Справа № 487/3535/19
Провадження № 3/487/1338/19
08.08.2019 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва у складі
головуючого судді Павлової Ж.П.,
за участю секретаря Мухортіної О.В,.
потерпілого ОСОБА_1 ,
захисника Іванової Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого в.о. начальника САД в Миколаївській області, місце проживання (перебування) АДРЕСА_1 , реєстраційний номер відсутній,
За ч. 4 ст. 140 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №409451 від 03.05.2019 року, 19.04.2019 року о 17 год. 55 хв. в м.Миколаєві, Центральний район пр. Героїв Укркаїни,1 (що покладається на а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ») ОСОБА_2 являючись відповідальною посадовою особою за утримання вулично-шляхової мережі а/д М-14 в межах Миколаївської області, порушив вимоги п-п. 3.1.1 ДСТУ3587-97, ст.12 ЗУ «Про дорожній рух», що виразилось у наявності вибоїни дорожнього покриття,що призвело до ДТП за участю транспортного засобу Mersedes Benz, д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 в результаті якого транспортний засіб отримав механічні пошкодження, завдано матеріальні збитки, тим самим було порушено п. 1.5 ПДР України.
Дії ОСОБА_2 кваліфіковані працівниками патрульної поліції за ч. 4 ст. 140 КУпАП.
За викликом до суду ОСОБА_2 не з'явився, причину неявки суду не повідомив, про день слухання справи був повідомлений належним чином. Згідно зі ст. 268 КУпАП справа розглядалася за відсутності особи,яка притягується до адміністративної відповідальності.
Потерпілий ОСОБА_1 у судовому засіданні просив притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який являється відповідальною посадовою особою за утримання вулично-шляхової мережі а/д М-14 в межах Миколаївської області, посилаючись на те, що він 19.04.2019 року керував транспортним засобом Mersedes Benz, д.н.з. НОМЕР_1 по пр. Героїв України в м.Миколаєві зі швидкістю 50 км/год. З метою уникнення ДТП почав здійснювати екстрене гальмування, в наслідок чого його автомобіль потрапив двома колесами до ями, яка розташована в правій смузі біля узбіччя та розмір якої становить 2.10 х 1.20 м., глибина близько 26 см. В наслідок чого його транспортний засіб отримав значні механічні пошкодження.
Вислухавши пояснення потерпілого, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.
Відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, що затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376:
«…8. Протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
11. При складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
12. Протокол про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення може бути підписано також цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписати протокол про адміністративне правопорушення у ньому робиться запис про це.»
Так, протокол серії БД № 409451 від 03.05.2019 року не відповідає цим вимогам, а саме:
- не містить даних про отримання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності копії протоколу або відмові від його отримання;
- не містить підпису особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про роз'яснення йому прав.
Також, в порушення ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні будь-які пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
З матеріалів доданих до протоколу вбачається, що ОСОБА_2 викликалася до УПП в Миколаївській області, проте дані про вручення такого повідомлення відсутні.
Таким чином, протокол складений із порушенням вимог КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, що затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015№ 1376.
Крім того, за ч. 4 ст. 140 КУпАП відповідальність настає за порушення, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Проте, в судовому засіданні не було здобуто достатньо доказів, щодо порушення ОСОБА_2 правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць та невжиття заходів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Враховуючи правове значення протоколу про адміністративне правопорушення, який не тільки визначає суть адміністративного правопорушення, поставленого особі у провину, а також є доказом у справі про адміністративне правопорушення, у такому вигляді не може вважатись допустимим доказом по справі, а відповідно не може бути предметом судового розгляду.
Суд будучі органом що здійснює правосуддя, не може брати на себе функцію збирання доказів та документальну законну фіксацію правопорушення, котра в даному випадку не була виконана належним чином. Також суд не вправі самостійно змінювати фабулу викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).
Так, ч.1 ст. 6 Конвенції передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який … встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення». Відповідно до ч.2 ст.6 Конвенції «кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку». А згідно з положеннями ч.3 ст.6 Конвенції кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права: мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту; захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя, тощо.
Таким чином, з огляду на наведене, протоколи про адміністративні правопорушення БД №409451 від 03.05.2019 року у такому вигляді не може бути предметом судового розгляду, оскільки викликають обґрунтовані сумніви, які відповідно до положень ст.62 ч.3 Конституції України тлумачаться на користь ОСОБА_2 .
З наведених мотивів та враховуючи правове значення протоколу про адміністративне правопорушення, який не тільки визначає суть адміністративного правопорушення, поставленого особі у провину, а також є доказом у справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 251 КУпАП, справа підлягає закриттю за відсутністю в діянні ОСОБА_2 складу правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 247, 283, 284 КУпАП , суд-
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 140 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з моменту винесення та може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду у строк та порядку, що передбачені ст.294КУпАП.
Суддя Павлова Ж.П.