29 липня 2019 року Справа № 280/2491/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши у порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до: Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя
про: визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
-визнати протиправною відмову відповідача в призначенні позивачці пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України №1058- IV віл 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 14.12.2018 року, починаючи з 16.09.2018 року, тобто з моменту виникнення такого права та скасувати рішення №12 від 22 квітня 2019 року про відмову в призначенні пенсії позивачці, пенсії за віком;
-зобов'язати відповідача здійснити дії, а саме: призначити, нарахувати та виплатити позивачці пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України №1058- IV від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 14.12.2018 року, починаючи з 16.09.2018 року, тобто з моменту виникнення такого права, по дату призначення пенсії за віком на підставі повторної заяви про призначення пенсії за віком від 06.05.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що маючи достатній трудовий стаж з 16.09.2018 року набула права на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 14.12.2018 року позивачкою подано заяву на призначення пенсії за віком, спеціалістом подано заяву про призначення пенсії та додані до неї документи. Отже строк звернення до органів пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії з 16.09.2018 року дотримано. Зазначає, що відповідач всупереч Порядку №22-1 у встановлений 10 - денний строк з дня прийняття рішення не направив повідомлення на адресу позивача. Для реалізації свого права 06.05.2019 року звернулась новою заявою про призначення пенсії. Вважає, що бездіяльність відповідача не повинна мати наслідків того, що позивач втрачає право на отримання пенсії за весь період, починаючи з виникнення права на пенсію з 16.09.2018 року. Просить задовольнити позовні вимоги.
Представником відповідача подано до суду відзив на адміністративний позов (вх. №25585 від 21.06.2019), в якому відповідач позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у відзиві зазначивши, що позивачка звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Запис у трудовій книжці за період роботи з 12.07.1985 по 18.11.1985 року в Зеленомиському морському порту підлягав сумніву, у зв'язку із чим зроблено 19.09.2018 та 28.01.2019 року запит до Пенсійного фонду Російської Федерації, щодо підтвердження факту роботи на зазначеному підприємстві. 03.04.2019 року до відповідача надійшов лист Пенсійного фонду Російської Федерації, в якому зазначено що запит відповідача направлено до відділу Пенсійного фонду Російської Федерації по Республіці Саха (Якутія). Відповідачем розглянуто заяву позивача та складено рішення від 22.04.2019 №12, яким відмовлено у призначенні позивачу пенсії за відсутністю необхідного страхового стажу. Архівна довідка №48 від 25.03.2019 року про період роботи з 12.07.1985 по 18.11.1985 року надійшла до відповідача 02.05.2019 року. Позивачка 06.05.2019 року повторно звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком. Страховий стаж становив 25 років та на підставі заяви від 06.05.2019 року призначено пенсію за віком. У зв'язку з находженням архівної довідки після терміну, встановленого ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсію позивачу призначено з дати звернення - 06.05.2019 року. Просить відмовити в задоволені позовних вимог.
Ухвалою суду від 29.05.2019 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на 25.06.2019.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважаючи, що досягла усіх необхідних умов призначення пенсії за віком, встановлених ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звернулась 21.08.2018 року до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя із заявою про прийняття документів для призначення пенсії та просила за цими документами визначити право виходу на пенсію, розрахувати кількість стажу та провести перевірку підстав видачі довідок про пільговий стаж та заробіток. До заяви були надані відповідні документи. (а.с. 24).
11.12.2018 року позивачка повторно звернулась до відповідача із заявами, у яких просила вислати за її адресою звітність у формі паперової документації про нараховану їй пенсію (а.с. 25) та належні їй суми пенсії перераховувати на її поточний рахунок, відкритий у відділенні АТ «Ощадбанк».
14.12.2018 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про призначення пенсії за віком (а.с. 27).
Рішенням Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя №12 від 22.04.2019 року відмовлено в призначені пенсії ОСОБА_1 за відсутністю необхідного страхового стажу. У вказаному рішенні також зазначено, що згідно записів в трудовій книжці період роботи ОСОБА_1 з 12.07.1985 року по 18.11.1985 року в Зеленомиському морському порту підлягав сумніву, тому управлінням зроблено запит до Пенсійного фонду Російської Федерації щодо підтвердження факту роботи позивача на зазначеному підприємстві. Відповідь з Пенсійного фонду Російської Федерації по Республіці Саха (Якутія) до управління не надійшла, а 23.04.2019 року спливає 3 місячний термін призначення пенсії, тому управлінням прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії. Страховий стаж станом на 23.04.2019 року складає 24 роки 08 місяців 20 днів (а.с.30).
06.05.2019 року позивачка повторно звернулась до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя із заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 36) та відповідно до заяви прийнято рішення №083950002345 про призначення пенсії за віком з 06.05.2019 року (а.с. 49).
Вважаючи рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії протиправним та таким, що порушує її право на призначення пенсії саме з 16.09.2018, позивачка звернулась з даним позовом до суду.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, оцінивши надані докази суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно статті 24 Конституції України зазначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Статтею 46 Конституції України проголошено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, врегульовані Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року не менше 25 років.
До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.
Згідно із ч.1 та ч.2 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію зараховується робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно ч. 3 ст. 44 Закону N 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Як посилається у відзиві відповідач, у зв'язку з тим, що в трудовій книжці позивачки були виявлені недостовірні відомості про роботу, а до заяви від 21.08.2018 позивачем надано іншу трудову книжку, то відповідач змушений був направити запити з метою підтвердження достовірності записів у трудовій книжці за період роботи з 1977 року по 2002 рік. При цьому запит до Пенсійного фонду Російської Федерації вих. №1101/05 за період роботи з 12.07.1985 по 18.11.1985 було направлено відповідачем лише 28.01.2019 року при цьому відповідь на цей запит (архівна довідка №48 від 25.03.2019) було отримано відповідачем лише 02.05.2019 року, що підтверджується доданими до відзиву документами.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.
Пунктом 1.7. ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Частиною 5 статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п.1.7 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів.
Перелік документів, необхідних для призначення пенсії, міститься в п.2.1 вказаного Порядку.
Відповідно до п.2.22 вказаного Порядку за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також посвідку на постійне проживання.
Відповідно до п.2.23 Порядку № 22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
За правилами п.4.1 наведеного вище Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п.4.3 Порядку №22-1).
Відповідно до п.4.7 цього ж Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Виходячи з аналізу наведених норм, підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Судом встановлено, що позивачка звернулась з заявою щодо призначення пенсії в строк, визначений п.1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За таких обставин, відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Оскільки позивачка звернулася до відповідача із відповідною заявою 14.12.2018, що є останнім днем тримісячного строку, передбаченого вищенаведеною нормою Закону, то позивачка має право отримати пенсію з 16.09.2018 року, тобто з дня, наступного за днем досягнення позивачкою пенсійного віку. При цьому суд враховує відсутність вини позивачки у несвоєчасному отриманні відповідачем відповіді на запит вих. №1101/05, який був направлений відповідачем лише 28.01.2019 року.
Відтак, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому, з метою захисту порушених прав позивача заявлені позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя №12 від 22 квітня 2019 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України №1058- IV від 09 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 14 грудня 2018 року, починаючи з 16 вересня 2018 року, тобто з моменту виникнення такого права, по дату призначення пенсії за віком на підставі повторної заяви про призначення пенсії за віком від 06 травня 2019 року.
Присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69076, м. Запоріжжя, вул. Запорозького козацтва, 25-а, код ЄДРПОУ 41248943) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 29.07.2019
Суддя Н.В.Стрельнікова