П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
13 серпня 2019 р.м.ОдесаСправа № 540/820/19
Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І. Дата і місце ухвалення: 21.05.2019р., м. Херсон
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, ОСОБА_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 21 травня 2019 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В квітні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування при перерахунку з 01.01.2018р. пенсії позивачу надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 10% від посадового окладу, зменшення основного розміру пенсії з 83% на 70% грошового забезпечення, виплати пенсії в 2018 році з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії, а в 2019 році - з урахуванням лише 75% суми підвищення пенсії;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018р. виходячи з основного розміру пенсії 83% грошового забезпечення з урахуванням: посадового окладу в розмірі 5070 грн., окладу за військове звання в розмірі 1480 грн., процентної надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 32750 грн., надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 10% від посадового окладу, та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Позов обґрунтовував тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 83% грошового забезпечення. З січня 2018 року позивачу проведено перерахунок його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», внаслідок чого основний розмір його пенсії склав 70% грошового забезпечення, до якого враховано лише посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років, а також визначено здійснювати виплату підвищення пенсії з 01.01.2018р. після перерахунку в розмірі 50%, а з 01.01.2019р. - в розмірі 75%. ОСОБА_1 вважає, що відповідач протиправно зменшив розмір грошового забезпечення з 83% до 70%, протиправно не включив при перерахунку пенсії позивача всі складові грошового забезпечення, які повинні враховуватися при перерахунку, а обмеження у 50 та 75 відсотків протягом 2018-2019 років на підвищення суперечить вимогам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 21 травня 2019 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 83% на 70% грошового забезпечення. Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018р. виходячи з основного розміру пенсії 83% та провести з 05.03.2019р. виплату пенсії позивачу, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням в частині задоволених вимог позивача, ГУ ПФУ в Херсонській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення від 21.05.2019р., з прийняттям нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 .
В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не надано належної правової оцінки доводам відповідача, що статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, обмежено 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Також, апелянт вважає безпідставним висновок суду першої інстанції про зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області провести з 05.03.2019р. виплату пенсії позивачу, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, оскільки встановлюючи поетапність виплати різниці перерахованого розміру пенсії ОСОБА_1 відповідач діяв на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою не встановлено обмежень виплати пенсій, а лише розстрочено її виконання з огляду на відсутність бюджетного асигнування.
ОСОБА_1 також подав апеляційну скаргу на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 21 травня 2019 року в частині вимог, в задоволенні яких йому відмовлено, в якій просить скасувати оскаржуване рішення у відповідній частині з прийняттям в цій частині нового судового рішення - про задоволення позову.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає про не повне встановлення судом обставин справи та не правильне застосування норм матеріального права. Зокрема, судом залишено поза увагою доводи позивача, що керуючись вимогами ч.3 ст.22, ч.3 ст.113 Конституції України, Кабінет Міністрів України не мав права звужувати зміст та обсяг існуючих прав, встановлених ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ в редакції, чинній до набрання чинності Законом №1774-VIII щодо перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Також, апелянт посилається на те, що визнавши право позивача на 100% перерахованої пенсії суд першої інстанції помилково обмежив це право в часі з 05.03.2019р. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.12.2018р. по справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду міста Києва від 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45. Протиправним акт визнається з моменту набрання ним чинності, оскільки протиправність не залежить від часу, а характеризує його на предмет відповідності Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 1988 року ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 83% грошового забезпечення на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Херсонським обласним військовим комісаріатом, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», до ГУ ПФУ в Херсонській області надано довідку від 06.03.2018р. №ТХ20113, відповідно до якої станом на 01.03.2018р. за посадою «оперативний черговий відділу оперативного управління штабу Туркестанського ВО» посадовий оклад становить 5070 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1480 грн., надбавка за вислугу років (50 %) - 3275 грн., усього - 9825 грн.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та довідки Херсонського обласного військового комісаріату від 06.03.2018р. №ТХ20113 ГУ ПФУ в Херсонській області 22.03.2018р. ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018р., відповідно до якого враховано: посадовий оклад - 5070 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1480 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3275 грн., усього - 9825 грн., основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 31).
Згідно з протоколами перерахунку пенсії від 22.03.2018р. та від 30.11.2018р. виплата пенсії ОСОБА_1 здійснюється:
з 01.01.2018р. по 31.12.2018р. у розмірі 50% від підвищення;
з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. у розмірі 75% від підвищення;
з 01.01.2020р. у розмірі 100% від підвищення пенсії.
Не погоджуючись із вказаним перерахунком пенсії в частині визначення процентного розміру пенсії та в частині неврахування складових грошового забезпечення, які були включені до складу грошового забезпечення при призначенні пенсії, а також з обмеженням виплати підвищення пенсії з 01.01.2018р. у розмірі 50%, а з 01.01.2019р. у розмірі 75%, ОСОБА_1 оскаржив дії відповідача до суду першої інстанції.
Суд першої інстанції, задовольняючи частково позов ОСОБА_1 , виходив з того, що відповідач правомірно, на підставі норм діючого законодавства, здійснив перерахунок пенсії позивача з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
В частині вимог позову щодо зменшення відповідачем при перерахунку з 01.01.2018р. пенсії основного розміру пенсії з 83% до 70% грошового забезпечення, суд виходив з того, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення. Внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, так як при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Що ж до вимог позову що стосується обмеження виплати підвищення пенсії позивачу з 01.01.2018р. у розмірі 50%, а з 01.01.2019р. у розмірі 75%, то суд першої інстанції, в врахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.12.2018р. по справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду міста Києва від 05.03.2019р. про визнання протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103, дійшов висновку про неправомірність дій відповідача щодо обмеження виплати позивачу підвищення до пенсії з 05.03.2019р., тобто дати визнання нечинними положень нормативного акту, на підставі якого діяв відповідач при встановленні відповідних обмежень.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції та враховуючи, що рішення від 21.05.2019р. оскаржено обома сторонами у справі, переглядає його у повному обсязі.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Постанови КМУ від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 4 Постанови КМУ від 13.02.2008р. №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було затверджено нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, а також додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15 і розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103, яка набрала чинності 24.02.2018р., встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Таким чином, з 01.03.2018р. у позивача виникло права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 відповідачем і було проведено відповідний перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018р.
Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 (у редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивача) також визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Системний аналіз статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ від 13.02.2008р. №45, від 30.08.2017р. №704, від 21.02.2018р. №103, свідчить про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018р. з урахуванням лише таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Крім того, слід зазначити, що п.п. 2, 3 постанови КМУ від 13.02.2008р. №45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно п.7 Постанови КМУ від 13.02.2008р. № 45 особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, у Додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103) наведено зразок довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Згідно вказаного зразка у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, вказується лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
Колегія суддів апеляційного суду звертає увагу на те, що Пенсійний орган є суб'єктом, на якого покладено обов'язок призначення та перерахунку пенсій на підставі наданих йому підприємствами, установами та організаціями довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів, які і містять види грошового забезпечення та відповідну їх суму, які враховуються під час призначення/перерахунку пенсії. Тобто, відповідач не виконує функцію щодо визначення складових грошового забезпечення та їх сум, а керується лише зазначеними у відповідній довідці показниками.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018р. із врахуванням таких складових грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою є правомірними, а тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Щодо зменшення відсоткового показника грошового забезпечення позивачу з 83% до 70% при перерахунку його пенсії колегія суддів виходить з наступного.
Стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
08.07.2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».
27.03.2014 року прийнято Закон №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.
Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Постанова КМУ №45 і Постанова КМУ №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
За таких обставин, у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги в цій обґрунтовано задоволено судом першої інстанції.
Що ж до тверджень позивача про неправомірність дій ГУ ПФУ в Херсонській області щодо виплати йому пенсії з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018р. та 75% з 01.01.2019р., як це передбачено п.2 постанови КМУ №103, то колегія суддів звертає увагу на наступне.
Пунктом 2 Постанови КМУ №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.
Однак, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Визнання нечинними з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, на думку колегії суддів, позбавляє з вказаної дати орган Пенсійного фонду правових підстав для обмеження виплати підвищення до пенсії особам, яке виникло у зв'язку з її перерахунком з 01.01.2018р.
Доводи апеляційних скарг зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та протилежного не доводять.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для задоволення апеляційних скарг ГУ ПФУ в Херсонській області та ОСОБА_1 та скасування рішення суду першої інстанції від 21 травня 2019 року немає.
Відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 21 травня 2019 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Повний текст судового рішення виготовлений 13 серпня 2019 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук