом зразкової адміністративної справи №802/2196/17-а.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2018 року зупинено провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про зобов'язання вчинити дії до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/1/18 (№ 802/2196/17-а) за позовом ОСОБА_3 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії. (головуючий суддя -Твердохліб В.А.).

Дана справа разом з апеляційною скаргою на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 січня 2018 року надійшла до Шостого апеляційного адміністративного суду, відповідно до ч. 3 ст. 29 КАС України, як визначеного ч. 6 ст. 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суду, якому передаються справи Київського апеляційного адміністративного суду, що ліквідований, згідно з Указом Президента України від 29 грудня 2017 року № 455/2017 "Про ліквідацію апеляційних адміністративних судів та утворення апеляційних адміністративних судів в апеляційних округах".

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року справу 826/17104/17 було прийнято до провадження (суддя - доповідач Вівдиченко Т.Р.).

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року апеляційне провадження у справі поновлено.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи, що особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів визнала можливим проводити розгляд справи за відсутності сторін.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Міністерством внутрішніх справ України сформовано довідку від 31 травня 2017 року №22/6-1459 стосовно ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою старший слідчий в особливо важливих справах ГСУ МВС України/старший слідчий в ОВС апарату Національної поліції становить 11929,51 грн., з яких: посадовий оклад - 2900,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби - 40% (2040,00 грн.); премія - 67,08 % (4789,51 грн.).

Вважаючи, що дії відповідача щодо невключення у довідку всіх видів грошового забезпечення порушують його права та інтереси, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон 2262-XII).

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

В силу статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 988, виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» та Постанови № 988 Міністерство внутрішніх справ України видало Наказ від 06 квітня 2016 року № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Пунктом 2 Порядку № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 був затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Згідно пункту 1 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 3 зазначеного Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацом 5 пункту 5 Порядку №45, перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Як вбачається з матеріалів справи, 31 травня 2017 року Департаментом персоналу, організації освітньої на наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України позивачу видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №22/6-1459 (а.с. 13).

Позивач вважає, що у даній довідці неправомірно не відображено надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку він отримував до перерахунку.

Керуючись частиною 3 статті 63 Закону № 2262-XII, колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії повинен здійснюватися з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

При цьому, відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, колегія суддів вважає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, відповідно до Постанови №988, вже не була встановлена законодавством та не виплачувалась поліцейським, тому вона правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеній в постанові від 12 грудня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Посилання суду першої інстанції про те, що Постанова Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294, якою було передбачено надбавку за виконання особливо важливих задань, на момент видачі довідки позивачу була чинною і тому повинна враховуватися при видачі довідки для перерахунку пенсії, колегія суддів вважає необґрунтованим, з огляду на наступне.

Так, як вбачається з абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсії повинні враховуватися лише ті надбавки, які виплачувалися поліцейським на момент виникнення права на перерахунок пенсії, при цьому, як зазначено в листі Департаменту персоналу, організації освітньої на наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 30 листопада 2017 року №22/6-А-2191, надбавка за виконання особливо важливих завдань не була виплачена поліцейським за грудень 2015 року (а.с. 14-15).

Таким чином, на думку колегії суддів, так як на момент перерахунку пенсії, виключно Порядком № 45 встановлювалися надбавки для поліцейських, тому немає підстав для застосування до вказаних правовідносин Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції безпідставно задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1 , а тому постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

При цьому, доводи викладені в апеляційній скарзі спростовують висновки суду першої інстанції та знайшли своє належне підтвердження в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України задовольнити.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 січня 2018 року скасувати та прийняти нове рішення.

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.

Суддя-доповідач Судді Вівдиченко Т.Р. Ісаєнко Ю.А. Собків Я.М.

Повний текст постанови виготовлено 12.08.2019 року